Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çay Çek, 

Çay Eksperi

Çay Eksperi Çay Çek inploid.com'da 0 soru sordu, 9 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Nisan 2015

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Çay içmek insanlarda rahatlatıcı bir etki bırakır, tabii bu içilen çaya göre değişiklik gösterir. Pek çok strese karşı içilebilecek çay olduğu gibi Japon çay seremonilerinde kullanılan toz yeşil çay matcha da rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca çayı meditasyonda kullanımı ve çay banyosu ile rahatlama örnekleri Asya'da çok fazla mevcuttur.
caycek.com/cay-meditasyonu/
caycek.com/cay-banyosu/
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay'ın en uygun toplandığı zaman hangi aydır?

Mayıs ayı ilk hasat zamanı olduğu için klasik siyah çaylarda en uygun zaman burada başlar
ancak farklı çayların farklı toplanma zamanları vardır. caycek.com/mayis-cayi-nedir/
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Poşet çayın tarihi nedir?

1908′de Amerika’da bir tüccar çayı küçük paketlere koyup yurt dışına gönderiyordu. Bunu örnek alan Alman çay firması Teekanne, çay torbaları ile birlikte asker birliklerini de saklıyordu. Buna da ”çay bombası” deniyordu. Sallama çay dediğimiz çaylar da, bu yıllardan günümüze işte böyle geldi.
caycek.com/savasma-cay-yap/
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı bitki çayları hangileridir?

Burada bir kaç zayıflama çayı tarifimiz var. Limonlu soğuk mate çayı, Tarçınlı soğuk kuşburnu çayı ve Zencefilli soğuk yeşil çay
caycek.com/formumu-caya-borcluyum-seker...
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çayı şekersiz içenler neden bu durumdan gurur duyarlar? Şekersiz olunca çok iğrenç olur da ona tahammül edebilmeyi mi gurur meselesi yaparlar?

Çayın tadını gerçekte bir şey katmadan alırsınız, çay tiryakileri çayın tadını almak için şeker koymazlar çünkü tadı değiştirir, onlara göre ''bozar''. Bir başka nedeni insanların şeker kullanmayı kesmesi, günde 50 bardak çay içen biri her bardağ ı şekerli içse çok fazla şeker alır, şeker komasına girer.
Haziran 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Neden 5 Çayı denir?

5 Çayı konsepti dünyaya İngiltere'den yayılan bir konsept. Asıl adı High tea. İngiltere'de 17. Yüzyılda ortaya çıkıyor, ondan önce sadece iki öğün var sabah kahvaltı ve akşam yemeği. Akşam işten eve dönen asil ingilizlerin yediği ek bir öğün aslında.
Detaylı bilgiler burada:
caycek.com/ingilizlerin-5-caylari-high-... .
Haziran 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şekersiz içilirse daha sağlıklı, illa tatlandırmak istiyorsanız şeker yerine bal kullanmayı alışkan haline getirebilirseniz daha sağlıklı olur. Özellikle bitki çaylarına bal koyup öyle için.
Şubat 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Bu sorunun çok güzel ve farklı bir yanıtını caycek.com/colde-cay dan okuyabilirsiniz. Gerçekten çay harareti alır mı, alırsa nasıl alır?
Şubat 2014

Çay Çek bu yanıtı beğendi:

Kışın hangi çayların içilmesi vücut direncini arttırır?

Kış çayı diye aktarlarda satılan çayı deneyebilirsiniz, tarçın, hibiskus, kuşburnu içeriyor.

Tarifi için buraya bakabilirsiniz:
caycek.com/kipkirmizi-bir-kis-cayi
Şubat 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Hangi bitki çayı neye iyi gelir?

- Çarkıfelek çayının sakinleştirici etkisi vardır. Yatmadan önce bir fincan çarkıfelek çayı insana huzur verir.
- Oolong çayı bir tür Çin çayıdır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha hızlı yağ yakımı demektir. Yani gelsin çaylar gitsin kilolar.
- Kediotu kökü çayı Insomnia filmini yaşayanlar için birebirdir. Yani kafayı yastığa koyduğunuz gibi hoppala tatlı rüyalar.
- Siyah çay ağız kokusunu önler aynı zamanda kalorisiz olduğu için rejimde bol bol içilebilir.
- Isırgan otu çayı alerjik bünyeleri rahatlatır. Burun akması, göz yaşarması gibi türlü derde deva olur. Ama önce doktora gidiniz tabii. Devamını caycek.com/hangi-cay-neye-iyi-gelir/ sitesinden okuyabilirsiniz
Şubat 2014

Çay Çek bir yanıta alt yorum yaptı

İlk zamanlara dönecek olursak Türk kültüründe çayın ne şekilde önemli olduğunu ve çay kültürünün ilk önceleri nasıl bir halde olduğunu görebiliriz. Bunun en güzel örneği ise Nogay Çayıdır.
Nogay Çayı, Tatar çayı ve de Ayakşay olarak da bilinen, çayın sütte pişirilmiş haline denir. Bu çay uzun yıllardan beri şifa niyetine Doğu ülkelerince içilirken kendisine çorba muamelesi yapmak da yanlış olmaz zira Nogay çayına ekmek banıp çorba niyetine içebiliyorsunuz. Adana-Ceyhan’a gidenler bu çaya rastlayabilirsiniz. Devamını caycek.com/atalardan-gelen-sifali-lezzet... den okuyabilirsiniz.
Kültür
Çay 5000 yıllık bir geçmişe sahip olsa da Türklerin çay ile tanışması gerçek anlamda 19. yüzyılda olmuştur. Her ne kadar daha önceki dönemlerde gümrük defterlerinde çay ile ilgili kayıtlar ender olarak olsa da taban ve tavan fiyatlarını belirleyen narhlistelerinde net bir kayıta rastlanmamaktadır.

