Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2014

Selahaddin Öztürk

Sürekli yabancı dil eğitimi sağlanması uzaktan veya mobil iletişim araçları ile mümkün müdür?

"busuu" mobil uygulamasıyla mümkündür. Appstore'da mevcut Android versiyonu da mutlaka vardır.
  • 4 Yanıt
Aralık 2013

Selahaddin Öztürk

inploid'in iOS7 uygulaması var mı? Şu an bulamıyorum, daha önce indirdiğim uygulamayı da daha önce aktive edememiştim?

Inploid'in m.inploid.com adresinde çalışan bir mobil web sitesi vardır. Mobil uygulaması şu an için yok. Daha önce indirdiğiniz mobil uygulama, sistemin köklü güncellemeleri nedeni ile artık kullanılmamaktadır ve AppStore'dan da kaldırılmıştır. Ancak mobil web sitemiz bir çok özelliği barındırmaktadır ve cep telefonunuzdan kısayol olarak ayarlayarak -şimdilik- kullanabilirsiniz.
  • 1 Yanıt
Ekim 2013

Selahaddin Öztürk

Yılmaz Güney'in sinema dili neden bu kadar etkileyicidir?

O zamana dek melankolizmin pençesinde yaşayan ve gerçek hayattan kopuk olan Türk Sineması'nda ilk defa halkın sorunlarına eğilen, gerçekçi filmler yaptığı için... .
  • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Selahaddin Öztürk

Hukuk adaleti tesis eder mi?

Bu soruyu varolan ve olması gereken hukuk bazında 2 yoldan cevaplandırmak gerekir. Olması gereken hukuk olarak doğal hukuku ortaya süreriz. Buna göre insanların doğuştan gelen bir takım hakları vardır ve bu haklara halel getirilmemelidir. Bu açıdan adaleti tesis edecek tel şeyin hukuk olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dünyanın bir çok yerinde özellikle Kıta Avrupası Hukuk Sisteminde var olan yazılı hukuk tam olarak adaleti tesis edemez. Çünkü olması gerekene değil, emarelere uyan hükmü tesis etmesi gerekmektedir.
  • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Selahaddin Öztürk

Kendini doğrulayan kehanet nedir?

"Kendini gerçekleştiren kehanet" ya da "Pygmalion etkisi" olarak da adlandırılan bu olgu, kişinin, bir süre sonra başkalarının (özellikle herhangi bir yanıyla kendinden üstün gördüğü insanların) ona ilişkin beklentilerine denk düşen davranışlar sergilemesi şeklinde açıklanabilir. Beklenti etkisi, bilimde, mitolojide ve sanatta değişik boyutlarıyla işlenmiştir. Sosyal psikolojide başlangıçta gerçekliği olmayan bir durum hakkındaki beklentilerin gerçekleşmesine yol açma süreciyle beklenen davranışın sergilenmesi sonucu, olmayan bu halin gerçeğe dönüşmesi biçiminde "self fulfilling prophecy" olarak tanımlanan bu teori, 1911 yılında iki Alman araştırmacının bir at üzerindeki deneyleriyle bilimsel platforma oturtulmuştur. İnsandaki bilinçaltının beklenti etkisini açıklamaktaki rolü büyüktür.
  • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Selahaddin Öztürk

Hukuk ile adalete ulaşılır mı her zaman?

Hukuk bir makine ya da algoritmadır, siz nereye sürerseniz o da oraya gidecektir; adalet onun başındaki operatöre bağlıdır. Kararı sonuçta operatör verecektir.
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster