Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cem Deyupoğulları,

İş Ve Meslek Danışmanı

Tekrar buradayım ve çok mutluyum..Selam millet...

Mart 2015

Cem Deyupoğulları

Ülkemizde şayet bir koalisyon hükümeti olursa, bakanlıkların partilere dağılımı nasıl ve neye göre oluyor?

Bakanlıklar koalisyon partilerinin kendi aralarındaki anlaşmalara göre dağılır. Partinin aldığı yüzdelerle hiçbir alakası yoktur. Kaldı ki sadece koalisyonlarda değil tek başına hükumet olan partiler bile isterlerse bakanlarını diğer partilerden seçebilirler ki gerçek demokrasiyle yönetilen bir çok Avrupa ülkesinde bakanlıklar o konudaki yetkin kişilere verilir. İlkel Orta Doğu ülkelerinde iktidar olmak asalaklıkla bir olduğundan durum farklıdır, her partinin lideri yeme pozisyonlarına kendi adamlarını getirmek ister.
 • 1 Yanıt
Şubat 2014

Cem Deyupoğulları

Akıllı telefonlarda akademik araştırma yapmak için tavsiye edilen uygulamalar nelerdir?

Akıllı telefon (tableti ekranı büyük olduğu için tercih ediyorum) uygulamalarını makale araştırmak için genellikle kullanmıyorum. Daha çok makaleleri google'dan indirdikten sonra okuma amaçlı kullanıyorum. Bunun dışında tablet hesap makinesi olarak harika. Ama, konu matematikle ilgili ise WolframAlpha 'yı özellikle tavsiye ederim. Özdeğer hesaplamak veya matriksin tersini almak için yalnızca ekrana yazmanız yeterli. Google Market'ten aramak yeterli
 • 1 Yanıt
Ocak 2014

Cem Deyupoğulları

Erkekler için yanak kıllarını almanın en iyi yolu nedir?

Berberim ağdayla alıyor, korkmayın abartıldığı kadar acımıyor, güzel de oluyor. Ben tıraş ediyorum normalde, ondan da korkmayın. Tıraş etmekle de çoğalmıyorlar.
 • 2 Yanıt
Aralık 2013

Cem Deyupoğulları

Son zamanlarda üretilip de herhangi bir elektrik desteğine, şarja, pile ya da başka bir devamlı ilgi isteyen bir şeye ihtiyaç duyulmadan kullanılan bir teknolojik alet var mıdır?

Geçmişi oldukça eskidir ama gündüz güneşten şarj olan bahçe ışıklandırmaları var. Toprağa saplıyor ve başka hiçbir şey yapmıyorsunuz.
Bilişim Teknolojileri Yönetimi
Bilişim Teknolojileri Yönetimi
Bilişim Teknolojileri Yönetimi

Bilişim Teknolojileri Yönetimi
 • 1 Yanıt
Aralık 2013

Cem Deyupoğulları

Sadece şüpheden dolayı ülkemizde bir kişi hapse atılabilir mi?

Sorduğunuz sorunun detayı olmadan sağlıklı cevap vermek mümkün olmasa da şüphenin de türleri vardır. Kuvvetli şüphe var ise suç türü cezanın üst / alt sınırı, şüphelinin kaçma durumu, delillerin durumu gibi bir çok faktöre göre cevap verilebilir. Somut örnek aranızda ciddi sorunlar olan bir arkadaşınızla ıssız bir yere içmeye gittiniz çevrede sizden başka kimse yok arkadaşınız başına taşla vurularak öldürüldü. Sizin açıklamarınız ispata muhtaç, en kuvvetli şüpheli sizsiniz, hakim muhtemelen sizi tutuklayacak kan izi, DNA izi vs. araştıracaktır. Kısacası hapse atılırsınız. Zaten mahkum olana dek her şüpheli suçun durumuna göre bir süre hapiste yatabilir.
 • 4 Yanıt
Ekim 2013

Cem Deyupoğulları

Şu an savaşların enerji savaşı olduğunu kabul edersek eğer; savaşlara karşı en büyük tepkiyi nasıl oluşturabiliriz?

O kabulde bulunursak en güzel tepkiyi enerjiyi satın almayarak ve kullanmayarak gösterebiliriz. Türkiye'de bir gün mesela on milyon kişi benzin almazsa mutlaka sesleri duyulacaktır. Zaten bir çok büyük akaryakıt firması oldukça zor duruma düşecektir.
 • 1 Yanıt
Ekim 2013

Cem Deyupoğulları

Bir partiyi destekledikten sonra o partinin iktidara gelmesi, neden onu destekleyenleri genelde zengin ediyor?

Buna benzer bir soruyu farklı cenahtan birisine sormuştum yıllar önce. Verdiği cevap aşağı yukarı şu şekildeydi:

 • Düşün ki bir mont alacaksın, önünde iki mağaza var. Birisi tanıdığın birisine ait diğeri herhangi birisi. İkisi de aynı ürünü aynı fiyata satıyorlar. Senin seçimin kimden yana olur?

Bunu şu sekilde de izah edebilirim;

Diyelim ki xxx tekno marketinde işe başlamanıza bir arkadaşınız vesile oldu (hatta vesile olmayı bile geçin). Yakın zamanda da bir ürünün fiyatı yüksek oranla düşecek ve siz bunu öğrendiniz. Arkadaşınızı arayıp durumu haber vermiyor musunuz? Ya da çevrenizi bu durumdan haberdar etmiyor musunuz?

Parti seviyesinde de işler bu şekilde yürüyor sanırsam. Misal bir yerde inşaat işi yapılacak. Henüz ihaleye çıkılmamış. Bir şekilde destekçiliği bilinenlerden (konu ile direk ilgili ya da ilgilenebilecek) birilerine haber ulaştırılıyor, yeterliliklerine bakılıyor, varsa eksikliklerinin giderilmesi yönünde tavsiyeler veriliyor, işin "yaklaşık maliyeti" söyleniyor ve bu tanıdıkların ihaleye girmesi, sonucunda da o ihaleyi almaları sağlanıyor.

Ya da daha sağlamcı bir şekilde ihale şartnameleri işi yapabileceği düşünülen kişilere hazırlatılarak kendileri haricindeki herkesi daha teklif aşamasına gelmeden (teknik yeterlilik vs.) elemeleri sağlanıyor.

Kabul edersiniz ki, sonucunda da destekçiler zenginleşmeye başlıyor.
 • 2 Yanıt
Ekim 2013

Cem Deyupoğulları

Bankaların bize kredi kartı vermelerinin sebebi nedir?

Kredi kartları bankalar için en karlı ürünlerden biridir bunun başlıca sebebi kullanım hacminin yüksek ve sık olması buna bağlı olarak bankaların fazlaca komisyon ve faiz tahsil etmesinin yanısıra üye iş yeri diye adlandırılan satıcıdan da komisyon alınmasıdır. Ayrıca kredi kartına sahip sadık müşteriler genellikle diğer ürünleri de kullanmaktadır. (otomatik fatura ödemesi, hgs) vb bankalar bu şekilde kredi kartlarından yüksek karlar yazmaktadırlar.
 • 1 Yanıt
Ekim 2013

Cem Deyupoğulları

Geriye dönüp baktığınızda sinema adına en etkili yılın hangisi olduğunu, belli göstergelerle söyleyebilir misiniz?

Farklı göstergeler kullanılarak farklı cevaplar üretilebilir. Lumiere kardeşleri öne sürerek 1895-1896 diyebilirim, Melies sinemada sihri kullanmış ardından Griffith geleneksel sinemanın temellerini atmıştır. Dünya savaşları sırasında ve sonrasında çıkan ekolleri de sayarsak sinema adına en etkili yılın kesin bir bilgiyle tayın edilemeyeceğini söylemek doğru olur.
 • 2 Yanıt
Temmuz 2013

Cem Deyupoğulları

Bir köye 1-2 çuval tapunun dağıtıldığı söyleniyor ama bazı tapulara ulaşılamıyor. Acaba bu konuda hangi kurumdan bilgi alınabilir?

Tapu Sicil Müdürlüğü'nde tarafların katılımı olmaksızın tapu verilmez. Bahsettiğiniz şekilde tapu dağıtımı nasıl yapılmıştır anlamak güç bu nedenle.
Tapularda aleniyet vardır, Tapu Sicil Müdürlüğü bu konuda gerekli yardımı gösterecektir diye düşünmekteyim.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Cem Deyupoğulları

Otoyollarda neden 'bozuk satıh' ibaresini koyarlar da, yolu yapmayı düşünmezler?

Karayollarında sadece asfaltın bozulması o bozuk satıh denilen durumu oluşturmaz. Zaten bir çok yolumuzda aşınma katmanı aşınmış olarak kalır. Bozuk satıh damgasını yiyen yollar genellikle asfalt çatlakları hatta kırılma ve çökmelerle oluşmuş çukurlar olan yollar olur. Bu durumda tüm yolun sökülerek yeniden yapılması gerekir ki yol yapımı en pahalı inşaat türlerindendir. Zaten yurdumuzda yeni yapılan duble yollardaki çukurlardan da anlaşılacağı üzere karayoluna asıl maliyeti getiren zemin sıkıştırması düzgün yapılmaz. Bozuk satıh damgasını yemiş bir yola asfalt dökmek tamamen israf olacağından ve seçimlerde de prim yapmayacağından o yollar düzeltilmez. Sonuçta o yola dökülecek yeni asfalt da en fazla üstünden bir kış geçtikten sonra aynı duruma gelecektir.
 • 1 Yanıt
Kasım 2012

Cem Deyupoğulları

Saç reklamları neden saçın besleyiciliği üzerinde pazarlama yapar? Saç ölü hücrelerden oluşuyorsa, bir şampuan saçı nasıl besler ki?

Saç canlı değildir, canlı olan köküdür. Saçlar köklerindeki canlılık sayesinde uzarlar. Reklam firmalarının,beslenme şeklinin yada bazı besleyici serumların etkisi saçlara değil saç diplerine yöneliktir.

 • 2 Yanıt
Ekim 2012

Cem Deyupoğulları

Türkiyedeki arbetoryumlar nerelerde var?

Atatürk Arboretumu
Bahçe ve Peyzaj Merkezi
Belgrad Ormanları (Bahçeköy Cad.), 34473 İstanbul
fozdemir.com/istanbul-ataturk-arboretumu

Nevzat Gökyiğit - Botanik Bahçesi
Adres: Atatürk Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı P. K. 34758 Ataşehir, İstanbul
Her türlü postanızı şu adrese gönderiniz: Kültür Mahallesi, Budak Sokak, Tekfen Sitesi, No: 7, A Blok, P. K. 34340 Etiler-Beşiktaş İstanbul
Telefon: 0216 456 44 37
Fax: 0216 456 44 38
e-posta: [email protected]
ngbb.org.tr/tr/iletisim.html
 • 1 Yanıt
Ekim 2012

Cem Deyupoğulları

Türkiye'de abretorum bulunan yerler nereleridir?

Yalova'da "Karaca Arboretum" var. Üniverstedeyken gitmiştik. Gidin görün derim. Hatta sınıfın çoğu ben de dahil adını söyleyemiyordu. Sen de yazamamışsın zaten. :)))

Tema Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca'ya ait ve Türkiye'nin ilk arboretumu olma özelliği taşıyor.

Orman


İletişim :

Samanlıköy Yalova Merkez/Yalova
Tel: 0226 833 7767

 • 3 Yanıt
Ekim 2012

Cem Deyupoğulları

Bir arkadaşım, 1 milyon dolar değerinde bir kağıdın olduğunu söylüyor. Çek gibi birşeymiş.. Belli prosedürlerle paraya çevrilebilirmiş. Sizce böyle birşey var mıdır?

En büyük tedavül banknotu 1000 dolardır ve yalnızca devletler arası bankacılık işlemlerinde kullanılır. Yasal olarak 2000 ve 5000 dolarda vardır ancak ilk basimindan sonra bir daha basilmamistir. Büyük banknot uygulamasını uyuşturucu trafiğindeki nakit dolaşımı zorlaştırmak maksadıyla 100 dolara indirmislerdir.
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster