Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kahve sever, güzel kod yazar, ama olabildiğince tembeldir. Metal müziği de unutmamak lazım. bilprog.org

Ağustos 2016

Brutal Code  bu yazıyı beğendi:

Ne zaman mı anladım bir şeylerin değiştiğini ?

Dükkanda oturuyordum ; yan komşum harikulade bir kuru pasta yapmış.
İki büyük parça getirip , afiyet olsun deyip gitti.

Birini yedim ; "muhteşem olmuş" dedim içimden.
Tam ikinci parçayı ağzıma götürecektim ki ; durdum.

Yazıcıdan bir kağıt aldım , kurabiyeyi ortasına koyup kağıdı üstüne sardım.
Ceketimin cebine koydum.

Annem , dedim . Çok sever bu tadı , bunu da o'na götüreyim.
Ağustos 2016

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

8 Mart dünya kadınlar günü röportajlarında şikayet eden kadınlar: Kadınlara istemediğiniz şekilde davranan o erkekleri yetiştirenler de kadınlar değil mi? Şikayet etmektense kadına kıymet vermeyi bilen nesiller yetiştirmek daha doğru olmaz mı?

O zaman karısını çorbanın tuzu eksik diye vurup öldüren, ondan ayrıldığı için çocuğunun gözünün önünde karısını defalarca bıçaklayan, 14 yaşındaki kız çocuğunu döve döve bayıltıp tecavüz eden adamların yerine onların analarını hapse atalım bence. Çünkü kadın olmak hali başlı başına bir hata zaten. Söz konusu kadının sokağa çıkması, mini etek giymesi, kürtaj yaptırıp yaptırmaması, kahkaha atıp atmaması, çalışıp çalışmaması olunca '' söz erkeğe düşer... '' diye sırtına vurup erkeği yüceltirken, kadınları gerçekten tehdit eden cinayet, tecavüz, taciz, özgürlüğüne el koyma olunca ''sen de ana değil misin.. '' diye kadını sorumlu tutan hastalıklı kafaların gerçekten çocuk sahibi olmamasını diliyorum.
Bu çocukların sadece anaları olacaksa, evde oturup sadece anası tarafından yetiştirilecekse, o çocuğun psikolojisinden sadece anası sorumlu olacaksa, erkekler bir zahmet kavanoza boşalıp üzerine isimlerini yapıştırıp ana adaylarına teslim edip, bir zahmet defolsunlar.
Ağustos 2016

Brutal CodeSimay Ayan kişisini takip etmeye başladı

Simay Ayan, Psikolog, @patiklikontes

Ağustos 2016

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Kendini evrenin merkezinde görüp diğer bütün insanların şahsına tapmasına çalışanlara tahammul edemiyorum.Ancak bu gibi tiplere peyk olup ihtar edildiği zaman köleliğe geçenler varya; işte bu ahmaklığa asla tahammul edemiyorum

Hakikaten sinir bozucu.
Ağustos 2016

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

Sizce bir erkek evlenmeden önce cinsel ilişkiye girip tecrübelenmeli midir?

İnsanın evleneceği kişiye sergileyeceği cinsel tecrübeyi, evlenmeyi planlamadığı ya da henüz evlenmediği kişiler haketmiyorlar mı? Nedir yani mesele... Öhhh. . . .
Ağustos 2016

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

İnsan kaç saat uyumalıdır?

İnsan beyni gün de 3 saat uyku ile vücudu tüm gün zinde tutabilir diye okumuştum bu öncelikle çok saçma gelse de, askere gittiğimde günde 2 saatlik uyku ile bir çok gün geçirdiğimde doğru olduğunu anlamıştım :)
Ağustos 2016

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

Çekingenlik nasıl yenilir?

Söz alırken risk alman lazım. Bazen duvara çarpmaktan beter olabilirsin. Yılmadan yıkılmadan devam et. Baktın olmuyor, ortam değiştir. Başka kişilerin yanında risk alıp muhabbeti yönlendir. ;)
Ağustos 2016

Brutal Code bir yanıta alt yorum yaptı

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumunuz beni mutlu etti.
Soru sorulalı epey olmuş, soruyu soran arkadaş şu an halen burada mı, ne durumda bilmiyorum, ama tüm OKB'den muzdarip arkadaşlara kendi hikayemle cevap vermek ve bir nebze de olsa fikir vermek istedim. Bu yüzden biraz uzun oldu.

