Bilmek istediğin her şeye ulaş

Burak Karaçak, 

Psikoloji Öğrencisi

Psikoloji Öğrencisi Burak Karaçak inploid.com'da 7 soru sordu, 13 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Kasım 2016

Burak KaraçakOğuzhan Balcı kişisini takip etmeye başladı

Oğuzhan Balcı, Psikoloji Öğrencisi, @moguzhanbalci

Türk lehçeleri ve tarih vazgeçilmezim
Belgeseller ve Kitaplar Dostum...
Supernatural fanı...
eğitim bilimleri uzmanı adayı..
Kırgızistan - Bişkek

Ekim 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Cahilliğin yarattığı bilgiçlik.
Ekim 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Çaysızlığa
Ekim 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

How to be a brilliant student?

You cannot be more brilliant while asking questions on inploid. Please stand up and work on fucking thing.
Ekim 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Ruhsal hastalıklarda duanın tedavi edici etkisi var mıdır?

Psikolojik sıkıntılar ve ruh sağlığı bozuklukları ile başa çıkmada maneviyatın etkisi olabilir. Bu maneviyat ille de dua ve dini olmak zorunda değil. Maneviyat kişinin önemli bir içsel gücü ise, manevi işler yaptığında kendini daha iyi hisseden bir yapıya sahipse bu durumda maneviyat yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin okuduğu duanın işe yarayacağına olan yoğun inancı (plasebo etkisi) bile tek başına bir etki yaratabilir. Zaten, hemen hemen tüm yaklaşımlar kişinin kendine iyi gelen bu ve benzeri aktiviteleri yapması için kişiyi desteklerler.
Ancak tek başına duanın iyileştirici olduğunu söylemek bilimsel olmaz. Ayrıca maneviyat ile ilişki olamayan birinde de dua etkili olamayacaktır. Yani duanın etkisi kişinin onu bir aktivite olarak yapması ve yaptığı bu aktiviteden keyif, huzur ve manevi doyum alması ile alakalıdır.
Ekim 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Ruhbilimsel testlerin doğruluğuna inanıyor musunuz? Farklı zamanlarda yapılacak aynı testin farklı sonuçlar verebileceği kanısındayım. Bu testler nasıl daha kararlı duruma getirilebilir?

Psikolojide, özellikle de klinik alanında kullanılan testlerin amacı uzmanın hipotezini test etmektir. Yani klinisyen karşısındaki kişi ile yaptığı görüşme sonucunda bir hipotez oluşturmaya başlar. Bu hipotezini test etmek için çeşitli testlerden yararlanır. Testler uzmanın bilgi, gözlem ve becerisi ile birleştiği zaman karşıdaki kişiye dair birşeyler söyler. Yoksa tek başına testlerin bir kişiyi değerlendirmek için yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir.
Testlerin bilimsel olarak oluşturulup oluşturulmadıkları kadar kimin tarafından uygulandıkları da önemlidir. Bazı testler, örneğin çocuk zeka testleri gibi uygulaması ve değerlendirmesi oldukça meşakatlidir. Rorschah ta yine uygulaması ve değerlendirmesi zor bir testtir ve 2 yıl olmasa da ciddi bir eğitim gerektirir.
Farklı zamanlarda yapılan testler farklı sonuçlar verebilir. Zaten bu nedenle testler tıptaki kan testi gibi kesin ve net bir durumu işaret etmez. İnsan psikolojisi kültür, aile, genetik gibi pek çok farklı etkenden etkilendiği için her bir kişinin psikolojik yapısı da bir diğerinden ayrı olur. Bu durumda da herkes için geçerli evrensel testler yapmak zordur. Diğer taraftan mevcut testlerin bilimsel araştırmaları incelendiğinde MMPI gibi testlerin oldukça kararlı olduklarını söylemek mümkündür. Ancak insan psikoloji zaman içinde farklılık gösterebilir dolayısıyle testlerde de bazı farklılıklar olabilir. Ancak belli kişilik testlerinin en azından mizaç ile ilgili tutarlı bir fikir verdiği söylenebilir.
Ekim 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Aşk bir takıntı mıdır?

Aliskanliktir. Var olan biseydir
Ekim 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

Beni aldatan sevgilimin çıplak fotoğraflarını yeni sevgilisine ve arkadaşlarına attım, yanlış mı yaptım?

Etik olarak zaten doğru olmayan bir şey, hukukî mecrada da başınız ağrıyabilir, bilginiz olsun.
Eylül 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

Neden gece can sıkıntısı ve bunalım başlar?

