Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çağdaş Karademir, 

Yazılım Mühendisi

Yazılım Mühendisi Çağdaş Karademir inploid.com'da 0 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 3 takipçisi var.

Eylül 2014

Çağdaş Karademir bir yanıt verdi.

Yazdığınız ilk harften itibaren, öneri sunan arama barı nasıl yapılır?

Arkadaşların söyledikleri doğru. Autocomplete olarak geçmekle beraber, typehead.js kütüphanesini kullanmanı öneririm. Twitter'ın bize sunmuş olduğu güzel hareketlerden birisidir ;)

twitter.github.io/typeahead.js
Eylül 2014

Çağdaş Karademir bir yanıt verdi.

Javascript'te kullandığımız .html için document. etiketini kullanıyoruz. Peki uzak bir siteden bir metni çekmek için ne yazmamız gerekiyor?

Ceyhun kesinlikle haklı. Ajax ile bunu yapabilirsin. Ayrıca Json konusuna da göz atabilirsin. Standart olarak sana çok yardımcı olur. Ayrıca örnekte vermiş olduğun javascript (document.getElementById vss) kodu yerine Jquery kullanabilirsin. (Sadece öneri) İstersen onuda araştır. Daha da ilerlemek istersen websocket, async programlama konularına da bakabilirsin.

tr.wikipedia.org/wiki/AJAX_(programlama)
json.org/
jquery.com/
Eylül 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Javascript'te kullandığımız .html için document. etiketini kullanıyoruz. Peki uzak bir siteden bir metni çekmek için ne yazmamız gerekiyor?

Basitçe ajax. Ajax standard olarak istemci tarafından sayfa yüklendikten sonra sunucudan tekrar veri çekmek için kullanılır. Tarayıcı ajax verisi gelince sayfayı yenilemez ve gelen veriyi işlemek üzere size bırakır (genelde javascript'e) . Ama, ikinci veri çekimini sunucudan yapmak zorunda değilsiniz (standard öyle olsa bile sistem sizi buna zorlamaz) . Yani ajax'a ait metodlarla uzak bilgisayarın içeriğini çelip onu javascript'e işleyebilirsiniz.
Eylül 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Yazılım mühendisliği okumak istiyorum, web'le işe başlamış ve işini tamamen severek yapan ayrıca yazılıma çok meraklı biri olarak bu fakültede veya okul bittikten sonra, meslekten (korkmak) uzaklaşmak gibi endişelerim var. Tecrübesi olanlardan bölüm ile ilgili fikir alabilir miyim?

Biraz uzun bir yazı oldu ama insan dertlerini anlatmaya başlayınca nerede duracağını pek bilemiyor demek ki =)

Öncelikle, böyle ciddi bir kararı verme aşamasında, kimsenin üzerinde etkim olsun veya yanlış yönlendirmeye sebep olmak istemem. Ancak bu meslekte ve üniversite eğitimi aşamasında karşılaşma ihtimali yüksek bazı olumsuzlukların olduğu ise bir gerçek. Bu olumsuzluklar konusunda bilgi vermemek, uyarmamak da haksızlık olur diye düşünüyorum. -Ki kişinin önceden hazırlıklı olabilmesi ve bu sıkıntıları yaşamaması, yine kişinin kendi tercihleri ve çabaları ile sağlayabileceği bir durum. Yani bahsedeceğim olumsuzluklar herkes üzerinde aynı etkiyi yaratmaz. Kimisi baş edemez, kimisi ise çok rahat kaldırabilir.

