Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çağrı Yılmazer, 

Veteriner Hekim

Veteriner Hekim Çağrı Yılmazer inploid.com'da 0 soru sordu, 8 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Kedim bazen panik yapıyor ve saklanmaya çalışıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

Merhabalar, çok güzel bir ırka sahipsiniz, ben bir veteriner hekimi olarak sevimli dostunuz için özellikle zilli tasmalardan tavsiye etmiyorum. Çünkü hareketli olan kediler zaman zaman bu sesten korkmaya ve psikolojisi çok hızlı bir şekilde bozulmaya başlar. Uyurken herhangi bir hareketi sebebiyle boynundaki tasmanın sesiyle uyanırsa bu artık onun için kötü bir anıdır ve kedinize zarar verir. Kediniz oyuncu bir ırk bu yüzden zilli tasma yerine başka bir oyuncakla oynamasını sağlayabilirseniz çok daha iyi olacaktır. Saygılar.
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıta alt yorum yaptı

El insaf ya. Azcık bilim öğrenseniz ya okulda.
Bu konuyla ilgili bir fikrim yok. Rivayetlere göre konuşacak olursak;
Kedi Allahı bildiği için insanlara tapmazmış bu yüzden eğer sizin bakımınızı beğenmezse bulunduğu ortamı terk edebilirmiş.
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Kediler neden yıkanmak istemezler, sudan korkarlar mı?

Hayır kediler sudan korkmaz, fakat suya girip yıkanma kedigillerin hiçbirinde yoktur. Kediler kendilerini temizleyen hayvanlardır. Kediler yıkandıklarında tüylerinin aldığı durumu düzeltmek onlar için çok daha zordur. Ayrıca derilerinde bulunan ince tabaka halindeki yağ, yıkandıklarında tamamen kaybolacak ve sık yıkanmalarda deri daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır, bu da deri hastalıklarına davetiye çıkarmakta ve koku oluşumunu başlatmaktadır. Bu sebepten bu hayvanlar iyi yüzücüler olmasına rağmen içgüdüsel olarak yıkanmayı reddetmektedir. Bir kediye yapabileceğimiz en büyük eziyetlerden biri onları yıkamaktır.
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Kış zamanı nereden karınca bulabilirim?

Öncelikle karıncalar ile ilgili birkaç enteresan bilgi vermek istiyorum.
  1. Karıncalar, termitler ile birlikte tarımı ilk kullanan canlılardır. Yuvalarının belirli alanlarında mantar yetiştirirler.
  2. Karıncaların baharda ortaya çıkan ve kanada sahip olan türleri üremek ve yeni yuva kurmak için dışarı çıkar.
  3. Bir karınca kendi ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir.
  4. Ve ayrıca karıncalar insanlar gibi ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.
  5. Karıncalar yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Bu karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Bunun sebebi, yemeklerin bulunduğu rotayı kaybetmek istememeleridir. Öncü karıncalar yuvaya gidip diğer karıncaları haberdar ederler. Onlar da koku moleküllerini izleyerek yemeği bulurlar.
Bunların dışında karıncalar kışın kendi barınaklarında yani genellikle yer altında saklanarak bütün kışı bu şekilde geçirmeye gayret ederler. Kimi evlerin duvarlarının içine yuva yapmış karıncaların ortaya çıktığı görülmektedir. Fakat bu da küçük bir ihtimaldir. Yani bulabileceğiniz yegane yer ya yeri kazarak bir karınca yuvasına denk gelmeyi bekleyeceksiniz ya da evinde karınca problemi olan bir arkadaşınızı bulup oradan temin edeceksiniz : )
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Kedilere neden nankör denir? Gerçekten kedilerin bu tür duyguları eksik midir?

Kediler vahşi doğadan tamamen ayrılamamış ve iç güdülerine göre hareket eden hayvanlardır. İnsanoğlu istediklerini yapmayan canlıları nankör gibi sıfatlarla nitelendirmeyi çok sever, halbuki kediler de herhangi bir insandan daha vefakar canlılardır. Kendi başına her ortamda yaşayabilecek bir hayvanın yüzlerce hatta bazen binlerce kilometre uzağa bırakıldığında evini bulup geri gelebilmesi buna bir işaret değil midir? Kediler sahiplerine hediyeler verir, hediyeler getirir. Bu da nankör olmadığının en büyük kanıtıdır.
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bu yanıtı beğendi:

Ortalama 40-45 yıl yaşayan yunuslar, yunus parklarında 5 yıl yaşayabiliyor. Onları bu eziyetten kurtarmak için yunuslaraozgurluk.com adresinde imza atar mısınız?

Ortalama 75-80 yıl yaşayan insanoğlu Türkiye'de 60 yıl yaşıyor ya da yaşamıyor.
Onları bu eziyetten kurtarmak için tıklayın: basbakanlik.gov.tr :))
Şubat 2014

Çağrı YılmazerGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Şubat 2014

Çağrı YılmazerGirişimcilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Girişimcilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Koyunlarda ikizlik veteriner hekim ve hayvan sahibi için ne tür sonuçlar doğurur?

Aİkizlik istenilen bir durumdur. Süt yetersizliği gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü zaten büyük işletmelerde hayvanlar doğduğu anda anadan ayrılıp biberonla beslenmektedir. Eğer ayırma işlemi yoksa işletme küçükse de elden beslenilebilir bu besleme işlemi hayvanın ömrü boyu sürmeyecek kısa bir dönem yapılacaktır. Böyle hayvanlar için oldukça uygun fiyata otomatik biberonlar mevcuttur.
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Kedi kısırlaştırma operasyonu Ocak ayı sonuna kadar yapılabilir mi? Kısırlaştırma yerine ilaçla veya iğne ile yapılan tedaviler etkili ve zararsız mıdır?

Merhabalar, kedinizin yaşı hangi ayda olduğumuzdan daha önemli,
sokak kedileri tamamen açık havaya ve güneşe maruz kaldığı için güneşteki, günlerdeki değişimler işe bahar aylarında çiftleşir. Ev kedilerinde çiftleşme olayında böyle bir şey söz konusu değildir. Ev kedilerinin büyük bir kısmı yılın büyük bir döneminde çiftleşme davranışı gösterir.

Gelelim yazıktır günahtır denilen olaya; tek bir dişi kedi ve yavruları, altı yıl içinde 120.000 kedi üretebilmelerinden, bu kediler ne ev, ne yiyecek bulabileceklerinden ve kısırlaştırma işlemi bir yaşın altında yapılırsa over kanseri riski %99.9 azaltacağından faydalı bir işlemdir. Eğer yazık diyen arkadaşlar bu doğan hayvanlara bakabilecekse neden ovariohisterektomiye gerek duyulsun ki?

Kedinizin ideal kısırlaştırılma süresi 5-8 aydır.
Şubat 2014

Çağrı Yılmazer bir yanıt verdi.

Muhabbet kuşunun kendi dışkısını yemesi neyi gösterir?

Kaprofaji denilen bu hastalığın bir çok sebebi olabilir.

Yavru kuşlar özellikle yuvadan indikten sonra kendi dışkısını ve ebeveynlerinin dışkısını yer burada korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü yavrular daha yem kırmayı öğrenemedikleri için dışkıda sindirilmemiş olan besinlerle beslenirler. Peki yavrular neden hasta olmaz. Yavrular aynen insanlarda olduğu gibi doğal bir bağışıklıkla dünyaya gelirler. Yavrular için Dışkı yemenin risk haline geldiği evre tamamen anneden bağımsız olduğu evredir. Yani kısacası yavrunun yumurtadan çıktığı günden itibaren 50-60 gün sonrasında dışkı yemek artık yavrular içinde risk oluşturur.
1-Alışkanlık
2-Mineral açısından düşük kaliteli yemlerin verilmesi
3-Sindirim sorunları

En çok görülen mineral açısından yetersiz düşük kaliteli yemler ile beslemedir.


Çözüm:
Yemi daha yüksek kaliteli bir yemle değiştirin.
Kafesin altına tel ızgara koyarak hayvanın dışkıya ulaşmasını engelleyin. (Çünkü zamanla alışkanlık haline gelmiş bir durum, sebepleri düzeltilse bile devam edebilir) .
Daha Fazla