Bilmek istediğin her şeye ulaş

Celal Yağcı, 

Öğrenci

Öğrenci Celal Yağcı inploid.com'da 3 soru sordu, 7 soru yanıtladı ve 17 takipçisi var.

Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

İnsanın gerçek "kendi"sini bulabilmesi için gereklidir diye düşünüyorum. Bir insan ailesinden uzaklaşınca kendi istek ve tercihlerine göre yaşamaya başlıyor. Normalde karşılaşamayacağın kadar çok insanla dolayısıyla da farklı görüşler, düşünceler, yaşamlar, müzikler, kitaplar, oyunlar ile karşılaşıyorsun. Birilerinin kızı ya da oğlu gibi değil, kendini nasıl görmek istiyorsan öyle davranıyorsun. İnsanları daha derin tanıyorsun.Gerçek dostlar ediniyorsun. Paranın hesabını yapmayı, kendi sorumluluğunu almayı öğreniyorsun. Ailenin önemini ve değerini anlıyorsun.

Olumsuz yanlarına gelirsek, bu zamana kadar düzgün bir kişilik oluşturamamış insanlar aileden uzaklaşınca bocalıyor, kötü arkadaş ve alışkanlıklar edinebiliyor. Dengesini tamamen bozup hayatını altüst edenler bile gördüm maalesef.

Yaptığım açıklamalar daha çok kısa süreli ayrılıklar için. Aileden ayrı yaşamak okul- iş gibi sebepler ile bir süreliğine gerekli ve faydalıdır ama şahsen ben ömrümü ailemden uzak bir şehir ya da ülkede geçirmek istemem. Hayat çok kısa, bu ömrün iyi- kötü çoğu anlarını sevdiklerimle geçirmek tercihimdir.
Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Elinizi sıvı azota sokarsanız ne olur?

Normalde sıvı azotun içine herhangi bir cismi atarsak bir kaç saniyede donar. Kristal cam gibi olur ve bir çekiç darbesi ıle kırılır. Ama elimizi sıvı azota batırırsak hiç bir şey olmaz.( Leidenfrost etkisi nedeniyle) Bu etki sıcak teflon tavaya düşen su damalsının buharlaşmak yerine yuvarlanmasına neden olur. Eğer yüzey yeterince sıcaksa (sıvının kaynama noktasından çok daha fazla) su damlalarıhemen buharlaşmak yerine yuvarlanmaya başlar. Çünkü su damlasının buharlaşan kısmı ince bir tabaka oluşturarak sıvı ve sıcak yüzey arasında bir yalıtım tabakası oluşturur. Bu nedenle ısı transferi yavaşlar ve su buharlaşmaz. Azotla elimiz arasında da aynı şey olur. Aynı etki nedeniyle sıvı kurşun içine elimizi de batırsak bir şey olmaz.
Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Ders çalışmamak için yaptığınız en anlamsız hareketler nelerdir?

Bende de saat takıntısı var sanırım. Derse başlamak için tam saatleri beklerim. ( 10:00, 10:30,...gibi) Bu saatler 10 dakikada olsa geçmiş ise direk ertelerim, ( 11:10 ise mesela 11:30 da başlayacağım tamam derim.)
Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Her şeyi bilirim triplerindeki insanlara gerçekten molotof atıp kaçasım geliyor.
çok iticiler.
Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Acılar insana ne kazandırır? Sizin bu konuda tecrübeleriniz, deneyimleriniz nelerdir?

Önce yüreğin yanar ama sonra bakış açın değişir, acıyı hazmetmeyi öğrenecek kadar olgunlaşırsın. Olgunlaştıkça sakinleşirsin, geçmişle değil 'şu an' ile yaşamayı öğrenirsin, güçlenirsin. Hayattan daha çok keyif alırsın ama bir yandan da eskisi kadar derin yaşamassın hayatı... .
Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Acizlik, amaçsızlık, asimilasyon, ve tabii ki depresyon.
Temmuz 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Eşler neden birlikte uyurlar?

Yanlış hatırlamıyorsam 2 çift seçilerek yapılan bir deney vardı bununla ilgili, hatta kitap haline çevrilmişti gözlemler. Beraber uyumanın çiftler üzerine etkileri ile ilgili.

2 çift 100 gün gözlemleniyordu, 1 çifte normal hayatlarına devam etmeleri ve yalnızca haftada en az 3 gün birlikte uyumaları ve birlikte olmaları için onay veriliyor, diğer çifte ise ne olursa olsun kavga vesaire asla ayrı yatmamaları ve haftanın 7 günü mümkün olduğunca yakınlaşmalara devam etmeleri isteniyor.

Deney sonunda ise her gün birlikte uyuyan çiftlerin birbirlerini daha iyi anladığı ve ortak bilinç konusunda duygusal zekalarının daha hızlı geliştiği ve empati güçlerinin arttığı gözlenmiş.

Bence bu yüzden evlilik; eğer birliktelik arayışı, hayat arkadaşlığı ise bunu güçlendirmek için birlikte uyunuyor.
Temmuz 2014

Celal YağcıRukiye Koksal kişisini takip etmeye başladı

Rukiye Koksal, Çin Dili Ve Edebiyatı Öğrencisi, @hindiba_1

Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Güzel bir kadın mı daha şanslıdır, çekici bir kadın mı?

Güzellik simetri ve oranlarla ölçülebilir ve küreseldir. Çekicilik özneldir, gözlemciden gözlemciye değişir. Daha büyük bir hedef kitleye hitap edeceği için güzel kadın daha şanslıdır.
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Bir dilek hakkınız olsa idi en çok neyi isterdiniz?

Dünyanın en mutlu ve en sevilen insanı olmayı
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

Geçmiş için pişmanlık ya da özlem duymayı bıraktım, gelecek için endişelenmeyi bıraktım, kısacası bu şekilde yaşadığım anı mahvetmeyi bıraktım. Sadece yaşadığım ana odaklandım ve keyfini çıkarmaya başladım. Ve hayatım değişti.
Haziran 2014

Celal Yağcı  bu yazıyı beğendi:

Bir Denişik! ülke.

72 buçuk, milleti, 75 milyon kişisi, aynı anda 4 iklim coğrafyası ile her yola gelen, her suya giren bir denişik! Ülkeyiz. 5 yıl öncenin darbecileri bugün kahraman, o günün kahramanları bugün vatan haini. Çok 5 yıl öncey bayrağa kedi tırmansa vurulurdu bugün bayrak gönderden indiriliyor çocuktur yaww deniyor. Gerçi kedi trafoya girince geriye ne kalıyor ki elbette çocuk olacak değilmi. Bir grup aklen malül ise hâlâ ama duble yol yaptılar diyor, ama dama duble yolla girdiler be hey gafil, Rizede seçim mitinginde marmaray yaptıııık deyince hülooooooğ çeken vatansever! Bölgeye can veren çayların üzerine Hes ler yapıldığı için ürünün tarlada pörtleyince suçu Allaha atar kurtulursun da Diyarbakırda terörist bayrağı indirince duble yolu sindirirsin barsağında.
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Neden mutlu olamadığınızı hiç düşündünüz mü?

Küçük şeylerden mutlu olmayı, olabilmeyi, küçük mutluluklarla günlük rutini bezemeyi öğrenmek lazım.

Büyük ulaşılamaz beklentiler yaratmamak lazım.

Tek başına mutluluk bağımlısı olmamak, hayatı tek başına mutluluk duygusuna da indirgememek lazım. Tatmin duygusu, özgürlük duygusu, sürekli yeni şeyler öğrenme hevesi, buna yönelik okumak, gezmek, keşfetmek, yeni dostluklarla sosyalleşmek gibi hayata anlam katan her duygu ve eylemi yaşamaya çalışmak yaşamı her kesitinde zenginleştirmek daha doğru gibi.

Bardağın dolu tarafını görebilmek lazım.

Şükretme hadisesini kavramak lazım.

Kaybettiğimiz zaman değeri anladığımız şeylerin farkına varmak, ve halihazırda buna sahip olmaktan mutlu olmayı anlamak lazım.

İyi ve akılcı sevgi saygı üzerine kurulu bir evlilik yapmak, yuva kurmak, çocuk sahibi olmak, makul bir yaşamı taban yaparak onun üzerinde değişiklikler denemek lazım, bu ihtimaller dünyasına göre mutlu bir hayat potansiyeli taşımakta.

İç dünyasında insanın tutarlı olması lazım.

İnsanın dostlarının olması ve yalnız kalmaması lazım.

Acıyı mutluluğu paylaşmak lazım...
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Sözlükte bir kelime olsaydınız, hangi kelime olmak isterdiniz?

'' Umud'' olmak isterdim çünkü kimse umudları olmadan yaşayamaz.Mesela umud Karanlıkta kaldığını hissettiğin anda bir ışık için gökyüzüne bakmaktır, hastaların şifa bulacağını düşünmesi, bir kedinin yemek bulma niyetiyle çöp tenekesine girmesidir. Hatta arama motoruna yazdığın şey ile ilgili bir sonuç bulunamayınca sayfayı yenilemektir umut etmek. Çoğu zaman masum duygularla yapılan bir şey, bir his, bir duygulanma biçimidir. Bu duygulanma biçimini besleyecek şeyler de çok uzakta değildir. Yaşadıklarımızın bizlere gösterdiği sonuçlar, gelecekten bir ışık, kötülükleri ve karanlıkları aydınlatabilecek küçük bir ışık kaynağı… Küçük kızının saçlarını tararken annesinin beslediği temiz duyguların ruhu beslediği gibi besler umut etmek de insan ruhunu. Bu yüzden umut etmek nefes almak kadar değerli ve gereklidir işte !
Umudunu kaybetmiş bir insanın gökyüzüne bakmaya ihtiyacı yoktur. Çünkü bir şeylere inanmaktır umut etmek. Müziğin doğasına kendini bırakmış bir piyanistin kendinden geçmiş ruh halidir umut etmek. Yağmurda ıslanacağını bile bile şemsiyesini almayan insandaki yağmurun dinmesi isteğidir, yanından hızla geçen ambulansın içindeki insanın iyi olması için “geçmiş olsun” diye içinden geçirmektir umut etmek. Bir ressamın hayallerine fırçayı ilk dokunduruşudur, oluşturacağı eserin bitmiş halini gözlerini kapadığında görmesidir, bir yazarın anlaşılma kaygısının soyutlaştırılmış iç dünyasına bıraktığı izdir umut etmek.
Yaşamaya çalışmaktır umut etmek,
Yaşama isteğidir,
Yaşamı iyi anlamaktır,
Yarını görebilmek,
Yaşamayı sevmek,
Kısacası yaşamaktır umut etmek. Ben umudlarım olmadan yaşayamam... ... ... .
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Eğitim sistemimizi nasıl değerlendiriyorsunuz?Haziran 2014

Celal YağcıFeyza Demirağ kişisini takip etmeye başladı

Feyza Demirağ, Öğrenci, @feyzademirag

İstanbulda yasıyorum liseye gidiyorum semtimiz HASANPAŞA..

Haziran 2014

Celal Yağcı  bu yazıyı beğendi:

X*RAY GÖZLER

Akşam uykum kaçtı saat dört gibi TV'de başladım sörfe. Magazin programlarından birinde Ömür Gedik, Ferhat Göçer ile ayrılıklarını barışmalarını anlatıyordu, öyle bir yerde açmışım ki televizyonu zap yapamadım.

Ömür hanım erkeklerin yanlarında bayan olduğu halde, başka bayanlara kitlenerek bakmalarından ve bundan duyduğu rahatsızlığı anlatıyordu.

Uzun zamandır kafama takılan bir konu olduğundan takıldım kaldım. Fıstık gibi bir hatun olan Ömür, üstelikte dekoltenin dibine vuran bir hatun bile bundan örseleniyorsa, diğer hemcinsler ne yapsın.

Gerçekten çevrede gözleri fel fecir okuyan, x-ray cihazı gibi dolaşan adamlar çok, bir de bunu partnerlerinin yanında yapan, yapabilende cabası. Cesaretelri taktire şayan...

Ayıp, günah gibi mefhumlar, ya da karşıdakini de (bakıp filmini çektikleri) incitebilecekleri duygusu kitaplarında yok olsa gerek. Hepsi kadını sadece cinsel kimliği ile görmek istiyor.

2070

Oysa siz başka bir derttesiniz, bir şeyler ifade etmeye çalışırken, adam yolculukta, dekolte bölgenizden başlıyor gözleri gezinmeye, artık hayalinde ne varsa.

Dik dik baksanızda anlamamazlığa, işi doğalarının gereği olguyla yaptıkları inancında. Tabii bazısı bunu yapan. Hepsine böyle bir ithamda bulunmuyoruz.

Çelişkili bir konu aslında, şimdi konuya sebep olan hatun, zaten dekolteyi kullanan, bana böyle bakın diyen bir kadın, o zaman hedef değişikliği neden bu kadar kızdırmış anlayamadım, yooook hepsi bana baksın demek istiyorsa o zor.

Bunlar, bu cinsler aynı anda dört beş hatunu x-ray gibi tarar, kitabını yazar. Tekeline alamazsın. Bacağınıda açsan, kafanı da kazısan, o bakmak istiyorsa bakar.

Benim önerim, hemcinslerim için; açıyorsan şikayet etmeyeceksin, bu ülke henüz o moda hazır değil, erkeklere tavsiyem ise, ya gözlük takın, ya da pişkinliğe vurmayın. Adam gibi bakın.

İletişimde göz nerede olması gerekiyorsa orada olsun.

Ayıptır, günahtır, terbiyesizliktir.

Hele yanınızda partneriniz varken yapıyorsanız, siz başkalarını x-ray gibi tararken sizinkini de başka yerden tarıyorlardır unutmayın.

Gözünüze gönlünüze sağlık.

Sevgiyle

G.Banu KOCATEPE
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

İnsanlar en çok neye muhtaçtır?

En önemli olan ruh sağlığı ve huzurdur
Haziran 2014

Celal Yağcı bu yanıtı beğendi:

Mutluluk kişinin elinde midir?

Evet çünkü mutluluk insanın kendi hislerinden kaynaklanır.insan her zaman olumlu ve güzel düşündüğünde mutlu olur.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnsan Davranışları

3837 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3680 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3140 Kişi   269 Soru

Filmler

3385 Kişi   192 Soru

Dil Eğitimi

569 Kişi   25 Soru

İnsanlar

440 Kişi   217 Soru

Eğitim

4369 Kişi   643 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Fotoğrafçılık

1948 Kişi   167 Soru

Üniversite

417 Kişi   203 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Ticaret Hukuku

191 Kişi   81 Soru

Müzik

2979 Kişi   473 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

Psikoloji

2911 Kişi   968 Soru

Matematik

716 Kişi   161 Soru

Edebiyat

982 Kişi   204 Soru

Başarı

125 Kişi   40 Soru

Maaş

24 Kişi   22 Soru

İş

122 Kişi   120 Soru

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru

Kişisel Gelişim

2072 Kişi   155 Soru

İş Hayatı

2457 Kişi   325 Soru

Geyik Muhabbeti

1437 Kişi   816 Soru

Öğrencilik

2358 Kişi   123 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2405 Kişi   175 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sosyal Medya

1441 Kişi   213 Soru