2004-2008 yılları arasında yoğun bir biçimde OKB ile uğraştım. Lise 2 de meydana çıkmış olması, geleceğimi şekillendirmem açısından bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı yarattı, bundan emin olamıyorum (nedeninden aşağıda bahsedeceğim) . OKB, hayatı yaşamama engel olurken üniversite sınavlarında 3 sene başarısız oldum.


2008 başlarında doktorlarım hastaneye yatmamı istediler. Ailem de artık yorulmuş, bıkmıştı. Ben reddettim. Doktoruma, hastaneye yatarsam derslerime çalışamam dediğimde, zaten şu anda da çalışamıyorsun diye cevap vermişti.

Doğruydu.

Epey direniyor olduğum hastaneye yatma işini o noktada mantıklı buldum ve kabul ettim.

Yaklaşık 3 senedir ilaçla tedavi görüyordum ve iyiye gidiyor olduğumu gösteren pek bir şey yoktu. 3 hafta hastanede yattım. Hastanede benden çok daha kötü durumda olan hastalar vardı. Hastaneye gittiğim ilk gün, aslında umutsuz bir vaka olmadığımı hatta eziyet dolu günler geçiriyor olsam bile bir çoklarına göre sağlıklı olduğumu, yani iyileşebileceğimi gördüm.

2008 başlarında hastaneye yattıktan sonra belirgin bir iyileşme yaşadım. Hastaneden çıkıp eve geldiğimde kendimde bir rahatlama, hafifleme hissediyordum. Muhtemelen her gün törensel nitelikte sürdürdüğüm takıntılarımı, en rahat biçimde gerçekleştirdiğim ev ortamından uzaklaşmış olmamın sonucuydu bu. Elbette halen bazı takıntılı düşüncelerim sürmekteydi, ama eskiye oranla rutin olarak sürdürdüğüm bir çok takıntıyı unutmuştum. Evim daha başka bir yerdi gözümde.

Sonrasında babamdan bilgisayar istedim. Önceden programlamayı merak ediyordum, fakat hiç bilgisayarım olmadığından merakımın üzerine gitme fırsatı bulamamıştım. Hastaneden çıktıktan sonra alınan bilgisayara kendimi epey kaptırıp sürekli bilgisayar programlama üzerine araştırmalar yaptım. Sanırım hastaneden çıktıktan sonra kendimi heyecanla kaptıracağım bir meşgalemin olması, hastanenin sağladığı faydayı sürdürülebilir kılmıştı ve tekrar rutinlerimi hatırlamaya fırsat bulamamış, geriye dönmemiştim.

O sene 4.kez üniversite sınavına girecektim. Madem yazılımla uğraşıyorum, üniversite tercihimi de bu yönde yapayım dedim. Ama sistem değişmiş ve matematik 2 gibi konular sınav kapsamına girmişti. Ve ben bildiklerimi unutmuştum, sınavı kazanma konusunda ümitli değildim. Bir mühendislik bölümünü kazanamayacağımı biliyordum. Bu sebepten dolayı da seçimimi önlisans yönünde yaptım ve bilgisayar programlama bölümüne yerleştim. Halen daha içimde uktedir bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumuş olmak.

2 paragraf boyunca alakasız gibi görünen kişisel şeylerden bahsettim. Sadede geleceğim; benim obsesyonlarım temizlik benzeri şeylerden ziyade, karışık düşüncelerden oluşuyordu. Zihnimde sürekli sayı sayıyor, çizgiler görüyor ve o çizgileri, belli sayılarda üzerinden geçerek tamamlamaya çalışıyordum. Yaklaşık 4 sene boyunca yoğun biçimde bu karmaşık düşünceleri barındırdım ve bu düşünceler hiçbir zaman sabit değildi, kurallar her zaman değişiyordu, ayak uydurmak zorundaydım. Bazı zamanlar dayanamayıp oturduğum kanepede sızıp kaldığım oldu. Uyandığımda kendimi montla kanepede oturuyor halde bulduğum günler...

OKB'den dolayı üniversite sınavlarına hazırlanamadım, ama belki de OKB bana bir dezavantaj değil aksine bir avantaj sağlamış da olabilirdi. Çünkü yazılım ile ilgili her ne varsa, zorlanmadan ve zevk alarak öğrendim, uyguladım. Bu durumu, kafamdaki potansiyel karmaşıklığı, bilgisayar programlama sayesinde yararlı bir şeye dönüştürmüş olduğum yönünde yorumluyorum. Tabii bu düşünce bir avuntu da olabilir. Zira OKB yaşam kalitesini sıfıra indiren, aile içinde büyük zorluklar yaşatan bir rahatsızlık. Bir potansiyel olarak düşünmek çok doğru olmayabilir.