  • Soruda bahsedildiği gibi; bilgisayarları, yazılım geliştirme konularını sevmek, ilgi duymak, en azından ucundan bir iki satır web sayfası veya ufak bir uygulama geliştirmiş olmak gereklidir. Hatta kesinlikle şarttır! ... Evet... Ancak yeterli değildir, hem de hiç yeterli değildir. Bu ilgi veya deneyim ancak programlama veya veri tasarımına ilişkin derslerde başarılı olmayı "belki" sağlar. Ancak 4 yıl boyunca okuyacağın derslerin büyük bölümü, ileri seviye matematik, fizik gibi genel mühendisliğe ilişkin teknik dersler ve yazılımla çok ilgisi olmayan, bilgisayar ağları ve elektronik içerikli donanım dersleri olacak. Herkes için aynı değildir belki bu durum, ama benim için, programlama dışındaki bu dersler oldukça zor ve yıpratıcı geçti. Daha ilk iki senede hevesimi kırdılar diyebilirim.
  • Bu bölümü hangi üniversitede okuyacağının önemi var mı? Hem var, hem yok... İyi üniversite/kötü üniversite değerlendirmesine iki farklı konuda bakmak gerekir. Birincisi; mezuniyet sonrası iş bulmaya etkisi... Yüksek seviyede bir üniversitede okumak, mezuniyet sonrasında iyi firmalarda işe girme olasılığını ciddi derecede arttırır. Bu okullardan mezun olabildiysen, mesleği hakkıyla öğrenip öğrenmemiş olman çok dert değildir. Daha 3'üncü sınıfı okurken iş teklifleri sana gelmeye başlar zaten. İşçi haklarını sömürmekle uğraşmayan, düzgün disiplinli çalışan firmalarda, iyi bir ücretle ilk işine başlayabilirsin. Düşük seviyede bir üniversiteden mezun olduğunda ise; eğer tanıdıklar vasıtasıyla iyi bir firmaya girememişsen, birkaç ay, hatta belki bir yıllık bir süre iş bulmakta güçlük yaşayabilirsin. Çalışmaya başlayacağın kötü veya orta seviye firmalarda, 3 kuruş maaş alıp bir de üzerine tamirci çırağı muamelesi görme ihtimalin ise kaçınılmazdır. İlk işlerin, uzun süreli olmayıp sadece deneyim kazanma amaçlı olacaktır. Yıl ve yıl deneyim kazandıkça, "iyi üniversitede okumadım ama ben bu işi biliyorum" dediğinde, artık iş verenler sana inanmaya başlayacaktır. Diğer ikinci konu ise; üniversitenin mesleği öğrenmene ne kadar yardımcı olabileceği mevzusudur. İşte bu mevzuda iş, üniversiteden çok sana düşmektedir. Eğer esas amacın, mezun olduğunda haşin bir coder olmaksa, "çatır çatır yazmak, fütursuzca kodlamak istiyorum, hatta kendi işimi kendim kurarım, alemin kralı olurum" diyorsan, nerede okuduğunun çok fazla bir önemi yok. Düşük seviye bir üniversitenin bu konuda sana direkt katkısı en fazla %5 ise, iyi seviye bir üniversitenin katkısı da en fazla %20'dir diyebiliriz. Geriye kalan %80-95'lik kısım, ancak kendi azmin ile elde edebileceğin bir şey... Yazılım geliştirmeyi öğrenmenin tek ve yegane yolu kişisel çabalardan geçer. Boş zamanlarında sağda solda gezinmek, eğlenmek, oyun oynamak, film/dizi izlemek gibi aktiviteler yerine, iyi veya kötü, mantıklı veya mantıksız fark etmez, aklına gelen projeleri geliştirmekle, 7/24 kod yazmakla uğraşmak gerekir. Okuldan arta kalan zamanı iyi değerlendirebilirsen, mezun olduğunda kendine ait, pazarlayabileceğin veya işletebilceğin bir yazılım ürünü çıkartmış olabilirsin.
  • Meslek eğitimi için üniversiteye büyük hayallerle gidip, küçük başarılarla mezun olma riski vardır. Bu bölüme girmeye karar vermekte çoğu insanın çıkış noktası, işin erbabı olup, dünya çapında ünlü firmalarda iş bulabilme hayalleridir. Oyuncular için Blizzard, sistemciler için Microsoft, Web'ciler için Facebook benzeri şirketlerde işe girebilme hayalleri klişedir. Ya da hacker olacağım, ünlü olacağım hayali vardır bir de... Bunların hepsi %98 ihtimalle hüsran ile sonuçlanacak hayallerdir. Eğer yeterince çaba sarf edememişsen, okuldan en son "Hesap Makinesi" programı yazabilecek bilgi ile mezun olursun...
