Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cem Deyupoğulları,

İş Ve Meslek Danışmanı

Tekrar buradayım ve çok mutluyum..Selam millet...

Mayıs 2010

Cem Deyupoğulları

Lider olmak için neler yapmak gerekir?

Lider olan yol açar, engel olmaz...

Lider ve patron farkı;

Liderlik
Aralık 2015

Cem Deyupoğulları

Çalıştığınız iş ile diplomanızın bir ilgisi var mı?

Çalıştığım işin diplomamdan çok saçımdaki beyazlarla ilgisi var.
Ağustos 2014

Cem Deyupoğulları

Şu zamana kadar izlediğiniz en güzel film nedir ve neden?

''Yeşil yol'' tek geçerim...

Filmler
Temmuz 2014

Cem Deyupoğulları

Elektrik-Elektronik bölümü öğrencisiyim. Bölümümle ilgili pek bir şey bilmiyorum. Bu bölümü bitirip yüksek lisans esnasında ürün tasarımına kayabilir miyim? Bu bölümü bitirmemin bana bu konuda avantajı olur mu?

Öncelikle ürün tasarımına kayabilirsin. Ancak şu an okuduğun bölümün katkısını görmen biraz karışık. Çünkü tasarlamak istediğin ürünle de alakalı bu durum. Mesela otomobil tasarlayacaksın. Aracın elektronik aksamıyla ilgilenebilirsin ve bu gayet ciddi bir iştir. Bu sayede tasarım ekibinde olmak -ne konumda olursa olsun- seni tatmin edecektir. Bu arada ben de esasen yönetmen olmak istiyordum. Endüstri Mühendisliğini bırakmak üzereydim. Ama teknik bilginin analitik düşünmenin öneminin farkına varınca durum değişti. Son olarak eğer bir avantaj sahibi olmak istiyorsan şimdiden karalama da olsa bir şeyler tasarlamaya başla derim.
Mayıs 2014

Cem Deyupoğulları

ABD nin yeni Savunma Stratejisi- Küresel Liderlik: 21. yy savunma öncelikleri

Bu yazı, 5 nisan 2012 de Pentagonun hazırladığı ve Obama nın imzaladığı resmi bir belgedir. ABD nin 2020 li yıllara yönelik olan stratejilerinin önemli kısımlarını yazmaya çalışacağım. Burada ABD nin dünyaya olan bakış açısını görmüş olacağız.

Amerika Birleşik Devletleri son 65 yılda uluslararası sistemi dönüştürmek için öncü rol oynadı.
On yılı aşkın bir süre içinde Irak ve Afganistan'a istikrar getirebilmek ve çıkarlarımızı güvence altına alabilmek için bu ülkelere geniş çaplı operasyonlar düzenledik.Sorumlu davranıp bu iki operasyonu sona erdirirken, ulusumuzun ekonomik çıkarlarını sağlayacak adımlar atarken ve değişen dünyada çıkarlarımızı korurken, bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız.

... Bu değerlendirmelerden yola çıkarak savuma işletmemizi bugünün savaşlarını önemseme noktasından geleceğin meydan okumalarına hazırlanma noktasına dönüştüren ; ABD ulusal güvenlik çıkarlarını geniş çapta koruyan, savunma harcamalarını düşürerek ulusal güvenlik zorunluluğu olan bütçe açığının azaltılmasını destekleyen savunma stratejisi geliştirdik.

Zorlu bir küresel güvenlik ortamı


ABD ulusal gücünün tüm unsurları devreye girmek zorundadır. Bin Ladin in öldürülmesi, bir çok EL Kaide örgütünün yöneticilerinin yakalanması, örgütü pasifize etmiştir. Buna karşın El Kaide ve uzantıları halen Pakistan, Afganistan, Yemen, Somali gibi yerlerde etkinliğini sürdürüyor.


Daha geniş bakacak olursak, şiddet içeren aşırı İSLAM, Abd nin, müttefiklerin, ortakların ve anavatanın çıkarlarınıtehdit etmeye devam edecektir. Bu tehditlerin başlıca yerleri Güney Asya ve Ortadoğu dur.

