Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cem Başaranoğlu,

Software Engineer

mail : [email protected] blog : www.cbasaranoglu.com

Mart 2015

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Bir yazılım dili öğrenmenin en etkili yolu hangisidir?

1. Teorik olarak doyurucu kaynakları takip etmek, okumak(bknz : amazonda satılan ve türkiyede göremediğimiz nitelikli içeriğe sahip kitaplar, forumlar, communityler)
2. Teoriyi pratiğe geçirerek bol bol kod yazmak gerekirse bir blog oluşturmak.
3. Hiç bir zaman var olan ile yetinmemek hep daha iyisini yapmaya çalışmak
Eylül 2014

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Bir yazılım şirketinde çalışmak için, o şirkette en çok olmasını istediğiniz 5 özellik nedir?

1-Kütüphane (mini de olsa)
2-Blog yazan yada bilgi paylaşımını seven arkadaşlar
3-Yeni teknolojileri takip eden ve kullanmaktan çekinmeyen
4-Takım elbise samimiyetsizliğinden uzak ( bu yalnızca maddesel bir yaklaşım değildir.)
5- (en önemlisi) işini seven insanların bulunduğu bir ortam
Nisan 2014

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Yazılım öğrenmeye nerden başlamak gerek hangi dillerle çalışmak gerekir öneriniz var mı? İyi bir yazılımcı olabilmek için bu konuda ne kadar süre çalışılmalı?

Öncelikle yazılımın doğası itibari ile sonu olmayan bir süreç olduğunu belirtmem gerekir. Yani nereden başlarsanız başlayın öğrenmenin sonu yoktur. X, Y, Z dillerinden ziyade bu dillerin temelini oluşturan algoritma kavramı ve veri yapılarını öğrenmenizde fayda var. Çünkü diller değişse de temelde ki düşünce değişmez. Yazılım kavramını oluşturan temel felsefeyi algoritmik ve matematiksel düşünceyi veri yapılarını ve bu tip temel konuları öğrenmeniz daha faydalı olacaktır. Öte yandan iyi bir yazılımcı olabilecek bir ömür alabilir. Çünkü öğrenmenin sürekli olduğu bir sektörden bahsediyoruz ve unutulmamalıdır ki bugün dennis ritchie bile google forumlarında paylaşılan yazılardan ve makalelerden bir şeyler öğrendiğini söyleyebilmektedir.Umarım faydalı olur.
Nisan 2014

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Kasım 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Performanslı programlama açısından ASP mi PHP mi?

PHP tarafında pek bir bilgim yok fakat ASP tarafında şöyle bir sıralama yapabilirim ASP.NET with MVC > ASP.NET Web Forms > ASP
Ekim 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği bölümlerini istiyorum, sizce seçmeli miyim? Biraz bilgi verir misiniz?

"Bilgi öğretilebilir ve tecrübe aktarılabilir ama bir insana işini sevmesini öğretemezsiniz. " Yukarıdaki söz benim hayatımda önemli bir yer tutar. Okuyacağınız bölüme karar verirken maddi kaygılar gütmenin bir manası yok çünkü hangi sektörde çalışırsanız çalışın işinizi severek yaparsanız zaten para kazanırsınız. Öte yandan başarı ancak işinizi severek yaptığınızda sizin peşinizden gelir. Aksi halde ömrünüz boyunca siz başarının peşinden koşarsınız. Size tavsiyem öncelikle bölümleri iyice araştırmanız. Kısaca bilgi vermek gerekirse ; Computer Engineering yani bilgisayar mühendisliği bölümü ülkemizde uzunca bir zaman elektrik elektronik bölümü altında yer almaktaydı. Son dönemlerde kendine ait bir odası oldu. Fakat eğitim içeriği hala aynıdır. Yurt dışında daha çok Computer Science olarak adlandırılır ki doğrusuda budur. Çünkü bilgisayar bir mühendislik alanı değil bir bilim alanıdır. Öte yandan software engineering yani yazılım mühendisliği bölümü daha spesifik bir bölümdür. Software management, software methodologies gibi bir çok alan software engineering adı altında incelenir. Şunu da belirtmekte fayda var ; computer engineering bölümü daha geniş bir kapsamın bir araya getirildiği bir bölümdür. Her iki alan içinde iş imkanları bölüm yada üniversiteden çok kişinin kendisini geliştirdiği oranda artar. Kendi adıma iki bölümü de seçmenizi tavsiye ederim. Fakat unutmayın önemli olan sevdiğiniz işi yapmanız. Hoşçakalın.
Ekim 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Yeni bilgisayar alacağım en iyi bilgisayar hangisidir?

Bilgisayarı nasıl ve ne amaçla kullanacağınızı yazarsanız daha sağlıklı cevaplar alabilirsiniz
Ekim 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Bir web sitesindeki Xml dosyası Visual C# ile veritabanına nasıl atılır?

Öncelikle XML dökümanını parse etmeniz gerekmekte. Daha sonra parsing işlemi ile elde ettiğiniz ilgili verileri değişkenler üzerinden kontrol ederek veritabanına aktarabilirsiniz. XML Parsing işlemi için şu kaynakları önerebilirim : msdn.microsoft.com/en-us/library/cc189056(v=vs. 95) . Aspxcodeproject.com/articles/24049/easy-xml-...
codeproject.com/articles/169598/parse-xm... dotnetperls.com/xmlreaderÖte yandan burada bir url'den xml okumak istediğiniz için şu makaleyi de incelemenizde fayda var :
support.microsoft.com/kb/307643

xml dökümanınızı parse ettikten sonra XmlDAO isimli bir sınıf oluşturabilir dökümanda bulunan ilgili verilerin her biri için bir değişken oluşturabilir Encapsulation özelliği ile bu veriler üzerinden veritabanındaki ilgili tabloda bulunan kolona veri aktarabilirsiniz.
Ağustos 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Temmuz 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır?

Sektör açısından bakıldığında akademik eğitim müfredatları dışında ikisinin de bir farkı yok.Yani sektörde iş veren bilgisayar mühendisini,yazılım mühendisini,matematik mühendisini,fizik mühendisini hatta matematik-bilgisayar mezunlarını aynı kefeye koymakta. şahsi görüşüm eğer yalnızca yazılım metodolojileri,yazılım teknolojileri ve yazılım ile ilgili diğer temel alt başlıklar hakkında uzmanlaşmak istiyorsanız yazılım mühendisliği okumanız.Öte yandan bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliğini gibi yalnızca tek bir dala odaklanan bir alan değil.Örneğin bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi Software Engineering,Visual Based Programming,Object Oriented Programming,Mobile Programming,Web Programming,System Programming,Compiler Design gibi yazılım teknolojilerine yönelik dersler alırken öbür yandan Computer Graphics,Microprocessor And Assembly Language Programming,Fuzzy Logic and Artificial Neural Networks,Embedded systems gibi bilgisayar bilimleri başlığı altında işlenen dersleri de alır.
Temmuz 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Şahsi fikrim belirli programlama dilleri üzerine takılıp kalınmaması.Bilişim sektörü sürekli değişen bir sektör çok değil bundan 5 yıl önce piyasada var olan ve uygulama geliştirilen dillerin yerini şimdi başka diller ve teknolojiler almakta.Size tavsiyem öncelikle İngilizce öğrenmeniz eğer İngilizce biliyorsanız algoritma kavramını iyice öğrenmeniz olacaktır.Eğer iyi bir algoritma temeline sahipseniz x ya da z programlama dilinin kendine has özelliklerini syntaxlarını ve diğer yapılarını belirli bir süre zarfında öğrenebilirsiniz
Temmuz 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Android programlama için hangi kitapları önerirsiniz?

Bir keresinde bir konferansta "programlamaya nereden başlamalıyız?" diye bir soru sorulmuştu. Soruya verilen cevap ise "ingilizce'den" olmuştu. Aslında cevap oldukça manidar. Türkçe ya da diğer dillerdeki kaynaklar oldukça yavan ve ne yazık ki çoğu başarısız çevirilerden oluşuyor. Ülkemizde bir kaç yazar var ki her şey üzerine yazabiliyor. O yüzden öncelikle İngilizce'nizi geliştiriniz. daha sonra community, blog ve online course tarzında sayfaları takip etmeniz yararınıza olacaktır.
Temmuz 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Bu sorunun cevabını sağlıklı bir biçimde verebilmek için öncelikle iş başvurularını yani şirketlerin başvuru kriterlerini incelemekte fayda var.Şöyle ki bilgisayar mühendisliği için iş ilanlarında iş veren genellikle Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik & Elektronik Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği ve Matematik Mühendisliği bölümlerinden lisans ya da yüksek lisans mezunu isen, diye başlar.Yani burada iş veren sizin yalnızca herhangi bir mühendislik disiplinini edinmiş olmanızı ön koşul olarak sunmakta.Bu ilk koşuldan sonra bildiğiniz programlama dilleri bu programlama dilleri ile ilgili tecrübeleriniz,iş tecrübeleriniz gibi gibi diğer koşullar sıralanmakta.Eğer bilgisayar mühendisi iseniz ya da yukarıda sıralanan mühendislik dallarında okuyor ya da yeni mezunsanız iş verenin sizden beklentisi not değil yapabilecekleriniz ya da yapmış olduklarınızdır.Peki not ortalaması önemli midir? Yüksek Lisans yapacaksınız hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki bir çok üniversite için evet.
Temmuz 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Kitaplardaki mühendislik ile gerçek hayattaki mühendislik aynı mı?

Fransa'nın en ünlü şeflerinden biri kendi restoranında Risotto yapmaya karar verir. Daha sonra Risotto'yu bir kitaptan bakıp yapar. Ertesi gün Risotto'yu menüsüne koymadan önce yakın dostu bir İtalyan şefi, restoranına yaptığı Risotto'yu tatması ve değerlendirmesi için çağırır. İtalyan şef Risotto'yu tadar. Daha sonra Fransız şef fikrini sorar. İtalyan şef ise güzel olduğunu söyleyip restorandan ayrılır. Fakat restorandan ayrılmadan Fransız şefi kendi restoranına davet eder. Bir kaç gün sonra Fransız şef İtalyan şefin restoranına gelir. İtalyan şef ona kendi yaptığı Risottu'yu ikram eder. Risotto'yu tattıktan sonra Fransız şef, kitaba bakarak yaptığı ve menüsüne eklediği Risotto'yu hemen menüden çıkarır. Umarım bu kısa ve güzel hikaye soruna cevap olur.
Nisan 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olarak, Microsoft teknolojilerini tamamen öğrenmek istiyorum, bunun için nereden başlamam gerekir? Hangi teknolojileri öğrenmek daha çabuk oluyor?

Öncelikle bu ortamda her ne kadar iyi niyetle de olsa kurum reklamı yapmak doğru değil. Eğer bir yerden başlamak istiyorsan ingilizceden başlamanı tavsiye ederim zira türkçe kaynaklar içler acısı. Öte yandan öğrenmenin kolay olduğu teknolojiler olabilir fakat önemli olan uzmanlaşabilmek. Yani "bilmek" kavramı değişken bir kavram bugün piyasaya hakim teknolojilerin yerinde yarın yeller esebilir. O yüzden sana tavsiyem "yazılımcının dili yoktur" düsturu ile hareket etmen. Microsoft veya Oracle teknolojilerine bağımlı kalmayıp kendini geliştirirsen senin için daha faydalı olur.
Nisan 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

Uzun vadede tasarımcı olmak mı yoksa yazılımcı olmak mı daha mantıklıdır?

Her ne kadar ülkemizde yazılım ve tasarım kavramları iç içe geçmiş olsa da "yazılım" ve "tasarım" konuları birbirinden ayrı kavramlar ve uzmanlık alanlarıdır. Size tavsiyem sektörün şu anki veya tahmin edilen gelecekteki duruşunu baz alarak karar vermemeniz istek ve yetenekleriniz doğrultusunda hareket etmenizdir. Çünkü başarı ancak işinizi severek yaptığınızda var olan bir kavramdır. Aksi halde sektörün duruşuna göre karar verirseniz belki kısa vadede çok iyi paralar kazanabilirsiniz fakat uzun vadede bu kararınızın sıkıntılarını çekebilirsiniz.
Mart 2013

Cem Başaranoğlu bir yanıt verdi.

IP adreslerinin sonunda yer alan edu (eğitim kurumları), org (ticari olmayan), net (servis sunucuları), com (ticari kuruluşlar) vs. bilgisayarın bağlı bulunduğu ağı göstermektedir. Bağlı bulunduğumuz web siteleri nasıl gelir elde edebilirler?

Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Web sayfanız ya da sayfaları üzerinden nasıl gelir elde edilebileceğini soruyor iseniz bildiğim kadarı ile reklam alıyorlar bunun için de web sayfanızın pagerank ı yüksek olmalı. Ayrıca bu iş için sponsor şirketlerde var LinkWorth gibi. Fakat söylediğim gibi uzmanlık alanım olmadığı için net bir cevap veremiyorum web teknolojileri ile ilgilenen arkadaşlar sorunuza daha net ve sağlıklı cevaplar verebilirler. Ayrıca şu yazılı incelemeniz de fayda var: dailyblogtips.com/ways-to-make-money-online-with-website/
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler