Bilmek istediğin her şeye ulaş

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Berna Özkan inploid.com'da 7 soru sordu, 15 soru yanıtladı ve 8 takipçisi var.

Kasım 2013

Berna Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

Dediginiz gibi deprem gibi durumların dışında degil de daha çok insanlar ile ilişkilerimizden doğacak bir takım durumları kastetmiştim. Sanırım öncelikli olarak şöyle bir soruyu sormam gerekiyor. İnsanlarla etkileşimimizden kaynaklı bu denli bir sorun doğabilir mi? Kayıp, doğal afet dışında... Bir insan bizi ne kadar etki altında bırakabilir?
Öncelikle duygusal travmadan tam olarak ne kast ettiğiniz önemli. Psikolojide biz daha çok psikolojik travma terimini kullanıyoruz. Bu başınıza gelen olayların psikolojik olarak sizde bıraktığı yıkım anlamına geliyor. Örneğin bir yakınınızın ölmesi bir travmadır. Deprem atlatmak bir travmadır. Eşinizden şiddet görmekte bir travma olabilir. Elbette neyin travma olduğu kişiye göre değişir örneğin bir doktorun karşılaştığı bazı "olağan" durumlar alışık olmayanlar için travmatik olabilir. Psikolojik travmanın insanın ruh sağlığına olumsuz pek çok etkisi vardır. Ruhsal rahatsızlık olarak ise travma sonrası stres bozukluğu ve hakl arasında çoklu kişilik denilen disosiyatif kişilik bozukluğu travma ile en sık ilişkilendirilen bozukluklardır. Bunların dışında depresyon ve kaygı bozuklukları da travma ile tetiklenebilir.
Travmatik olayın niteliğine ve kişinin deneyimine göre travmaya verilen tepkiler farklılık gösterir.
Ekim 2013

Berna Özkan yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2013

Berna Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

genetik dışında düşünme şekli - bir nevi bakış açısı-, yaşantısını yorumlama şekli de etkili olabilir mi?
Bu soru yıllardır süre gelen ve üzerine yüzlerce araştırma yapılan bir konu çevrede genlerde karakter oluşumunda çok etkin ama hangisinin yüzdesi daha fazla bu daha bulunmamış. Benim danışanlarımdan edindiğim bilgilere göre çocukluk yaşantısında edinilen örüntüler insanların karakterlerine her zaman etki etmiştir ama aynı yaşanmışlık her insanda aynı karaktere sahip olmalarına neden olmuyor. Örneğin ailesi tarafından sürekli eleştirilen iki farklı insan farklı kişilikler geliştiriyor birisi içine kapanık ve sessiz olurken diğeri çabuk sinirlenen bir kişiliğe sahip olabiliyor. Buda genlerinde etkisinin hayli fazla olduğunu gösteriyor.
Ekim 2013

Berna Özkan bir yanıt verdi.

2 yıl sonra üniversiteye başlayacağım. Endüstri Mühendisliği hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca Türkiye'de yurt dışında çalışma imkanı var mıdır?

Üretimin veya hizmetin olduğu çoğu yerde iş imkanı bulabileceğin bir meslektir. Bir çok departmanda görev alabilir. Üretim sürecinde, yönetsel süreçte çalışma imkanı vardır. Sürecin iyileştirmesine yönelik çalışmalar yapar. Bir sorunu farklı çözüm yollarıyla çözmeye çalışır. Analitik düşünme, sezgisel yaklaşım gibi konular çokça kullanılır.
Ekim 2012

Berna ÖzkanOktay Özkan kişisini takip etmeye başladı

Oktay Özkan, İşletme Bölümü Öğrencisi, @oktayozkan

Eylül 2012

Berna Özkan bu yanıtı beğendi:

Hissizleşmeyi nasıl tanımlarsınız?

Nihilizme giden en kısa yoldur bu durum. nihilizm bütün gerçekleri yersiz ve kesinliği kanıtlanamayacak safsata olarak görür, duygularını arka plana atmak yoluyla şaşırmayı unutan insansa tüm ihtimallerin gerçekliğine inanabilecek bir kafa yapısında yaşamaktadır. birisi tüm ihtimallerin yokluğundan dem vurup maddeye bile inanmazken diğeri tüm ihtimallerin varlığına olan inancını artırarak şaşırmayı beceremez. birisi elinde rakam bile bulunduramadığı için yokluk içindedir diğeri elinde ne kadar çok ihtimal olursa olsun sonsuzluk içinde sayının büyüklüğünün önemsiz olduğundan sebep elindekilerin değeri yokluktur.

şaşıramayan insan sevmez, çünkü sevmek beklenilenin üzerinde güzel davranışların ateşlediği bir duygudur. her şeye sahip olan hiç bir şeye sahip değildir.

