Bilmek istediğin her şeye ulaş

%100 inandığım sürece her şeyi yapabilirim.....Bilgiye aç koç kadını....

Mayıs 21 - 14:20

Cemile bir yanıt verdi.

23 yaşındayım ama daha kendimi keşfedemedim. Ne tür zekaya sahibim, hangi işi zorlanmadan yaparım, neye yeteneğim var, neye ilgim var, hangi sektörde olmalıyım hiçbirinin cevabını bilmiyorum. Kendimi nasıl keşfederim?

Seninle aynı durum ve hislerdeyiz şu an ama tek falan ben kendimi nasıl keşfedeceğimi biliyorum . Sadece uygulayamıyorum. Sosyal fobi asosyallik vs bilirsin işte. Şimdi ilk önce eline kagit kalem alacaksın. Ilk önce kendi alanın ile ilgili sonra da hiç yapmadığın ama merak ettiğin yapmak istediğin ya da bu ilginç ya yapılabilir aslında dediklerini yazacaksınız . Kendimden örnek veriyorum . Ben inşaat Müh okuyorum. En başta bir firmaya gidip ben hem okuyan hemde burda bedavaya sizinle çalışmak istiyorum deyip uni süresince hiçbir baskı hissetmeden kendimia alanima hazırlamak istiyorum. İkinci olarak stajlar dışında kalan yaz süresince kendi ülkemin her şehrini yanımda bir arkadaşım ile baya çıka kaybolarak gezmek istiyorum. Erasmus ve work and travel yapmak istiyorum . Unjveristedeyken aynı zamanda bir ilkokulda dersler vermek istiyorum tabiki gönüllü . Dershane özel ders vs gidemeyenler var ve eksik olduklarını düşünüyorlar bende hazırlık dönemi onlardan biri oldum hep bu düşüncelerinin yanlış olduğunu göstermek istiyorum. Yüzmeyi öğrenmek istiyorum. Hiç kayak yapmadım kayak yapmak istiyorum , bir müzik aletini çalmaya en azından başlamak istiyorum . Karakalem de yapmak istiyorum. Okulum bitmeden bir kaç projede imzam olsun istiyorum . Daha bir çok şey varda okumaya üşenirsiniz. Sonuç olarak bu tarz şeylere karar verip başlayabildiklerine başla o zaman yeterli çaba gösterdikten sonra hangisinde iyisin neyi sevip sevmedin neyi başarabiliyorsun zaten görmüş olacaksın . Öyle masada oturup ben neydi iyiyim ya demekle bulunmaz kendine kanitlayacaksin
Mayıs 21 - 14:07

Cemile bu yanıtı beğendi:

Linkedin hakkında tam olarak bilgisi olan var mı? Markalar için mi yoksa kişilerin kariyerleri için mi?

Kişilerin kariyerleri açısından önemli. Bana çok faydası oldu. Hahgi konularda diyecek olursanız tecrübeli iş insanlarının fikirleri, yorumları, sorulan sorulara verilen cevapların kalitesi v.b. nedenlerden dolayı Linkedin ciddi bir kaynak. Kullanılmalı. Hatta sömürülmeli 😄Ciddi bir kariyer gelişim sitesi.
Mayıs 11 - 17:22

Cemile bu yanıtı beğendi:

İnsanların iş hayatlarında başarısız olma nedenleri nelerdir?

Cevap spektrumu oldukça geniş bir soru. 'Tüm nedenler' den başarılı olma nedenlerini çıkarmak daha mantıklı bir yaklaşım olabilir.