  • Belli bir firma altında, başka insanlar için çalışmak, kurumsal uygulamalar geliştirmek bambaşka bir dünyadır. Evde hobi amaçlı veya ek iş amaçlı olarak kişisel uygulamalar geliştirmeye hiç ama hiç benzemez... Her şeyden önce, yaptığın güzel işlerin farkında olmayan veya farkında olsa da gerekli övgüyü/saygıyı göstermeyen, buna karşılık kırk yılda bir gözden kaçırdığın en küçük bir hatada ise direkt sana beceriksiz muamelesi çeken bir patron/müdür başında olacaktır. Buna ek olarak, yazılımın gerçekten nasıl olması gerektiğinden, nasıl daha kullanışlı olabilceğinden habersiz müşteri/kullanıcı sınıfı olacaktır. Bu sınıf, gerekli gereksiz, sürekli seni boş işlerle meşgul edecek, "şuranın fontu farklı olsun, bu buton yukarda değil aşağıda olsun" benzeri isteklerle, asıl yapmayı istediğin işleri yapmaktan seni alıkoyacaklardır.
  • Mesleğin sosyal hayata ve kişisel gelişime olumsuz etkileri var. Gerek üniversite eğitimi sırasında, gerekse mesleğe girildiği zaman, sürekli bilgisayar başında olmak, insanlarla olan ilişkileri zayıflatıyor. Yıllar içinde dış dünya git gide daha yabancı bir hal alıyor. Konuşabilme kabiliyetinde ve hafıza becerisinde ciddi gerileme gözlemlenebiliyor. Burada "hafıza" ile "zeka"yı birbirine karıştırmayalım. Kodlama yapmak, sürekli matematik sorusu çözmek gibidir. Problem çözme becerinizi, yani zekanızı arttırabilir. Ancak herşey değişkenlerdem, parametrelerden ve işlemlerden oluştuğu için ve okuyarak, anlayarak beyinde saklanması gereken yazılı bir bilgi olmadığı için hafızayı köreltir. Nerede okumuştum hatırlamıyorum; bu meslek için, 10 yıldan daha fazla aktif kod geliştirme görevi önerilmiyor. Belli bir süre sonra mesleği bırakmayı veya kod geliştirme dışında, daha çok yönetim amaçlı pozisyonlara geçmeyi öneriyorlar. Meslek, öyle sanıldığı gibi masa başında oturup kolay yoldan para kazanılan bir meslek değil. Kafa yorgunluğu, sinir ve stresi bol bir meslek...
  • Sağlığa olumsuz etkisi var. Boyun düzleşmesi, mesleğin kaçınılmaz sağlık sorunudur. Boyun ve omuzlar sürekli taş gibidir... Ayrıca sürekli oturmak, hareketsizlik ve düzensiz beslenme sonucunda göbek ve kıç bölgesinde kontrolsüz gelişim de aynı şekilde... Obeziteye kadar yolu var. Göz sağlığı da cabası... Üniversite öncesi sadece tek gözüm 0.75 derece miyop iken, üniversitede 3 yılda 3.5 derece astigmat vurgunu yedim. Bir 4-5 sene sonrasında da 4.5 dereceye kadar çıktı.
Daha saymakla bitmez aslında ama uzun lafın kısası şöyle:
Eminim ki bu mesleği seçip, mesleğini severek yapan ve hayatından memnun bir çok insan vardır. Anlattığım problemlerin üstesinden bir şekilde gelmişlerdir, belli bir düzeni rayına oturtmuşlardır ve mutlulardır. Ancak ben mesleğimde mutlu değilim, yıllardır da olamadım. Ben de bilgisayarlara ve yazılıma çok büyük heyecanla, büyük heveslerle, büyük hayallerle başladım. Ama hayattan umduklarımı yerine getiremedim. Çünkü bu meslekle birlikte kolay değildi, belki de imkansızdı... Mesleğimde başarısız birisi olduğumu söylemiyorum. Mütevaziliği biraz kenara alarak, iyi seviyede ve aranan bir yazılım geliştirici olduğumu çekinmeden söyleyebilirim. Ama geçmişe geri dönme fırsatım olsa tekrar bu mesleği asla seçmezdim. Ve en az mesleğini sevenler kadar, benim gibi mesleğinden nefret eden yazılım geliştiriciler olduğundan da eminim.

