Bilmek istediğin her şeye ulaş

Can Çınar,

Üniversite Öğrencisi

Sanal gerçeklik bendde neden bir tutku halini mi aldı? Anlatayım. Bir korku oyunu oynadığınızı düşünün. Klavye ve mouse yok, kollarınız ve bacaklarınız var. Gerçekten terleyerek koşma, yorulma ve size oyun içerisinde dokunmaya çalışan zombilerin kollarını (ve belki de ısırıklarını?) hissetme fikri kulağa hoş gelmiyor mu? :)

Ekim 2012

Can Çınar bir yanıt verdi.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) nedir?

Artırılmış Gerçeklik bir yana, sanal ortamda oluşturulan görüntülerin animasyonlardan da ötesine gideceğine inanıyorum. Gerçek hayattan fotoğraflarla oluşturulacak bu yeni teknolojiyle gerçekle animasyonu ayırt edemez hale geleceğiz.

Ayrıca, Artırılmış Gerçeklik konusundan çok Sanal Gerçeklik ile daha yakından ilgilenmemin sebebi, Artırılmış Gerçeklik'de dokunduğunuz nesneleri hissedemiyorsunuz ama Sanal Gerçeklik'de size dokunan nesneleri hissedebilir hale geleceksiniz.

Ayrıca, Sanal Gerçeklik hakkında yazdığım yazılara buradan ulaşabilirsiniz,
inploid.com/cancinar/region/sanal-gerceklik/
Ekim 2012

Can Çınar bir yanıt verdi.

Matrix teknolojisi gerçekte yapılabilir mi?

10 yıldan fazla süreceğini düşünmüyorum. Masrafı her ne kadar yüksek de olsa, bu sistemi deneyecek çılgın zenginler her zaman olacaktır, yeter ki gerçekleştirilsin.

Peki o patentin açıklamasını nerede bulabilirim? Inploid'de sanal gerçeklik adına bir blog yazıyorum, bu kouya değinmek isterim.