19. yüzyılın sonlarına doğru Doğu Karadeniz halkının çay yetiştirdiği ve ilkel metotlarla işleyip elde ettikleri ürünü kullandıkları ve sattıkları bilinmektedir. Dünyanın en büyük çay pazarlarından olan Türkiye’de siyah çay içimi Türk yaşam tarzı ve kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Çay,kahveye nazaran daha ucuz, hazırlanması daha kolay olması nedeniyle kısa sürede yaygınlaşmış ve halkınen sevdiği içecek olmuştur. Her on Türk’ten dokuzu her gün çay içmekte, her üç Türk’ten biri kendi çay harmanını yaratmaktadır.

Hazırlanan çayın ikramında isedemlikten istenilen miktarda dembardaklara dökülür. Çayın deminiaçmak için çaydanlıktan kaynamışsu ilavesi yapılır. Çaya şeker istenirse sonradan konulur. Az dem ilehazırlanan çay “açık çay” tabir edilirken, dem oranı yükseldiğinde buçaya “koyu çay” denir. Ancak çayınideal demlenme ve sıcak su oranınıbelirleyen ölçüt “tavşankanı” niteliğine haiz olmasıdır. Kırmızıbordorengine sahip tavşankanı ayarındaki çay, Türkiye’de çay üzerinde uzlaşılmış ideallik ölçütüdür. Bununlaberaber “paşa çayı” genellikle çocuklar için hazırlanır. Pratik olaraksıcak çaya soğuk su ilavesi ile eldeedilir. Paşa çayından tavşankanıçaya geçiş bir bakıma çocukluktanyetişkinliğe geçişi simgelemektedir.Çayın ikramında, yöresel farklar göze çarpmaktadır. Tokat bölgesinde çay bardağının üzerindemutlaka “dudak payı” adı verilenbir boşluk bırakılır. Bu boşluğun birölçüsü yoktur. Boşluğun miktarınınazlığı ve ya çokluğu çay sohbetlerinde esprilere sebep olmaktadır. Erzurum ve çevre havarisinde ise ikramıgenellikle açık renkli ve kaşıksızolarak yapılan çay, “kıtlama” diyetabir edilen özel bir yöntemle tüketilir (Tezcan, 1987). Makaslarla, elleya da ısırılarak koparılan ufak şekerparçalarının dil altında bekletilmesisuretiyle çay içilir. Bununla beraberbu bölgede misafir yeter demedikçe çay sürekli olarak tazelenir. Çaykoymak anlamında “çay dökmek” yada “çay tazelemek” deyimleri kullanılır. Teşekkür edip, başka istemediğinizi söyleseniz bile mutlaka birbardak daha ikram edilir. Bununadı “cırıldım” yani zor çayıdır. Cırıldım çayını içmemek ise ev sahibinekarşı büyük bir hakaret anlamınagelir. Diğer bölgelerde ise daha fazla çay istenmediğini göstermek için kelimelere gerek duymadan çay kaşığıson içilen bardağın üzerine konur.

Zaman içinde dostluk ve misafirperverliğin simgesi olan bu içecek sayesinde günlük yaşam bu bitki etrafında şekillenmektedir. Washington Times gazetesi yazarlarından Gerald Robbins, çayın Türk hayatındaki önemini şu gözlemi ile anlatmaktadır:“…Türkiye’de her iş kültürel alışkanlıkların çerçevesinde sonuçlandırılır. Ankara’da bürokrasi ile tanışanlar bunu çok iyi bilirler. Örneğin başkent Ankara’da, Türk tipi bardaklarda sunulan çay ikramından önce hiçbir şey başlamaz. Çayın yanında sigara sunulması, ardından dostça ya da filozofça uzun uzun laf edilmesi yerleşik iş kültürünün tarifi olmuştur. ”

Gerçekten de Türkiye’de nereye gidilirse gidilsin çay teklif edilir,misafir gelmeden çayı hazırlanır. Bununla beraber salt çay hazırlamak için çay ocakları, çayhanelerve bu işi meslek edinmiş çaycılar bulunur. Her ne kadar adı kahve ile anılsa da kahvehanelerin artık çoğunda kahvenin yerini kahveden daha ucuz, temini kolay olan çay almıştır.

Türk toplumunun sohbet ettiği, eğlendiği, dinlendiği kültürel ve sosyal mekânların çoğunluğunu mahalle kahvehaneleri oluşturmaktadır. Hal hatır sorma ile başlayan, mahalle dedikoduları ile kalmayıp politik konulara kadar uzanan sohbetlere eşlik eden çay, Türk ev hayatının da değişmez unsurlarındandır. Çay, aynı zamanda Türk tarzı kahvaltının temel içeceğidir. Günün ilk saatleri ile başlayan bu alışkanlık, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürer. Türkler çayı dünyevî kaygılarla içmemektedir. Ona anlam yüklemekte, muhabbetekatık yapmakta, yoğun iş saatlerinde uğruna mola verdirilmektedir. Türkler için çay; çorba içmek, ekmek yemek kadar hayatî bir fonksiyondur.
Şubat 2014

Çay ÇekSvnr kişisini takip etmeye başladı

Svnr, Pazarlama Uzmanı, @svnr

Şubat 2014

Çay ÇekMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Şubat 2014

Çay ÇekFilmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Filmler

Film, tarihi bakımdan ilkin hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Fi...

Şubat 2014

Çay ÇekSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Şubat 2014

Çay ÇekKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Daha Fazla