Ayrıca şu başlıkta anlatılanlar da işinize yarayabilir:
inploid.com/t/turkiyede-ki-yazilim-sekto...
---
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bir yanıt verdi.

Antivirüs programları nasıl çalışır?

Serkan Köse (@serkan) nin de bahsettiği gibi, sezgisel tarama özelliği antivürüsün önemli özelliklerinden biridir. Default olarak iletişim kurulan portların dışında bir port kullanılmak istenildiğinde, dışarıdan gelen saldırıların engellenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca windows işletim sistemi için dll dosyaları arasında bir köprü aracılığı görüp; herhangi bir erişim yapması durumunda veya setup dosyaların içindeki erişimleri de bu şekilde anlar.
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Antivirüs programları nasıl çalışır?

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarınızdaki donanımı normalde doğru bir şekilde kullanmak için yazılmış programcıkların yerine kötü amaçlar için kullanmak amacı ile yazılmış küçük programcık ve script parçalarıdır. Amaçlarını sizin bilgisayarınızda gerçekleştirmenin yanında hızla yayılmak gibi başka bir amaçları da vardır. Tabii ki bu da programlandıkları şekilde ilerler (kendileri bunu düşünmüyordur yani) . Bu benzerliklerinden dolayı da virüs kelimesi bu programcıkları tanımlamak için kullanılmıştır.

Antivirüs programlarını yazan firmalar kendilerine ait olan dünyanın farklı noktalarındaki sunucularını, güvenlik kalkanlarını da tamamen indirerek virüslere açarlar. İnterneti tarayan bot, spyware, virüs programcıkları (bunları yazan ve dağıtan kişiler) bu sunuculara çok hızlı bulaşır ve bulaşan bu virüsü tanımlayan antivirüs sunucuları da bu virüsün derecesini, yapısını ve imzasını belirleyerek kendi virüs tanıma veritabanlarına bu yeni virüsü de ekleyerek antivirüs veritabanlarını güncellerler. Bilgisayarınızdaki antivirüs programınızın aralıklarla veritabanı güncellemesi istemesinin nedeni budur. Gidip antivirüs veritabanının en güncelini indirerek bilgisayarınızdaki tanımlananlara benzer virüsleri de yakalama şansı elde eder. Böylece olabildiğince güncel olarak bilgisayarınızı korumuş sayılır. Bu açıdan bakıldığında anti-virüs yazılımlarının aslında hep 1 adım geriden geldiğini unutmamak gerekir.

Bu bahsettiğim yöntem bilinen ve uygulanan ilk yöntemlerden birisi idi ancak son dönemlerde sezgisel tarama yöntemleri geliştirildi. Bu yöntem ile de herhangi bir programın sıra dışı bir işlevi ya da haberleşme portlarında normalde olması gerekenden farklı bir davranışı yakalayan tarayıcılar bu sıradışılığı yaratan programcığı tespit ederek işaretleyebilmekte. Örneğin, bir program bilgisayar açılıında kendini çalıştırmak için sistem kaydını güncelliyorsa ve aynı program bilgisayar klavye tuşlarını takip için arayüze erişmeye çalışıyorsa bu yazılım güvenlik ile ilgili sorun yaratmaya çalışıyordur denebilir. Bunun gibi senaryolar çoğaltılarak sezgisel tarama sürekli gelişmektedir.

Anti Virüs Programları

Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Paralel evrenler var mıdır?

Paralel evrenler aslında bilimsel bir tartışmayken, son zamanlarda, (her zaman olduğu gibi) metafizik meraklılarına meze oldu, kuantum konusu gibi. Sanki şöyle bir düşünce yayılmaya başlıyor, Evet sen burda çok kötü şartlar altında yaşayabilirsin ama başka bir evrende senden bir tane daha var ve durumu çok iyi, yani sorun sende değil evrende, al bununla mutlu ol. Bir çeşit günümüzün reankarnasyon anlayışı halini almış durumda sanki.

Paralel evren var mı? Bence var. İnsan zekası böyle bir şeyi düşünebiliyorsa eğer, şu an yoksa bile ileride mutlaka kendi paralel evrenini yapar diye tahmin ediyorum :)

Büyük bilim adamı Walter Bishop ve asistani Aspirin'e selam olsun burdan :)
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Google Plus (Google+) hakkında ne düşünüyorsunuz?

10 yıl sonrayı hayal ediyorum, sosyal ağlarda ilk 3 :
  1. Twitter
  2. Google+
  3. Facebook

Twitter'ın dünyadaki bütün insanların birbirleriyle iletişime geçmesini sağladığı için ilk sıraya yükselmesi muhtemel.

Facebook çok aceleci davrandı, son 2 yılda çok hızlı yükseldi, şu an yeni birseyler yapmk istiyor ama gerçekten bir duraklama dönemi yaşıyor.
İstatistikleri kabartmak için "hesap dondurma" diye birsey eklemiş, aktif üye 500 milyon civarinda, ve yasak olmasina ragmen kullancilarin buyuk bir kismi 13 yaşaltinda.

Google+ kullanmaya yeni bsladım. Twitter ile facebook arası bir platform, kuralları olan ve en önemlisi google hesapları ile senkronizasyon olarak çalışıyor ve gerçekten güzel.

Son olarak, facebook'suz internet olur ama google suz bir internet düşünemiyorum.
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Google Plus (Google+) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Google+ hakkında acımasızca yorumlar yapılıyor ama yanılgı var. Google firmasının hazırlamış olduğu birçok servis var.

Gmail, Blogger, Analytics vb. Bu uygulamalar teker teker Google+ ile entegre ediliyor.

Glass Project'i babasının hayrınamı yaptılar? Gözlük projeleri piyasaya girmeye kullanılmaya başlandığında ne olacak? Facebook Share'mı yapılacak? Tabiki Google+ entegreli olacak.

Android işletim sistemini hayrınamı yaptılar? Full Google+ entegrasyonu var ve ileride daha entegre edecekler.

Chrome'u hayrınamı yaptılar? Hız konusunda liderliği kanıtlanmış bu tarayıcı Google+ entegrasyonlu çalışılıyor. Hemde full senkronize.

Arama motoru konusunda konuşmaya gerek yok sanırım.

Peki ya Facebook? Sadece gelişmiş bir web uygulaması. Başka alanlara girmeye çalıştı ama sonuç? Browser dediler, inanıyor musunuz Chrome'dan iyi olacağına. Mobil işletim sistemi dediler, inanıyormusunuz Android kadar extend edilebileceğine. Mail dediler? Kaç kişi kullanıyor? Gmail ile baş edebilirler mi sizce.

Asıl sosyal ağı Google kuruyor. GetMediaUserApi'yi yazdılar kamera ve mikrofon için. Hangouts'u kullandınız mı? Facebook'ta online meeting var mı?

Ama bizim insanımız açıp bakmaz sosyal ağ nedir diye. Derin konuları incelemez. Facebook'u açar mesaj yazar bunu sosyal ağ zanneder. Ondan sonra konuşuruz oturduğumuz yerden, Google yapamaz diye. Bir daha düşünün.
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bir yanıta alt yorum yaptı

Ayrıca bizim ülkemizde popüler olmadığı için yargılamakta yanlış olur. Orkut projesi kalkmadan önce bazı ülkelerde çok fazla kullanan kişi vardı.
Google+ hakkında acımasızca yorumlar yapılıyor ama yanılgı var. Google firmasının hazırlamış olduğu birçok servis var.

Gmail, Blogger, Analytics vb. Bu uygulamalar teker teker Google+ ile entegre ediliyor.

Glass Project'i babasının hayrınamı yaptılar? Gözlük projeleri piyasaya girmeye kullanılmaya başlandığında ne olacak? Facebook Share'mı yapılacak? Tabiki Google+ entegreli olacak.

Android işletim sistemini hayrınamı yaptılar? Full Google+ entegrasyonu var ve ileride daha entegre edecekler.

Chrome'u hayrınamı yaptılar? Hız konusunda liderliği kanıtlanmış bu tarayıcı Google+ entegrasyonlu çalışılıyor. Hemde full senkronize.

Arama motoru konusunda konuşmaya gerek yok sanırım.

Peki ya Facebook? Sadece gelişmiş bir web uygulaması. Başka alanlara girmeye çalıştı ama sonuç? Browser dediler, inanıyor musunuz Chrome'dan iyi olacağına. Mobil işletim sistemi dediler, inanıyormusunuz Android kadar extend edilebileceğine. Mail dediler? Kaç kişi kullanıyor? Gmail ile baş edebilirler mi sizce.

Asıl sosyal ağı Google kuruyor. GetMediaUserApi'yi yazdılar kamera ve mikrofon için. Hangouts'u kullandınız mı? Facebook'ta online meeting var mı?

Ama bizim insanımız açıp bakmaz sosyal ağ nedir diye. Derin konuları incelemez. Facebook'u açar mesaj yazar bunu sosyal ağ zanneder. Ondan sonra konuşuruz oturduğumuz yerden, Google yapamaz diye. Bir daha düşünün.
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bir yanıt verdi.

İnsanları nereli olduklarına göre yargılıyor musunuz? Cevabınız evetse neden? Şehirlerle ilgili söylenen atasözlerinin doğruluk payı var mı sizce?

Yozgatlı olmak gurur verici bir şey değil bence. :) Karikatürlere bile konu oldu :)

Hatta arkadaşlarım bu resmin çıktısını alıp, çerçeveye yerleştirip; 4 yıl boyunca her dalga geçtiğimde önüme delil olarak koydular. :)
İnsan Davranışları

Mesela yiyecen tatlıyı öpecen yozgatlıyı :( Bu nedir allah aşkına :) Birde pis üçlü var :) Çankırı, Çorum, Yozgat :) Başkasının yerinde olsam bu pis üçlüden birisiyle arkadaş olmam : p
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

HTML5'te Canvas nedir? Hangi amaçla kullanılır?

Canvas html5'te gelen iki grafik tekniğinden biridir. HTML vektörel grafikleri direk desteklemiyordu. Örneğin geometrik şekiller veya Illustrator'dakine benzer çizimler yapamıyordunuz. Daha doğrusu Flash gibi HTML üzerinde çalışan bir programla yapabiliyordunuz. HTML5 bu amaçla iki teknik getirdi. HTML5'e canvas alanı ekleyip, javascript ile çizim yapabilirsin. İkinci teknik SVG. Canvas'ın yetenekleri daha sınırlı. SVG, direk olarak Flash'a rakip olarak tasarlandı (İronik olarak Flash Macromedia'nın iken Adobe tarafından desteklendi) ve HTML5'e Flash'ın tüm yeteneklerini veriyor.

Canvas Örneği: codepen.io/cakarceyhun/pen/fDBuv
SVG Örneği: codepen.io/timkim/pen/jJdgk
Ağustos 2014

Çağdaş Karademirİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2014

Çağdaş KarademirGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ağustos 2014

Çağdaş KarademirPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Ağustos 2014

Çağdaş KarademirWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bir yanıt verdi.

Bildiğiniz aktif bir forum sitesi var mı? Özellikle programlama ve yazılım konusunda problemlerime cevap bulabileceğim?

Stackoverflow dunyada bir cok farkli kategoride sorunlarini paylasabilecegin aktif soru cevap sitesidir. Ingilizce olmasi problem degilse burayi kullan. Turkce istersende acikakademiye uye olabilirsin.forumlarda yardimci olurlar.
Ağustos 2014

Çağdaş KarademirNur Macit kişisini takip etmeye başladı

Nur Macit, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi, @ulkumacit

Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bir yanıta alt yorum yaptı

Rescue Time uygulamasını denedin mi?
Dinlediğim müzikler kullandığım programlar olsun bunlarla ilgili detaylı bir istatistik yazılımı isterdim
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir bu yanıtı beğendi:

Mobil uyumlu web siteleri nasıl yapılıyor?

Responsive Design kavramını araştırın. Ya da bir framework kullanın en popüleri bootstrap'dir.
Daha Fazla