Bilmek istediğin her şeye ulaş

Can Akkale, 

Sanat Tarihçisi

Sanat Tarihçisi Can Akkale inploid.com'da 4 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 7 takipçisi var.

Eylül 2013

Can Akkale bir yanıta alt yorum yaptı

Yaptığım araştırmalarda karşıma çıkan sonuçlardan biriydi bu sayfa. Ancak benim sorunuma çare olmuyor burada anlatılanlar.

Bende her iki hesap da birbiri ile ilişkilendirilmiş durumda. 3 hafta öncesine kadar sorunsuzca çalışırken, ne olduysa Facebook'ta Foursquare paylaşımlarım görünmemeye başladı. Bunu düzeltmeye çalışıyorum.
Buradan isteğin cevaba ulaşabilirsin. : )
foursquareturkiye.com/2011/01/25/foursqu...
Eylül 2013

Can Akkale yeni bir  soru  sordu.

Temmuz 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

Bisiklet bakımı ve tamiri için hangi aletler gereklidir?

TAMİR İÇİN


Bisiklet Pompa;Pompanızın mümkünse aluminyum tüplü ve her iki sibop türünede uyumlu olmasını tercih edebilirsiniz.

Bisiklet

Standart tornavidalar;Mümkünse hem yıldız hem de düz tornavida edinmelisiniz hatta “saatçi yıldız tornavida” adı altında satılan tornavidanın da bazı hidrolik fren tamburlarında ve vites kollarında işe yaradığını bilmenizde fayda var.

Bisiklet

Levye; Levyeniz ister plastik ister metal olsun genel inanışın aksine 2 adet değil 3 adet olmalı, çünkü henüz başınıza gelmemiş olabilir ama özellikle yol bisikleti lastikleri ve bir kısım dağ bisikleti lastiklerinin sökümü çok zor olabiliyor.

Bisiklet

Yama takımı;Yama takımınızın içerisinde zımpara, yapıştırıcı ve yama bulunmalıdır. Eskiden uygulanan sıcak yamaları kullanışlığı açısından pek önermiyorum. Diğer yama türlerinden yapıştırıcısız yamaları ise turlar dışında kullanmayı pek düşünmem.

Bisiklet

Ayarlanabilir anahtar; Ülkemizde kurbağacık veya ingiliz anahtarı olarak anılan anahtar türünün 6 inç lik modeli ile 13-14-15-16 ve 17 lik somunları sıkabilir veya açabilirsiniz.

Bisiklet

Sekman anahtarı; Özellikle amortisörler de kullanılan ve yağ değiştirme işlemi için kullanmamız gereken iki ucu sivri farklı ebatları bulunan bir pense türü.

Bisiklet

Alyan anahtarlar; 1'den 10 numaraya kadar olan alyan takımları.

Bisiklet

Pedal anahtarı; normalinden daha ince olan 15 mm pedal anahtarı eğer bisikletinizle sık seyahat ediyorsanız kullanmanız gereken bir anahtardır.

Bisiklet

Zincir anahtarı
Bisiklet

Zincir uzunluğu ölçme aleti; Zincir değişim zamanını evinizde kolaylıkla ölçebileceğiniz çok basit tasarlanmış ama bir o kadar kullanışlı.

Bisiklet

Akort anahtarı; profesyonel olmasanız da jantınızı sizi en yakın tamirciye kadar götürebilecek kadar düzeltebilirsiniz.

BAKIM İÇİN


Bisiklet


Gres yağı; Bisiketler için değişik bölgelere değişik numaralarda yağ tipleri vardır siz şimdilik atölyenizde benzinliklerde satılan klasik beyaz gresi kullanabilirsiniz.

Bisiklet

Zincir yağı; Artık neredeyse bütün bisikletçilerde bulunabilen sıvı gres veya sprey şeklinde de olabilen türler.

Bisiklet

Saf alkol; Özellikle disk frenlerin balataları ve temizlerken güvenle kullanabilirsiniz.

Bisiklet

Amortisör pompası

Bisiklet

Göbek anahtarları; Tekerlek göbeklerinde oluşan boşlukları almak veya göbeklerinizin bakımlarını yapmak için kullanabilirsiniz.

Bisiklet

Ruble sökme-takma anahtarları; Kaset tip rubleler için farklı vidalı rubleler için farklı tipte üretilen bu anahtarlarda kaset tip rubleyi tutmak için ayrıca bir anahtara daha ihtiyacınız vardır.

Bisiklet

Orta göbek anahtarları


Bisiklet

Aynakol sökme anahtarı; Değişik modeller için farklı sistemler ve anahtarlar mevcut olsa da standart seri aynakollarda en çok kullanılan tip.
Temmuz 2013

Can Akkale  bu yazıyı beğendi:

Kırılan Bisiklet Zinciri Nasıl Tamir Edilir?

Bisiklet kullanırken, yanlış vites ayarından dolayı ya da eskiyen parçalardan dolayı zincir kırılması, kopması başımıza gelebilir.

Genellikle zincirin en zayıf piminden, zincire en çok güç uygulandığı tırmanış gibi zamanlarda zincir kopar. Zincir uzaması, zincirin ömrünü bize göstermekle birlikte, ölçme aletleri her zaman elimizde olmuyor. Zincirlerin genellikle 2000 km sınırlarına kadar kullanılması gerekliliği de genellikle pas geçiliyor. Hele bir de viteslerimizi çapraz kullanıyorsak başımıza bu durumun gelme olasılığı oldukça fazla.

Öncelikle bu durumla baş etmek için, zincirinizin kırıldığını hissettiğiniz anda pedal basmayı bırakmanız gerekiyor. Zincir kırıldığında bir anlık boşalma düşmenize sebep olabilir. Dolayısıyla zincir bisiklete binerken koparsa öncelikle ani frenlerden kaçınmanız ve pedalın ayağınızdan kaymasını engellemeniz gerekmekte. Ardından güvenli bir yere bisikletinizi götürdükten sonra ön aktarıcı ve arka aktarıcıyı kontrol etmeniz gerekiyor. Keza zincirin kırılırken bir bağlantısı çıkıntı oluşturup bu parçaları da mahvetmiş olabilir.

Zincirin kırıldığı andan itibaren güvenlik kısmından sonra gelelim zinciri nasıl tamir edeceğimize.
 1. Öncelikle size aşağıdaki gibi bir zincir anahtarı gerekli. Bu anahtarı bisikletinize iliştirdiğiniz çantanızda sürekli bulundurmanız faydalı olur:Bisiklet
 2. Bu anahtarı alın ve anahtarın iki tarafındaki vidayı gevşeterek zinciri resimdeki gibi yerleştirin:Bisiklet
 3. Yerleştirdikten sonra resimde de görüldüğü gibi siyah olan vidayı sıkarak zinciri sıkıştırın. Bu vidanın amacı zinciri araya sıkıştırarak karşıdan yapılan basıncın zincire zarar vermemesi ve sadece pimin itilmesine olanak tanıması (Bazı zincir anahtarlarında bu özellik yoktur):
 4. Bisiklet
 5. Zinciri anahtara bu şekilde sıkıştırdıktan sonra ucunda sabit mil olan vidayı sıkmaya başlayın .Sıktıkça zincirdeki pimin içe doğru çöktüğünü göreceksiniz. Sıkarken ufak bir çıtlama sesi ya da hafif bir boşluk hissedeceksiniz. Bu artık sıkma işlemini bırakmanız gerektiğinin belirtisidir. Şimdi zincir sökme anahtarının her iki ucundaki sıktığınız vidaları gevşeterek zinciri anahtardan çıkarın:BisikletBisiklet
 6. Zinciri bu şekilde söküyorsunuz. Eğer ki zinciriniz koparsa bu şekilde sökerek yanınızda taşımanız gereken yedek baklayı kırılan bakla ile değiştirmeniz mümkün. Eğer ki yedek bakla yoksa zincirden kırılan baklayı çıkarıp tekrar bir bakla kısaltmak suretiyle takabilirsiniz.
 7. Takma işlemine sıra geldi. Bu işlem sökme işleminin tersi sayılır. Sökülmüş durumdaki zinciri tekrar uç uca elinizle yerleştirip zincir anahtarına söktüğünüzün tam tersi şekilde yerleştirin:
 8. Bisiklet
 9. Resimde görüldüğü gibi zincirin pimi siyah vidanın zıt yönüne bakıyor.Yine siyah vidayı elle sıkmak suretiyle zinciri zincir anahtarına sıkıştırın. Burada da siyah vida zincirin piminin yerine yerleşmesi için çok önemli. Ucu milli olan vidayı sıkmaya başlayın. Yine sıkarken tık sesi yahut bir boşluk hissedene dek. Pimin zincire oturduğuna mutabık kalındığında zinciri anahtardan çıkarıp kontrol edin. Bazen fazla sıkma durumunda zincirin pimi diğer taraftan fazla çıkmış olabiliyor. Eğer pim zincire ortalı bir şekilde oturmamışsa ortalamak için anahtar yardığımı ile pimi ortalayın.
Temmuz 2013

Can Akkale  bu yazıyı beğendi:

Bisikletinize Kar Lastiği Yapın

Kış mevsimlerinde bisiklet kullanıcılarının çoğu bisiklet kullanmayı bırakırlar. Çünkü kış mevsiminde bisiklet lastiği kaygan zeminde etkisiz kalacağı için ve bundan dolayı da çeşitli kazalara sebep olacağı için bisikletler bu mevsimde olası bir kazayı engellemek için kullanılmaz. Kışın da bisiklet sürmek isteyenler kar lastiği satın
alırlar. Ancak bu kar lastiğinin maliyeti oldukça yüksek olduğu için pek tavsiye edilmiyor. İşte bu duruma çözüm olarak
aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Malzemeler

Bisiklet
 • 3.0X12 ölçülerinde çelik vida (2 lastik için 300 adet)
 • Metal bandı
 • 1 adet çivi
 • Çekiç
 • Tornavida
 • Dağ bisikleti lastikleri
 1. Lastiklerimize vidaları vidalayacağımız yerler için bir lastiğe 150 vida gelecek şekilde yerleri işaretliyoruz.
  Bisiklet
 2. Sonra işaretlediğimiz yerleri çivi ve çekiç yardımıyla vida geçecek kadar deliyoruz.
  Bisiklet
 3. Şimdi de deldiğimiz yerlere vidalarımızı vidalıyoruz.
  Bisiklet
 4. Tüm delikleri vidaladıktan sonra lastiğimiz resimdeki şekli alacaktır:
  Bisiklet
 5. Lastiğimizin dıştan görünümü:
  Bisiklet
 6. Projenin zor kısmını geçtik. Sıra kolay kısımlarında. Vidaların lastiğin iç kısmına zarar vermemesi için lastiğin içine resimdeki gibi metal bant çekiyoruz.
  Bisiklet
 7. Yukarıdaki işlemi de yaptıktan sonra lastiğimizi artık yerine takabiliriz. Bisikletinizi artık karlı günlerde de kullanabilirsiniz..
  Bisiklet
NOT: Her şeyi bitirdikten sonra vidaların uçlarını tel kesici ile kesmeniz sürüş rahatlığı bakımından size faydalı olacaktır. Kesmediğiniz takdirde bisikleti asfaltta kullanırken çok gürültü yapar ve lastiği sökerken de vida uçlarının batmaması bakımından size kolaylık sağlar.
Temmuz 2013

Can Akkale  bu yazıyı beğendi:

Bira Mumu

Yapımı eğlenceli ve kolay olan bir şeyi anlatacağım. Bira seven arkadaşlarınıza hediye etmek ya da salonunuzda kullanmak için biradan mumlar yapabilirsiniz.

1. Bir bira bardağının derinliğinden 7-8 cm daha uzun olan bir mum ipi bulun.

Mum

2. Bardağın içine mumu yerleştirin. Bardağın dibine önceden yapıştırıcı sürün.

Mum

3. Balmumunu parçalara ayırın ve daha kolay erir hale getirin. İki ayrı tencereye parçaları koyun. Su kaynadıktan sonra ocağın ısısını düşürün. Balmumu tamamen eridiğinde ve sulu görüntüsü kaybolduğunda ocaktan alın.

Mum

4. Sıcak balmumuna renklendirici sıvı ekleyin. Bira görüntüsü için sarı ve kahverengi renkleri karışımı uygun olur. Daha koyu renkte bir bira görüntüsü isterseniz ona göre ayarlayın.

Mum

5. Bir çatal veya çırpıcı yardımıyla balmumunu çırpın. Köpürene kadar devam edin.

Mum

6. Köpüğü bira bardağına dökün ve gerçekçi bir görüntü yaratın.

Mum


7. Çatal kullanarak köpüğü kabarık hale getirin. Mum ipinin hala ortada olduğundan emin olun.

Mum

8. Hazır!
Mum
Haziran 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

İnsanlar birbirini neden öper?

 • Dudaklar erojen bölgedir. Aynı anda en yoğun duyusal nöronun hissedildiği yerlerden biridir. Bu bölgede deri incedir ve daha fazla duyu içerir. Beyinle bağlantısı daha hızlı ve kuvvetlidir.
 • Öpüşme sonucu dopamin seviyesi artar. Kadınlarda oksitosin hormonu bağlanma ve yakınlık sürecini artırır.
 • Vücudun kortizol düzeylerine etki eder ve stresi azaltır.
 • Evrimsel sürecini ele aldığımızda, primatlarda annelerin yavrularını ağızdan ağza için beslemeleri sonucu gelişmiş olabilir. Bu duygu aç çocuğu rahatlatmak için bir yol olarak gelişmiş olabilir.
 • Üreyebilmek için öpüşmenin gerekliliği atalarımızla başlamıştır.Maymunlarla başlayan öpüşme homo sapiens (insan) ile devam eder.
 • Ayrıca Feromon denilen kimyasal ileticiler öpüşerek yayılır ve insan ilişkilerinde önemli rol oynar.
Haziran 2013

Can Akkale  bu yazıyı beğendi:

Haziran 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

Her isteyen mahkemeye gidip ismini değiştirebilir mi?

Hayır. İsim değiştirmek için belirli şartlarınız olmalı. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 27'nci maddesi “Adın değiştirilmesi ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir.” demektedir. Buna göre adın değiştirilmesini dava edebilmek için haklı sebeplerin bulunması gerekir. Bu haklı sebepler çok değişik olabilir:
 • İsim ve/veya soy ismin milli kültüre veya örf ve adetlere uygun olmaması,
 • İsim ve/veya soy ismin kişinin itibarını zedeleyebilecek şekilde komik ve alay konusu yapılabilir veya çirkin anlama sahip olması,
 • İsim ve/veya soy ismin gerek özel hayatta gerekse mesleki hayatta yanlış anlamalar doğurabilir olması,
 • Kişinin özel hayatında veya iş hayatında başkaca bir isimle tanınıyor olması ve kimlikte yazan ismin sadece resmi işlemlerde mecburiyetten kullanılıyor olmasıdır.
Haziran 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

Adalet sembolü olan Themis nereden gelmiştir?

Adalet
Themis, Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia'nın kızı olan adalet ve düzen tanrıçasıdır. İlahi adaletin tecessümüdür. Zeus'un Metis'ten sonraki ikinci karısıdır. Babaları Zeus olan, Horae ve Moirae'nin annesidir.

Kendisi öfkeli veya cezalandırıcı değildir. Ona yeteri kadar saygı gösterilmediğinde veya adaletsizlik yapıldığında, o sessiz kalır ve onun yerine Nemesis gerekli karşılığı, cezayı verir. Themis, aynı zamanda kâhindir, kehânet gücü vardır, kehânet yeri olan Delphi tapınağını o inşa etmiştir.İlk dönemlerde tam zıddı olduğu Eris ile beraber ve benzer resmedilmiştir. Son dönemlerde ve daha sonraki çağlarda ise gözleri bağlı elinde bir terazi ile resmedilmiştir. Roma mitolojisindeki Iustitia (ilahi adaletin tecessümü) Themis'in roma mitolojisindeki karşılığıdır denilebilir.

Themis, doğada, mevsimlerin, yılların ve sanatların düzenini sağlayan bir Tanrıça üçlüsüyle canlı varlıklar arasında yaşamla ölüm dengesini kuran bir Tanrıça, bir Tanrısal varlıktır. Themis, yasadır, kuraldır. Ama gelip geçici bir yasa değil, Tanrılar dünyasında da insanlar dünyasında da değişmez evrensel ve ölümsüz doğa yasasıdır. Tanrısal yasadır, onun karşıtı insansal yasa ise Nomos Nemesis'dir.

Themis, Olympos’ta yaşar, Tanrıların toplantılarına başkanlık eder, Olympos'taki düzeni o korur, Homeros’u da tanır, bilir onu, Hera ile Zeus’la konuştuğunu gösterir İlyada’da, ama çok söz edilmez Themis ten, efsanesi, öyküsü yoktur, Her yerde her zaman vardır. Ürettiği, tanrısal varlıklarla sürdürür etkisini, bu varlıklarlarda Tanrılardan daha güçlü oldukları için ehramın tepesinde oturur gibidir Themis. Adı da koymak, yerleştirmek, oturtmak anlamına gelen bir kökten türemiştir .

Kısaca belirtmek gerekirse “Kılıç” adaletin verdiği cezaların caydırıcılığını ve gücünü, “Terazi” adaleti ve bunun dengeli bir şekilde dağıtılmasını simgeler. “Kadın” ve “Bakire” olması bağımsızlığı ifade eder. Ayrıca kadının gözü bağlıdır. bu da tarafsızlığını simgeler.Hukukun evrensel ilkelerini simgesel olarak taşıdığı için Themis heykeli adaleti en iyi şekilde ifade etmektedir.
Haziran 2013

Can Akkale  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bisiklete dair

Bisiklet kullanımı bütün dünyada hızla artmaktadır. Değişen her türlü çevre ve trafik kirliliği artık insanları bisiklete yönlendirmektedir. Gelişmiş ülkelerde insanlar artık işlerine bisikletle gidip gelmektedir. Bisiklet kullanımı hem çevreye hem de siz binicilerine büyük faydalar sağlamaktadır.

BİSİKLET SEÇİMİ
Günümüzde çok çeşitli bisiklet türleri mevcuttur; MTB (Dağ Bisikleti), Triatlon, Time trial, Yol, Şehir, Tur, Trail, Freeride, Downhill, Spor, XC (Cross Country) vs. Pekala bu kadar çeşit arasından bizi mutlu edecek, her zaman sürmekten zevk alacağımız bisikletimizi nasıl seçeceğiz ?

Öncelikle kendimize sormamız gereken sorular ve masa üstüne koymamız gereken bazı veriler var; Bisikleti hangi amaçla kullanacağız? Bisikletimizi nerede kullanacağız? Bütçe olarak ne kadar ayırmak istiyoruz? gibi…

Bisikleti hangi amaçla kullanacağız?
Yarışmak mı istiyoruz, fitness, sağlık amacıyla mı kullanacağız, ailemizle sahilde gezinmeye mi çıkacağız, ülkeyi baştan aşağı kat etmek mi istiyoruz, tepelerden çılgınca süratlerle inmek mi istiyoruz, arazide maksimum süratlerle gitmek mi istiyoruz, akrobatik hareketler, yüksek uçuşlar-konuşlar mı yapmak istiyoruz, şehir içi ulaşım için mi kullanacağız vs.. Bütün bu soruları cevaplamamız gerekiyor. Eğer ilk defa bisiklet alacaksanız veyahut ne istediğinize tam karar veremiyorsanız ya da yukarıda sayılanların her birinde gönlünüzü çalan bir şey varsa bu rollerin neredeyse her birine bürünebilecek (tabi her birinde tam performans veremeden) bir MTB almanız önerilebilir. En azından neyi sevdiğinize neye yönelmenize karar verene kadar bir geçiş döneminde bunla idare edebilirsiniz. İdeal olanı bütçeniz elveriyorsa kullanım alanına göre gereken çeşitte bisiklet almaktır…

BİSİKLET ALIRKEN DİKKAT EDECEĞİNİZ EN ÖNEMLİ NOKTALAR

• Bisikletin boyunuza uygun bir ölçüde olması
• Bisikletin ağırlığının taşıyabileceğiniz bir ağırlıkta olması
• Bisikletin kullanım amacının sizin beklentilerinize uygunluğu
• Bisikletin fiyatının gerçekten gerçek değeri
• Fren ve vites mekanizmasının kullanışlılığı
• Kadro ağırlığının ve tasarımının uygunluğu
• Amortisörlü ise amortisörünün kalitesi
• Yedek parça sorununun olup olmadığı
• Garanti süresi
• Yapıldığı ülke ( Çin malı bisikletleri tercih etmeyiniz )

Bisikletin boyunu nasıl belirleriz?

Spor

A Noktası kadro boyunu gösterir. Bu aralık pedal göbeğinin orta noktası ile kadronun sele borusu bitim noktasına kadar olan ölçüyü gösterir.

En genel yöntem bisikleti bacaklarımız arasında tutarak kadronun üst borusu ile bacak apış arasına olan uzaklıktır ve bu mesafe yaklaşık 5-10 cm kadar olmalıdır, bu en basit yöntem olmakla birlikte sürüş zevkimize uygun olarak bazı ufak ayarlamalar yapmak gerekebilir, bu konuda mağazamızdaki yetkililer size yardımcı olacaktır.
Bir diğer konu ise arazi bisikleti (MTB) tercih ettiğimiz takdirde bisikleti ağır ve teknik arazi koşullarında kullanacaksak kadro boyunun normalden biraz daha ufak tercih etmek arazide alınan performansı arttıracaktır, eğer dağ bisikletimizi şehir ağırlıklı ve ara sırada arazide patikada kullanacaksak normal boyda bir kadro seçimi yeterli olacaktır.
Detaylara girmemiz gerekirse, bisiklette uygun ölçü, bisiklet modeline göre de değişmektedir. Örneğin Dağ Bisikleti ile Yol Bisikleti veya Şehir Bisikletinin boya göre ölçüleri değişmektedir.

Aşağıda her model bisiklete uygun ölçüleri bulabilirsiniz:
a)Dağ Bisikleti (Hardtail=ön süspansiyonlu):
Dağ bisikletlerinin geniş bir kullanım alanı vardır. Bu tür bisikletler; gezinti, tur, dağlık arazi sürüşü, şehir içi gibi birçok alanda kullanılmaya oldukça elverişlidir. Lastik değişimi ve birkaç ufak değişiklikle tura veya şehir içi kullanıma da uygun hale getirilebilir. Dağ Bisikleti alırken aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz:

Boy ölçüsü / Kadro boyu (inch ) / Kadro boyu (cm)
155-165 cm. / 14-15" / 35-38 cm.
165-170 cm. / 15-16" / 38-41 cm.
170-175 cm. / 16-17" / 41-43 cm.
175-180 cm. / 17-18" / 43-46 cm.
180-185 cm. / 18-19" / 46-48 cm.
185-190 cm. / 19-21" / 48-53 cm.
190-195 cm. / 21-22" / 53-56 cm.
195-200 cm. / 22-23" / 56-58 cm.

b) Dağ Bisikleti (Full=çift süspansiyon):
Bu tür dağ bisikletleri ülkemizde son yıllarda satışı artan bir üründür. Ancak çift (ön ve arka) süspansiyonlu bisikletler, iniş tasarımına sahip olan çıkış ve düz yol için kesinlikle uygun olmayan bisikletlerdir. Bisiklet seçiminde dış görünüşe bağlı kalan tüketiciler, bu tür bisikletleri kullanarak her pedal basımında güç kaybederek bisiklet keyfini büyük oranda azaltıyorlar. Full süspansiyon dağ bisikletleri, tur, şehir ve dağ krosu yapmaya elverişli değildir. Bu tür bisikletler için aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz:

Boy ölçüsü / Kadro boyu (inch ) / Kadro boyu (cm)
155-165 cm. / 14-15" / 35-38 cm.
165-170 cm. / 15-16" / 38-41 cm.
170-175 cm. / 16-17" / 41-43 cm.
175-180 cm. / 17-18" / 43-46 cm.
180-185 cm. / 18-19" / 46-48 cm.
185-190 cm. / 19-21" / 48-53 cm.
190-195 cm. / 21-22" / 53-56 cm.
195-200 cm. / 22-23" / 56-58 cm.

c) Yol ve Triatlon Bisikletleri:
Yol Bisikletleri, asfalt yollarda uzun süreli keyifli binişler için kullanılır. İnce kadro, lastik, jant yapısına ve dağ bisikletlerinden farklı vites kombinasyonlarına sahiptirler. Bu viteslerin değişimi, dağ bisikletleri gibi seri olmamakta daha yavaş olmakta ve tempo, dağ bisikletlerine göre daha fazla önem kazanmaktadır. Yapıları gereği düz alanlarda kullanılmalıdırlar. Bu tür bisikletler için aşağıdaki ölçüleri kullanabilirsiniz:

Boy ölçüsü / Kadro boyu (cm) / Kadro boyu (cm)
155-165 cm. / 48-51 cm. / 46-48 cm
165-170 cm. / 51-53 cm. / 48-50 cm.
170-175 cm. / 53-55 cm. / 50-52 cm.
175-180 cm. / 55-57 cm. / 52-55 cm.
180-185 cm. / 57-60 cm. / 55-57 cm.
185-190 cm. / 60-62 cm. / 57-60 cm.
190-195 cm. / 62-64 cm. / 60-62 cm.
195-200 cm. / 64-68 cm. / 62-64 cm.

Bisiklete ne kadar bütçe ayırmalı?

Bu sorunun yanıtı, öncelikli olarak bisiklete ayırabileceğiniz bütçe ile, ikinci olarak da bisikleti hangi performansta kullanacağınızla ilgilidir. En can alıcı noktalardan birisi de bisiklet fiyatlarıdır. Fiyatları belirleyen bisikletlerin markası değildir. En belirleyici faktör bisikleti oluşturan parçalardır. Kadro (Şasi, Çerçeve), amortisör, vites, fren ve tekerlek sistemleridir.

Corratec markalı bisikletler; 300 Euro ile 8.000 Euro Arasında
Cannondale markalı bisikletler; 600 Euro ile 8.000 Euro Arasında
Geotech Markalı Bisikletler; 150 Euro ile 4000 Euro Arasında
GT markalı modeller; 800 Euro ile 5000 Euro Arasında

Genel olarak fiyat performans tablosu vermek gerekirse:
200-800 TL : Genelde giriş seviyesi bisikletler için geçerli fiyatlardır (Çocuk bisikletleri hariç). Yeni başlıyorsanız bu fiyat aralığındaki bisikletleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu bisikletler biraz ağırdır ve çok sert koşullara dayanıklı değildir, genel kullanıcılara hitap edebilirler.
800-1600 TL : Önceki guruba nazaran daha sağlam, performansı daha yüksektir, ancak yine de performans kullanıcılarını bir yere kadar tatmin ederler, performans olarak orta grubu oluştururlar, genel olarak bütçesi müsait olanların bu aşamadan başlamasını tavsiye edilir.
1600-3500 TL : Artık daha hafif, kullanımı daha zevk veren yüksek performanslı aletleri bu fiyat aralığında görmeye başlıyoruz. Bu bisikletler oldukça dayanıklıdır, bisikletten daha fazla zevk almak isteyen kullanıcılar bu fiyat aralığındaki bisikletleri göz önünde bulundurmalıdırlar, bu fiyat aralığındaki bisikletler aynı zamanda müsabakalarda da rahatlıkla kullanılabilir.
3500-8000(+) TL : Belki bir çok kişi bir bisiklete bu kadar para verilir mi diyebilir ancak bu fiyat aralığında artık son derece hafif, teknolojinin ulaştığı en son noktadaki aletleri görmekteyiz, bunlardan alacağınız zevk ve yaşayacağınız sürüş deneyimi size belki dünyada hiçbir şeyin veremeyeceği bir sürüş zevki yaşatacaktır. Bu yüzden durumunuz müsaitse ve kolay tatmin olan bir insan değilseniz, müsabakalara katılmak ve en yüksek performansa sahip bir bisiklet istiyorsanız veya basitçe en iyisini istiyorsanız bu fiyat aralığındaki teknoloji harikası bisikletlere bakmalısınız.

Bisiklette ağırlık ne olmalı?

Belki bir çoğumuz, "Benim 5-10 kilo fazlam var, bisikletim 1-2 kilo hafif olmasının ne önemi olabilir?" diyecektir. Ancak pratiğe geldiğinde olayın boyutu oldukça değişmekte. 12 kg olan bir MTB ile 10 kg olan bir MTB arasında çok önemli oranda sürüş kalitesi farkı olacaktır. Hafif bisikletler sürüş esnasında ağır olana göre daha hızlı tepki verecek, yokuşlarda sizi çok rahatlatacaktır genel olarak bisiklet hafifledikçe bisikletten aldığınız zevk ve performans artacaktır. Bisiklette hafifliğin önemi anlatmak için şöyle bir örnek verebiliriz; hemen hepimiz 3-5 kg bir ağırlığı uzun süre elimizde, sırtımızda uzun süre rahatlıkla taşıyabiliriz, ancak bu 3-5 kg ağırlığı ayaklarımıza bağlayıp birde öyle yürüdüğümüzü düşünün bu takdirde bu ağırlık her adımımızda sağa sola sallanacak, elimizde taşımamıza göre bizi 3-5 misli daha fazla yoracak ve kısa sürede yorgun düşürecektir. Bisiklette de aynı şey geçerlidir vücudumuzda taşıdığımız ağırlığa göre bisiklette olan ağırlık bizi çok daha fazla yoracaktır… Ayrıca örnek olarak vermemiz gerekirse bisikleti hafifletme meraklıları bisikletlerini 50-100 gr bile hafifletmek için bile büyük bedeller ödemeyi göze almaktadırlar bu da bisiklette hafifliğin önemini gösteren önemli bir örnektir.

Hafif bisikletler seçmenizde her zaman fayda vardır. Ama genelde hafif bisikletler fiyat olarak daha yüksek olur. Çünkü daha özel malzemelerden yapılırlar (Karbon, Titanyum, Scandium, vs.) Bu da bisikleti hafif kılar. Genelde profesyonel bisikletler 7-12 kg arasında değişir. Tabi bisikletin modeli de bunu belirler. Örneğin 12 kg ağırlığındaki bir yol bisikleti hiçbir zaman profesyonel bir bisiklet değildir. 12-15 kg arasındaki bisikletler ise daha çok amatör bisikletlerdir. Genelde en çok yaygın olan ağırlıklarda bu aralıkta bulunur. 15-20 kg arasındaki bisikletler genelde ya çok aksesuarlarla donatılmıştır ya da çok ağır malzemelerden yapılmıştır. (Örneğin çelik) 20-30 kg arasındaki bisikletler genelde iki amortisörlü ve de çok düşük kalitede olan bisikletlerdir. Bu tip bisikletler genelde marketlerde satılır. Hiçbir zaman bu türde bir bisiklete binmenizi önermeyiz. Unutmayınız ki bisikletin ağırlığını bisiklete binerken siz taşıyorsunuz, oysa bisiklet sizi taşımalı. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız, alacağınız bisikletin maksimum dağ bisikleti türünde 13-14 Kg, yol-yarış bisikletinde 9-11 Kg, şehir bisikletinde de maksimum 16-17 Kg olmasına dikkat etmelisiniz.

MTB (Dağ Bisikleti) için hafiflik tablosu:

15 kg ve üstü çok ağır (DownHill ve City Bike için normal)
13-15 kg ağır
11-13 kg hafif
9.5-11 kg çok hafif
8-9.5 kg ultra hafif
7-8 kg ve altı genel olarak sadece hafiflik amaçlı, çok dayanıklı olmayan aşırı pahalı özel yapım bisikletlerdir, seri üretimi pek yoktur, müsabakalarda kullanılması güvenli değildir.

Yol - Yarış bisikletlerinde hafiflik tablosu:

13 kg ve üstü çok ağır
11-13 kg ağır
9-11 kg hafif
7-9 kg çok hafif
5.5-7 kg ultra hafif
4-5 kg ve altı genel olarak sadece hafiflik amaçlı, çok dayanıklı olmayan aşırı pahalı özel yapım bisikletlerdir, seri üretimi pek yoktur, müsabakalarda kullanılması güvenli değildir

Bisiklet Kaç Vitesli olmalı?

Belki de eskiden bir bisiklette en çok merak edilen konu kaç vitese sahip olduğuydu. Yüksek vitesli bisikletler genel olarak daha hızlı, daha kaliteli olarak düşünülmekteydi… Günümüzde artık bu tür konular geride kalmıştır. Genel olarak yüksek vites sayılı bir bisiklet ile biraz daha düşük vitesli bir bisiklet arasında hız farkı yoktur sadece yüksek vitesli bir bisiklette vitesler arası fark daha az olacağından vites geçişleri biraz daha yumuşak olacak ve kullanıcıya biraz daha fazla seçim şansı sunacaktır. Bisikletin hızı tamamen sizin performansınıza ve gücünüze bağlıdır. En önemlisi bisikletinizin ön dişlisi ile arka dişlisinin ölçüsüne bağlıdır. Örneğin bisikletinizin ön dişlisinin en büyük dişlisi büyük ve de arka dişlinizin en küçük dişlisi küçük ise bisikletinizin hızını tamamen bu önemli nokta ve sizin gücünüz belirler. Bu yüzden profesyonel bisikletlerde arka dişlinin en küçük dişlisi 10-11-12 dişten oluşur. Ön dişli ise dağ bisikletlerinde 42-44-46-48, yol bisikletlerinde ise 50-52-53 dişten oluşur.

Dağ bisikletlerinde 3x8 veya 3x9 vites , yol bisikletlerinde ise 2x9 veya 2x10 vites neredeyse standart olmuştur. Bazı yol bisikletlerinde ön dişli 3'lü olabilir. Nedeni de daha iyi yokuş çıkabilir. Sonuç olarak günümüz kullanıcısının vites sayısı konusunu fazla kafaya takmasına gerek yoktur. Vites sayısı bisikletin kalitesini veya hızını belirleyen çok önemli bir unsur değildir ama yine de vites sayısı fazla olan bisikletler üst model bisikletlerdir.


BİSİKLET TÜRLERİ
Bunları iki ana gurupta toplayabiliriz; MTB grubu ve Yol grubu

1. MTB GRUBU BİSİKLETLER

A. Dağ Bisikletleri (MTB)
Genellikle en çok tercih edilen bisiklet modelidir. Dağ bisikletleri kendi içinde bir kaç modele ayrılıyor.

- Tek Amortisörlü Dağ Bisikletleri

Spor

Bu modellerde amortisör yalnızca ön tekerlek çatalında bulunur. Tek amortisörlü dağ bisikletleri, en yaygın bisikletlerdir. Genellikle bisiklet binicileri tek amortisörlü modelleri tercih ederler. Bizler de size en çok bu tip modelleri öneririz. Eğer kayalık ve çok engebeli arazilerde bisiklet kullanmayı düşünmüyorsanız tek amortisörlü bir bisiklet işinizi fazlasıyla görecektir. Tek amortisörlü bisikletlerin amortisörünün kilitlenebilir özellikte “Lock Out” olmasına dikkat ediniz. Çünkü amortisörün sürekli çalışması güç kaybına yol açıyor. Eğer ön amortisörü kilitlerseniz daha az enerji harcarsınız.

- Çift Amortisörlü Dağ Bisikletleri

Spor

Amortisörün hem ön tekerlek çatalında hem de kadronun ortasında yer aldığı bu model bisikletler, genellikle iniş için tasarlanmıştır ve günümüzde arazi binişinde de kaliteli olanları kullanım alanı bulmaktadır. Ama ne yazık ki günümüzde bisiklet firmaları sadece görsel güzelliği olan iki amortisörlü bisiklet modellerine yönelmiş durumda. Bu tip modeller normal bir bisiklete göre çok ağırdır. Yaklaşık ağırlıkları 15-30 kg arasında değişmektedir. Normal bir bisiklet ağırlığı 10-15 kg arasındadır. Özellikle son yıllarda artan bu tip bisikletler pek kullanışlı değildir. Hatta bu modeller o kadar ağırdır ki sizi bisikletten bezdirir hale getirirler. Bunun dışında arazide çok yüksek performans ve biraz daha fazla konfor isteyen bazı kullanıcılar üst model çift amortisörlü dağ bisikletlerini tercih edebilirler. Böyle bir seçim yapıldığında bisikletin 11-15 kg ağırlı geçmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu bisikletlerin çok kalitelilerinde 10 kg ağırlığa kadar inilebildiğini görebilmekteyiz ancak bunlar çok pahalı aletlerdir. Genel olarak orta ve üst düzey MTB kullanıcısının çift amortisörlü bir bisiklete gerçekten ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz tabi gerisi kullanıcının özel zevkine kalmıştır.

B. XC (Cross Country) veya arazi binişi bisikleti:

Spor

Bunlar 26” tekerlek boyutuna sahip her türlü arazi koşulunda kullanılabilen, çoğunlukla sadece ön süspansiyona sahip, arka süspansiyonlu modelleri de olan bisikletlerdir. Bu gurup için en çok kullanım alanı bulan bisiklet çeşidi diyebiliriz. Aynı zamanda gerektiğinde ince yol lastiği takılarak şehir içinde zevkle kullanabilir gerektiğinde bagaj takarak tura, kamplı turlara gidebilir veyahut sadece hafta sonu gezintilerine (sahilde veya arazide) katılabilirsiniz. Bu bisikletin türünün gerçek kullanım alanı arazi binişidir. Amortisör olarak en az giriş çıkış mesafesine (çoğunlukla 80-100 mm) sahiptirler ve genel olarak MTB gurubunun en hafif bisikletlerini oluşturmaktadırlar dolayısıyla çok iyi tırmanırlar.

C. Freeride ve Trail bisikletler:

Spor

Ağır arazi şartlarında, iri kayalıklarla dolu yerlerde mi binmek istiyorsunuz? 1-2 metreye varan atlayışlar mı yapıyorsunuz? Tepelerden yüksek süratlerde inmek hoşunuza mı gidiyor? Çok dik ve teknik inişler mi yapmak istiyorsunuz? Kayalıkların engellerin üzerinde oradan oraya uçmak mı istiyorsunuz? Arazide binerken hiçbir şeyin sizi durdurmasını istemiyor musunuz? MTB'niz ile arasıra akrobatik hareketler yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Bunlardan birine evet diyorsanız almanız gereken bisiklet türü freeride veya trail türü bisikletlerdir. Bu tür bisikletler her zaman ön ve arka amortisöre sahiptir ve disk fren sistemi içermektedirler. Freeride daha ağır kullanım şartlarına uygundur ve amortisör mesafesi oldukça fazladır. Handikap olarak daha ağırdır ve tırmanışlarda sizi azda olsa yavaşlatır (XC bisikletlere göre) ancak vereceği konfor ve zevk sizi adeta bu tür bisikletlerin müptelası haline getirebilir. Trail bisikletler ise XC ile freeride arasında geçiş grubudur yani trail bisikletin amortisör mesafesi freeride olanlara göre daha az (XC'den daha fazla) ve daha hafiftir dolayısıyla freeride’a göre daha iyi tırmanırlar ancak freeride daha dayanıklı ve inişlerde çok daha süratlidir. Dünyada da genel olarak en çok tercih edilen bisiklet türü trail ve freeride türüne doğru büyük bir ivmelenme göstermektedir.

D. Downhill (tepe inişi) bisikletleri:

Spor

Dağlardan tepelerden çılgınca süratlerle inmek mi istiyorsunuz, 5-10 metreye varan uçuşlar mı yapmak istiyorsunuz? Yüksek dik kayalıklarla dolu bir inişin başına geldiğinizde geldiğinizde gözleriniz ışıldıyor kanınıza adrenalin mi pompalanıyor? Hiçbir şey size bisikletle arazide 40-50-80 km/saat hızlara varan inişler kadar zevk vermiyor mu? Cevabınız evet ise almanız gereken tür downhill bisikletidir. Bu bisikletler her zaman ön ve arka amortisöre ve büyük kuvvetli disk fren sistemine sahipve mtb grubu içinde en fazla amortisör mesafesine sahip, en sağlam bisikletlerdir, dezavantaj olarak en ağır bisikletler de bunlardır ve düz yolda ve özellikle tırmanışlarda sizi zorlayabilirler bu yüzden bu bisikletler amacı için alınmalıdır.

E. BMX, Trial, freestyle ve hoplama-zıplama bisikletleri

Spor

Bu tür bisikletler de spesiyal bisikletlerdir. Kullanım amacı akrobatik hareketler yapmak, nokta isabetli atlamalar ve konuşlar yapmaktır, son derece sağlam ve genellikle ağır kadrolara sahiptirler. Bu bisikletlerde sağlamlık çok öne çıkmakta cant tel sayıları çok fazla genellikle normal bisikletlerin en az iki misli olmaktadır bu da yine extra ağırlığa sebebiyet vermektedir. Genellikle amortisör yoktur veya bazen sadece ön amortisör vardır, en üst modellerinde bazen sele dahi bulunmamaktadır ve varsa genellikle seleler çok aşağıdadır. Akrobatik hareketler yanında arazide de kullanılabilirler ve genellikle vites sistemi içermezler. Bu tür bisikletler sadece meraklıları tarafından tercih edilmelidirler.

2. YOL GRUBU BİSİKLETLER

A. Yarış bisikletleri

- Yol Bisikletleri

Spor

Hız tutkusu, yüksek performans, bacaklardaki laktik asidin verdiği yanma, inişlerde 80-100 km/h hızlara ulaşmak, asfalta yağ gibi akan bir bisiklet, bunlar sizi heyecanlandırıyor mu? O zaman yol yarış bisikletleri sizin için… Bu bisikletler yol gurubunun en hızlı en hafif bisikletlerini içermektedirler, sürüş pozisyonları çok rahat değildir ancak son derece aerodinamiktir. Bunun sonucu olarak düşük hava direncine sahiptirler bu sayede asfalt yollarda son derece hızlı ve uzun mesafeler kolayca alınabilmektedirler, Kısaca bu bisikletler için tam bir performans makinesi diyebiliriz, 28” çapında ince ve çok yüksek basınçta kullanılan tekerleklere sahiptirler. Islak yollarda çok dikkatli olmak gerekmektedir, sizinde anlayacağınız gibi bu bisikletler mükemmel hava ve yol koşullarında kullanmak en idealidir, Bir çoklarına göre bir kuğu gibi kaymak asfalta akan bir yol bisikletinin zevkini hiçbir bisiklet verememektedir. Dünyada yol yarışları son derece popülerdir. Bunun nedeni seyirci desteği açısından çok müsait olmasıdır, bu yarışlardan en popüler olanları Fransa Turu (Tour de France), İspanya turu vb... Yurdumuzda da yol yarışları yapılmaktadır. En büyük organizasyon ise etaplı bir yarış olan Cumhurbaşkanlığı turudur. Uluslar arası bisiklet federasyonuna göre bu müsabakalarda kullanılacak bisikletlerin 6.8 kilodan aşağı olmasına izin verilmemektedir. Eğer yol yarışlarına katılmak istiyorsanız veya asfalta yüksek performansta bisiklet kullanmak istiyorsanız yol yarış bisikletini tercih etmelisiniz. Yine fitness ve spor amaçlı kullanım için yol yarış bisikletlerinin daha alt modellerini tercih edebilirsiniz.

- Time Trial (zamana karşı) ve Triatlon bisikletleri

Spor

Bu bisikletler yol yarış bisikletinin genel özelliklerini içermekle birlikte daha yüksek hız ve performans vermekte, daha aerodinamik bir pozisyonda sürüşe izin vermektedirler, ancak dezavantaj olarak yol şok emme kapasitesi daha azdır dolayısıyla biraz daha rahatsız ve uzun yola çok müsait değildir, kadronun daha sert ve bisikletin üzerine iyice yatabilmek için kol dayanakları içerirler dolayısıyla biraz daha ağırdır, ancak bisiklet son derece sert olduğundan pedal kuvvetini yola en iyi şekilde ileten en yüksek performansı verebilen bisikletlerdir, bazen yol sürücüleri ve meraklıları bu tür bisikletleri tercih etmektedirler.

B. Tur bisikletleri


Spor

Uzun turlara çıkmak istiyorsanız, büyük ölçüde bagaj kapasitesine sahip olmak istiyorsanız, bu bisikletleri tercih edebilirsiniz. Bu bisikletler yol bisikletlerine göre daha sağlam, yük taşımaya müsait, daha geniş ve konforlu lastiklere sahiptir. Dik yokuşları tırmanmak için vites kapasitesi daha geniştir. Bazen bu bisikletler ön amortisörlü olabilir, bazen yarış bisikleti gidonuna ve yatık bir sürüşe bazen de MTB gibi düz ve yüksek gidona sahip olabilmektedir. Birinci gurup daha rahatsız ancak daha yüksek performans verirken ikinci gurup daha rahat ve konforlu bir sürüşe izin vermektedir.

C. Şehir Bisikletleri:


Spor

Eğer bisikleti en çok şehir içi ulaşımda kullanıyorsanız, işinize okulunuza bisikletle gidip geliyorsanız, ufak alışverişler için bisikletinizi kullanıyorsanız veya şehir içinde gezinmekten hoşlanıyorsanız şehir bisikletleri size uygundur. Bu bisikletler aynı zamanda hafif arazi koşullarında sınırlı olarak kullanma imkanı sunmaktadırlar. Şehir bisikletleri bir çok aksesuara sahiptirler bunlar ışıklandırma sistemleri, çamurluk, bagaj, zil vb gibi, bu yüzden biraz ağırdırlar ancak son derece konforludurlar.
Mağazamız Türkiye’de en çok şehir ve yol bisikleti çeşidini bulundurmaktan gurur duymaktadır, bunlar arasında göbekten vitesli modeller, zincir yerine kayış güç aktarımına sahip modellerde dahil olmakla birlikte çok geniş bir seçim yelpazesine sahiptir.

- İki Kişilik Bisikletler (Tandem)

Spor

Tamamen keyif bisikletleridir. Hatta ilavelerle ya da yekpare olarak üç kişilik, dört kişilik, beş kişilik modelleri de bulunmaktadır. Ama genelde diğer modeller çok büyük olduğundan tercih edilen iki kişilik olanlarıdır.

- Çocuk Bisikletleri

Spor

Çocuk bisikletlerinde en önemli özellik fren sisteminin çok iyi olmasıdır. Eğer fren sistemi iyi değilse çocuğunuzu asla o bisiklete bindirmeyiniz. Ayrıca çocuk bisikletinde hafif bisikletler tercih ediniz. Genelde çocuklara büyük gövdeli bisikletler almaktan kaçınınız. Çünkü çocuklar bu tip bisikletlere kullanırken hakim olamazlar.

- Üç Tekerlekli Bisikletler

Spor

Üç tekerlekli bisikletler genellikle taşıma amaçlı bisikletlerdir. Hatta bazı modellerinde önde iki arkada iki olmak üzere dört tekerlekli olan modelleri de vardır. Özellikle tatil yörelerinde bu tip bisiklet modelleri daha çok yaygındır. Pek önerilen modeller değildir.

- Tek Tekerlekli Bisikletler

Spor

Tek tekerlekli bu bisikletler gösteri ve şov amacında kullanılan modellerdir. Sirklerde özel gösterilerde kullanılır.

- Katlanabilir Bisikletler

Spor

Bu tip bisikletler de genelde saklama sorunu olan kişilere uygun tipteki bisikletlerdir. Ama kullanımları diğer bisikletlere göre daha azdır. Kullanım alanları genelde kısa mesafeli yerlerdir. Son zamanlarda teknelerde bu tip bisikletler kullanılmaya başladı.

- Elektrikli Bisikletler

Spor

Pek tavsiye etmesek de ne yazık ki bir bisiklet modeli. Aslında bu tip bisikletler çok kullanışlı değildir. Çünkü çok çabuk arıza yapmakta ve de yedek parçası bulunmamaktadır. Gerçek bir sürüş keyfi yaşamak istiyorsanız diğer bisiklet modellerini tercih etmelisiniz.

Bazı Püf Noktalar
 • Önemli bir noktayı vurgulamak gerekiyor. Eğer bisikletinizi arazide daha çok kullanıyorsanız daha küçük kadro boyları tercih etmelisiniz. Çünkü kadro boyu küçük olan bisikletlerin kontrolü daha kolaydır. Zaten bu yüzden dağ bisikletlerinin kadro boyları diğer bisikletlere göre daha küçüktür.
 • En çok yaşanan sıkıntılardan birisi de bisikletin selesi. Aslında daha ince yapılı seleleri kullanmak daha rahattır. Sadece bir müddet alışmanız gerekir. Geniş seleler, bacak hareketlerinizi kısıtlayacağından pek önerilmez. Zaten hangi bisikleti beğenirseniz beğenin üzerindeki seleler değiştirilebiliyor.
 • Genelde göze hitap eden kalın ve dişli lastikler ilgi çekiyor. Unutulmamalı ki lastik ebadı ne kadar geniş olursa bisikletinizin hızı o kadar daha yavaş olacaktır. Sadece arazi bisikletlerinin lastikleri kalın olmalıdır. Şehir kullanımı için olan bisikletlerin lastikleri yarı dişli lastikler olmalıdır.
 • Bisiklet alırken marka bisikletler almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü markalı bisikletler yılların verdiği tecrübe ile binicisinin isteklerine göre modeller yapmaktadır.
 • Önemli konulardan birisi de özel toplama bisikletleri: Sizin isteklerinize göre toplanarak yapılan bisikletlerdir. Kadro, amortisör, komponent gibi malzemeleri siz seçersiniz. Teknisyen de bu malzemeleri bir araya getirir. Tecrübeniz varsa siz de montajını yapabilirsiniz. Bu tip bisikletlerin çok büyük bir dezavantajı vardır: Tamamen atölye ortamında yapılması. Çünkü bisikletler bir çok malzemeden oluşuyor. Fabrikasyon üretimde bir çok kez özel testlerden geçerler ve de sadece bir birine uygun malzemeler mühendisler tarafında defalarca kontrol edildikten sonra kullanılır. Büyük bir hevesle parçaları toplamak ve de bir bisiklet oluşturmanız güzel bir duygu olsa gerek ama unutulmamalıdır ki günümüz bisiklet teknolojisi çok ileri seviyede. Bu yüzden bu tip bisiklet yapımından kaçınmanızı tavsiye ederiz.
Bisikletlerin fren sistemleri de kullanımına göre değişmektedir.

- V-Frenler

Spor

Klasik anlamda hepimizin aşina olduğu jant frenleridir. Mekanik bir fren kolu, mekanik bir çift fren bacağı, bir iç bir dış tel, 2 de pabuç… Çoğu zaman (hidrolik veya mekanik olsun) disk frenlere oranla daha hafiftirler. Bakımı, eli anahtar tutan herkesçe yapılabilecek kadar kolay ve zahmetsizdir. Özellikle kuru hava koşullarında herhangi başka bir fren sistemini aratmazlar. Ayrıca pabuç, tel ve benzeri yan ürünleri de oldukça ekonomik şekilde bulunabilir. Tabi pabuç, kablo ve tel seçimini dikkatlice yapmak, fren sağlığı için önemli bir etken.

- Mekanik Disk Frenler

Spor

V-frenler gibi fren teli vasıtası ile çalışıyorlar. Büyük çoğunluğu performans olarak V-frenin ötesine geçememekle beraber, yine de çamur performansı gibi bir takım kriterlerde V-frenlere oranla daha başarılılar. Ayrıca en az hidrolik ile çalışan benzerleri kadar başarılı olan modeller olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Ancak ağırlıklarının yanında, hidrolik modellerin sağladıkları, özellikle güç ve konfor anlamındaki avantajları mekanik modellerde göremediğimiz için genellikle alt-orta model bisikletlerde, güzel görüntü oluşturmak, bir “al beni” yaratmak amacı ile kullanılıyorlar. Ayrıca V-frendeki fren teli ve kablolarındaki muhtemel problemler bu tip frenlerde de mevcut.

- Hidrolik Disk Frenler

Spor

Fren kaliperinde ve fren kolundaki farklı piston çapları sayesinde katlanarak aktarılan fren gücü, hava koşullarından neredeyse hiç etkilenmeme, oldukça hassas ve bir o kadar da kolay frenleme gibi birçok artıları bu sistemlerin çabucak kabul görmesine neden olmuş durumda. Bisiklet üreticilerinin neredeyse tamamı top model bisikletlerinde artık hidrolik disk frenleri kullanıyorlar. Çünkü bu sistemler artık hem daha hafifler, hem de güçleri ve performansları, V frenlerin çok ilerisinde.

Ancak her kadroya (eski modellere özellikle) uygulanamaması, hala ortalama olarak V-frenlere göre ağır olmaları, özellikle hidrolik sistemlerin bakımının mutlak işinin ehli birisi tarafından yapılması gerekliliği, balata, disk gibi aşınan parçalarının da yüksek fiyatlı olması disk frenlerin eksi yönleri arasında yer alıyor. Ayrıca uzun frenlemelerde yine ciddi derecede ısınan diskler nedeniyle balataların yanması (cam haline gelip frenleme gücünü kaybetmesi) olası riskler arasında. Tekerleğin sökük olduğu durumlarda fren kolunu sıkmak ise balataların birbirine yapışmasına neden olup yine başınıza “biraz” sorun açabilir.

- Cantilever Frenler

Spor

Günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Bisikletlerin kadroları genelde alüminyumdan yapılmaktadır ama kalitesi düşük bisikletleirn kadroları Hi-Ten veya Cro-Moly’den yapılmaktadır. Daha üst model bisikletlerin kadroları, bisiklet daha hafif olsun diye Karbon Fiber, Scandium, Titanyum gibi maddelerden yapılmaktadır. Bu tip kadroları kullanan bisikletler de genelde fiyat olarak yüksek olmaktadır.

BİSİKLET GİYİMİNİN SEÇİLMESİ

Spor

Bisiklet kıyafetleri diğer spor kıyafetlerinden farklıdır. Özellikle çok kullanışlı ve hafif malzemelerden yapılıyor. Sürekli deformasyon olduğundan ayrıca çok sağlam malzemelerdir. Aldığınız bisiklet kıyafetlerinin renkli olmasına dikkat ediniz. Renkli kıyafetler trafikte rahat etmenizi sağlar. Ayrıca bisiklet kıyafeti ve bisiklet kaskı ile trafikte daha çok saygı görürsünüz.

Bisiklet Forması kullanınız, çünkü bisiklet formaları özel likra kumaşlardan yapılıyor. Soluyabilme özelliğine sahiptirler. Vücudunuzdaki terin dışarıya atılmasını sağlayarak vücudunuzun ferah kalmasını sağlar. Ayrıca arkasında bulunan küçük cepleri sayesinde bazı özel eşyalarınızı taşımanıza yardımcı olur.

Spor

Anti bakteriyel malzemelerden üretilmiş olan, bisiklet taytı ya da bisiklet şortu kullanın. Çünkü daha rahat bir sürüş elde edersiniz. Bisiklet taytlarının/şortlarının içerisinde özel bir güderi vardır. Poponuzun acımasını ve uyuşmasını engeller. Bisiklet taytı/şortu kullanırken, iç çamaşır giymeyiniz.

Spor

Bisiklet kullanırken kilitli pedal ve kilitli özel bisiklet ayakkabısı kullanmalısınız. Bisiklet ayakkabılarının altı serttir. Pedala daha güçlü basmanızı sağlar ayrıca bileğinizin burkulmasını engeller. Kilitli bisiklet ayakkabısı ve pedalı tıpkı kayaktaki gibidir. Tek hamle ile çıkarılabilir. En önemli özelliği ise performansınızı arttırmasıdır. Çünkü ayağınızı yukarı doğru çekerken bile pedala güç uyguluyorsunuz.

Spor

Bisiklet kullanırken yine güvenliğiniz için mutlaka gözlük kullanınız. Belli bir hızda göze çarpan haşereler ve kum parçaları insanın canını acıtıyor. Hem bunu önlemek hem de daha ciddi yaralanmaların önüne geçmek için mutlaka gözlük takınız.

Bisiklet kullanırken mutlaka kask ve eldiven takmalısınız. Kask düştüğünüz zaman kafanızı, ensenizi ve yüzünüzün yan taraflarını korur. Bisiklet kaskları çok hafiftir. Bu yüzden sizi pek rahatsız etmez. Bisiklet eldivenleri de avucunuzun içini korur. Düşme anında refleks olarak avuç içi yere temas eden vücudun ilk noktalarındandır. Ayrıca avuç içinin nasırlaşmasını da önler. Bunun dışında en önemli noktalardan biri de elinizin uyuşmasını engeller.

Bisiklet Kaskı Seçimi

Spor

Bisiklete binerken mutlaka bisiklet kaskı takmalısınız. Güvenliğiniz için bu şarttır. Kimileri bisiklet kaskı takmaya ve bisiklet giysisi kullanmaya çekinir. Unutmamak gerekir ki bir sporu yaparken mutlaka o sporun kurallarına uymak gerekir. Kask hayatınızı kurtarır, mesafe gözetmeksizin bisiklet binerken her zaman kullanmak gerekir. Her zaman kullanacağınız için rahat kullanışlı, hafif ve size yakışan bir kask olmasına dikkat etmeniz gerekir…

Bisiklet kaskının hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Ne kadar hafif olursa o kadar rahat edersiniz. Kaskınızın canlı renklerden oluşmasına dikkat ediniz. Çünkü trafikte canlı renkteki kasklar daha çok dikkat çeker. Bisiklet kaskı seçerken hava boşluklarının olmasına dikkat ediniz. Hava boşluğu olmayan kasklar almayınız. Bir kaksın ne kadar çok hava boşluğu olursa kafanız o kadar az terler ve rahat edersiniz. Ayrıca bu tip kasklar daha hafif olur. En önemli noktalardan birisi de kaksın arka kısmında ayar aparatının olmasıdır. Ayar aparatı olmayan kasklar almayınız. Bisiklet kaskını da mutlaka tam olarak ölçünüze göre alınız. Özellikle çocuk kaskı seçimi yaparken asla büyük kask almayınız. Kafaya göre alınan büyük kaskların hiçbir güvencesi yoktur. Bunun dışında kask kafanızda oynayacağından dikkatinizi dağıtacaktır. Dikkatinizin dağılması kaza yapmanıza neden olacaktır.

BİSİKLET EKİPMANLARI

A. Uyarıcı, Işık ve Ses Sistemlerin Kullanılması
Eğer hafif karanlıkta veya gece bisiklete biniyorsanız mutlaka uyarıcı ışıklar veya fosfor bantlar kullanınız. Unutmayınız ki arkanızdan gelen bir araç sizi fark etmeye bilir. Bunun için bisikletinizin sele altına takılan uyarıcı ışık sistemi taktırınız. Yine aynı şekilde bisikletinizin ön tarafına mutlaka görüşünüzü aydınlatan ışık sistemleri kullanmalısınız.

B. Nabız ve Kilometre Saatlerinin Kullanılması
Kilometre saatleri genelde; katettiğiniz mesafe, ortalama hızınız, maksimum hızınız, yaptığınız toplam mesafe, harcadığınız kalorini, bisiklete binme süreniz gibi daha bir çok bilgileri size sunar. Bu bilgiler de sizin yapmış olduğunuz spor ile gerçekçi veriler sunar.
Nabız saatleri ise; o anki nabzınız, harcamış olduğunuz kalori, ortalama nabzınız, maksimum nabzınız, çalışma süreniz gibi bir çok önemli bilgileri size sunar. Nabız saatleri vücudunuz ile beyniniz arasında bir bilgi aktarımı yapar. Bu da gerçekten sizin ne kadar spor yaptığınızı gösterir. Ayrıca yaptığınız sporun size fayda sağlayıp sağlamadığını gösterir.

C. Bisiklet Suluğu (Matara) Kullanımı
Bisiklet kullanırken vücut sürekli sıvı kaybeder. Bu da sizin bitkin düşmenize neden olur. Bunu önlemek için bisiklet kullanırken sürekli sıvı almalısınız. Bunu da bisikletinize takacağınız bir adet suluk veya matara ile yapabilirsiniz. Bisiklet suluğu alırken açık renkte olanları tercih etmelisiniz. Koyu renkteki suluklar suyun daha çabuk ısınmasına neden olur. Ayrıca bisiklet suluğu seçimi yaparken sağlığınız açısından kaliteli olanlarından tercih ediniz.

D. Bisiklet Çamurluğu
Eğer çamurda ve sulu ortamlarda bisiklet kullanmıyorsanız çamurluk takmanızı önermeyiz. Çünkü fazladan bir yük taşımak zorunda kalırsınız.

E. Antrenman Aletlerinin Kullanımı
Kış aylarında ve kötü hava şartlarında genelde bisiklete binilemez. Bisiklet kullanma zevkinden mahrum kalmamak için evinizde ofisinizde bisiklete bu aletler sayesinde binebilirsiniz. Trainer ve Rollerlar sizin her zaman formda kalmanızı sağlar. Eğer her zaman bisiklete binemiyorsanız mutlaka roller ve trainer kullanmalısınız.

Önemli bir hatırlatma: Bisiklet alırken kullanmayacağınız aparatları ve aksesuarları bisikletinize taktırmayınız. Çünkü bisikletiniz ne kadar hafif olursa siz de o kadar az yorulursunuz.

Lastiklerin Hava Ölçüsü
Bisiklet lastiklerine genelde çok hava basılır. Hatta bir çok araba lastiğinden daha çok hava basılır. Bisikletlerinizin lastik havasını rastgele vurmayınız. Lastik üzerinde ne kadar hava basılması gerektiği yazılır. Genelde dağ bisikletlerinde 30-90 psi yol bisikletlerinde ise 70-140 psi hava vurulur. Eğer çok hava basarsanız lastiğiniz patlayabilir veya çok sert olduğundan sizi sarsabilir. Kış aylarında bisikletinizin lastiklerinin havasını indirmeyiniz. Bisikletinizi birkaç ay kullanmadıysanız ve de havasında bir azalma olduysa patlak anlamına gelmez. Unutmamak gerekir ki her lastik mutlaka patlar. Bisikletin lastiğinin patlamasının bisikletin kalitesi ile hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Bu tamamen rastlantısal bir olaydır ama lastik patlamasını önleyici spreyler ve şeritler kullanarak bunu minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Bisiklet Kullanırken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Malzemeler
• Küçük bir ilk yardım çantası
• Bisiklet pompası
• Yedek iç lastik ve levye
• Tamir kiti
• Alyan anahtarı
• Zincir tamir anahtarı
• Bisikletine göre, diğer anahtar tipleri

Bir çok kullanıcı bisiklet alır, kısa bir süre biner ve daha sonra da evin bir köşesine atar. İşte bunun en büyük sebebi doğru bisiklet seçiminin yapılmamış olmasıdır. Eğer bindiğiniz bisiklet size keyif veriyorsa asla bir kenara atmazsınız. Emin olun, bisikletinize sürekli binmek istersiniz.

Bisiklet alma aşamasındayken en çok sarf edilen cümlelerden biri de “Sadece hafta sonları bisiklete bineceğim” cümlesidir. Seçeceğiniz bisikleti, bisiklete kaç defa bineceğiniz belirleyemez. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Önemli olan bisikletin size uygun olup olmadığıdır. Örneğin bir kamera alırsınız belki çok az kullanırsınız. Ama eğer iyi bir kamera değilse asla güzel görüntüler yakalayamazsınız.

Bisikletin rengine aldanıp asla bisiklet almayınız. Genelde ticari amaçla yapılmış bir çok bisiklet firması kaliteden önce bisikletin görselliğine önem vermektedir.

Diğer bir önemli konu da bisikleti mutlaka bisiklet mağazasından almanızdır. Özellikle son günlerde büyük marketlerde ve beyaz eşya satan mağazalarda bisiklet satışı yapılmaya başlandı.

Güvenli ve keyifli bir sürüş için kaskınızı takmayı unutmayın.

İyi sürüşler…
Haziran 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

Bisiklet yarışlarına katılabilmek için bisiklet lisansı sahibi olmak gerekiyor mu? Bisiklet Lisansı nasıl çıkartılır?

Türkiye de Ulusal bisikleti yarışlarına girebilmek için, bisiklet sporcu lisansı çıkarmanız gerekir. Sporcu lisanları bir sene geçerli olduğu gibi her sene yenilenmesi gerekiyor. Lisans çıkartmanın çok pahalı olmayan belirli bir maliyeti bulunuyor.
Gereken Belgeler:
a) Nüfus cüzdanı aslı veya noterden tasdikli örneği.
b) Kulüp lisansı için 3 adet, ferdi sporcular için 2 adet fotoğraf.
c) 18 yaşından küçükler için il veya ilçe müdürlükleri veya köylerde muhtarlıklarca tasdiklermiş veli izin belgesi
d) Sağlık Raporu. Bu rapor en yakın sağlık ocaklarından veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınabilir. (2006'da sağlık raporunun formatı değiştirilmiştir. Dokümanın yeni formatını buradan ulaşabilirisiniz.)
e) Kulüp adına lisans alacaklar için iki adet, ferdi lisans alacaklar için bir adet tescil fişi.
İl müdürlüğünce yukarıda belirtilen belgelerle birlikte müracaat edildikten sonra belirtilen zaman zarfında( aynı gün de verilebilir ) lisans işlemleri tamamlanır.
Lisanslar bir yıl geçerlidir. 01 Ocak ile 31 Aralık tarihlerinde geçerlidir.

Lisans Yenileme:
Yenileme işlemleri için her sene sağlık belgesi, 2 adet fotoğraf ve eski lisansının il müdürlüğüne verilmesi yeterlidir.
Haziran 2013

Can Akkale yeni bir  soru  sordu.

Haziran 2013

Can AkkaleBisiklet konu başlığını takip etmeye başladı.

Bisiklet

Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı, çiftteker. Bisiklet sporunda da kullanılır. Yarış bi...

Haziran 2013

Can Akkale bir yanıt verdi.

Dünya'da ki ilk yerleşim yeri neresidir?

Dünya'da yerleşik hayata geçişin başladığı yer, bugün Mezopotamya olarak bildiğimiz bölge olmakla birlikte aslında Bereketli Hilal adıyla anılan geniş coğrafyadır. Bu bölgenin ilk yerleşim yeri olmasındaki ana etkenler; iklim koşullarının elverişli olması, akarsu ve denizlere yakın olması, toprakların tarımcılığa uygun olması gibi nedenler bulunuyor.

Tarih

Anadolu'da ki ilk yerleşim yerlerinin ise Göbekli Tepe Höyüğü ve Nevali Çori olduğu düşünülmekte.
Haziran 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

Hazır-cevap olmak doğuştan gelen bir yetenek mi?

Hazır-cevaplık dediğimiz şey, pratik zekanın sözel zekayla birleşmesidir ve doğuştan gelir. Lakin ortaya çıkması çevresel faktörlere bağlıdır.
Haziran 2013

Can Akkale bu yanıtı beğendi:

Köpüklü Türk kahvesi nasıl pişirilir?

 • Malzemeler
  • 1 kahve fincanı soğuk su
  • 1 çay kaşığı dolusu kahve(taze çekilmiş)
  • Tozşeker
  Tarifi
  Cezveye kişi sayısına göre soğuk suyu koyup üstüne şeker ve kahveyi ekleyin. Ocağa koymadan kahve ve su birbirine iyice özleşene kadar kaşıkla karıştırın (Bu karıştırma işlemini yaparken bile hava kabarcıkları oluşacak kahve köpürecektir). Ocağın kahve gözü denilen en küçük gözüne cezveyi koyup en kısık ateşte hiç karıştırmadan pişmeye bırakın. Kahve yanlarından hafif kabarınca ocaktan alıp, üst kısmından (sadece köpüğünden) fincana kahve koyalım ve cezveyi tekrar ocağa indirin. Ocağın altını tam açıp kahvenin kabarmasını bekleyin. Kahve kabarınca hemen altını kapatıp fincana havadan ve hızlı bir şekilde kahveyi dökün. Kahveyi kesinlikle kaynatmayın. Hemen servis yapın.

  Haziran 2013

  Can Akkale bu yanıtı beğendi:

  Asfalt yolların üzerindeki çizgiler ne anlama gelir?

  Kesik çizgi: Kesikli yol çizgisi görüşü açık,düz yol kesimlerine çizilir. Bu çizgi boyunca kurallara uymak trafik tehlikeye düşmemek kaydıyla öndeki aracı geçmek gibi sebeplerle şerit değiştirebileceğimizi bildirir.

  Trafik

  Devamlı çizgi: Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple sol şeride geçilmez ve üzerinden gidilemez (Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki şeride geçme hali müstesna). Öndeki araçları geçmenin yasak olduğu kavşak, tepe üstü, dönemeç, yaya geçidi, köprü, tünel gibi yerlerin yaklaşımında çizildiği için şerit değiştirilemez.

  Trafik

  Kesik ve yan yana devamlı çizgi: Bu çizgi boyunca araçlara en yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir. Kesikli çizgiye yakın olan araç şerit değiştirebilir, düz çizgiye yakın olan araç şerit değiştiremez.

  Trafik

  Paralel devamlı çizgi: Bu çizgi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırıcı anlamındadır. Bu çizgiler boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmez.

  Trafik

  Oklu çizgiler: Gidişe ayrılmış çok şeritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek maksadıyla taşıt yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Özellikle kavşak yaklaşımlarında, gidilecek yöne göre uygun şeride girilmesini hatırlatır.

  Trafik
  Daha Fazla