Abd nin ekonomik ve güvenlik çıkarları, Batı Pasifik ve Doğu Asyadan Hint Okyanusu ve Güney Asya bölgesine uzanan gelişmelere ayrılmaz bir biçimde bağlıdır. Bazı ihtiyaçlardan dolayı Asya-pasifik bölgesinde yeniden dengeleme yapacağız. Asya- Pasifikteki yükselen ortaklarımızla işbirliği ağlarımızı genişleteceğiz.

Ortadoğudaki Arap uyanışı hem stratejik fırsatlar, hem de zorluklar sunuyor. Yaşananlar ilerde de belirsizlik göstergesi... Ama sonuç olarak bu ülkelerin başına ABD için daha istikrarlı ve güvenilir ortak olabilecek hükümetler geçebilir.

Ortadoğudaki savunma çabalarımız, şiddet içeren aşırılığa ve istikrarsızlık getiren tehditlere karşı hamle yapmak ve aynı zamanda müttefik ve ortak devletlerle verdiğimiz yükümlülükleri sürdürmektir.

İran ın istikrarsızlık getiren politikalarına karşı hamle yapabilmek için Körfez güvenliğine önem verecek ve gerektiğinde Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ile işbirliği yapacaktır.
ABD bunu yaparken İsrail in güvenliğine ve kapsamlı bir ortadoğu barışına destek olacaktır.

Rusya'yla bağımız önemini korumaya devam ediyor ve karşılıklı çıkar esası üzerinden ve geniş bir yelpazedeki konularda katılımı cesaretlendirecek daha yakın ilişkiler kurmaya devam edeceğiz.

Güvenlik hedeflerimize ulaşmak için mümkün olduğunca deneylere, rotasyonel varlığa ve fikir üreten kabiliyetlere dayanan yenilikçi , düşük maliyetli ve ufak adımlarla ilerleyen yaklaşımlar geliştireceğiz.

ABD, evrensel ortak varlıklara erişimi ve bu varlıkların kullanılmasını garantiye almak için, sorumlu davranış gibi uluslararası normları güçlendirerek, ilgili ve birlikte çalışabilir askeri kabiliyetleri sürdürerek küresel çabaları kabiliyetli müttefik ve ortaklarla birlikte yürütmeye devam edecek.
Kasım 2013

Cem Deyupoğulları

Konuşmayı bilse de dinlemeyi bilmeyen bir toplum olduğumuzu siz de düşünüyor musunuz?

Dinlerken karşımızdakinin ne demek istediğini bildiğimizi varsayıyoruz... Yani çok merak etmiyoruz, sormuyoruz, anlamaya çalışmıyoruz... Aktif olarak dinlediğimiz söylenemez... Konuşurken de en dolaylı şekilde, imalarla, ortuk yollarla kendimizi ifade ediyoruz ve sonrasında karşımızdakinin ne anladığını pek test etmiyoruz... Bu mesleki deneyimlerimle şekillenen kişisel fikrimdir... Kültürümüzle ilgili bu konuda yapılmış bir iletişim stilleri araştırması var mı bilmiyorum...
Ekim 2012

Cem Deyupoğulları

İş ve özel hayatımızı nasıl dengeleyebiliriz?

Denge olayında şu temel ilkeyi unutmamamız gerekiyor : Beden ile ruh dengesi... Aslında bu sözü ciddiye alırsanız yaşamınızın tüm evrelerinde olaylarında bu ilke ile çözüme çok daha hızlı ulaşırsınız... Yani bedenin eksikliğini ruhi şeylerle çözemeyeceğiniz gibi ruhi eksiklikleri bedensel şeylerle tamamlayamazsınız... Örneğin canınız sıkıldığında yemek yemek gibi... Can sıkıntısı ruhi bir durumdur ama bedensel bir durumla çözümlenmez... Sadce süresi uzatılır. Ya da bir kaçış yolu hazırlar... İş yaşamına gelince ; İş , yaşamımızın önemli bir kısmını almaktadır. Nerdeyse yarı yarıyadır. Dolayısıyla iş tatminini sağlamak gerekir. Özel yaşamımız, iş yaşamına göre daha düzensizdir. Yani sistematik değildir. Bu yüzdem aslolan özel yaşamı iş yaşamının içine sokmamaktır. İşe giderken ne olursa olsun belli bir derecede özel hayatı kontol edeek gidilmeli ; eve gelindiğinde de sorunlar ne olursa olsun bu, özel kişilere yansıtılmamalıdır. İş, iş saatinde bir şekilde çözülecektir ; bu unutulmamalıdır. .
Mayıs 2013

Cem Deyupoğulları

Günümüzde tercih edilebilecek geleceğin meslekleri nelerdir?

Akıllı otomasyon, makinelere öğretim gibi konularla ilişkili görebileceğimiz veri mühendisliği olarak tercüme edilebilecek "data scientist" tanımı için bkz: wired.com/insights/2013/10/skynet-hal-t...
Temmuz 2013

Cem Deyupoğulları

Bilişim teknolojileri alanında çalışanları tehdit eden sağlık sorunları nelerdir?

Saatlerce bilgisayar başında oturup bir projeye odaklanmak, donanımların içinden çıkamamak gerçekten bilişim sektörü çalışanlarını hem ruhsal hem de fiziksel olarak etkiliyor. Özellikle saatlerce bilgisayar/proje başında oturmak bu hastalıkların tetikçisi sayılıyor:
  • Sürekli bilgisayar başında oturmaktan dolayı en başta Tromboz hastalığı BT çalışanlarında görülüyor. Kanın vücut içinde pıhtılaşması ile felç oluşmasına kadar kötü sonuçlar doğurabilen trombozu engellemek için, masa başından her saat başı mutlaka kalkarak hareket etmek ve en azından kendinize bir bardak su alacak kadar yürüyüş yapmanız gerekiyor.
  • Araştırmalar göre zamanlarını oturarak geçiren insanların kalp rahatsızlıkları yaşamaları ihtimali oldukça fazla. Haftada 23 saat hareketsiz geçirenler ile zamanı 11 saat hareketli geçiren arasında kalp krizi yaşama oranı göre %67 daha fazla. Bunun BT çalışanları için anlamı, istatistiksel olarak kalp rahatsızlıklarının alarm seviyesinde olduğudur. Bu riske karşı her gün bacaklar 15 dk. hareket ettirilebilir, kendinize küçük egzersiz vakitleri ayırabilirsiniz.
  • Bu mesleğe özgü bir hastalık karpal tünel sendromu. Özellikle bilgisayar kullanıcıları arasında yaygın olan bu sorunda bilekten geçen önemli sinirler sürekli fiziksel stres altında sıkışarak zamanla zarar görüyor. Hastalık bir tür yanma veya elinde karıncalanma gibi belirtilerle yavaş yavaş başlıyor ve sonunda şiddetli ağrı ve azalmış bilek hareketliliğine neden oluyor.
  • İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, bilgisayar kullanımı ile depresyon/stres arasında bir ilişki olduğu ortaya koyulmuş. BT çalışanların sık sık maruz kaldığı stresli işler, sosyal çevreden uzak bir yaşam vb. sebepler depresyona neden olabiliyor. Depresyonun önüne geçmek için mesai saatleri dışında mümkün olduğunca internetten uzak durmak gerekiyor.
  • Son olarak gece geç saatlere kadar çalışmanın sonucu uykusuzluk da kayda değer bir rahatsızlık haline geliyor. Ayrıca elektronik cihazlar uyumanıza yardımcı olan melatonin hormonu salgılanmasını etkilediği için uyku problemi çekmenize neden olabiliyor. Buna karşı da yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazları kapatıp kendinizi dinlenmeye almanız öneriliyor.
Mayıs 2011

Cem Deyupoğulları

Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da 3. köprü yapılması ne kadar sağlıklı? İstanbul daha fazla nüfusu kaldırabilir mi?

İstanbul bu yönetimi kaldırabilir mi ? her gelen keyfe keder uygulamalarıyla işi daha da çözümsüz bir karmaşaya sürüklüyor
Daha fazla göster

Benzer Kişiler