Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi Büşra Plak inploid.com'da 11 soru sordu, 36 soru yanıtladı ve 112 takipçisi var.

Ekim 2018

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Sosyal ağlar dışında ziyaret ettiğiniz siteler nelerdir?

Benim çok değişiyor, şu sıra en çok;
Aralık 2017

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Acıkınca karnımız neden guruldar?

Kısaca mide duvarlarının sürtünmesi nedeniyle çıkar. Mide sürekli sindirim işlemi yapan ve hareket halinde olan bir organdır. Mide dolu olduğunda tüm bu faaliyet normal ilerlerken mide boş olsa bile mide kasılmaları devam ettiği için mide duvarları birbirine sürtünerek bu sesi çıkarır.

Diğer bir neden de mide boşluğundan ötürü içeri dolan havadır. Mide hareketleri sonucu midenin içindeki hava kabarcıkları ileri geri gitme sonucu ses çıkarır.
Aralık 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Bu site ne zaman ilk gün ki gibi gerçek sorularla daha iyi bir hale gelir? İyi tavuk nasıl kızartılır böyle bir soruyu insan neden sorar? Bu soruları soran bir milletten CERN laboratuvarındaki gibi bilinmeyenleri nezaman sormaya başlarlar?

İlk günlerdeki sorular bence daha gerçekdışıydı. Tavuk konusunu ben fena bulmuyorum yemek ağına sınıflandırıldıkça, tabi tavuk da en azından köy tavuğu olmalı, yamyam tavuk yemek istemiyoruz sonuçta. Bu millet, bir ihtimal, aşağı yukarı dörtyüz sene sonra bilimsel bilinmeyenleri sorgulamaya başlayabilir.

Aslında siz devlet olarak istediğiniz an milletin daha gerçek sorularla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bilimsel bazlı eğitim politikaları üreterek işe başlayabilirsiniz. İnsanlara daha yoğun bilim eğitimi verirseniz bile bir kısmı bilime yönelecektir.

Devletin reisi çıkıp herkes sicim teorisini öğrenecek, bir sonraki mitingimde sınav yapacağım dese ve teoriyi öğrenmeyenlerin ihbar edilmesini teşvik etse ne olurdu acaba?
Aralık 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

İngilizce'yi speaking-reading-writing anlamında üst seviyelere çıkarma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

 • Konuşma becerisini üst seviye çıkarmak için yerli dil konuşucularını dinlemelisiniz. Film ya da dizilerle bu işi yapmaya çalıştığınızda dikkatiniz başka yerlere de kayıyor. Bu yüzden bir radyo dinlemenizi öneririm. Benim konuşma becerim tonlama, telaffuz, akıcılık bakımından iyi seviyede. Bunu pratikle değil BBC  Radio 1 dinleyerek başardım. İnternetten dinleyebilirsiniz.
 • Yazma becerisini geliştirmek için de okumak gerekir. Okurken beğendiğiniz süslü kalıplar aklınızda kalır ve bunları yazılarınızda kullanırsanız bir adım öne geçersiniz. Ayrıca yazarken mutlaka bir formata göre yazın. En azından giriş-gelişme-sonuç üçlüsüne mutlaka dikkat edin.
 • Okuma becerisini geliştirmek içinse sesli kitaplar kullanabilirsiniz. Bu şekilde okurken sürekli geri dönüp okunuşlar ve anlamlar hakkında düşünerek okumanızı yavaşlatmazsınız. Klasik kitapların, sesli versiyonlarını indirip birlikte devam ederseniz çok yararı olacaktır.
Eylül 2016

Büşra Plak  bu yazıyı beğendi:

Ağustos 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Şu zamana kadar izlediğiniz en güzel film nedir ve neden?

Shutter Island 2009 yapımı Martin Scorsese filmi. Yazarı Dennis Lehane olan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır (beyazperde.com dan alıntıladım bu satırları)

Filmler

Zindan Adası olarak dilimize çevrilen bu filmi izlemeyen var ise , tekrar tekrar tavsiye ediyorum.

Bir saniye bile sıkmayan akışı , farklı konusu ve bilimsel yaklaşımı ile gözlerinizi ayıramayacaksınız.

Hele o muhteşem final. .
Haziran 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Üzerinde düşünmeye değer konular paylaşır mısınız?

Benim için insan-evren, insan-sanat ilişkisi.
Nisan 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

CERN'de yapılan deneylerin amacı nedir?

Öncelikle parçacık fiziği, en basit tanımıyla minicik parçacıkları birbirine çarpıştırarak sonuçlarını gözlenmeye dayalı fizik disiplini. Bizi ilgilendiren en önemli çarpışmanın ise bundan yaklaşık 13,7 milyar yıl önce gerçekleştiği tahmin ediliyor. Büyük Patlama veya Bing Bang denilen bu çarpışma evrenin ortaya çıkmasına yol açan bir dizi olayı tetikledi.

Büyük Patlama esnasında ortaya inanılmaz bir enerji ve ısı çıktı. Zaman içinde yoğunlaşmış bu enerji seyreldi ve evren soğumaya başladı. Bilim adamları bu soğumanın hala devam ettiğini söylüyorlar. Burada önemli bir detay var. Evrenin soğuması, aslında bildiğimiz fizik kurallarının da değişmesine yol açıyor.

Bugün mutlak doğru olarak kabul ettiğimiz bazı fizik kurallarının, evrenin ilk aşamalarında çok daha farklı olduğu tahmin ediliyor. Elimizde de bir zaman makinesi ve çok büyük ısılara duyarlı, arkasında durarak rahatça gözlem yapılabilecek bir cihaz yok, olsaydı ancak böyle bilirdik bu konuyu.

Bu pek mümkün olmadığına göre, evrenin ilk anlarında gerçekten neler olup bittiğini gözlemlemek için zaman yolculuğu yerine, yerin 100 metre altında, 27 kilometre uzunluğunda bir tünel kazmak ve Büyük Patlama‘nın minicik bir benzerini laboratuar koşullarında gerçekleştirmek de işimizi görebilirdi.

İşte CERN‘deki deneyin özü bu. Büyük Patlama'yı kontrollü bir ortamda ve çok daha küçük bir ölçekte yeniden oluşturmak ve sonuçlarını gözlemlemek. Bu sayede bugün tanımlayabildiğimiz parçacıkların belki de ilk zamanlardaki bambaşka özelliklere sahip olduğunu keşfetmemize yardım edebilir.

Bilim

Bilim

Bilim

Bilim
Mart 2016

Büşra Plak  bu yazıyı beğendi:

Cumhuriyet Gazetesi - ‘Hakem’e kırmızı kart... 'Erdoğan yargılanacak'

Evet cumhuriyetin diktatörlükten ayrıldığı noktaya gelmiş bulunmaktayız. Kendine devletimizin cumhurbaşkanı diyen kişi anayasamıza ne saygı duyuyor ne de ona uyuyor. Yani kanun benim diyor. Güçler ayrılığı esası zaten bir kişinin ya da zümrenin kanun olup ülkeyi diktatörlüğe sürüklemesinin önüne geçmek için vardı ve bu cumhur şeysinin bu esası yüzlerce kere çiğnemesine izin verildi (halk tarafından, özellikle destek olan %50 tarafından), şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere ve c. şeysi kendini anayasamızın üstünde ilan etti. Yani yargılanana kadar diktatörlüğünü bir kez daha ilan etti. Son hatırladığım ilanı "devletin yönetim şekli fiilen değişmiştir, şimdi mevzuatı bu şekle uydurmanın zamanıdır" beyanıydı... İnsana kadar evrimleşmiş bir halk ve yürekli savcılar aranıyor...
Şubat 2016

Büşra Plak  bu yazıyı beğendi:

Cumhuriyet Gazetesi - Canlı bomba TAK'li çıktı... Adli Tıp, Erdoğan ve Davutoğlu'nu yalanladı

Koskoca adamlar hala yalan söylüyorlar. Sadece bize değil NATO'ya, ABD'ye, Rusya'ya, tüm dünyaya. Bizim halkın %50'si hariç herkes de yalanın farkında... Bu işin nasıl çözüleceğini merakla bekliyoruz...
Şubat 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Sizce bir kadın evlenmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübe edinmeli midir?

Bu soruda evlilik cinsel anlamda ele alındığı için, ben soruyu ancak şu şekilde okuyabiliyorum "Sizce bir kadın cinsel ilişkiye girmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübe edinmeli midir? " Bu soruya cevap beklemediğini biliyorum. Zaten verecek bir cevap da yok.
Şubat 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Bir kadının mesleği, bir erkeğin ona bakış açısını etkiler mi?

Etkiler, fakat ancak kadının kendi mesleğinin kendine bakış açısını etkilediği ölçüde.
(Bir de, bu tür soruları "kadın/erkek" diye ayırmanızdaki mantığı anlamıyorum, aptal falan mıyım?)
Şubat 2016

Büşra Plak  bu yazıyı beğendi:

Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Neonatolog nedir?

