Bilmek istediğin her şeye ulaş

Busra sezgin, 

Girişimci

En yakın arkadaşı: Google
Hayali: Girişimiyle adından söz ettirmek
En Büyük Hobisi: Ar-Ge
Vizyon geliştirme araçları: Fotoğraf, seyahat, kitap
Mesleği: Mühendis,
Lakapları: Azime, Büş

Şubat 2014

Busra sezginGökçen Orhan kişisini takip etmeye başladı

Gökçen Orhan, Girişimci, @gekecene

Ocak 2014

Busra sezginBurhan Çetinkaya kişisini takip etmeye başladı

Burhan Çetinkaya, Yazılım Geliştirme Uzmanı, @Burhan

software developer @inploid , ceit @YeditepeUni , interested in #bodybuilding #happiness

Ocak 2014

Busra sezgin bir yanıt verdi.

Web tasarım üzerine işyeri açmak istiyorum. İsim önerileriniz nelerdir?

Bu soruyu yanıtlayabilmemiz için site içeriğini de söylemeniz gerekmez mi?
Başarılar dilerim...
Ocak 2014

Busra sezgin bir yanıta alt yorum yaptı

Para parayı çeker mantığı.. Bu söylediğinizin cesaretsizliğin, biraz da oluşmamış (öz)güvenin maskesi olduğunu düşünüyorum.. Kredi ya da borç alarak çok güzel işler başarmış gerçekler var.. İlk tercihim olur mu tabiki hayır ? ama seçeneğim yoksa mortgage kredisine ödeyeceğm faizi, güvendiğim işime, fikrime neden ödemiyim ki? söylediklerinizi düşünen bir girişimci varsa eğer; Asıl yapması gereken bence gerçekten güvenmediği iş fikrini 1 kere daha düşünmelidir...
Krediyle girişimcilik olmaz, borçlanarak iş kurulmaz. Bunu yazın bir köşeye. Ticaretin temeli faizle atılmaz. Satacak bi şeyin varsa sat. Yoksa git başka bir iş yap. Bir yerde çalış para biriktir.
Ocak 2014

Busra sezginKuzeymavi kişisini takip etmeye başladı

Kuzeymavi, Öğretmen, @kuzeymavi

Girişimciliğe meraklıdır, Sinema tutkusudur, Fotoğraf sevdası. Az konuşur, politik kitaplar okur ama nihayetinde kendi halinde bir adamcağızdır işte napsındır. Evlilik fakültesinde kocadır.

Ocak 2014

Busra sezginÖzden Alperen Çal kişisini takip etmeye başladı

Özden Alperen Çal, Otomotiv Mühendisi, @ozdencal

Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği, KBÜ Taşıt Teknolojileri Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi, Karvolt Elektromobil Software Development Specialist, Co-Founder of Yuki 3D www.yuki3dp.com

Ocak 2014

Busra sezgin bir yanıt verdi.

Maaşlı bir çalışan olup düzenli hayat yaşamak mı yoksa kendi işinin patronu olup hayatının her anında risklerle karşılaşmayı göze alarak yaşamayı mı tercih edersiniz?

Eğer kafanda kendi işinin patronu olmak varsa gidip maaşlı bir işe girersen... Bu ben bu değilim, burada olmamalıyım fikri seni kemirir durur... Ama gerçekler sana bir takvimine, bir ülke haberlerine baktırır, nolcak bu ülkenin hali bozmayayım düzenimi dersin... Bir bakmışsın emekli olmuşsun... Elinde ise bir ev almana bile yetmeyecek ikramiye... En azından maaşlı olmadan bir kere göze alınmalıdır. Sonrası çok daha zordur...
Ocak 2014

Busra sezgin bu yanıtı beğendi:

Maaşlı bir çalışan olup düzenli hayat yaşamak mı yoksa kendi işinin patronu olup hayatının her anında risklerle karşılaşmayı göze alarak yaşamayı mı tercih edersiniz?

Bu zamanda maaşlı çalışıp düzenli bir hayat yaşamak kavramı düzenlinin yerine ot gibi yaşamak olarak düzeltilebilir. Maaş politikaları belli 800 tl ile başla 10 yılda en fazla 1500 olsun : )
Ocak 2014

Busra sezgin bir yanıt verdi.