şaşıramayan insan ağlamaz, ağlamak; kaybetmeyi gerektirir, kaybetmekse sahip olduğuna inananın başına gelebilecek bi durumdur ki duygusuzlaşan insan hiç bir şeye hakkıyla sahip değildir. öyleki her an kaybedebileceğinin farkındadır. bu kayıp onun için sürpriz değil yalnızca sıradan ihtimallerin birisidir.

listeyi uzatmanın bir anlamı yok, insan hissizleştiği zaman canlılığını kaybetmiş demektir. canlılık irade gerektirir. iradeyse iletişim içinde olmak zorundadır. duygusu olmayan insan neyin iletişimini kuracakki?

ihtimalleri görmek insanın problemlerini azaltsada her bir ihtimale sahip olmaya çalışmak insanı yokluğa iter, mutsuz kılar.
bu dünyanın özü muvazenedir...
Eylül 2012

Berna Özkan bir yanıta alt yorum yaptı

İnternetten d&r tarzı yerlere girip dijital fotografcılıkla ilgili kitaplar bulabilirsin.
Kitaptan ziyade daha fazla fotograf inceleyip yorumlar yapmak, daha fazlasını görebilmek daha etkili olur.Aynı zamanda photoshop programında da kendı denemelerinle keşfedebilirsin.Bununla ilgili videoları izleyip pratik yapabilirsin.Eger makinenin özelliklerini bilmiyorsan onları ögrenmekte fayda var.Bunların dısında dijital fotografcılıkla ilgili bilgi alabılecegin kitaplar var.
Eylül 2012

Berna Özkan bir yanıt verdi.

Bir endüstri mühendisi tek bir sektörde uzmanlaşmalı mıdır?

Sektörden önce hangi departmanda calısman senin icin daha avantajlı olur onu araştır bence.Sektör degistirmesen bile aralarında farklılıklar oldugunu dusunuyorum fırmalar arasında.
Eylül 2012

Berna Özkan bir yanıt verdi.

Photoshop ile fotoğraflar üzerinde çalışmak için bildiğiniz iyi kaynaklar var mı? Hangi kaynaklar? (Kitap, blog, makale...)

Kitaptan ziyade daha fazla fotograf inceleyip yorumlar yapmak, daha fazlasını görebilmek daha etkili olur.Aynı zamanda photoshop programında da kendı denemelerinle keşfedebilirsin.Bununla ilgili videoları izleyip pratik yapabilirsin.Eger makinenin özelliklerini bilmiyorsan onları ögrenmekte fayda var.Bunların dısında dijital fotografcılıkla ilgili bilgi alabılecegin kitaplar var.
Ağustos 2012

Berna Özkan yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2012

Berna Özkan bu yanıtı beğendi:

Çiçek çocuklar kimdir?


Ağustos 2012

Berna ÖzkanTarık Gandur kişisini takip etmeye başladı

Tarık Gandur, Psikolog, @tgandur

Uzman Psikolog www.tarikgandur.com

Ağustos 2012

Berna ÖzkanDr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Ağustos 2012

Berna Özkan bu yanıtı beğendi:

Hipnoz yapabilen var mı? Nasıl yapabilirim? Problem çözümünde gerçekten faydalı mıdır?

Hipnoz, psikoloji ve terapide en çok yanlış anlaşılan ve sömürüye en açık alanlardan biridir. Hipnozun belli sorunların çözümü için bu konuda uzman kişiler tarafından kullanılmasına hipnoterapi denir. Hipnoterapi, özünde psikoterapidir. Bu durumda hipnozu da diğer psikoterapiler gibi değerlendirmek mümkündür. Yani, doğru yapılırsa etkili olabilir.

Ancak hipnoz, mucizevi bir yöntem, her derde deva bir yaklaşım değildir. Yurt dışında ve yurtiçinde hipnoz kullanan hemen hemen tüm psikoterapistler başka terapi yaklaşımlarını da beraber kullanırlar. Özellikle Erickson'cu hipnoz kullanan terapistler bu yöntemi terapi yaklaşımlarının içinde kullanırlar. Bazen de hipnoz süregelen bir terapide 1-2 seans destek amaçlı kullanılır.

Hipnozun özellikle dürtüsel problemlerde daha hızlı çözüme ulaştırdığı düşünülmektedir (sigara içme, tırnak yeme vs). Ancak, hipnozun diğer terapi yaklaşımlarından daha başarılı olduğunu söylemek doğru olmaz.

Hipnoz ile sorun çözümünde kişi çaba göstermeyeceğini düşündüğünden ve sihirli değnek değmiş gibi tüm sorunlarından bir anda kurtulacağını düşündüğünden, hipnoz cazip gelir. Ancak, hipnoz da kullansanız, kişi sorun çözümü için çaba göstermezse o sorunu çözmesi oldukça zordur.