Bunun pek çok sebebi olabilir fakat soruyu psikiyatri başlığında sorduğunuz için cevabı ona göre vermek isterim. Beyinde epifiz bölgesinden salgılanan ve biyoritmi belirleyen melatonin denen bir hormon vardır. Bu hormonun salgılanması ışıkla ters orantılıdır ve akşam saatlerine doğru güneş ışınlarının azalmasıyla salınımı arttığında serotonin denen sinir taşıyıcısının üretilmesini azaltır ki enerji azalsın ve kaliteli bir uyku gerçekleşsin. İşin bilimsel tarafı budur, ruhsal boyutu da diğer arkadaşın bahsettiği şekildedir.
Eylül 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Neden gece can sıkıntısı ve bunalım başlar?

Yalnız kalırsın, düşüncelere dalarsın, yaptığın şeyler boş gelir, hayat boş gelir, "neden yaşıyorum ki" dersin, ne kadar küçük bir şey olduğunun farkına varırsın, her şey biraz daha anlamsızlaşır, bunalım dediğimiz olay gerçekleşebilir.
Bu bence direkt olarak Allah'tandır. Dua etmek bu duruma en güzel çözümlerden biridir. Daniel Goleman'ın Duygusal Zeka kitabını okursanız, insanın buna ihtiyaci olduğunu anlarsınız. Dua edin, işe yarar.
Eylül 2016

Burak Karaçak yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

Sürekli gülen insanlar geçmişte acı çektikleri için mi sürekli gülerler? Neden eskilerde acı çekenler sürekli güler?

Gülmek sinirleri uyuşturmanın en doğal ve yan etkisiz yöntemidir de ondan dolayı. Bakınız: endorfin ve serotonin
Nisan 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

Lise 2.sınıf öğrencisiyim, ileride klinik psikolog olmak istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Ders çalış, şu an için beyin gücünü başka hiçbir şeye harcama, zamanı gelince ve şartlar uygun olunca her şey kendiliğinden gelişiveriyor.
Nisan 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

REM uykusu ayrıca gereklidir. Uykunun bu kısmı rüya gördüğümüz kısım.. Yapılan belli araştırmalar gösteriyor ki REM uykusundan tekrarlı bir şekilde mahrum kalan insanlar depresyon belirtileri gösterirler, huzursuz ve gergin olmaya başlarlar.. REM uykusunun ve görülen rüyaların hayatımızda olup bitenleri sindirmeye paketlemeye yardımcı olma işlevi vardır.. 
Nisan 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

Yalnızlık hissini nasıl yok ederiz?

Eğer bir insan kendini yalnız hissediyorsa o insan ya yalnızdır ya da etrafında ilgisini çeken, kendisini anlayacak birini bulamıyordur. Yalnızlık duygusu her zaman yaşanıyorsa duygu durumuyla ilgili bir durum olabilir, sadece belli ortamlarda yaşanıyorsa o ortam terk edilir veya kendine yakın biri bulmaya çalışılır. Yalnızlık duygusunu genellikle mükemmeliyetçi insanların katı tavırlarından dolayı yaşadığını düşünürüm, belki sizin beklenti düzeyiniz yüksek olabilir ve hata kabul edemediğiniz için etrafınızdan kendinizi ayrıştırdığınız için olması gerektiği gibi yalnız hissediyorsunuzdur. Biraz daha detaylı soru olsaydı nokta atışı yapmaya çalışırdım ama genel bir soru olmuş.
Nisan 2016

Burak Karaçak bir yanıt verdi.

Bir insan kendini psikolojik anlamda güçlendirebilir mi?

İlk önce şunu belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum: bir yapının temeli yoksa, istediğiniz kadar kaliteli malzeme kullanın, o yapı ayakta duramaz; biz insanlar da böyleyiz, psikologların şunu yapın, bunu yapın dediği şeylerin pek çoğunu depresyon düzeyine gelmiş insan motivasyon eksikliğinden dolayı uygulamaya geçiremezler. Bunu neden yazdın diyebilirsin, öncelikle insan kendini kabullenmeli ve bunu temel olarak kabul edip, üstüne yeni şeyler eklemelidir, aksi hâlde insan ne yaparsa yapsın, kendini olduğu gibi kabullenemiyorsa en ufak bir sorunda başa sarar. Umarım düşündüğüm şeyi kelimelere dökebilmişimdir.
Nisan 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Ben önceden belirli bir kader olduğuna inanmıyorum. Yaptığımız seçimlere göre rastlantılarla karşılaşabiliriz. Kaderimizi de yaptığımız seçimlere göre belirleriz.

Bu konuda Prof. Stephan Hawking'in sevdiğim bir sözü var. Türkçe karşılığı; "Dikkat ettim de, her şeyin kaderde yazılmış olduğunu ve kaderi değiştirmek için hiçbir şey yapılamayacağını iddia edenler bile, yolda karşıdan karşıya geçmeden önce sağa-sola bakıyorlar."
Nisan 2016

Burak Karaçak bu yanıtı beğendi:

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Rastlantı+seçiim=kader
Daha Fazla