Bir memur bizden açıkça olarak rüşvet talep ederse ne yapmalıyım?

Kurumun en üstündekinin, hatta söylediğiniz kurumun görevlendirdiği elemanın rüşvet almadığınımı düşünüyorsunuz... İşte hepimize bir Bermuda üçgen sorusu daha:/: /
Ocak 2014

Busra sezgin bir yanıt verdi.

Neden, kitabını okumak varken, toplumumuzun çoğunluğu, bu kitap üstünden çekilen diziye bağlanır?

Okumaya tembel toplumumuz için sigaralardaki sağlığa zararlı yazıları okunup anlaşılmadığı gerekçesiyle fotolarla süslenmişken... 300 sayfayı okumalarını beklenmek biraz ironik tabi...
Aralık 2013

Busra sezgin bu yanıtı beğendi:

Hollanda'nın toprak alanlarının Türkiye'nin yedide biri olduğunu ve dünyada en çok ihracat yapan ülke sıralamasında ilk üçte olduğunu biliyor musunuz? ülkemizdeki yanlış nedir?

Dededen kalma 24 dönüm tarlamız var ancak babam ve 6 kardeşi yıllardır buraları bölüşemediğinden ne bize ne de amcalara, halalara yar oldu. Zamanla 3 amcam öldü, çocukları falan derken iş uzadı. Şimdi hepsi anlaşsa dahi Dünya'nın farklı coğrafyalarından 14 kişi bir araya gelecek de anlaşacaklar da... Velev ki anlaştılar ve bölüştüler, parça parça o onu ekecek bu bunu dikecek. Sonra hepsi ahkam kesecek çiftçi mağdur, ekinler para etmiyor ve saireler. Eminim yer yurt sahibi 5 aileden en az ikisi böyle, birbirlerini yemekten adım atamazlar.

Bahsettiğim tarlalar dışında bir de fındıklığımız var. 11 buçuk ay hiç uğramayız, 15 günde girer toplarız, Sonra Babam fındık fiyatları açıklanınca vay şerefsizler diye başlar homurdanmaya. Üretimdeki azalmayı 4.765.864 km uzaklıktaki termik santrale bağlar. Tutup 11 ay yatarız, 1 ay fındık toplarız, bakımını yapmayız, verimini artırmak adına ne yapabilirim diye düşünmeyiz sonra ahuvahlar ederiz.

Biz Osmanlı'nın torunları, Atatürk'ün çocukları, Edirne'den ta Kars'a kadar çok ahlaksız bir milletiz. Çok ciddiyim, biz ahlaksızız, bizim sorunumuz bu. Boş boş konuşuruz, Galatasaray Real'e koydu mu gururlanır, İsrail özür diledi diye meşaleler yakarız.

Yahu milyonluk Karadeniz'den bir adam mı çıkmaz, gıda mühendisliği okusun, ziraat mühendisiyle biraraya gelsin, iyi bir kako üreticisi bulsun, iyi bir işletmeciyle bir fabrika kursun, çikolata yapsın, nutella yapsın da yiyelim, yok! Çünkü o ahlaksız, 4 sene boyunca ya kahve köşelerinde 51 oynamış ya beyaz gömleği çekip o club senin bu club benim gezmiş ya kendini kurtaramadan Dünya'yı kurtarmaya kalkmış yada çok çalışmış ama malmış.

500 metrekare toprağı olan ekeyim, biçeyim 9 ay yatayım 3 ay çalışayım, 5 katlı apartman dikip Jeep'le gezeyim derdinde.

İhaleyi devlete yıkma hevesimizden artık vazgeçelim. Ankarada'ki gebeşler uzaydan gelmedi, birimizin amcası, öbürümüzün dayısı. Onlar bizim aynamız.

Velhasıl kelam elinizi kolunuzu tutan yok.
Aralık 2013

Busra sezgin bu yanıtı beğendi:

Hollanda'nın toprak alanlarının Türkiye'nin yedide biri olduğunu ve dünyada en çok ihracat yapan ülke sıralamasında ilk üçte olduğunu biliyor musunuz? ülkemizdeki yanlış nedir?