Otohipnoz, yani kendi kendine hipnoz mümkündür. Kendi kendinize, gevşemiş ve rahatlamış bir şekilde vereceğiniz telkinler de bir nevi otohipnoz sayılabilir. Ancak otohipnozun bir uzman tarafından öğretilmesi ve amaçlarınız doğrultusunda nasıl kullanılacağını tanımlaması gerekir. Başka bir değişle otohipnoz süregelen bir terapide yardımıcı olarak kullanılabilir.

Sorun çözümünde hipnozun yararlı olup olmayacağı sorunun ne olduğuna bağlıdır. Ancak, bence, hipnoz denenmeden önce çözüm odaklı yaklaşım, bilişsel yaklaşım gibi sorun çözme yaklaşımları denenmelidir.

Hipnozda pek çok yaklaşım ve ekol vardır. En bilinenlerini Klasik Hipnoz ve Erickson'cu hipnozdur. Klasik hipnoz filmlerde gördüğünüz saat vb objelere bakarak transa sokan kişilerin yaptığıdır. Klasik hipnoz sırasında olan biteni genellikle hatırlamadığınız söylenir. Erickson'cu hipnoz son yıllarda ülkemizde özellikle de NLP ile birlikte oldukça yaygınlaşmıştır. Erickson'cu hipnoz da olan biteni tamamen hatırlamanız mümkündür. Bu kişiye göre değişir. Erickson'cu hipnozda trans değişik bir bilinç seviyesine geçmek olarak tanımlanır ve bunu gün içinde çok kere yaptığımız düşünülür. Örneğin derin hayallere dalmak, dış dünyadan koparcasına bir işe konsantre olma Erickson'cu hipnoza göre transa yakın deneyimlerdir.
Hangi formu olursa olsun, terapötik amaç ile yapılan hipnozun mutlaka psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman gibi ruh sağlığı alanında uzman biri tarafından yapılması gerekir. Terapötik amaç dışında kullanılan (örneğin dil öğrenme vb) hipnozu ise doğru bulmuyorum.

Toparlamam gerekirse:
  • Evet hipnoz yararlı olabilir ancak sorunun ne olduğu önemlidir.
  • Hiçbir yaklaşım için garanti vermek doğru olmaz. "Senin sorununu ..... seansta mutlaka çözerim" diyen bir kişiye kuşku ile yaklaşmak doğru olacaktır.
  • Sorun çözümü için öncelikle başka yöntemlerin denenmesi, kanımca, daha doğru olacaktır.
  • Hipnoz diğer yöntemler gibi, sadece bir yöntemdir. Mucizevi ve her derde deva bir yaklaşım değildir. Hipnoz doğru uygulanan diğer terapötik yöntemler kadar (hatta bazı durumlarda daha az) etkilidir.
  • Hipnozun kim tarafından ve nasıl uygulandığı çok önemlidir. Psikoloji ve psikoterapi alanında eğitimi ve deneyimi olmayan NLP ve Hipnoz gibi 1-2 kişisel gelişim kursu ile Hipnoterapist olması imkansızdır.
Haziran 2012

Berna Özkan bu yanıtı beğendi:

Dünya tarihinde açıklanamayan olaylar nelerdir?

Hareket eden taşlar; ABD'de "Death Valley" denilen yerde bilim adamları tarafından günlerce gözlemlenmesine rağmen nedeni açıklanamıyor.


Dünya Tarihi


Danimarka'da her ilkbaharda gün batımına yaklaşık yarım saat kala, milyonlarca kuş bir araya gelip gökyüzünde şekiller oluşturarak uçuyor ve nedeni açıklanamıyor.


Dünya Tarihi


Mammatus Bulutları; Meteoroloji de mammatokumulus olarak da geçiyor. Bulutların altında oluşan bu sarkıtları açıklayamıyorlar.


Dünya Tarihi

Şubat 2012

Berna ÖzkanÖzlem Dirik kişisini takip etmeye başladı

Özlem Dirik, Endüstri Mühendisi, @Sundali

Şubat 2012

Berna ÖzkanHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2076 Kişi   155 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3699 Kişi   363 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

İnsan İlişkileri

1048 Kişi   129 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2408 Kişi   175 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Müzik

2984 Kişi   472 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Dinler

1126 Kişi   329 Soru

Felsefe

1948 Kişi   501 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Yazılım

3251 Kişi   564 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sinema

3255 Kişi   301 Soru

İş Hayatı

2459 Kişi   325 Soru

Kariyer

661 Kişi   92 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2203 Kişi   590 Soru

Filmler

3387 Kişi   192 Soru

Yönetim

488 Kişi   57 Soru

Kıyaslama

13 Kişi   41 Soru

Çocuk

238 Kişi   83 Soru

Aile

68 Kişi   58 Soru

Çocuk Davranışları

193 Kişi   39 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

Davranış Modelleri

190 Kişi   17 Soru

Tiyatro

318 Kişi   31 Soru

Sağlık

1134 Kişi   1192 Soru