Bilmek istediğin her şeye ulaş

Burak Çınar, 

Tıp Öğrencisi

Tıp Öğrencisi Burak Çınar inploid.com'da 0 soru sordu, 6 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Temmuz 2015

Burak Çınar bir yanıt verdi.

Bir kadının mesleği, bir erkeğin ona bakış açısını etkiler mi?

Tabiki de etkiler. İyi bir işe sahib kadın güçlüdür. Güçlü kadın çekicidir.
Haziran 2015

Burak Çınar bir yanıt verdi.

Kan gruplarına göre beslenme konusunda neler düşünüyorsunuz?

Bence biraz pazarlama amaçlı bi tajtik. Çünkü her insanın metabolizması farklıdır ama bunu kan grupları belirlemez. Daha çok hormonlar ve yine onları da etkileyebilen genler belirler. Tabi bu benim görüşün.
Haziran 2015

Burak Çınar bu yanıtı beğendi:

Tıp İngilizce mi okunmalı yoksa Türkçe mi?

Ben ingilizce tıp okuyorum şuan 6. Sınıf öğrencisiyim. Çevremde çok pişman olan arkadaşım olsa da ben çok yararını gördüm. İlk yıl ingilizce notlar okumak, ingilizce konuşan hocayı anlamaya çalışmak, konuşamayana katlanmak, sınava hazırlanmak gerçekten çok zordu. Başlarda intermediate seviyede ingilizcem olmasına rağmen çok zorlandım, tıp ingilizcesi çok başka bişey. Ama tüm o zorluğuna rağmen ilk yıldan sonra da büyük faydasını gördüm ingilizce okuyup anlayabilmenin. Tüm okul hayatın boyunca milyonlarca kez anlayaadığın, kavrayamadığın, hayal edemediğin şey olacak, ve onların her biri için açıp wikipedia, uptodate okyabilmek, youtube videolarını izleyebilmek, her türlü kaynaktan faydalanabilmek çok çok büyük bi avantaj. Hayatının bi yerinde eninde sonunda tıbbi ingilizceye aşina olman gerekecek. Ben bunun üni okurken olup bitmesinden mutluyum, sana ve senin gibi ikilemde olan herkese de şiddetle tavsiye ederim :)
Haziran 2015

Burak Çınar bu yanıtı beğendi:

Epilepsi hastalığıyla ilaçsız baş edebilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Hastalığın sebebi, tedavisi hiçbir şeyi belli değilken ilaç kullanmak size de çok saçma gelmiyor mu?

Peki ben yaşamış ve atlatmış biri olarak, tecrübelerimi aktarayım. Belki yardımcı olur. Benim soyumda bilindiği kadarıyla epilepsi görülmemiş. Yani bu mana da ırsi değildi ve doktorum bu nöbetleri bana anlatırken çok çeşitli olduğunu ve sinirlerin birbirine çarpmasını bir çeşit sigorta atması gibi anlatmıştı. Neyse tedavi içinse bana söylenen; iki yıl düzenli kullanılması gerektiği ve eğer hiç nöbet geçirmez isem yavaş yavaş dozunun düşürüleceğini böylece de ilaç tedavisinin sonlandırılacağını söyledi. Açıkçası hayatta en başarısız olduğum ve sevmediğim şey düzenli ilaç kullanmak. Ben ilk bir kaç ay dikkat ettim ama beşinci ve altıncı ayımda da neredeyse hiç kullanmadım ve EEG sonuçlarım sorunsuz çıktı. Bu doğru olmadığı için sonra düzenli devam ettim. :) Ancak unutmadığım şey şuydu; ben ilaçlara tabii olacak kadar güçsüz değilim ve bunu ben atlatacağım. Öyle de oldu. Misal, doktorum nöbeti tetikleyen etkenleri sayarken yüksek voltajlı yanıp sönen ışıklara maruz kalmamam gerektiğini söyledi. Hala stroblar beni acayip yorar. Fakat ben bir oyuncuyum ve o ışıklarla yaşıyorum. 13 senedir nöbet geçirmedim. İlacı da 2 senede kestim. Bazen nöbet geçirecekmişim gibi hissettiğim anlar var ve o zaman sadece duruyorum. Bedenimi o an aşırı ne varsa zıttıyla nötürlemeye çalışıyorum. Düzgün nefes alıp veriyorum. Ne güçlü, ne hızlı ne de çok yavaş. Normal nefes alıp veriyorum. Bir noktaya odaklanmıyorum, odağımı genişletiyorum. Misal insanın bazen gözü kararır ya işte o noktaya odaklanıp çevresini görmeye çalışıyorum ve nefes alıp vermeyi unutmuyorum.
Sonuç olarak bana da saçma gelmişti ama bu kadar belirsizlikler içinde denenmiş süreleri ilaçla ve kendi zihninizle geçirmek en güzeli. Bu arada kimseye epilepsi olduğunu söylememek hata olur.
Haziran 2015

Burak Çınar bir yanıt verdi.

Epilepsi hastalığıyla ilaçsız baş edebilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Hastalığın sebebi, tedavisi hiçbir şeyi belli değilken ilaç kullanmak size de çok saçma gelmiyor mu?

Epilepsi, alzhemer gibi hastalıkların seninde dediğin gibi daha ''net'' olarak neden olduğu bilinmiyor. Yani bu demek değil ki bulunan ilaçlar işe yaramaz. Sadece o hastalığın kesin sonucu değildirler o kadar. Hastalığın etkilerini indirgeyebilir ve bu da hasta için daha iyi bir durumdur.

Mayıs 2015

Burak ÇınarAbdulkerim Özkan kişisini takip etmeye başladı

Abdulkerim Özkan, Tıp Öğrencisi, @abdulkerim

Mayıs 2015

Burak Çınar bir yanıt verdi.

Yıldönümünde bir erkeğe ne sürprizler yapılabilir? Ne tarz hediyeler alınabilir?

Çok sevdiği ama zaman ve belli talihsizlikler yüzünden attığı bir gömleği veya kravatını bulup almak veya aynısını yaptırmak.
Mayıs 2015

Burak ÇınarTıp konu başlığını takip etmeye başladı.

Tıp

Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma,...

Mayıs 2015

Burak Çınar bir yanıt verdi.

Hazımsızlık problemim için bir çok probiyotik ürün denememe rağmen sadece şalgamın gerçekten oldukça etkili olmasının sebebi ne olabilir?

Probiyotik ürünler daha çok bağırsakta yaşayan bakteriler üzerinden iyileştirirken şalgamdaki asit düzenleyiceler hasımsızlığına iyi geliyor olabilir. Ayrıca hasımsızlığım ne tür bi rahatsızlık tam belirtmemişsin otoimmun bir rahatsızlık mı yoksa başka bir neden mi?
Mayıs 2015

Burak ÇınarGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Mayıs 2015

Burak Çınar bir yanıt verdi.

Birinin size aşık olduğunu nasıl anlarsınız?

En şaçmaladığı zaman bile yanında sizin olmanızı istiyorsa.
Mayıs 2015

Burak Çınarİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2015

Burak Çınar bir yanıta alt yorum yaptı

Okuduğum,araştırdığım,merak ettiğim ve sorguladığım sürece gerçekten yaşıyorumdur.
yoksa sadece nefes mi aliyorsun? sana karsi dürüst olacagim. bugüne kadar herkes sana ayni seyi anlatmaya calisti. Ailen, ögretmenlerin, toplum, gazeteler, kitaplar... Sana nasil yasaman gerektigini anlattilar, ne yapman gerektigini ve kim oldugunu. Sen fazla bir sey istemedin aslinda... Mutlu, basarili olmak, sevmek, sevilmek, hayallerini yasamak, kendini degerli hissetmek... Yasadiklarinla, zamanla, ruhun ve zihnin karisti. Artik sana anlatilanlara da ruhun doydu. ben de cok slklLdlm. Mutluluk icin, basari icin, kendim olmak icin bana surekli vaatlerde bulunan kitaplardan, seminerlerden, kurallardan ve ogretilerden... yillarca yol aldim, ordan oraya sürüklendim. Sonunda cümleleri topladim. Ve sayfalara tasidim. İnsanlara karistim, gözlerine baktim, yüreklerinde yer buldum. Sorum ayniydi, "gercekten yasiyor musun? Yoksa sadece nefes mi aliyorsun? aret vartanyan - gercekten yasiyor musun?
Mayıs 2015

Burak Çınar.NET konu başlığını takip etmeye başladı.

.NET

.NET veya .net aşağıdaki anlamlara gelebilir: .net, üst düzey alan adı. .NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen yazılım. .net,...

Mayıs 2015

Burak ÇınarBuluşma konu başlığını takip etmeye başladı.

Buluşma

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla