Bilmek istediğin her şeye ulaş

%100 inandığım sürece her şeyi yapabilirim.....Bilgiye aç koç kadını....

Haziran 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Birkaç gün önce karalamıştım ki,"kelime anlamını ne zaman öğrendiğimi hatırlamıyorum ama varlığını 16 yaşında fark ettim, 21 yaşında ise bir parçam olduğunu anca anladım. Hal böyleyken 7 yaşında bir çocuğa özgüvenli olması gerektiğini nasıl öğretebilirim ki."
Böyle bir şey aslında özgüven. Varlığı, potansiyeli kendiliğinden keşfedilene kadar telkin, tavsiye, yöntemlerle kurcalanmaya çalışılsa bile tam anlamıyla fayda sağlamayan bir enerji kaynağı.
Kazanılmasına yardımcı olacak en iyi yöntem şahit olmak sanırım. Önce taklit ederek, sonrasında kişiselleştirerek, doğası gereği ucu bucağı olmayan yükselen bir grafik elde edilebilir.
Haziran 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

İnternet'ten gerçek, doğru bilgiye nasıl ulaşılır. Bu sadece internet ile de sınırlı kalmasın; kitap veya bilgilerin doğruluğunu neye göre kıyaslamak gerek? Nette bir bilginin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Bilginin doğruluğundan şüphe duymak gerekir öncelikle. Ardından bilgiyi güvendiğiniz bir kaynakta bulana kadar araştırmalısınız. Güvenli kaynak genellikle kurumsaldır. Güvendiğiniz ya da güvenebileceğiniz bir gazete (Sözcü, Cumhuriyet) ya da web sitesi (Diken, Ekşi, girebilirseniz Wikipedia), bir bakanlık (hangi yalanlar söylenmişti doğrulamaya yarar), bir üniversite (ki burada da ülkemizin ilk beşi güvenilirdir, Amerikan, Alman ya da çoğu diğer Avrupa üniversiteleri güvenilirdir) gibi yerlerden bilginin kaynağına ulaşırsanız zaten güvenirsiniz. Bu arada yukarıdakiler benim güvenilir kaynak seçimlerim; seçim kişiden kişiye değişebilir. Gazete haberleri gibi haberleri Google efendiye yazıp aratmalısınız zaten, bir çok gazete yazmışsa, yerine göre hem yandaş hem de karşı basın haber yapmışsa bilginin kaynağı doğrulanmış olur ama içeriği bilginin niteliğiyle ilgilidir. Mesela enerji bakanı ya da rte ülkemizdeki iş güvenliği tedbir ve yasalarının dünya standartlarında olduğunu söylerse ve siz bunu tüm gazete ve televizyonlardan haber alırsanız bu kişilerin bu kelamda bulundukları doğrulanır ama içerik yine de yalan olur.
Haziran 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

İnternet'ten gerçek, doğru bilgiye nasıl ulaşılır. Bu sadece internet ile de sınırlı kalmasın; kitap veya bilgilerin doğruluğunu neye göre kıyaslamak gerek? Nette bir bilginin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?

bu konuda benim kriterim en az 3. Yani emin olmak için en az 3 kaynaktan bakmak lazım. 2 si farklı birşy söylüyorsa 3. Sü belirleyici kriterdir. Dikkat edilmesi gereken konu, 3 kaynagında farklı taraflara ait olması gerekir.
Haziran 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

23 yaşındayım ama daha kendimi keşfedemedim. Ne tür zekaya sahibim, hangi işi zorlanmadan yaparım, neye yeteneğim var, neye ilgim var, hangi sektörde olmalıyım hiçbirinin cevabını bilmiyorum. Kendimi nasıl keşfederim?

Farklı mekanlarda farklı ortamlarda farklı insanlarla sürekli iletişim ve etkileşim halinde olmadan, seni sıçratacak şartlar ve yeteneklerini farkedemezsin.
Haziran 2017

Cemile bir yanıta alt yorum yaptı

söz konusu çocuk ise kimse kusura bakmayacak. Madem hastalık defolup tedavi olsunlar ve çocuklardan uzak dursunlar.
Dua et 18 yaşında o da uygun gördüğümden değil sadece kızın kendi karar verme özgürlüğü olduğundan yoksa çoktan pedofililikten polise şikayet etmiştim seni.
Mayıs 2017

Cemile bir yanıt verdi.

23 yaşındayım ama daha kendimi keşfedemedim. Ne tür zekaya sahibim, hangi işi zorlanmadan yaparım, neye yeteneğim var, neye ilgim var, hangi sektörde olmalıyım hiçbirinin cevabını bilmiyorum. Kendimi nasıl keşfederim?

Seninle aynı durum ve hislerdeyiz şu an ama tek falan ben kendimi nasıl keşfedeceğimi biliyorum . Sadece uygulayamıyorum. Sosyal fobi asosyallik vs bilirsin işte. Şimdi ilk önce eline kagit kalem alacaksın. Ilk önce kendi alanın ile ilgili sonra da hiç yapmadığın ama merak ettiğin yapmak istediğin ya da bu ilginç ya yapılabilir aslında dediklerini yazacaksınız . Kendimden örnek veriyorum . Ben inşaat Müh okuyorum. En başta bir firmaya gidip ben hem okuyan hemde burda bedavaya sizinle çalışmak istiyorum deyip uni süresince hiçbir baskı hissetmeden kendimia alanima hazırlamak istiyorum. İkinci olarak stajlar dışında kalan yaz süresince kendi ülkemin her şehrini yanımda bir arkadaşım ile baya çıka kaybolarak gezmek istiyorum. Erasmus ve work and travel yapmak istiyorum . Unjveristedeyken aynı zamanda bir ilkokulda dersler vermek istiyorum tabiki gönüllü . Dershane özel ders vs gidemeyenler var ve eksik olduklarını düşünüyorlar bende hazırlık dönemi onlardan biri oldum hep bu düşüncelerinin yanlış olduğunu göstermek istiyorum. Yüzmeyi öğrenmek istiyorum. Hiç kayak yapmadım kayak yapmak istiyorum , bir müzik aletini çalmaya en azından başlamak istiyorum . Karakalem de yapmak istiyorum. Okulum bitmeden bir kaç projede imzam olsun istiyorum . Daha bir çok şey varda okumaya üşenirsiniz. Sonuç olarak bu tarz şeylere karar verip başlayabildiklerine başla o zaman yeterli çaba gösterdikten sonra hangisinde iyisin neyi sevip sevmedin neyi başarabiliyorsun zaten görmüş olacaksın . Öyle masada oturup ben neydi iyiyim ya demekle bulunmaz kendine kanitlayacaksin
Mayıs 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

Linkedin hakkında tam olarak bilgisi olan var mı? Markalar için mi yoksa kişilerin kariyerleri için mi?

Kişilerin kariyerleri açısından önemli. Bana çok faydası oldu. Hahgi konularda diyecek olursanız tecrübeli iş insanlarının fikirleri, yorumları, sorulan sorulara verilen cevapların kalitesi v.b. nedenlerden dolayı Linkedin ciddi bir kaynak. Kullanılmalı. Hatta sömürülmeli 😄Ciddi bir kariyer gelişim sitesi.
Mayıs 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

İnsanların iş hayatlarında başarısız olma nedenleri nelerdir?

Cevap spektrumu oldukça geniş bir soru. 'Tüm nedenler' den başarılı olma nedenlerini çıkarmak daha mantıklı bir yaklaşım olabilir.

Yine de benim aklıma ilk gelen sebep (bu ülke için konuşuyorum diğerleri hakkında ayrıntılı bilgim ve fikrim yok) çalışma şartlarıdır bence. Bu ülkedeki çoğu çalışan, 'iş' yapmak yerine 'iş yapıyor gibi görünmek' zorunda bırakılıyor. Ustalar, şefler, yöneticiler vs iş kalitesinden ziyade şahsi çıkarlarını ön plana koyuyor. Yapılan işte 'iş' in hiçbir önceliği yok.
İnsanlar çalışıyor gibi görünmek için uykularını alamadan çok erken saatlerde işyerinde olmak zorunda bırakılıyor. Çok uzun saatler mesai yapmak zorundalar. Ve bu süreçte iş dışında birşeyler ile ilgilenmeleri yasaklı bir hareket (en azından hoş karşılanmayan). Bu kadar zamanda insanın çalışması mümkün olmadığı için geçen zaman ya işle, ya da boş geçmiş oluyor. Akşam geç saatlere kadar orda kalıp dinlenemeden eve dönüyorlar ve döngü tekrarlanıyor. Böylece kimse 'düşünmeye' fırsat bulamıyor.
Ülkedeki işsizlik durumu sebebiyle bu döngünün dışına çıkıp özgür hareket etmeleri mümkün olamıyor çünkü ne kendilerinin ne ailelerinin karnını doyurmanın başka hiçbir yolu yok. Çocuklarını rahat ettirebilmek için onlardan uzak kalmak zorunda bırakılıyorlar.
Bir iş yerinde sabahtan akşama bulunan biri için çalışmak kökünden türetilen 'çalışan' kelimesi belki de hiç doğru bir tercih değil. Belki de kendisine ve ailesinin minimum düzeyde fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmek karşılığında 'hayat enerjisini', 'düşüncelerini' veya 'ömrünü' kendisine belirlenen bir alanda ve hareketleri son derece kısıtlanmış bir şekilde harcayan 'köleler' olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Son ifade biraz ağır görünebilir. Ama düşündükçe çıkabildiğim yerler bunlar benim. Daha iyimser bir noktaya varabilen varsa beni ikna etmesini canı gönülden isterim :)
Mayıs 2017

Cemile bir yanıta alt yorum yaptı

İnşaat mühendisi diye eklemiştim.
Siz hangi universite?
Hangi konular istersiniz?
Ben metalurji malzemede uzmanlik alanim.
dokum.biz
Mayıs 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Sadece kendine inanmakla.
Mayıs 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Tecrübeyle
Mayıs 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

Neden birçok insan başarılı olmayı istediği halde başarılı olamıyor?

Başarılı insanların ortak özelliklerini incelerseniz pes etmeyen ve yaptığı şeyi veya işi seven insanlar olduğunu görürsünüz. Edison ampulü 1001 inci denemesine bulmuştur. İnsanlar sürekli hata yapar ve ders çıkarır eğer pes etmezse elinde sonunda başarır. Önemli olan her seferine ayağa kalkmak. Çalıştığınız zaman şimdiki halinizden daha kötü olmanız mümkün değil. Ama hiç bir zaman çalışmazsanız bir adım dahi yaklaşamazsınız. Eğer neden pes etmiyorlar ve çok çalışıyorlar diye sorarsanız. Çünkü seviyorlar o kadar çok seviyorlar ve istiyorlar ki kolay kolay pes etmiyorlar ve riskleri göze alıyorlar. Hayal edin illaki bir hayaliniz vardır hemde büyük. Mantıklı düşündüğünüzde çok zor ve riskli olduğunu düşünüyorsunuzdur. Fakat isteğiniz ve sevdiğiniz bir hayal olduğu için sonucu ne olursa olsun, fırsatını bulduğunuzda denemek istiyorsunuz öyle değil mi?
Mayıs 2017

CemileAli Suat Tunçel kişisini takip etmeye başladı

Ali Suat Tunçel, Bilgisayar Mühendisi, @alisuatt

Mayıs 2017

Cemile bu yanıtı beğendi:

EMDR tekniği kendi kendine yapılabilir mi?

EMDR tek başına uygulanabilecek bir teknik değildir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

.NET

1527 Kişi   87 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Öğrencilik

2364 Kişi   124 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

İş Hayatı

2463 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

İnşaat

347 Kişi   116 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

İngilizce

803 Kişi   107 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Muhasebe

280 Kişi   60 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Edebiyat

989 Kişi   204 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Zeka

911 Kişi   94 Soru

Öğrenme Teknikleri

742 Kişi   27 Soru

Kitap İncelemeleri

183 Kişi   13 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

904 Kişi   48 Soru

Dizüstü

191 Kişi   28 Soru

Autocad

316 Kişi   17 Soru