Bilmek istediğin her şeye ulaş

Burak Aydol, 

Araştırmacı Yazar

Bir o yana bir bu yana, saçına güller takayım.

Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Bir sigara paketinde neden tam 20 adet sigara vardır? Belki cevap mahiyetindedir ancak kapitalizm ve bağımlılık ile bir alakası olabilir mi?

İnternette amca'nın biri yabancı bir sitede bu şekilde cevap vermiş :)Packaging and being "user friendly". The pack of 20 fits into the mans shirt pocket nicely. If there were more than 20, it would be too wide to fit. Don't know how this would affect the ladies.
Türkçe meali:
Paket ve yapısı kullanıcı dostu. 20 adetten oluşan paket gömlek cebine güzelce sığar. 20 den fazla olsaydı bu çok geniş olacaktı ve sığmayacaktı. Ama kadınlar için bu durumun etkisi nasıldır bilmiyorum :)
Ben de gömlek ve sigara ile ilgil internette biraz araştırma yaptım ve şu şekilde bir teori geliştirdim.Yukardaki düşünceye biraz benzer veya daha detaylısı.
Gömleğin icadı eski mısıra dayanıyormuş. Avrupa ve dünyada 14. Yy dan sonra yaygın kullanıma başlanmış. Ayrıca askerler savaşlarda da gömlekvari kııyafetler giymektedir.Sigara ise 18 yy da özellikle kullanımı yaygınlaşmış. Bu bağlamda gömlek sigaradan önce bulunmuştur.Sigaranın yaygın kullanıcıları ise erkeklerdir o dönemde.Ataerkil dünya düzeni özellikle o dönemde daha yaygındı ve üretilen çoğu ürün bu bağlamda erkek için olmuş olabilir. Kadınların sosyal ve iş hayatında bulunmalarının yaygınlaşması ise daha sonralara dayanmaktadır. Bu bağlamda ilk sigara üreticileri kullanımı ve taşıması uygun olsun diye boyutunu belirlemede gömlek ceplerini baz almış olabilir. Ve bu standart paketlere 20 dal sığmaktadır. Daha çok koyması bu açıdan mantıklı olmayacaktır.Peki daha az koyamazlar mıydı? Pek tabi koyabilirlerdi ancak o zaman teknoloji yaygın olmadığı için ve maliyetler günümüze oranla yüksek olduğu için kutuyu maksimum verimle değerlendirmek istemiş olabilirler. Temel kapitalist mantık minimum maliyet maksimum fayda esasına dayanır.Zaten liberalizm ve kapitalizmin ortaya çıkması da bu dönemlere dayanır. Bu açıdan erkekleri ilgilendirdiği için kadınlar açısından pek geçerliliği yoktur bu durumun zaten kadınlar çantalarında ve ellerinde taşıyorlar genelde sigara paketlerini. Günümüzde ise paketlerin miktar ve boyutlarının farklılık göstermesi de maliyetlerin düşmesi, pazarlama stratejilerinin gelişmesi olabilir. Sonuç olarak şuanada kadar internette araştırdğım kadarıyla en mantıklı teori bu diye düşünüyorum ta ki bunu çürütecek veya daha mantıklı teoriler çıkana kadar :) yeni bilgiler edinirsem de tekrar editlerim yorumu :)


Ağustos 2015

Burak AydolThomas Anderson kişisini takip etmeye başladı

Thomas Anderson, Bilişim Uzmanı, @thomas

Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Mezara ne için çiçek konulur?

Soyut olarak Kabir ölüme , toprağın dan dirilen çiçekte haşre olan tefekküre eriştirme olasılığını söyleyebiliriz.

Daha somut olarakta insanlar ölür ama insanlığın ölmediğini cesetler mezarlığı olmadıgını hayata dair güzelliğin öznesi olan çiçekle dirilterek gösteririz.
Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Microsoft sertifikaları kimler için uygundur?

Diploma ya da sertifikanın, mühendislik yapamadığını, kod yazamadığını, sistem kuramadığını bilmeyen işçi ve işverenler için oldukça uygundur.
Ağustos 2015

Burak AydolBehiye Yıldırım kişisini takip etmeye başladı

Behiye Yıldırım, Hemşirelik Bölümü Öğrencisi, @behiye

Ağustos 2015

Burak AydolMesut Taşçı kişisini takip etmeye başladı

Mesut Taşçı, Web Application Developer, @mesuutt

Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

İnsanları nereli olduklarına göre yargılıyor musunuz? Cevabınız evetse neden? Şehirlerle ilgili söylenen atasözlerinin doğruluk payı var mı sizce?

İnsanlara nereli olduklarını sorarım. Yargıladığımı sanmıyorum ama o şehir/bölge için genel bir intiba oluşabiliyor.
Örneğin tanıdığım Sivas'lıların neredeyse hepsi kendi halinde sakin insanlardı.
Bu da mecburen aklımda kalıyor. Ama bir Sivas'lı ile karşılaşınca "kesin sakin biridir" demiyorum :)
Ve birlikte yaşayan insanlar elbet birbirlerinden etkilendikleri için, bence şehrin/bölgenin genel bazı özellikleri oluşabilir. Bir çocuk da o bölgede doğmamış olsa bile, hem genetik olarak hem de ailesi o bölgeden olduğu için hala o bölgenin etkilerini taşıyabilir bence.
Ben de ailemin memleketinde doğmadım ama taşıdığım genel karakteristik özellikler var diye düşünüyorum.
Ağustos 2015

Burak AydolDuygu Uzunalı kişisini takip etmeye başladı

Duygu Uzunalı, Mimarlık Öğrencisi, @duyguuzn

Ağustos 2015

Burak AydolHilal Ebrar kişisini takip etmeye başladı

Hilal Ebrar, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @hebrar

Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de eğitim alanındaki sorunlar nelerdir ve sizce nasıl düzeltilebilir?

Ücretli öğretmenliğin sonlandırılıp, alanında uzman kişilerin eğitim sahalarında görevlendirilmesi gerekir. Branşlarında eğitim verecek öğretmenler çoğaltılmalı her yıl bu eğitimcilere uygunluk ve ruh sağlığı testleri uygulanmalıdır. Son olarak öğrencilere hazır bilgi değil bilgiyi nasıl alabileceklerini ve kullanabileceklerini öğretici ironik dersler verilmelidir.
Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

İstanbul'a yeni gelen bir üniversite öğrencisi İstanbul ulaşımını nasıl öğrenebilir?

Onu tam olarak hiç kimse bilmiyor. Metro, metrobüs ve tramvay hatları burada var:iett.gov.tr/tr/main/pages/yolculuk-hari... İki yaka arasındaki vapur, motor, deniz otobüsü iskeleleri Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy, Kabataş ve Beşiktaş'da, Anadolu yakasında Üsküdar, Kadıköy ve Bosyancı'da. Bostancıyı tam bilmiyorum ama diğer iskelelerde en geç 20 dakikada bir vapur ya da motor bulabilirsiniz. Günün çeşitli saatlerinde diğer küçük iskeleler arasında da seferler oluyor. Vapurlar için:sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/sefer-t... . Otobüs, minibüs ve dolmuş hatlarına İnternet'den bakmalısınız ama genellikle Kadıköy'den, Mecidiyeköy'den, Taksim'den ve metrobüs son durağı Söğütlüçeşme'den istediğiniz yerlere gidebiliyorsunuz. Kartal, Pendik, Tuzla gibi uzak semtlere Mecidiyeköy'den otobüse binebilirsiniz, Sabiha Gökçen havalimanına da Bostancı'dan tarifeli belediye otobüsü var, Atatürk havalimanına zaten metroyla gidebiliyorsunuz. Taksim Bostancı arası 24 saat sarı dolmuşlar var. Bostancı'da oturup Taksim'de içmeye giderseniz mesela, gece istediğiniz saatte gayet pratik ve ucuza Bostancı'ya evinize dönebilirsiniz. Bir de yer üstünden otobüs, dolmuş, minibüs ya da taksi kullanmak için cebinize İBB Cep Trafik uygulamasını indirirseniz trafikte mahsur kalmazsınız. Bunu ciddiye alın trafikte 4-5 saat bile bekleyebilirsiniz. Kışın kar yağdığında mecbur kalmadıkça evden çıkmamalısınız. Yağmur çiselese bile yer üstü ulaşım süreniz en az iki katına çıkacaktır. Hoş geldiniz, kolay gelsin.
Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

İstanbul'a yeni gelen bir üniversite öğrencisi İstanbul ulaşımını nasıl öğrenebilir?

İstanbul'da ulaşımı tam olarak kimse öğrenemedi daha :) ancak deneyimle, görsel hafızayla ve internetten araştırarak pratik ulaşım yöntemleri konusunda deneyim kazanabilirsin. Toplu taşıma hatlarını internetten İstanbul Ulaşım Hizmetleri sayfasından bakabilirsin. Her yere neredeyse çoğu ulaşım yöntemi ile gidebilirsin ancak sana maksimum fayda sağlayacak yöntemi seçmelisin ki zaman kaybı ve ruh sağlığında sıkıntı olmasın :). Örneğin Beşiktaş, Şişli, Kadıköy gibi gündüz nüfusu yoğun olan yerlere mesai başlangıcı ve mesai sonlarında İETT veya dolmuşla gitmek aynı şekilde kıta değişimi yapmak pek sağlıklı değil. 5 dk'lık yol 1 saati bulabilir. Bu durumda deniz ve metro ulaşımı daha pratik olacaktır. Dediğim gibi yaşadıkça zamanla deneyim kazanacaksın ve bu durum senin için çok sorun teşkil etmeyecektir ama şunu söyleyebilirim bütün zorluklarına rağmen İstanbul güzel şehir :)
Ağustos 2015

Burak Aydol  bu yazıyı beğendi:

Twitter listelerini kullanarak ana sayfa akışınızı nasıl düzenlersiniz?

  • 100,000+ kişiyi takip eden kullanıcıların her gün milyonlarca tweeti nasıl okuduğunu hiç merak ettiniz mi?
  • Bu kadar geniş çevreye sahip twitter hesaplarının gerçekten okunduğuna inanıyor musunuz?
  • Bir kişi bu kadar takip ederken kocaman bilgi akışı ve her saniye değişen haberlerden nasıl bir şey anlayabilir?
Peki cevap nedir?
Twitter'ı verimli kullanabilmenin sırrı Twitter listelerini kullanmaktan geçiyor.

Twitter listeleri; size twitter içeriğinizi ayırmak ve düzenlemek konusunda yardımcı olur. Her bir akışı kategorilendirerek bunu başarabilirsiniz. Her bir listeye isim verip, o listeden Twitter kullanıcı hesabı çıkartıp ekleyebilirsiniz. Bir listeye 500 hesaba kadar ekleme yapabilirsiniz.Videoda yazar kendi Twitter hesabından;

Bir çok twitter listesi ve twitter akışı yaratmak,
Başkaları tarafından hazırlanan twitter listelerini takip etmek,
Diğer kişilerle bağlantılı twitter listeleri bulmak konularına açıklık getiriyor.
  • Bu bilgiyle siz de kendi Twitter akışınızı özelleştirebilir ve çoklu, düzenlenebilir, daha küçük çaplı ve anlamlı bir ana sayfaya sahip olabilirsiniz. Oluşturduğunuz her liste size farklı bir Twitter ana sayfası oluşturur ve özelleştirir.
“Oluşturduğunuz her twitter listesi sizin beğenilerinize özel bir twitter akışı sunar. Sadece listeye eklenen hesaplardan gelen tweetleri ekler ve size konsantre halde bir bilgi akışı oluşturur.”

Twitter listeleri oluşturmak ve kullanmak önemli konulara ihtiyacınız olduğunda erişmenizi kolaylaştırır. Örneğin; bir blog yazarken her an güncel ve acil endüstriyel bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Listeler ayrıca belli sektörlerdeki aktif hesapları keşfetmenize olanak sağlar.

Videoda Listorious (listorious.com) kullanmaktan bahsedilmektedir;

Listorious; özelleşmiş konu alanlarında en çok ilgi çeken kişileri bulan bir Twitter listesi rehberidir.”

Listorious, twitter kullanıcılarının yeni listeler keşfetmesi ve listelerdeki hesaplarla bağlantı kurabilmesi için harika bir kaynaktır. Yani takip edilecek hesapları aramak için bir diğer yoldur.

Twitter konusunda tecrübeli ya da yeni bir kullanıcı olmanız farketmeden sizi Twitter listelerini kullanmanız konusunda cesaretlendiriyorum;
  • Gelen tweet içeriklerini yönetilebilir küçük alanlara bölerek ve amaçlarına uygun bir şekilde düzenleyin.
  • Belirli bir endüstride yeni ve ilgi çekici Twitter kullanıcılarıyla bağlantı kurun
* Her twitter hesabı en fazla 20 adet twitter listesi oluşturabilmektedir.
Ağustos 2015

Burak AydolSosyoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Sosyoloji

Toplum bilimi ya da sosyoloji (Fransızca: sociologie) toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilimdir. Toplumsal (sosyolojik) ara...

Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

T.B.M.M.'de neden 550 milletvekili var? Bu sayıya kim karar verdi?

  • 1991 yılında hükümet, Süleyman Demirel başkanlığında DYP-SHP koalisyonu tarafından kuruldu. Cumgurbaşkanı Turgut Özal'ın vefat etmesinden sonra başbakan Süleyman Demirel Mayıs 1993'te Cumhurbaşkanı seçildi ve başbakanlık Tansu Çiller'in olmuş oldu. Bu süreçte meclisteki milletvekili sayısı 450 iken 1995 yılındaki erken seçimler için yasa çıkarılarak sayı 550'ye yükseltildi.
  • Bir diğer değişiklik ise tercihli oy sisteminin kaldırılması oldu. Kontenjan milletvekilliği uygulamasına da son verildi. İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki iller bir seçim bölgesi olarak kabul edildi. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) Anayasa Mahkemesi’ne başvurması üzerine, Türkiye milletvekilliği uygulaması iptal edildi. Yüksek Mahkeme tarafından kaldırılan bir diğer uygulama ise bölge barajı oldu. Partiler sadece ülke barajına göre değerlendirildi.
Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Siz de linkteki kullanıcı gibi inananların inanmayanlardan üstün olduğunu mu düşünüyorsunuz? Neden?

Ateizm ağı açık olduğundan bana düşmüş anlaşılan. Tabii ki öyle saçma sapan bir düşüncem yok. Evet bence insanlar belli konularda birbirlerinden üstün olacaklardır. Kaslı bir insan kassız bir insana göre bilek güreşinde üstün olacakken, zeki bir insan az zeka sahibi birine göre mühendislikte üstün olacaktır. İnançlı insan kutsal kitabı orijinal dilinden okuma konusunda genellikle inançsız olandan üstün olacaktır ama onu anlama, bilme konularında bile üstün olacağı söylenemez. Bence inançlı ve inançsız insanı kıyaslayabileceğimiz tek durum budur ve bu konuda inançlı insan büyük ihtimalle üstün olacaktır. Tabii ki sadece okumaktan bahsediyorum bu, inançlı insanın ahlak, insan sevgisi, doğaya ve insana karşı duyarlılık, saygı, saygınlık, zeka, akıl vb özellikleriyle inançsız bir insandan üstün olacağı anlamına gelmez.
Ağustos 2015

Burak Aydol  bu yazıyı beğendi:

Ahmet Hakan'dan, yarbayı hedef haline getiren Ak trollere: Besleme ahlaksızlar

Ahmet Hakan'dan, yarbayı hedef haline getiren Ak trollere: Besleme ahlaksızlar
Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Yaratıcı insanları, evreni vs. neden yarattı?

Öncelikle yaratıcı evreni ve insanları yarattı diye bir önermeyle başlıyorsunuz. Soruya bakıyorum soru değil, bir dogma. Yaratıcının evreni ve insanları yarattığı önermesi kutsal farz ettiğiniz kitaplarda yazar. Neden yarattığı da oralarda yazar. Hayatın anlamını bu soruyla bulmak istiyorsanız size cevabını vereyim, yaratıcınız ona inananları inançlarına göre kendisine ibadet etsinler diye yaratmış. Yani hayatınızın tek anlamı var yaratıcınıza kulluk etmek. Bu ibadet olayı da öyle her dinle de olmuyor, Türkiye'deki yaygın bilinen yaratıcı için sadece kendi dini geçerli yani ibadet ederken de buradaki dini kullanmalısınız. Diğer dinleri her nedense kendi göndermesine rağmen zaman içinde update ve iptal etmiş, onları saymıyor. Hatta bir rivayete göre saydığı tek dinin diğer mezheplerini de saymıyor. Sonuçta yaratıcı tüm kullarını kusurlu yaratıp onları sınava sokmak gibi bir zevke sahip, bunun nedenini sorgulamaya gerek yok çünkü bunların tümü inanç denen ilginç bir kavram. Şimdi buraya kadarını ben gayet iyi anlayabiliyorum. Tek anlayamadığım konu; madem bu dinler update ve iptal olmuş, neden dünyadaki insanların çoğu yeni ve tek geçerli olan dine geçmemiş. Neyse soruya soruyla yanıt vermeyeyim. Yaratıcı evreni canlılar yaşasın diye yaratmış, büyük çoğunluğuna da canlı koymamış (bu da anlamadığım bir konu, neden acaba?) Canlılardan da bir tek insanı hem sınava sokmak hem de kendisine ibadet etmesi için yaratmış. Aslında bir ateist olarak duruma bu pencereden de baktığımda kötü bir şey görmüyorum. Yaratıcı istemiş ki insanlar kamil insan olmaya çabalasın, iyi insanlar olsunlar, tanrılarını yüceltip onun yarattıklarına zarar vermesinler. İnsanlar, Müslümanlar dahil sanki ciddi yanlış yollara sapmışlar. Sonuçta Yahudisi, Kürdü, Alevisi, ya da Pastafaryanı, hepsi yaratıcının yarattığı insanlar, onlara zarar vermek yaratıcıya zarar vermektir.
Ağustos 2015

Burak Aydol bu yanıtı beğendi:

Bir sigara paketinde neden tam 20 adet sigara vardır? Belki cevap mahiyetindedir ancak kapitalizm ve bağımlılık ile bir alakası olabilir mi?

Aslında 20 sigara kuralı Türkiye'de var. Avrupa'da sigaraya zam geldiğinde önce adet 19'a düşüyor, fiyat aynı kalıyor, zamlandıkça 17 adete kadar düşürüyorlar sigarayı, bir sonraki zamda hem fiyat artıyor hem de adet 20'ye çıkıyor. Bu duruma yeni bir teori üretmen gerekecek. :)
Ağustos 2015

Burak Aydol  bu yazıyı beğendi:

Daha Fazla