Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 2014

İsmail Arslan bu yanıtı beğendi:

Video görüntüleme programı önerir misiniz?

VLC her platformda bulunan kaliteli bir oynaticidir.
Ayrica:
  • Windows: Media Player Classic (Codecleri yuklemeyi unutmayin)
  • Mac: MPlayerX
  • Iphone: Avplayer
  • Android: BSPlayer
Şubat 2014

İsmail ArslanCansel Alan kişisini takip etmeye başladı

Cansel Alan, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @canselalan

Şubat 2014

İsmail ArslanMerve Deniz kişisini takip etmeye başladı

Merve Deniz, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @medeozplus

Aralık 2013

İsmail Arslan bu yanıtı beğendi:

Neden fonksiyonel programlama, nesneye yönelik programlamadan daha üstündür?

Ben de fonksiyonel programlamanın nesneye olan üstünlüğünü de nereden çıkardın diyecektim ki kendin cevabını okudum :) Fonksiyonel programlama ihtiyacı karşılasaydı nesneye yönelik programlama hiç doğmazdı. Oturup baştan C'yi düzenleyerek C++'ı ortaya çıkarmazlardı.
Mayıs 2013

İsmail ArslanAsdfsadfsadfsad kişisini takip etmeye başladı

Asdfsadfsadfsad, inploider, @Emin_Oz

sadfsadfsadfsa

Mayıs 2013

İsmail Arslan bu yanıtı beğendi:

Düzenli ifadeler (regular expressions) nedir? Nasıl kullanılır? Programlamada düzenli ifadeler dilden dile farklılık gösterir mi?

Regular expressionlar, son kullanıcının bir form aracılığı ile yazılım arayüz ekranında girdiği değerlerin geçerliliğini, uygunluğunu denetleyen bir polistir.

Mesela kullanıcıdan e-posta adresi istedin. Kullanıcı bunu [email protected] diye de girer, [email protected] diye de girer, deneme@hotmail.com diye de girer. Şimdi sen, mail doğrulaması istiyorsan, yada senin sistemin mail atmana imkan veriyorsa, bunu kullanıcıdan düzenli olarak istemen lazım. Bu yüzden regular expressionlar kullanarak, kullanıcının düzgün bir mail adresi girmesini sağlarsın.

Başka bir örnek ise, diyelim ki sen kullanıcıya yaşadığı şehri sordun ve bunu sorma amacında kullanıcıları şehirlere göre sıralandırmak, Adana yazar, Trabzon yazar, Trabzon61 yazar vs vs sen regular expressionla, baş harfi büyük, tamamı harflerden oluşan diye tanımladığında, farklı yazımları elimine etmiş olursun.

Dilden dile pek farklılık göstermiyor, Yani Java, C# , Ruby vs bunlarda yapı aynı şekilde [a-zA-z] (3,10); gibi...
Nisan 2013

İsmail ArslanEsra Erden kişisini takip etmeye başladı

Esra Erden, Bilgisayar Mühendisi, @esraerden

Nisan 2013

İsmail ArslanErkan Koca kişisini takip etmeye başladı

Erkan Koca, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, @erkankoca

Nisan 2013

İsmail ArslanSerkan Kiose kişisini takip etmeye başladı

Serkan Kiose, Girişimci, @serkan

--

Nisan 2013

İsmail Arslan bir yanıt verdi.

5 yıl sonra bir cep telefonu sizce ne tür özelliklere sahip olacak?

Bunu tahmin etmek, bundan 100 yıl önce bügünü görmeye çalışmak gibi birşeydir herhalde çünkü daha birkaç ayda veya 1 yılda katedilen teknoloji dudak uçuklatacak seviyede. Abarttığımı düşünenleriniz olabilir ama ben söylediğimden eminim :) ki zaten ben bu şekilde bir tahmin yürütebilseydim veya mantıklı birşey söyleyebilseydim bunun hakkında proje yapar patent alır paraya para demezdim :) ama yine de aklıma şöyle birşey geldi :) uçan telefon olabilir. Geçtiğimiz yıllarda japon reklamında olduğu gibi gömleğin cebine girip çıkabilen uçan bir robot gibi telefon :)
Nisan 2013

İsmail Arslan bir yanıt verdi.

En iyi alışveriş sitesi (en iyi fiyat ve güven veren) hangisidir?

Benim güven konusunda tereddüte düşmediklerim, gittigidiyor.com ve
hepsiburada.com olabilir. Biraz risk fakat çok çeşit özellikle 2. el istenirse sahibinden.com olabilir. Ama ben şahsen çok zor durumda kalmadığım sürece internet alışverişinde bulunmuyorum. Direk elden almak daha iyi benim için :)
Nisan 2013

İsmail Arslan  bu yazıyı beğendi:

Google Yandex'ten 10 Kat Daha Güvenli

Arama motorları tercihlerinde en büyük etkenlerden birisi güvenlik. Sunulan sonuçlar içerisinde ne kadar az zararlı içerik içeren site yer alıyorsa bir arama motoru bu klasmanda o kadar başarılı kabul ediliyor. Son dönemde arama motorları güvenlik konusunda büyük mesafeler kat ederken yayınlanan son araştırma bazılarının bu konuda daha başarılı olduklarını gösteriyor.

PcMag‘de yayınlanan ve 18 aylık bir çalışmanın ürünü olan araştırmanın sonuçlarına göre en güvenli arama motoru Google. Av-Test’in gerçekleştirdiği çalışmaya göre Google, Microsoft'un arama motoru Bing’den 5 kat, Rus arama motoru Yandex'ten ise 10 kat daha güvenli.
Ağustos 2011 - Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada 40 milyon web sitesi incelenmiş. Her arama motorunun sonuçlarında gösterdiği web sitelerinin güvenlikleri incelenirken, Google ortalama bakımından en iyi dereceye sahip olmuş. Yandex 13,6 milyon sonuç içerisinde 3.330 zararlı içerik (malware) barındıran site görüntülerken, Bing’in gösterdiği 10,9 milyon web sitesi içerisinde 1.285′i güvenlik barajını aşamamış. Google’ın sonuçlarında yer verdiği zararlı içerik gösteren site sayısı ise 272.
Yüzdelere baktığımızda hangi arama motorlarının ‘kaçırdığı’ malware içeren sitelerin oranlarını daha iyi anlayabiliriz. Google bu konuda %0.0025 ile en başarılı arama motoru olurken onu %0.012 ile Bing ve %0.024 ile Yandex takip ediyor.

Oldukça düşük riskler barındırıyor olmaları üç arama motorunun da güvenle kullanılabileceğini gösteriyor olsa da Google’ın en yakın rakiplerinin 5 ve 10 kat önünde olması şirketin bu pazardaki üstünlüğünü farklı bir açıdan gözler önüne seriyor. Eğer ki güvenlik konusunda titiz bir kullanıcıysanız size araştırma sonuçlarını dikkate alarak Google’dan şaşmamanızı tavsiye edebiliriz.
Nisan 2013

İsmail ArslanGündüz Ayar kişisini takip etmeye başladı

Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni, @applesafari

Nisan 2013

İsmail Arslan bu yanıtı beğendi:

Türkiye'deki en iyi kampüse sahip üniversite hangisidir?

Bu kampüste ne aradığınıza bağlı. Eğer alanın çok büyük ve yeşillik, börtüböcek olmasını istiyorsanız OMÜ'nün ana kampüsü çok güzeldir :) Eğer eşsiz bir manzara istiyorsanız, hem yeşilin hem mavinin dansını arzuluyorsanız elbette Boğaziçi'nin Güney Kampüsü ki benim de favorim :) İçinde bol etkinlik olan, bir günü bir gününe benzemeyen bir kampüs istiyorsanız bunu pek bilmiyorum ama özel üniversitelerin böyle kampüsleri mutlaka vardır :)

İşte benim favorim :)
Üniversite
Nisan 2013

İsmail Arslan bu yanıtı beğendi:

Apple, Windows, Facebook gibi firmaların dünyanın belki de en iyi bilgisayar uzmanlarına sahip olmalarına rağmen hacklenmelerini nasıl karşılıyorsunuz?

Bence bu soru genel olan bir olayın daha da özelleştirilmiş hali. Bu genellikten kastım: Saldırmak kolaydır savunmak zor. :) Cevap da bu olmalı...
Nisan 2013

İsmail Arslan bir yanıt verdi.

İçerdiği grafik efektlerle sinemaya yenilik getiren filmler hangileridir?

Inception (Başlangıç) filmi bunlardan biri olabilir. Hatta bildiğim kadarıyla birileri, karşılıklı iki aynadan kamerayı görüntülemeden sonsuz görüntü sahnesini çözememişler :) bir seminerde dinlemiştim bu ve benzerlerini. Ama tahminimce en iyi örnek "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" olacaktır!..
Nisan 2013

İsmail Arslan bir yanıt verdi.

Klavyelelerdeki harfler neden alfabeye göre dizilmiyor?

Alçay ın cevabının üzerine daha cevap olmaz ama ek olarak belki şu söylenebilir. Klavye de önemli olan klavyedeki harflerin düzenli dizilimi değil (yani alfabetik sıra vs.) klavye üzerindeki parmakların dizilimine göre en hızlı yazıla-bilinen harf dizilimidir. özetle klavyedeki süslü dizilimdense seri kullanım dizilimi daha önemlidir.
Nisan 2013

İsmail Arslan bu yanıtı beğendi:

Klavyelelerdeki harfler neden alfabeye göre dizilmiyor?

Daktilo icat edildiğinden beri Q klavyenin dizilişi hiç değişmemiştir. Bunun sebebini öğrenmek için daktilonun icadına dönmek lazım. Christopher Latham Scholes, ilk çalışan daktiloda sorunlar yaşadı. Kağıda basmak için kullandığı mekanik harf kodları kapalı bir kutunun içindeydi ve iki kol birden havalandığı zaman içeride bir sıkışma meydana geliyordu. Bu problemi çözmek için Scholes, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak için harflerin yerini karıştırdı ve en çok kullanılan harfleri ulaşılması en zor yerlere koydu. Böylece Q klavyenin harf dizilimi ortaya çıktı. E.Remington&Sons firması 1874 yılında daktilonun üretim hakkını aldı ve seri üretime başladı. Bunu yaparken harf dizilimini değiştirmedi. Ve Q klavye hep öyle kaldı.

Türkçe için kullanılan F klavye ise, Türkçe'de en çok kullanılan harflere daha kolay ulaşılmasını sağlayan bir dizilime sahiptir.
Nisan 2013

İsmail ArslanBuket Pamuk kişisini takip etmeye başladı

Buket Pamuk, Lise Öğrencisi, @buketpamuk

Nisan 2013

İsmail Arslan bir yanıt verdi.

Gelecekte ne değişirse değişsin, bu olmadan olmaz dedikleriniz nelerdir?

Mesleki bakımdan cevap veresim geldi :) mesela inşaat mühendisliği, tıp gelecekte ne olursa olsun asla bitmeyecek mesleklerdir. Ha tabi bilgisayarla hazır doktor veya hazır proje çizen PC yapılmadığı sürece böyle devam eder. Eğer ki öyle bir şey olursa da bilgisayar mühendisliği asla bitmez :) mesleğime biraz daha ısındım :)
Daha Fazla