Neonatoloji yeni doğan bebekleri izleyen ve oluşan hastalıkları inceleyen bilim dalıdır. Bu dalda uzmanlaşan kişilere neonatolog denir.


Çocuk Sağlığı
Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Neonatolog nedir?

Neonatal nedir önce bunu tanımlayalım;

İnsan hayatının doğumunda başlayan ve ilk 28 gün boyunca devam eden dönemdir.

Perineonatal(hamilelilğin 22.haftasından sonra başlayan ve hayatın ilk 7 gününü kapsayan) ve postneonatal(hayatın ilk 28 gününden sonra başlar) olmak üzere dönemler de bulunmaktadır.

Bu dönemleri inceleyen ve bebeklerin gelişimi,hastalıkları,anatomik yapısını takip eden tabiplere Neonatolog denir ve Pediatri bölümünün yan dalıdır.

Çocuk Sağlığı
Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Yapay zeka ne kadar ileri gidebilir?

Yapay zeka kendi kendine öğrenebildiğine hatta Google'a da bağlanabildiğine göre sınırı bellek ve işlemci kapasitesinden başka bir şey olmayacaktır ki onlar da istenildiği kadar arttırılabilir. Asimow'un yasalarının nasıl eksiksiz uygulanabileceği, nasıl robotların o yasalara itaat etmelerinin sağlanabileceği gibi konularda kafa yormalıdır insan. Makine Deep Blue'dan bu yana insandan çok daha zeki olabileceğini zaten kanıtladı.
Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Bir insan midesi olmadan yaşayabilir mi? Yaşarsa ne kadar yaşar?

Evet yaşayabilir. Aşağıdaki haber ve doktorun yaptığı açıklama midenin çok da gerekli bir organ olmadığını söylüyor.

'Midesiz de yaşamak mümkün'

Hindistan asıllı İngiliz kardeşler, Ravindra ve Meeta Singh, ailelerinden beş kişinin ölümüne neden olan kansere karşı önlem olarak midelerini aldırdı.

Tıp

Singh ailesinden beş kişi kanserden öldü

İki kardeş de dünyada sadece 100 kadar ailede görülen, değişime uğramış bir E-cadherin geni taşıyor. Bu gen, mide ve meme kanserine yakalanma riskini artırıyor.

30 yaşındaki Ravindra, ameliyat önce mide kanserine yakalanmış. Meeta da önlem olarak midesini aldırmış.

Ameliyatın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmiş. Liverpoollu kardeşler, çok zor bir dönemin ardından şimdi yeniden yaşamayı öğrenmeye başladıklarını söylüyor.

Sık sık yorgunluk hissettiğini ve başının döndüğünü söyleyen Ravindra, "Ama ilk aylara göre çok iyiyim. Tabii midesiz yaşamanın bazı yan etkileri var" diyor.

Şimdi ameliyat öncesinde, yani mideleri varken yedikleri yemeğin üçte biriyle yetindiklerini söyleyen kardeşler, aşırı yedikleri zaman sindirim sorunları yaşadıklarını belirtiyor.

İki kardeş de ameliyattan sonra yüzde 20 oranında kilo kaybetmiş.

Meeta'yı ameliyat eden Dr. Simon Dexter bunun zor bir operasyon olduğunu ve insanın midesiz de yaşayabileceğini söylüyor:

"Bağırsaklar yukarıdan aşağı inen boru gibidir. Mide de işte bu borunun ortasında bir şişkinlik. Mideyi alınca, aradaki boşluğu dolduruyorsunuz. Midenin asıl işi besin depolamaktır. Sonrasını düşünmemeniz için büyük miktarda yemek yiyebilmenizi sağlar. Ama mideniz yoksa siz de fazla sayıda küçük öğünle idare edersiniz. "

'Tek çare buydu'

Dr. Dexter şöyle devam ediyor:

"Midedeki asit, yiyeceklerin sterilize edilmesine yardımcı oluyor. Ama günümüzde bu o kadar da çok önemli değil. Nihayetinde yerden bulduğumuz şeyleri yemiyoruz. Ayrıca mide asidi demir ve B12 emilimine yardımcı olur. Bu nedenle dışarıdan takviyeye ihtiyaç var. Gerekli mineralleri temin ettiğiniz sürece genel sağlığınız üzerinde çok ağır bir etkisi olmaz" diyor.

Simon Dexter, bu hastalar için midenin alınmasından başka bir çözüm olmadığını da sözlerine ekliyor.

Ravindra da "Tek seçeneğimiz buydu. Yoksa bugün burada olamazdım" diyor.

25 yaşındaki Meeta ise "Babam, ben 10 yaşındayken öldü. Aile geçmişine bakıp ben de önlem olarak midemi aldırdım. Aslında ilk başta gönülsüzdüm. Ama ablam da kansere yakalanınca fikrimi değiştirdim" diye konuşuyor.


kaynak: bbc.co.uk/turkce/haberler/2010/08/100803. . .

Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Nerede, ne zaman ve ne yaptığını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak insanları neden rahatsız etmiyor?

Birileri onu gördüğünde varlıklarını hissedebiliyorlardır belki. Bilemeyiz sebebini, herkes için farklı bir dinamik söz konusu. Bu da benim zihnime ilk gelen sebep, bazı insanlar için geçerli olabilir ama genelleme yapmak mümkün değil.
Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Lİder olabilmek için hem doğuştan gelen bir takım becerilere, hem de çok iyi bir liderlik eğitimine gerek vardır. Birinden biri eksik olursa gerçek anlamda lider olunamaz. Ancak bir takım fırsatlar değerlendirilerek tam donanımlı olmayan ve sürdürülebilirliği bulunmayan öne çıkmalar olabilir.

Doğuştan liderlik vasfı olan insanların çocukluğunda bunu hissedersiniz, ancak iyi bir eğitimle desteklenmez ise dumura uğrar, ya da yatağını bulamamış seller misali amaçsız ve sapkın bir sonuca gider.

Doğuştan bu vasfı taşımayanlara ise iyi bir eğitimle kısmi vasıflar kazandırılabilse bile, gerçek bir lider profili ortaya koyamaz. Özellikle olağan üstü hallerde, alternatiflerin sınırlı olduğu acil karar dönemlerinde ve risk yönetiminde bocalaması sözkonusu olabilir.
Ocak 2016

Büşra Plak bu yanıtı beğendi:

Ülkemiz mahkemelerinde mobbing ne kadar ciddiye alınmaktadır? Mobbing ile direkt ilgili olan kanunlar var mıdır?

Ülkemizde mobbing hala tam olarak anlaşılmış değildir. Fakat uluslararası mevzuatla birlikte paralel olarak ülkemizde de yasal düzenlemeler yapılmıştır. 2011 yılında yayınlanan "İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi’ne İlişkin Başbakanlık Genelgesi", bu konuda genel bir yükümlülük oluşturmakta, işyerlerinde alınması gereken önlemlere ve düzenlemelere ilişkin iyi bir rehber özelliği
taşımaktadır. Yayınlanan genelde mobbingle ilgili direkt yapılan bir düzenlemedir. Bu genelgede:
 • "İşyerinde psikolojik tacizle mücadele öncelikle işverenin sorumluluğunda olup işverenler çalışanların tacize maruz kalmamaları için gerekli bütün önlemler alacaktır",
 • ""Bütün çalışanlar psikolojik taciz olarak değerlendirilebilecek her türlü eylem ve davranışlardan uzak duracaklardır",
 • "Toplu iş sözleşmelerine işyerinde psikolojik taciz vakalarının yaşanmaması için önleyici nitelikte hükümler konulmasına özen gösterilecektir",
 • "Psikolojik tacizle mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanacaktır",
 • "Çalışanların uğradığı psikolojik taciz olaylarını izlemek, değerlendirmek ve önleyici politikalar üretmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Devlet Personel Başkanlığı, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tarafların katılımıyla "Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulu" kurulacaktır",
 • "Denetim elemanları, psikolojik taciz şikâyetlerini titizlikle inceleyip en kısa sürede sonuçlandıracaktır",
 • "Psikolojik taciz iddialarıyla ilgili yürütülen iş ve işlemlerde kişilerin özel yaşamlarının korunmasına azami özen gösterilecektir",
 • "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve sosyal taraflar, işyerlerinde psikolojik tacize yönelik farkındalık yaratmak amacıyla eğitim ve bilgilendirme toplantıları ile seminerler düzenleyeceklerdir", düzenlemelerine yer verilmiştir.
Ayrıca, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu Yeni Borçlar Kanunu'nun 417. Maddesi; "İşveren, hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak ve saygı göstermek ve işyerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamakla, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür" hükmü ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Devlet Memurları Kanunu'nun 10. Maddesi; “…Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır. ” hükmü dolaylı olarak yapılmış düzenlemelerdir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Parapsikoloji

150 Kişi   18 Soru

Psikomotor Gelişim

18 Kişi   2 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

İnternet

2632 Kişi   543 Soru

Hak Ve Özgürlükler

25 Kişi   16 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Dinler

1128 Kişi   329 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Cep Telefonları

607 Kişi   224 Soru