Bu kadar yazdım, uzattığım için özür dilerim, ama benimle aynı sıkıntıları yaşamış birilerine duyduğum empati yüksek oluyor.

OKB'nin yarattığı olumsuz koşulların kafanıza takıldığını ve hayatınızın böyle sürüp gideceğini düşünerek endişe ve üzüntü içinde olduğunuzu biliyorum. Fakat bu zorlukları kendi lehinize çevirebilirsiniz. Eğer lehinize çevirilecek bir türde OKB'niz yok ise onları yok ederek de lehinize çevirebilirsiniz.

Doktoruma bir keresinde bundan kurtulmanın kolay bir yolu yok mu diye sormuştum. Bana, "sihirli bir değnek yok ki kafana değdirip silip alalım. Kurtulmanın en kolay yolu yapmamak. " diyerek o zaman için beni kıran, sert tonda bir cevap vermişti. Ama şimdi baktığımda tamamen haklı olduğunu görüyorum.

Takıntılı düşüncelerin size yaşattığı zorlantı hissini ve sizi davranışlara yönlendirdiğinde hissettiğiniz şeyi biliyorum, kontrolsüzce ona teslim olmanıza yol açan tehditkar bir varlık. Ama bu düşüncelerin, bana yapmamı söylediği davranışları, yapmayı redderek bir adım ötesinde ne olduğunu görmüş biri olarak söylüyorum ki, onu dinlemeyin.

Bir adım ötede, asla ve asla sizi korkuttuğu gibi "yapmazsam olmaz" türünde bir şey yok.

OKB, siz ona izin verdikçe zihninize, hayatınıza yayılan ve sürekli artık bir noktada duracağını ve ilerlemeyeceğini vaadederek sizin ona izin vermeniz için yalanlar söyleyen, durdurak bilmeyen bir hırsızdır. Vaktinizi, enerjinizi, sevincinizi çalıyor.

Onu dinlemeyin, sizi düşünsel olarak tehdit ettiği şeylerin olmadığını göreceksiniz. Başlarda zor olsa da inanın değiyor.

Netice olarak, OKB'den kurtulabilirsiniz. Onu analiz edin ve onunla savaşın. Zaten bütün vaktinizi çalıyor olan bu hırsıza karşı savaş vermek için yeterince vaktiniz var. Acele etmeden ve endişeye kapılmadan sürecin tadını çıkarın. Ben OKB'den kurtulduğumda kim olduğumu görebildim. Kendinizi tanımak eğlenceli bir süreç olacaktır.

Her insanın muhakkak hayatta yapabildiği şeyler vardır. Kendi içinizde bunu bulmaya çalışın ve OKB'ye karşı bunu kullanın. Eğer bir şeyleri başardığınızı görürseniz, duyduğunuz his, OKB'nin yarattığı hissi ezip geçecektir. Onun elinden kontrolü alın ve kendi hayatınızı kendiniz yönetin.

Hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz, ve hiç de canınız yanmayacak.
Temmuz 2015

Brutal Code  bu yazıyı beğendi:

Temmuz 2015

Brutal Code bir yanıta alt yorum yaptı

Cesedinin bulunduğu haberini gördükten sonra, son sahnede dalgalardan kaçması tesadüf müydü yoksa kurgunun içinde miydi?
Yonetmenligini ve oyunculugunu yapan ben. Umarim begenirsiniz arkadaslar. Iyi seyirler
Temmuz 2015

Brutal Code  bu yazıyı beğendi:

Drift Away

Yonetmenligini ve oyunculugunu yapan ben. Umarim begenirsiniz arkadaslar. Iyi seyirler
Temmuz 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

30 yaşına yaklaşmış birinin İstanbul yazılım sektöründeki durumu nedir?

Akıl yaşta değil başta derler. Kendinizden yetkinlikleriniz ve uzmanlığınız konusunda eminseniz, tüm kapılar size sonuna kadar açık olacaktır. Yazılım fiziksel güç istemediği için, aklınız ne kadar dinç ve yeniliklere açıksa önünüz her daim açık ve net olacaktır.
Haziran 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de olması gerekenden fazla üniversite yok mu? Her ilin neredeyse üniversitesi var artık. Üniversiteli olmak artık çok basit sıradan bir şey haline gelmedi mi?

