Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cem Başaranoğlu,

Software Engineer

mail : [email protected] blog : www.cbasaranoglu.com

Ekim 2013

Cem Başaranoğlu

Blog

Öncelikle herkese merhaba, Bu sıralar blog yazıyorum. Sizlerle paylaşmak istedim. Umarım makaleler işinize yarar.
cbasaranoglu.com/blog
(Not : Reklam değildir. Yalnızca bilgi paylaşımı için adresi paylaşıyorum. )
Ekim 2013

Cem Başaranoğlu

Bilgisayarların Kısa Tarihi

Algoritmalar hakkında bir yazı yazmaya karar verdiğimde bu işin temelindeki adamdan yani Abu Jafar Muhammed ibn Musa el Khowarizmi daha tanıdık gelecek ismi ile Musa el Horazmi’den ve Horazmi’nin sıcak bir yaz akşamı Özbekistan’ın Horazm bölgesinde 825 yılında tamamladığı 3. Kitabı al jabr ve al-muqabala yani cebir ve mukayese kitabı ile başlamak istedim. Fakat bu konu üzerine araştırmalar yaparken algoritma kavramının Horazmi’den daha eski zamanlarda m. Ö 1800 yıllarına ait Babil tabletlerinden çevrilen metinlerde var olduğu ve bu metinlerde bazı denklem türlerinin ve bu denklemlere ait çözümlerin belgelendiği gerçeği ile karşılaştım. Bu aşamada ben de algoritma kavramından değil de bu kavramın pratik kullanım alanı olan bilgisayarlardan başlamaya karar verdim. Bilgisayarların nasıl ve hangi tarihsel olaylar sonucu ortaya çıktığı konusunda aşağıdaki yazıyı hazırladım. Bu makale algoritmalar konusuna giriş makalesi olarak düşünülebilir.

Bilgisayarların Kısa Tarihi :
cbasaranoglu.com/blog/? Page_id=1384
Temmuz 2013

Cem Başaranoğlu

Coursera

Yaklaşık bir senedir takip ettiğim bir oluşum.Bir çok üniversiteden alanında uzmanlaşmış akademisyenleri online dersler veriyor.Üstelik ücretsiz.Faydalı bir kaynak.

coursera.org
Mart 2013

Cem Başaranoğlu

Giik.FM

Sayın Daron YÖNDEM, İlkay İLKNUR ve Engin POLAT'ı sosyal ağlardan ve ya yakından takip edenler giik.fm'i bilir. Giik.fm bir çok Microsoft teknolojisi ile ilgili keyifli sohbetlerin yer aldığı bir podcast.Giik.FM yayınlarını dinleyerek Microsoft teknolojileri hakkında bir yandan teknik bilgiler edinirken diğer yandan her alanda kullanabileceğiniz genel bilgilere sahip oluyorsunuz.

Not: Bu bir reklam değildir. Umarım işinize yarar...
Ayrıca sadece microsoft teknolojileri ile ilgili değil farklı alanlardaki uzmanlarında görüşlerini dinleyebilirsin.
Misal Android hakkında sayın Muharrem TAÇ ile yapılan sohbet.giik.fm/categoy/android/
Mart 2013

Cem Başaranoğlu

İnsan-Bilgisayar Etkileşimi - Makale

Brad A. Myers tarafından 1998 de yayınlanan makale İnsan - Bilgisayar Etkileşimi teknolojisinin tarihçesi ile ilgili özlü bilgiler barındırıyor.Umarım işinize yarar...Link : dropbox.com/s/pwk1dcogyqbwz8r/briefhistoryofhumancomputerınt...
Mart 2013

Cem Başaranoğlu

Searching Algorithms

Eğer Searching Algorithms(Arama Algoritmaları) ile ilgileniyorsanız faydalı olabilecek bir kaynak cs.sunysb.edu/~algorith/implement/handbook/distrib/handbook/...
Mart 2013

Cem Başaranoğlu

Code.org

Aslında code.org organizasyonu hakkında uzun uzun yazmaya gerek yok organizasyonun mottosu "Anybody can learn" Ed Lazowska, Mark Surman, Jane Margolis, Brad Smith, Dr. Lee Hood, Steve Ballmer ve Bill Gates gibi insanların* organizasyon hakkındaki görüşleri,katkıları ve pozitif yönlendirmeleri ile gün geçtikçe daha çok büyüyen bir kuruluş.

Şuradan inceleyebilirsiniz: code.org Umarım faydalı olur.
Mart 2013

Cem Başaranoğlu

Microsoft Virtual Academy

Microsoft'un bir çok konuda interaktif eğitim verdiği online akademi.ilgilenenler için ; microsoftvirtualacademy.com/