Yanlışımızı hemen söyleyeyim, meclisimizde, zeki, çalışkan, okumuş, algısı derin, farkındalığı yüksek gençlerimizin yerinde, bezelye beyinli, bu ülkenin dilini konuşmaktan bile aciz, çıkarcı, kendi işkembesini doldurmaktan başka bir şey düşünmeyecek kadar mide bulandırıcı, fosilleşmiş zihniyetlerin oturuyor ve bizim de harekete geçmek yerine sadece eleştiriyor ve seyrediyor olmamız.

Aralık 2013

Busra sezgin bu yanıtı beğendi:

KOSGEB'in sağlamış olduğu girişimci desteğinden yararlananlar bu süreçte ne gibi sıkıntılar çekiyor?

Konuya ilişkin danışmanlık hizmeti veren bir şirketin genel sorumlusu olarak süreç hakkında kısa ve öz bazı bilgiler paylaşmak isterim.

1-) KOSGEB, yeni girişimci sıfatıyla şirket kurmak isteyen kişilere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında sertifika ve sertifikayı almaya hak kazananlara 30.000 TL'ye kadar hibe (geri ödemesiz), 70.000 TL'ye kadar ise kredi (geri ödemeli) desteği vermektedir.

2-) Bu desteklerden yararlanma hakkı kazanan girişimci, öncelikle şirketini nerde, nasıl ve hangi makine-ekipman ve personel ihtiyacıyla kurmak istediğini detaylı bir şekilde anlatan (içerisinde piyasa ve rakip analizinden tutun da, mali kar-zarar tablolarına kadar her türlü ayrıntının bulunduğu) bir iş planı hazırlar.

İş planı hazırlamak, o kadar bilgi, deneyim ve araştırma gerektirir ki çoğunlukla girişimciler tek başlarına bu raporun altından kalkamazlar. O yüzden konusuna hakim ve iyi referansları olan bir KOSGEB Danışmanı ile çalışmaları gerekir.

Genelde danışmanlık firmaları ne kadar iyi referansa sahip olursa olsun, hazırladıkları iş planı için kurul incelemesinden geçme onayı vermezler. Yani; KOSGEB müdürlüğüne sunulan iş planı kurul onayından geçmezse, firmaya ödediğiniz tüm danışmanlık ücreti boşa gider.

Böyle sıkıntılı bir durumla karşılaşmamak için daima hizmet garanti sözleşmesiyle çalışan ve iş planının kuruldan geçememesi halinde hizmet bedelini iade eden şirketlerle çalışmayı tercih etmelisiniz. KOSGEBTurkiye.com olarak %100 Destek Alma Garantili KOSGEB Danışmanlığı hizmeti vermekteyiz ( www.isplaniornegi.com ).

3-) Bir diğer önemli unsur, girişimcinin almış olduğu desteğe ilişkin bütçe kapsamını iyi bilmesidir. Buna göre; 30.000 TL'lik KOSGEB Girişimci hibesi alan bir kişi, bu hibeyi aşağıdaki destek oranına göre kullanmak zorundadır:

3.000 TL -> Şirket kuruluş giderleri (odalara kayıt, sicil gazetesi ilanı, ilgili muhasebe giderleri vb.),
15.000 TL -> Makine-techizat giderleri (masa, sandalye, bilgisayar, gerekli temel ekipmanlar vb.),
12.000 TL -> 2 yıl boyunca genel gider desteği (telefon, su, elektrik, doğalgaz faturaları vb.)

Farkettiyseniz, yeni açıklanan - ve henüz yürürlüğe girmemiş - destek oranı kapsamında kira ve hammadde gideri yer almamaktadır.

