Bilmek istediğin her şeye ulaş

hayallerine sahip cık...

Ekim 2015

Cansu AkkulakCilt Bakımı konu başlığını takip etmeye başladı.

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temiz...

Ekim 2015

Cansu AkkulakSevgi konu başlığını takip etmeye başladı.

Sevgi

Sevgi, sözlüklerde "İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak tanımlansa da, bu tanım...

Ekim 2015

Cansu AkkulakTarih konu başlığını takip etmeye başladı.

Tarih

Tarih geçmişteki olaylara ait bilgilerin keşfi, toplanması, bir araya getirilmesi ve sunulması bilimidir. Tarihi bilgi, geçmişteki olaylara...

Temmuz 2015

Cansu Akkulak bu yanıtı beğendi:

Kendinize söz verip de yapamadıklarınızdan en çok üzüldüğün hangisi oldu?

Bir daha kimseye bağlanmamak ve insanları kendimi üzecek kadar sevmemek
Haziran 2015

Cansu AkkulakTarık Gandur kişisini takip etmeye başladı

Tarık Gandur, Psikolog, @tgandur

Uzman Psikolog www.tarikgandur.com

Haziran 2015

Cansu Akkulak  bu yazıyı beğendi:

Köprü Üstü Aşıkları

Çürüyen bir toplumda sanat, eğer dürüstse çürümeyi yansıtmalıdır’Leos Carax, her ne kadar Fransız Yeni Dalga sinemasının değişen dönemle birlikte, “birkaç adım ileriye gitmiş” bir versiyonu olarak anılsa da, insan trajedisinin kapitalizmle olan bağlantısı konusunda izleyiciye dolaylı göndermeler yapan “bağımsız” bir yönetmen. Bazen sanat yapıtı can acısı, yürek yarası da olabiliyor. Hele dünyanın insani yapısı vicdan ve adalet yasalarını kendi kurallarına göre düzenliyorsa. Bu, gelişmiş dediğimiz ülkeler için de böyle. Kurmaca eğer gerçek dünyanın bir yansıması ise, bir sanat yapıtı da dünya düzeni, sanat ve onur konularına ışık tutabiliyor, insanın; kendi emeği/yaratıcılığı, psikolojisi ile yüzleşip yere serilişini, acı, karamsar ve katı gerçeklikle sert bir tokat gibi yüzümüze çarpabiliyor.
Leos Carax, deneysel, kavramsal ve de kuralları alt üst eden; doğrusu da sinema dünyasını, ödülleri, ödül törenlerini takmayan, ama gösterişli parıltıları da kendi varlığından utandıran bir sinemacı.
ONARIMDA OLAN BİR PARİS KÖPRÜSÜNDE...
Bugün üzerinde durmak istediğim film Les Amants Du Pont-neuf (Köprü Üstü Aşıkları). Carax bu filmi 1991 yılında henüz otuz bir yaşındayken çekmiş. Onarımdaki bir Paris köprüsünün sokakta sabahlayan müdavimlerinin hemen hepsinin freudyen problemlerle, sanatsal yaratımIn acılarıyla tanışık olmaları can acıtıcı bir rastlantı...belki de değil.
Bazı bilinmedik şeyler, birtakım insanları bazı tuhaf girdaplarda buluşturabiliyor. Ancak, dolaylı bir üst sinema dilinin, yaratımın ve yeteneğin ya da derin düşünmenin acısının yaraladığı insanları anlatma ustalığı, Dostoyevski kahramanlarına benzeyen kişiliklerin, hep ‘hastalıklı’ bir üst düzey yapı içeren görüntülerle betimleme yeteneği büyük bir saygı uyandırıyor insanda. Bunca sinema yapıtı arasında bu filme yoğunlaşmamın nedeni, kapitalizm, sanat, insan acısı... Ve insan ruhunu yok eden bir zulüm dünyasına bakışımızdaki paralelliktir aslında yönetmenle.
Michele, sosyal yapı anlamında belki üst sınıftan genç bir kız, ama kalbi de burjuvazi nimetlerini yutmaya engel bir duyarlıkla örülü. Kayıp bir aşk hikayesi, belki bütün dahilerde görülen uzlaşmazlık bilinci onu, durmadan görme yeteneğini yitirmekte olan gözlerine rağmen, sanatsal yaratımı da terk etmeksizin, bu sefalet mekanına taşımış. Kendisi bir ressam. Alex alkole de meyletmiş bir eski risk cambazı. Üçüncü kişi de eski bir müze bekçisi... Sanatla çok fena tanışmış ve dünyası alt üst olmuş. Öncelikle pek iyi anlaşamayan bu üçlü, sonunda aşkın, sefaletin ve özellikle farklı olmanın kayıp büyüsü ile birbirlerine bağlanacaktır. Ben buradaki anlatım dilindeki bir anlamda serseriliğin zaten dünyaya tanıklık etme cesareti taşıdığı düşüncesindeyim. Alanı resim olan bir insan olarak da her ne kadar resimsel görüntü ikinci planda da görünse, kahramanların giysi renklerinden çekim açılarının tutarlılığı konusuna kadar bu filmde resimsel bir görüntü eksikliği görmedim.
Sonuçta dışa vurumculuğun görüntü ve renk tonları, ‘izm’lerden arınmış renkler çılgınlığına uzanıyorsa da, bu kontrastlardan rahatsızlık duymadım. İhtiras ihtirastır işte. Aşk da süslü salonlardan çıkmış, kanamalı yaralarını sarmaksızın üst bilinç/ alt yaşama biçimiyle sarmaş dolaş olmuş ve acılı insanların dünyasına tuhaf bir biçimde gelip konmuş. Paris, eğlencenin karanlığın sefahat ve süslü mekanlar sergilerinin ortamı olabilir de, sanat işte tüm içselliğiyle, tekmelenmiş, yaralı, aç insanların kalbinde daha acı ama daha anlamlı yeşeriyor. Ben bu filmi yirmi yıl gecikmeli olarak izledim. Siz daha fazla geç kalmayın.
26
Haziran 2015

Cansu Akkulak bir yanıt verdi.

Haziran 2015

Cansu Akkulak  bu yazıyı beğendi:

Dar Kot Pantolonun Zararları

Dar kot pantolon giymenin özellikle kasık sinirlerinde zedelenmeye neden olduğu biliniyor. Ancak Avustralya'dan gelen haber, işin boyutunun daha büyük olduğunu gösterdi.
Dar kot pantolon sevenlerin dikkatini çekecek habere konu olan kişi, 35 yaşında ve ismi açıklanmayan bir kadın. Uzun süre dar kot giyen bu kadın kas zedelenmesi, bacaklarda şişme ve sinir sıkışması nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Avustralya'daki Royal Adelaide Hastanesi'nden Dr. Thomas Kimber, kadının 4 gün boyunca tedavi gördüğünü belirtti. Jean pantolonun bacaklara bu kadar zarar vermesine şaşırdıklarını ifade eden Kimber, kadının taşınan bir tanıdığının dolaplarını boşaltmasına yardım ettiğini ve saatlerce eğilip kalktığını, ertesi gün ağrıları nedeniyle hastaneye geldiğini aktardı.

Kimber, daha önce de dar kotların kasıklarda sinir zedelenmesine yol açtığına dair vakalara rastlandığını ancak ilk kez alt bacakta bu tür sinir sorunları ve ciddi kas zedelenmeleri gördüklerini vurguladı.

'BALDIR KASLARINDA KAN AKIŞINI AZALTIYOR'

NTV'nin haberine göre eğilip kalkmanın alt bacakta kasların sıkışmasına yol açarak baldır kaslarına kan akışının azalmasına neden olduğunu anlatan Kimber, jean pantolonların bu durumu daha da kötüleştirdiğine dikkati çekti.

Hastanede 4 günlük tedaviden sonra hastanın tamamen iyileştiğini belirten Kimber, "Sorunun yeterince esnek olmayan kumaştan kaynaklandığını düşünüyorum. Oldukça esnek kot pantolonlar sinirleri ve kasları sıkıştırmayacaktır" dedi, ancak kadınları dar kot pantolonla eğilip kalkmaması konusunda uyardı.

Kimber, jean pantolon giyip giymediğine ilişkin soruya ise, "Hayır giymiyorum. Ancak tehlike nedeniyle değil, dar kot giymek için çok yaşlı olduğumdan" yanıtını verdi.

Dr. Kimber ve ekibinin "ilginç vakaya" ilişkin raporu "Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry" adlı dergide yayımlandı.
Haziran 2015

Cansu AkkulakYeşim Çetin kişisini takip etmeye başladı

Yeşim Çetin, Öğretmen, @yesimcetin

Önyargılıların düşmanı
Evlat, eş, anne, abla
Öğretmen ama her zaman öğrenci kalacak olan
Sakinlik ötesi
İkizler olamayan tek İKİZLER

Haziran 2015

Cansu Akkulak  yeni bir  gönderide  bulundu.

önsöz

buralara kolay gelmedim. Ellerim tırnaklarım yüreğim en cok yüreğim kanadı gün batarken karanlıklara.. Aydınlık istedim umut istedim laf anlatamadım söz geçiremedim yıldızlara.. Gözlerim her güne buğuluydu sis olurdu yüreğim sabahları.. Gecmedi gecmezde saçlarımın rüzgarları. . .
Haziran 2015

Cansu AkkulakSeyda Kartal kişisini takip etmeye başladı

Seyda Kartal, Mimar, @seydakrtll

Haziran 2015

Cansu AkkulakGenius kişisini takip etmeye başladı

Genius, Öğrenci, @geniusone

Him hoy onna, mati hay vor

Haziran 2015

Cansu AkkulakŞaman kişisini takip etmeye başladı

Şaman, İnşaat Mühendisi, @chamacon

En musica verdades.

Haziran 2015

Cansu AkkulakMedine kişisini takip etmeye başladı

Medine, Fen Bilgisi Öğretmeni, @medine

Haziran 2015

Cansu AkkulakSerhat Atılkan kişisini takip etmeye başladı

Serhat Atılkan, Blog Yazarı, @serhatatilkan

yuruyengemi.blogspot.com.tr

Her telden her yaşa uygun paylaşım...

Haziran 2015

Cansu AkkulakZaman Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi; üreticiliği ve verimliliği arttırmak amaçlı olarak, belirli aktiviteler üzerinde harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontro...

Haziran 2015

Cansu Akkulakİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2015

Cansu AkkulakMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Haziran 2015

Cansu AkkulakSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Haziran 2015

Cansu AkkulakÖğrencilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Öğrencilik

Maaşı olmayan bir meslektir. Çok sıkıcıdır.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2632 Kişi   444 Soru

Yabancı Dil

1039 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2071 Kişi   155 Soru

Fotoğrafçılık

1947 Kişi   167 Soru

Girişimcilik

3692 Kişi   363 Soru

Felsefe

1945 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2901 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

3135 Kişi   269 Soru

Teknoloji

2004 Kişi   587 Soru

Edebiyat

982 Kişi   204 Soru

Psikoloji

2909 Kişi   967 Soru

Zeka

904 Kişi   94 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2199 Kişi   590 Soru

Kitap Önerileri

717 Kişi   78 Soru

Filmler

3383 Kişi   192 Soru

Aşk

1225 Kişi   294 Soru

Hastalıklar

432 Kişi   276 Soru

Yazarlık

352 Kişi   69 Soru

Sanat

624 Kişi   108 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Kişilik

504 Kişi   52 Soru

Şiir

344 Kişi   64 Soru

Sağlık

1131 Kişi   1192 Soru

Türkiye Tarihi

414 Kişi   87 Soru

Eğitim

4368 Kişi   643 Soru

Müzik

2977 Kişi   473 Soru

Sinema

3250 Kişi   301 Soru

Muhabbet

2154 Kişi   2356 Soru

İnsan Davranışları

3836 Kişi   962 Soru

Öğrencilik

2358 Kişi   123 Soru