Türkiye de üniversiteler için eğitim veren kurumlar olarak adlandırmak kesinlikle yanlıştır. Ülkemizde üniversiteler bacasız sanayi işlevi görmekte ve bulunduğu ilin ekonomisine canlılık getirmesi için kurulurlar. Müşterisi de hazırdır. Öğrenciler! Öğrenciler yaptığı harcamalarla il ekonomisi için canlılık getirirken aynı zamanda çıktı artışına katkısı 0 olduğu için gizli işsiz durumundadır. Üniversite bittikten sonra da iş bulamazsa gizli işsizlik friksiyonel işsizliğe dönüşür. Velhasıl üniversite okuyanların çoğu ziyan olur ziyadesiyle. . . . . . . .
Nisan 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

İnsanoğlu neden eşe ihtiyaç duyar? Hayatında biri olmayan evliliği tercih etmeyen kişiler için düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka herkes evlenmeli mi?

İnsanoğlu anlaşılmak istediği için bir eşe ihtiyaç duyar. Eş ifadesinin kavramı da bence bu çerçevede iyileştirilmeli.
Yalnızlık kişiyi güçlü kılar! Bu güç sağladığı başarı ölçüsünde (belki de fazlası) manevi bir boşluk yaratır. Bu boşluk büyüdükçe anlaşılmak güçleşir. Güçleştikçe büyüyen anlaşılmazlık insanı çiçeklere ve diğer tür canlılara yöneltir. Belli bir noktadan sonra ise kişi kendi türünün yaşamına cephe alarak huysuzlaşmaya başlar. Kısacası acıktıkça kendini yer bitirir.
Evliliğin ise birbirini anlayan, güvenen samimi kişiler arasında olup olmamasının ince bir anlamı vardır. Bu anlam bencillikten geçer. Bu bencillik tam olarak gereksizdir.
O denli birbirini anlayan ve bu anlayışla yaşamaktan keyif alan insanların bunu evlilik gibi bir kavramla belgelemelerini sadece bir anlık bir'ekşın olarak görüyorum.
Ve bu ekşına gereksinim duyan eşin eşliğinden tam da bu an'da şüphe etmek gerekir.
Edilmiyorsa da bir ömür susulup, mutluluklar dilenir... .
Mart 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

Hangi tip erkekler sinirlerinizi alt üst ediyor?

Karşı cinslerim söylemiştir tabii ki ama içimde kalmasın ya; meriç tipli olanlar varya nefret ediyorum ben. Örneklendirecek olursak; sevgilisinden ayrılır ve şahsiyet güya kendisini yatıştırmaya çalışır falan.
Mart 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Kendini dünyanın en zeki insan oldugunu sanmakla kalmayarak, karsindakini de aptal yerine koyan insanlarin karsisinda , susmak zorunda kalmaya...
Mart 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

Herşey, hiçbirşey, birçok, birkaç, hiçbir, herhalde gibi sözcükler nasıl yazılır? Birleşik mi yazılmalıdır?

Ygs zamanı hazırlanırken şu şekide ezberlemiştim:
-'şey' her zaman ayrı yazılır
-uyumsuzlar birleşik yazılır uyumlular ayrı gibi bir kurallandırmayla aklımda ezberlemiştim, birçok mesela 'bir' ile 'çok' u ayrı ayrı değerlendirdiğimizde birbirine uyuşmuyorlar bir tekil çok çoğul gibi uyumsuz, bir le az mesela uyumlu biraz vs vs .. Tabi doğruluğu tartışılır bazı kelimelerde işe yarıyor
Mart 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

Sesleri huzur veren şarkıcılar hangileridir?

Ane Brun
Mart 2015

Brutal Code bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

İnsanlara. .
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

.NET

1527 Kişi   87 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Java

317 Kişi   52 Soru

ASP.NET

273 Kişi   142 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

İnsan Davranışları

3855 Kişi   962 Soru

Metal Müzik

72 Kişi   23 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Heavy Metal

10 Kişi   1 Soru

Death Metal

4 Kişi   2 Soru

Freelance Yazılım

10 Kişi   7 Soru

Seslendirme

3 Kişi   5 Soru

Hızlı Okuma

47 Kişi   8 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Kadınlar

984 Kişi   358 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Psikolog

312 Kişi   101 Soru

Psikiyatrist

63 Kişi   41 Soru

Tchibo

3 Kişi   2 Soru

Filtre Kahve

1 Kişi   1 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

Yazılım Mühendisliği

536 Kişi   39 Soru

Web Uygulamaları

195 Kişi   31 Soru

Buluşma

986 Kişi   10 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru