Bilmek istediğin her şeye ulaş

Engin Erdoğan, 

Manufacturing Engineering

Manufacturing Engineering Engin Erdoğan inploid.com'da 0 soru sordu, 10 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Şubat 2013

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Kaliteli ve üyeliği açık Türk Torrent siteleri hangileridir?

Torrentcell.com ara ara üyeliklerini açıyor takib de kalın.
Şubat 2013

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Çekingenlik nasıl yenilir?

50 mg lık lustral kullanın bir süre pek bir sıkıntınız kalmaz.
Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Windows 7'de çalıştır bölümü nerededir?

Windows tuşuna basınca klavyeden, arama bölümüne çalıştır komutlarını yazınca çalışıyor.en basiti kısayol tuşu ile çalıştırabilinir.Control+R ile.
Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Namus nedir?

Türk toplumu için sadece bacak arasından ibaret görünen tanım. Milletin cinsel hayatını takip edene kadar beyinlerdeki fahişeliği söndürseydik şimdiye yürüyüp gitmiştik...
Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Dizüstü bilgisayar olarak hangi markayı önerirsiniz?

Samsung batarya, performans her konuda diğer notebooklardan üstün.
Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Türkiye'de bir senede mezun olan ortalama mühendis sayısı nedir?

Aralık 2009 itibariyle ortalama 25 bin.2009 itibariyle de türkiyede toplam 325 bin mühendis bulunmaktadır.
Eylül 2012

Engin Erdoğan  bu yazıyı beğendi:

Türk İnternetinin kırılma noktası?

Malum, Türkiye İnternet Pazarı iki tane “kırılma noktasından” geçti. Biri 2006 senesinde, diğeri 2011’de. Bunları zamanında yazmıştım, onun için bir daha detaya girmiyorum. Ama üçüncü bir kırılma noktasına yaklaşıyoruz. En azından bana öyle geliyor.

Biraz geriye gidelim ve oradan bir dizi gözlemi sıralayalım. 2011 senesi hayatımıza iki tane 100 milyon USD duvarını delen yatırım getirdi (GittiGidiyor, Markafoni), eTicaret yüzde 50 kadar büyüdü, yabancı şirketler pazara giriş yaptı (Amazon, Rocket vs.), start-up yarışmaları bir internet şirketi kurma furyası ile karşı karşıya kaldı (sevgili Burak Büyükdemir son dört senede neler değişti, yine bir anlatsa), grup satınalma pazarında 200 şirkete kadar yükselen bir deli dolu bir pazara şahit olduk. Özel Alışveriş segmentine ise Türkiye’nin önde gelen holdingleri (Boyner, Doğan, Doğuş) ve perakende sektörünün önde gelen isimleri (1v1y) girdiler. İstihdam yaratıldı. Ve, yabancı yatırımcıların hepsinin Türkiye’ye geldiği bir sene oldu. Hepsi derken hakikaten hepsi. Evet, çok kısaca, bu 2011 senesiydi. Kiminle konuşursam, herkes “birşeyler yapmaktan” bahsediyordu.

2012’yi yarılamak üzereyiz – yüzeysel bakınca, büyüme devam ediyor. Herkes memnun gözüküyor, bu sene yüzde 57 büyüme hedefinden bahsediyoruz. Ama bir o kadar da değişim var.
***
Büyük yatırımcılar pazarı izlemeye aldılar: Yani yatırım yapmaya hazırlar ama yatırım yapabilecek ölçekte şirket yok (bir grup büyüklerin zaten yabancı yatırımcısı var (mesela Çiçeksepeti, Markafoni, Trendyol, Yemeksepeti) veya ilgilendikleri şirketler daha çok erken bir büyüme aşamasında). Bu durum hızlı hareket eden ufak veya orta çapta girişim sermayesi şirketlerine ve melek yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor. Bence Türk melek yatırımcıları için (lisan bariyeri yok, paylaşımcı bir network anlayışı hakim) özellikle büyük fırsat. Ufak ve orta ölçekli (yerli ve yabancı) girişim sermayesi şirketleri bu fırsatları çok akıllıca kullanmaya başladı.
***
2011’de şişen pazarlar hızla normal bir düzeye dönmeye devam ediyor. Grup satınalma pazarında ufak şirketlerin hepsinin kapandığını veya başka bir yoldan ebediyete intikal ettiğini görüyoruz. Özel alışveriş sektöründe de rahatlama var: Geri çekilen, şirketini yabancı yatırıma açmaya hazırlanan veya başka bir şirket ile birleşmeye çalışan örnekler gözlemliyorum. Pazarların daha verimli bir düzeye geldiğinin göstergeleri. Beklenmedik bir kaza olmazsa, eTicaret sektöründe pazarlar daha yüksek bir verimlilik düzeyine oturacaklar. Bu geri çekilmeler ve birleşme görüşmeleri şu an Türk Internetinin heryerinde var gibi.
***
İç pazarda satınalmalar olmaya başladı. Markafoni grubu ve Doğuş Yayın Grubuenmoda.com üzerinden ortak oldular: Markafoni enmoda’nın çoğunluk hisselerini satın aldı. Aynı şekilde Doğan Medya evmanya.com’u satın aldı. Bunlar olabilecek en güzel gelişmeler, artık Türkiye pazarında Türk şirketlerinin gücü satınalmaya yetmeye başladı. Daha doğrusu stratejik ufukları büyüdü. Bu böyle devam ederse, Türk internet pazarının büyümesi açısından yeni bir dinamik yaratılmış olur (ah birde buna Istanbul’da bir Teknoloji Borsası eklense, yeni kurulan teknoloji şirketlerinin sermaye bulabileceği… Etraf ülkelerden de kote olmak için çok talep alacağımız aşikar. Üç senedir yazıyorum bunu, ve her fırsatta yazacağım (“Ceterum censeo Carthaginem esse delendam”). Exit’in olduğu yerde, fonlama ve büyüme çok daha rahat elde edilir).
***
Girişimcilik en çok konuşulan konu oldu. Özellikle de Internet girişimciliği. Zannedersem bu sene her hafta bir yerde girişimcilik hakkında bir konuşma yaptım… ve her yerde benim neden en kötü girişimci örneği olduğumu anlattım. Bu hikayeyi ne kadar çok anlattıysam, o kadar çok anlatmam isteniliyor. Garip bir durum oldu. Sayısız mail geliyor… herkes birseyler yapmak istiyor, yol gösteren birilerini arıyorlar. Son hafta İran’dan bile mail gelmeye başladı. Çok büyük bir heyecan var.
***
Ve pazara 2012’de de yeni girişler var. Alternatif Ödeme Sistemleri tarafı çok hareketli. 2012’ye damgalarını vuracaklar gibi geliyor (BKM express, PayU, PayPal, iPara, Mobilödeme ve diğerleri). Wrapp’in bu kadar çabuk Türkiye’de açılması (ve daha açılmadan iki değişik ekip tarafından kopyalanması – evet, Türkiye Digital Darwinism ülkesiydi, unutmayalım). Rocket’ten sonra başka bir “Company Builder’in” buraya gelmesi (onlar da Maslak’ta daire tutmaya başladılar ve 2şer-3er yurtdışından adam yollamayı düşünüyorlar). Ve pazara yeni girişlerden bahsederken yerli girişimcilerin kurduğu şirketleri unutmayalım, aralarında ışık hızıyla büyüyenler var.
***
Sonuç olarak, 2012’de hem pazardan ayrılan var hemde pazara girenler var.Tam olması gerektiği gibi. Kalabalık sektörlerden geri çekilenler, yarışta arkaya düşenler gidiyor veya birleşiyor. Başka yeni sektörler oluşuyor ve giren şirketlerin kalitesi hakikaten güzel. Yatırımcı tarafı beklemede. Start-up seviyesini aşan firmaları bekliyorlar… Bu da melek yatırımcılara güzel fırsatlar sunuyor.
Bunların hepsi üçüncü bir kırılma noktası olabilir mi acaba? Bence evet. Bu kırılma noktası da bize Türk internetinin “orta direğini” yaratacak sanki. Bu da çok iyi olur. Ama dengeler bu sefer çok hassas. Geri çekilen şirketlerden biri iflas ederek pazardan ayrılırsa, yabancılar bu olaydan dolayı bekleme modundan geri vitese geçerlerse, o zaman üçüncü kırılma noktasını olumlu anmayız. Sene sonuna kadar belli olur diye düşünüyorum.

Nacizane tavsiyem, yatırım süreçlerinizi tamamlayın, şirketlerinizi kurun ve hızla yarışın içindeki yerinizi alın. “Digital Bosphorus” heryerde!

Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

TV'deki haberler hayatımızı nasıl etkiliyor?

Hangi haber kanalı diye sormak lazım, aynı haberi farklı şekillerde yorumlayıp sunuyor haber bültenleri...
Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Eylül 2012

Engin Erdoğan bir yanıt verdi.

Türkiye'de güvenilir bir kurum kaldı mı?

Türkiyede her şey özelleştirildiği için acaba kurum kaldı mı diye düşündüren sorudur...
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

İmalat Sektörü

86 Kişi   10 Soru

Torrent

14 Kişi   13 Soru

CNC

7 Kişi   2 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Ekşi Sözlük

35 Kişi   5 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Sinema

3254 Kişi   301 Soru

Mustafa Kemal Atatürk

373 Kişi   51 Soru

Televizyon

199 Kişi   117 Soru

İç Mimarlık

286 Kişi   62 Soru

İstanbul

569 Kişi   196 Soru

Fotoğrafçılık

1949 Kişi   167 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3683 Kişi   280 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru

Proje Yönetimi

724 Kişi   36 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

825 Kişi   69 Soru

Seyahat

468 Kişi   88 Soru

Güncel

580 Kişi   138 Soru

Kitap Önerileri

719 Kişi   78 Soru

Filmler

3386 Kişi   192 Soru

Autocad

314 Kişi   17 Soru

Güven

46 Kişi   19 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

Bilgisayar Programları

1846 Kişi   180 Soru

Dinler

1126 Kişi   329 Soru

Psikoloji

2917 Kişi   968 Soru

Sosyal Medya

1442 Kişi   213 Soru

Meslek Seçimi

813 Kişi   94 Soru