Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2015

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay içmek kişilerde nasıl bir etki bırakıyor. Çay terapi adı altında çalışmak istesem ne kadar doğru bir karar vermiş olurum?

Çay içmek insanlarda rahatlatıcı bir etki bırakır, tabii bu içilen çaya göre değişiklik gösterir. Pek çok strese karşı içilebilecek çay olduğu gibi Japon çay seremonilerinde kullanılan toz yeşil çay matcha da rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca çayı meditasyonda kullanımı ve çay banyosu ile rahatlama örnekleri Asya'da çok fazla mevcuttur.
caycek.com/cay-meditasyonu/
caycek.com/cay-banyosu/
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay'ın en uygun toplandığı zaman hangi aydır?

Mayıs ayı ilk hasat zamanı olduğu için klasik siyah çaylarda en uygun zaman burada başlar
ancak farklı çayların farklı toplanma zamanları vardır. caycek.com/mayis-cayi-nedir/
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Poşet çayın tarihi nedir?

1908′de Amerika’da bir tüccar çayı küçük paketlere koyup yurt dışına gönderiyordu. Bunu örnek alan Alman çay firması Teekanne, çay torbaları ile birlikte asker birliklerini de saklıyordu. Buna da ”çay bombası” deniyordu. Sallama çay dediğimiz çaylar da, bu yıllardan günümüze işte böyle geldi.
caycek.com/savasma-cay-yap/
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı bitki çayları hangileridir?

Burada bir kaç zayıflama çayı tarifimiz var. Limonlu soğuk mate çayı, Tarçınlı soğuk kuşburnu çayı ve Zencefilli soğuk yeşil çay
caycek.com/formumu-caya-borcluyum-seker...
Kasım 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çayı şekersiz içenler neden bu durumdan gurur duyarlar? Şekersiz olunca çok iğrenç olur da ona tahammül edebilmeyi mi gurur meselesi yaparlar?

Çayın tadını gerçekte bir şey katmadan alırsınız, çay tiryakileri çayın tadını almak için şeker koymazlar çünkü tadı değiştirir, onlara göre ''bozar''. Bir başka nedeni insanların şeker kullanmayı kesmesi, günde 50 bardak çay içen biri her bardağ ı şekerli içse çok fazla şeker alır, şeker komasına girer.
Haziran 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Neden 5 Çayı denir?

5 Çayı konsepti dünyaya İngiltere'den yayılan bir konsept. Asıl adı High tea. İngiltere'de 17. Yüzyılda ortaya çıkıyor, ondan önce sadece iki öğün var sabah kahvaltı ve akşam yemeği. Akşam işten eve dönen asil ingilizlerin yediği ek bir öğün aslında.
Detaylı bilgiler burada:
caycek.com/ingilizlerin-5-caylari-high-... .
Haziran 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay şekerli mi içilmeli yoksa şekersiz mi? Neden?

Şekersiz içilirse daha sağlıklı, illa tatlandırmak istiyorsanız şeker yerine bal kullanmayı alışkan haline getirebilirseniz daha sağlıklı olur. Özellikle bitki çaylarına bal koyup öyle için.
Şubat 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Bu sorunun çok güzel ve farklı bir yanıtını caycek.com/colde-cay dan okuyabilirsiniz. Gerçekten çay harareti alır mı, alırsa nasıl alır?
Şubat 2014

Çay Çek bir yanıt verdi.

Hangi bitki çayı neye iyi gelir?

- Çarkıfelek çayının sakinleştirici etkisi vardır. Yatmadan önce bir fincan çarkıfelek çayı insana huzur verir.
- Oolong çayı bir tür Çin çayıdır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha hızlı yağ yakımı demektir. Yani gelsin çaylar gitsin kilolar.
- Kediotu kökü çayı Insomnia filmini yaşayanlar için birebirdir. Yani kafayı yastığa koyduğunuz gibi hoppala tatlı rüyalar.
- Siyah çay ağız kokusunu önler aynı zamanda kalorisiz olduğu için rejimde bol bol içilebilir.
- Isırgan otu çayı alerjik bünyeleri rahatlatır. Burun akması, göz yaşarması gibi türlü derde deva olur. Ama önce doktora gidiniz tabii. Devamını caycek.com/hangi-cay-neye-iyi-gelir/ sitesinden okuyabilirsiniz

Benzer Kişiler