Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bora Kasap,

Bilgisayar Programcısı

Indie Game Developer, Multidisciplinary Efforter

Nisan 2019

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Hayat size en çok neyi öğretti?

Benim gibi yazılımcıların ya da genel olarak analitik bir zihinsel gelişime sahip olanların anlamasının epey zaman aldığına inandığım bir hayat dersi: Aşağıda yazdıklarımı anlamam ve sindirebilmem 30 yılımı aldı

- Bir yanlışı düzeltmeden önce, o yanlışın istemsizce mi yapıldığını yoksa bilinçli olarak mı tercih edildiğini araştırın. Söz konusu yanlışın ortaya atıldığı ve işlevselleştirildiği fiziksel veya soyut sistem, bazı doğruları dışlıyor olabilir. Muhakkak sizlerin de başına gelmiştir... Öylesi sistemler mevcuttur ki, içlerinde doğrular varlıklarını sürdüremez. Esasen doğrular, ideallerdir. Fakat idealler asla ulaşılamayan logaritmik hedeflerdir.

- Yanlış bir sistemin yanlışlığı spesifik bir "düşünce biçimi"ne görelidir. Yanlış bir sistem, spesifik düşünce biçimleri için biçilmiş kaftan olmasa dahi, büyüyebilmiş ve varlığını sürdürebilmiş olması sebebiyle, hayatta kalma konusunda sözde doğru sistemden daha başarılıdır. Doğru sistemin ve dolayısıyla doğru düşünce biçimlerinin büyüyüp gelişebilmeleri için ön koşul, hayatta kalmalarıdır.

- Görünen o ki azami doğru ideallerin ve düşünce biçimlerinin büyüyüp gelişebilecekleri bir ekosistemin oluşabilmesi için, yanlışların ön ayaklığına muhtacız.

- Toplumun ekonomik ve zihinsel olarak hiç müsait olmadığı yanlış zamanda pazarlanan bir ürünün yaşayacağı başarısızlık gibi, azami doğruların da hayata geçmeleri için beklemeleri gereken bir süre mevcut.

- Kısaca; yanlış zamanda ortaya atılan bir doğru, davranışsal yönden "yanlıştır".
Nisan 2019

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Ekim 2017

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Ekim 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Tüm dünyanın üye olacağı bir site nasıl kurulur?

Bildiğim bir şey varsa o da gerçekten kararlı ve istekli hissedince bir şeylerin olmaya başladığıdır. Bana kalırsa öncelikle "neden" sorusuna kişisel ve yeterli yanıtlar bulmakla işe başlamalısınız.
Ekim 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Ekim 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Şöyle bir paylaşımda bulunabilirim. Gelirler konusunda bir tahminde bulunmayacağım.

Meslekler

Kaynak:weforum.org/agenda/2016/09/jobs-of-futur...
Eylül 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Temmuz 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Neden güleriz?

Aslında gülmek bir zevktir. Neden zevk alırız sorusunun yanıtında bunun da yanıtı gizli bu sebepten. Neden zevk alırız? Biyolojimiz bizi kendisi için güvenli ve yaşam olanağı yüksek durumlara sürüklemek için bize zevk verir. Aslında gülmek de, bedenimizin, biyolojik ihtiyaçlarımıza yönelik bizi belli atmosferlere ya da yaşamsal bağlantılara sürüklemek yahut orada tutmak için yarattığı bir çeşit zevktir. Nefsanidir ve şaşılacak şey ki! Günah değildir! Ne güzel! (ironi)
Temmuz 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Yalnızlığı sevmek sizce bir sorun mudur?

Yalnızlık sevilmez, bir ihtiyacın giderilmesi sevilir. O durumda ihtiyaç yalnızlık ise, sevmek doğaldır.
Temmuz 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Şehvet nedir?
Dürtü nedir?
Öğrenilmiş kavram nedir?
Öğrenilmemiş kavram nedir?
Sorunun içinde çok fazla soru var, bu tür sorular yanıttan çok sohbet ortamı yaratıyor. . .
Temmuz 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Neden her şey bu kadar mantıklı?

Çünkü düşüncenin ve mantığın kendisi "herşey"in ürünü. Bkz. kymatica
Haziran 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Şubat 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Ruhsal hastalıklarda duanın tedavi edici etkisi var mıdır?

Evet vardır. Ve belirtmeliyim ki, ruhsal hastalıklar bir o kadar kimyasaldır.

1. Kişinin güven ihtiyacının doyuma ulaşımıyla kimyasal süreç eşzamanlı işler.
2. Tedavinin başlıca gereği tanıdır. Tüm rahatsızlığı bir bütün olarak ele alıp bunu dua yoluyla toptan tedavi edebilmek için neredeyse ilah olmak gerekir.
3. Fakat rahatsızlığı küçük parçalara böler ve her parçayla ayrı ayrı ilgilenir, her parça için ayrı bir dua süreci uygulanırsa bu işe yarayabilir. Bu parçaların ne olduklarını ve kişiyi nasıl etkilediklerini bilmeden de bunu yapmak mümkün değildir. Özellikle hastanın kendisinin kendisini analiz etmesine ve bulgularını açıkça paylaşabilmesine olanak tanıyacak bir güven ortamı yaratılmalıdır.
Şubat 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Nerede, ne zaman ve ne yaptığını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak insanları neden rahatsız etmiyor?

Nerede, ne zaman, ne yaptığımı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak nerede, ne zaman, ne yaptığımla ilgili endişe içinde değilsem neden rahatsız etsin ki... Üstelik zaten neredeyse herkes gibi ben de endişe içinde olduğum şeyleri paylaşmıyorum, Özellikle bu sayede iş görüyor. Olduğum insanı olmak istediğim insana göre törpüleyerek, aslında olmak istediğim insanı yansıtıyorum. Bundan neden rahatsız olayım ki zaten amacıma giden yolda bir araç olarak kullanıyorum. Rahatsız olduğum şeyi zaten koymuyorum. Burada asıl rahatsız olması gereken kişi izleyici. Çünkü televizyon gibi tek taraflı bir iletişim aracı, bana soracağı herhangi bir soruya internet üzerinden uzun araştırmalar yapıp belki de benim karakterimle hiç alakası olmayan bir yanıt verme ihtimalim hep vardır. Rahatsız olunması gereken düşünce, insanların her paylaştığına inanmak ve sorgulamamaktır.
Şubat 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Sizce bir erkek evlenmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübelenmeli midir?

İnsanın evleneceği kişiye sergileyeceği cinsel tecrübeyi, evlenmeyi planlamadığı ya da henüz evlenmediği kişiler haketmiyorlar mı? Nedir yani mesele... Öhhh. . . .
Şubat 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Bir kadının mesleği, bir erkeğin ona bakış açısını etkiler mi?

Etkiler, fakat ancak kadının kendi mesleğinin kendine bakış açısını etkilediği ölçüde.
(Bir de, bu tür soruları "kadın/erkek" diye ayırmanızdaki mantığı anlamıyorum, aptal falan mıyım?)
Şubat 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Sizce bir kadın evlenmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübe edinmeli midir?

Bu soruda evlilik cinsel anlamda ele alındığı için, ben soruyu ancak şu şekilde okuyabiliyorum "Sizce bir kadın cinsel ilişkiye girmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübe edinmeli midir? " Bu soruya cevap beklemediğini biliyorum. Zaten verecek bir cevap da yok.
Şubat 2016

Bora Kasap bir yanıt verdi.

Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler