Bilmek istediğin her şeye ulaş

Can Çınar,

Üniversite Öğrencisi

Sanal gerçeklik bendde neden bir tutku halini mi aldı? Anlatayım. Bir korku oyunu oynadığınızı düşünün. Klavye ve mouse yok, kollarınız ve bacaklarınız var. Gerçekten terleyerek koşma, yorulma ve size oyun içerisinde dokunmaya çalışan zombilerin kollarını (ve belki de ısırıklarını?) hissetme fikri kulağa hoş gelmiyor mu? :)

Ekim 2012

Can Çınar

Matrix gerçek olabilir mi?

Inploid'de sordum, Matrix gerçek olabilir mi?
# Soruya (tartışma başlığına) buradan ulaşabilirsiniz.

Kendi yorumlarımı katmak isterim.

Kesinlikle ama kesinlikle imkansız değil.

Sanal gerçeklik oun simülatörü kurmak hedefim ama bir de sanal gerçeklik adına bir hayalim var, Matrix'i gerçekleştirmek.

Beyin dalgalarının sırrı çözülebilirse eğer, teknolojik ortama aktarmak mümkün olacaktır. Bu teknoloji zaten var ama yeterli değil çünkü ben size, beyninizle kontrol ettiğiniz bir karaktere karşı dövüşebileceğiniz bir platform sunmaktan bahsediyorum.

Kavgada hangi hamleyi yapacağını bildiğiniz, hatta hamlelerini kontrol edebildiğiniz bir rakip ile dövüştüğünüzü hiç hayal ettiniz mi? İsterseniz yenin, isterseniz karşınızdakini önünüzde diz çöktürün. Evet bu mümkün ama şuanki teknoloji yeterli mi, işte onu bilmiyorum.
Ekim 2012

Can Çınar

Peki ben ne yapmak istiyorum?

Sanal gerçeklik adına daha fazla şeyden bahsetmeden önce benim sanal gerçeklikle olan bağımdan bahsetmek istiyorum. Gelecekteki uzmanlık alanım belli, ne olduğunu tahmin etmişsinizdir :) 10 sene sonraki teknolojiyi gözünüz önüne ele almanızı ve söyleceklerimi gözünüzden canladırmanızı istiyorum. Şu videoya bir göz atın. Dakika 1:00'den itiabaren izleyin.

Bu videoda gösterilen oyunu bir simülatörde oynadığınızı hayel edin. * 3D sesler * Başınızdaki aparat sayesinde, kafanızı nereye çevirirseniz orayı gösteren 3D görüntü sistemi


* Yürüme bandınız (gerçek hayattaki yürüme hissinden bir farkı yok), oyundaki karakterinizin adımlarını, gerçek adımlarınızla yönetiyorsunuz.

Yürüme bandı bence gelecekteki sanal oyun simülatörleri için vazgeçilmez olmalı. Siz yürüyünce, hareketiniz ne yönde olursa olsun bu yürüme platformu onu algılıyor ve ona göre üzerinde bulunduğunuz yürüme bandını hareket ettiriyor. Böylece, gerçek hayattaki yürümekten bir farkının olmadığı için siz simülatörde olduğunuzu unutuyorsunuz bile.

* Ve bence en güzel his.. Bu oyundaki bir canavar size dokunduğunda onu hissediyor olacaksınız. Yürüme bandı ve dokunma hissi hakkında uzun bir yazı yazmayı planlıyorum. Çünkü bence ikisi de sanal simülatörler için büyük bir devrim niteliğinde.

Düşünün. Oyun odasına giriyorsunuz, ama gözünüzde bir gözlük var ve dışarısını göstermiyor. Yürüme bandına çıkıyorsunuz ve sessizlik oluşuyor ve oyun başlıyor. Gözlüğünüzdeki 3 boyutlu görüntüde bir şeyler seçilmeye başlıyor ve çok geç olmadan karanlık aydınlaşıyor.

Önce bir garipseme evresi, sonra keşfetme uğraşmaları. Simülatör ile deneyim kazanmalar başlar. Sınırları zorlamak istersiniz, "bu alet en fazla ne kadarını yapabiliyor?" diye.

Sol elinizi kaldırırsınız ve oyundaki karakteriniz de sol elini kaldırır. Eğilirsiniz, karakteriniz de eğilir. Yürürsünüz ve oyundaki karakteriniz de yürür. Peki ya koşmayı denemek? İşte bu aklınıza gelmeyecektir çünkü kendinizi oyuna kaptırmış olursunuz.

Ve... koşmanız gerekecektir ve koşarsınız koşarsınız ve simülatör hala gerçekliği korumaya devam eder. Oyunda kaçtığınız, ondan uzaklaşmaya çalıştığınız şey size gittikçe yaklaşıyordur ve size bir darbe indirmek üzeredir. Peki ya acıyacak mı? Bu darbeyi hissedicek misiniz? Bu bir soru işareti olarak kalsın demek isterdim ama evet, o acıyı hissediceksiniz..


Korkudan çığlıklar atacaksınız, belki de oyunu durdurmak isteyeceksiniz. Şimdiden söylemek istiyorum, gerçekçi oyun deneyimi derler ya hani, oyunda olduğunuzu unutacağınız bir teknoloji geliştireceğim önümüzdeki yıllarda...

Ekim 2012

Can Çınar

IDEO Labs - 3D görüntü simülatörü incelemesi (Video)

Size, IDEO labs'in geliştirdiği bir bir sanal gerçeklik ürününden bahsetmek istiyorum. Videoda, 3m x 3m x 3m bir odada ilginç bir gözlük giymiş ve bu simülatörü deneyen orta yaşlarda yetişkin bir adam görmekteyiz. Başına giydiği gözlük, -videoda söylendiğine göre- maliyeti $600,000 olan bu görüntü simülatöründe duvarlarda oluşan görüntüye net bir şekilde görmesini sağlıyor.


3 boyutlu görüntüler her zaman vardı ama bu seferkinde, ayağının altında da bir ekranın olması fark yaratıyor. Videonunun 1:30 zamanında bir merdiven inme denemesi var. Bildiğiniz gibi bunu deneyen orta yaşlı bu arkadaşımızın gerçekte ayaklarını koyduğu yer düz bir zemin. Bunu o da biliyor ama işte eğlenceli olan kısım da bu. Bilmesine rağmen düşmemeye çalışıyor, dengesini neredeyse koruyamıyor. Böyle bir simülatörü test etmek istemez misiniz?!Bu video benim gerçekten hoşuma gitmişti. Videonun tamamını izlemeseniz de en azından 1:30'a bakmalısınız!

Ekim 2012

Can Çınar

Sanal Gerçeklik nedir, ne değildir?

Merhabalar,

Sanal gerçeklik büyük ilgi alanım olduğundan düzenli olarak bu alanda makaleler yazmaya karar verdim. Bu alandaki önemli gelişmeleri ve bugüne kadar yapılanları sizlerle paylaşacağım, güzel bir kaynak olması dileğiyle..

Sanal gerçekliğin tanımını ben, gerçekte var olmayan ve bir teknolojiyle oluşturulan bir ortamı, gerçek hayata benzermiş gibi gösterme olarak tanımlardım sanırım. Evet simülatörlerden bahsediyorum. En basit örnek olarak araba yarışı oyunları örnek verebilirim, en az bir kere hayatınızda oynamışsınızdır. Bu da sanal gerçekliktir. Buna ek olarak, oyunun direksiyonla, 3 boyutlu ses ve görüntüyle oynanması işte bu bahsettiğimiz gerçekliği artıracaklardır.

İşte bu makalelerin ele alacağı konu bu olacak, ileri düzeyde geliştirilen sanal gerçeklik simülatörleri. Simülatörler benim için bir tutku halinde şuan. İleride Street Fighter'ı acıyı hissederek oynama fikri kulağa nasıl geliyor? :)


Sanal Gerçeklik