Bunun dışında, destek oranları yapılan toplam harcama üzerinden Kadın ve Özürlü girişimciler için %70, Erkekler için %60'tır (Ör: 30.000 TL'lik destek alabilmeniz için toplam harcamanızın - destek oranları dahilinde - kadınsanız ~43.000 TL, erkekseniz 50.000 TL olması gerekiyor)


4-) Söz konusu desteklerden faydalanabilmeniz için iş planı hazırlama aşamasında ihtiyaç duyduğunuz ekipman-teçhizata ilişkin satıcı firmalardan proforma fatura almanız ve başvuru esnasında KOSGEB'e ibraz etmeniz,


KOSGEB proje onayı aldıktan sonra tüm bu ihtiyaçlarınızı kendi paranızla satın almanız, ilgili fatura ve ödeme yapıldığına dair banka dekontunu tekrar KOSGEB'e iletmeniz,

Bildiriminize istinaden şirket adresinize gelecek KOSGEB Denetleme Memuru'nun beyan ettiğiniz ekipmanları gerçekten aldığınıza dair ilgili tutanağı imzalaması ve başvurduğunuz müdürlüğe iletmesi gerekmektedir.

Bu aşamalardan sonra KOSGEB, banka hesabınıza yaptığınız harcamaların Kadın veya Özürlü iseniz %70'ni, Erkekseniz %60'nı banka hesabınıza yatırır.

En kısa anlatımla, KOSGEB Girişimci desteklerinin ana hatları bu şekildedir. Kişisel görüşüm, düşük sermayelerle kurulacak işler için KOSGEB desteklerinin eşsiz olduğu, bunun yanı sıra büyük sermaye gerektiren işlerde ise pek uygun bir seçim olmadığı yönündedir.

Dipnot: Destek oranlarını yazarken karışıklık olmaması nedeniyle sadece HİBE desteğiyle ilgili bilgileri paylaştım. Kredi desteğine ilişkin bilgi almak isterseniz lütfen belirtin; buna ilişkin bir yorum daha yazabilirim.
Aralık 2013

Busra sezgin bu yanıtı beğendi:

Kitaplardan çok bahseden ama az okuyan bir toplum muyuz?

Az kitap okuyan bir toplum olduğumuz aşikar : ) Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda çok sayıda Cemal Süreya'lar, Atila İlhan'lar var olsa da gerçek hayatta her şey çok farklı : )
Aralık 2013

Busra sezginBaşlangıç Yatırımları konu başlığını takip etmeye başladı.

Başlangıç Yatırımları

Başlangıç Yatırımları

Aralık 2013

Busra sezginBusiness Plan konu başlığını takip etmeye başladı.

Aralık 2013

Busra sezginParalel Evrenler konu başlığını takip etmeye başladı.

Paralel Evrenler

REDIRECT Paralel Gerçeklik

Aralık 2013

Busra sezgin Sürdürülebilir Rekabet Avantajı konu başlığını takip etmeye başladı.

Aralık 2013

Busra sezginMelek Yatırım Şirketleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Melek Yatırım Şirketleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Aralık 2013

Busra sezginYatırım Araçları konu başlığını takip etmeye başladı.

Yatırım Araçları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Girişimcilik

3697 Kişi   363 Soru

Kitaplar

3140 Kişi   269 Soru

Kişisel Gelişim

2072 Kişi   155 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Ticaret

636 Kişi   138 Soru

Psikoloji

2912 Kişi   968 Soru

Sanat

624 Kişi   108 Soru

Seyahat

468 Kişi   88 Soru

Yatırım

342 Kişi   111 Soru

Giyim Tarzı

576 Kişi   49 Soru

Tasarım

376 Kişi   53 Soru

Düşünce Tekniği

497 Kişi   30 Soru

Kaygı

120 Kişi   20 Soru

SEO (Search Engine Optimization)

180 Kişi   50 Soru

İş Kurmak

184 Kişi   14 Soru

Sanat Tarihi

189 Kişi   22 Soru

Kar-Zarar Yönetimi

50 Kişi   9 Soru

Tasarımcı

135 Kişi   4 Soru

İş Fikirleri

175 Kişi   24 Soru

Online Marketing

44 Kişi   9 Soru

Online Pazarlama

93 Kişi   11 Soru

Sosyal Medya Yönetimi

67 Kişi   21 Soru

Pazarlama Stratejileri

51 Kişi   5 Soru

İş Planları

61 Kişi   11 Soru

Devlet Kurumları

79 Kişi   20 Soru

Gelecek Tahminleri

176 Kişi   45 Soru

Online Alışveriş

158 Kişi   58 Soru

Girişim Fabrikası

7 Kişi   0 Soru