Yine de benim aklıma ilk gelen sebep (bu ülke için konuşuyorum diğerleri hakkında ayrıntılı bilgim ve fikrim yok) çalışma şartlarıdır bence. Bu ülkedeki çoğu çalışan, 'iş' yapmak yerine 'iş yapıyor gibi görünmek' zorunda bırakılıyor. Ustalar, şefler, yöneticiler vs iş kalitesinden ziyade şahsi çıkarlarını ön plana koyuyor. Yapılan işte 'iş' in hiçbir önceliği yok.
İnsanlar çalışıyor gibi görünmek için uykularını alamadan çok erken saatlerde işyerinde olmak zorunda bırakılıyor. Çok uzun saatler mesai yapmak zorundalar. Ve bu süreçte iş dışında birşeyler ile ilgilenmeleri yasaklı bir hareket (en azından hoş karşılanmayan). Bu kadar zamanda insanın çalışması mümkün olmadığı için geçen zaman ya işle, ya da boş geçmiş oluyor. Akşam geç saatlere kadar orda kalıp dinlenemeden eve dönüyorlar ve döngü tekrarlanıyor. Böylece kimse 'düşünmeye' fırsat bulamıyor.
Ülkedeki işsizlik durumu sebebiyle bu döngünün dışına çıkıp özgür hareket etmeleri mümkün olamıyor çünkü ne kendilerinin ne ailelerinin karnını doyurmanın başka hiçbir yolu yok. Çocuklarını rahat ettirebilmek için onlardan uzak kalmak zorunda bırakılıyorlar.
Bir iş yerinde sabahtan akşama bulunan biri için çalışmak kökünden türetilen 'çalışan' kelimesi belki de hiç doğru bir tercih değil. Belki de kendisine ve ailesinin minimum düzeyde fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmek karşılığında 'hayat enerjisini', 'düşüncelerini' veya 'ömrünü' kendisine belirlenen bir alanda ve hareketleri son derece kısıtlanmış bir şekilde harcayan 'köleler' olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Son ifade biraz ağır görünebilir. Ama düşündükçe çıkabildiğim yerler bunlar benim. Daha iyimser bir noktaya varabilen varsa beni ikna etmesini canı gönülden isterim :)
Mayıs 04 - 23:24

Cemile bir yanıta alt yorum yaptı

İnşaat mühendisi diye eklemiştim.
Siz hangi universite?
Hangi konular istersiniz?
Ben metalurji malzemede uzmanlik alanim.
dokum.biz
Mayıs 04 - 18:15

Cemile bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Sadece kendine inanmakla.
Mayıs 04 - 18:14

Cemile bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Tecrübeyle
Mayıs 04 - 17:45

Cemile bu yanıtı beğendi:

Neden birçok insan başarılı olmayı istediği halde başarılı olamıyor?

Başarılı insanların ortak özelliklerini incelerseniz pes etmeyen ve yaptığı şeyi veya işi seven insanlar olduğunu görürsünüz. Edison ampulü 1001 inci denemesine bulmuştur. İnsanlar sürekli hata yapar ve ders çıkarır eğer pes etmezse elinde sonunda başarır. Önemli olan her seferine ayağa kalkmak. Çalıştığınız zaman şimdiki halinizden daha kötü olmanız mümkün değil. Ama hiç bir zaman çalışmazsanız bir adım dahi yaklaşamazsınız. Eğer neden pes etmiyorlar ve çok çalışıyorlar diye sorarsanız. Çünkü seviyorlar o kadar çok seviyorlar ve istiyorlar ki kolay kolay pes etmiyorlar ve riskleri göze alıyorlar. Hayal edin illaki bir hayaliniz vardır hemde büyük. Mantıklı düşündüğünüzde çok zor ve riskli olduğunu düşünüyorsunuzdur. Fakat isteğiniz ve sevdiğiniz bir hayal olduğu için sonucu ne olursa olsun, fırsatını bulduğunuzda denemek istiyorsunuz öyle değil mi?
Mayıs 04 - 17:36

CemileAli Suat Tunçel kişisini takip etmeye başladı

Ali Suat Tunçel, Bilgisayar Mühendisi, @alisuatt

Mayıs 04 - 17:29

Cemile bu yanıtı beğendi:

EMDR tekniği kendi kendine yapılabilir mi?

EMDR tek başına uygulanabilecek bir teknik değildir.
Mayıs 04 - 17:29

Cemile bu yanıtı beğendi:

EMDR tekniği kendi kendine yapılabilir mi?

Bu nokta eft ile karıştırılan noktası emdr'ın. Emdr travmalarda kullanılan başlamadan önce olumlu imajinasyonun yapılması gereken, bir uzman tarafından takılmaların gözlenmesi ve sürecin yönetilmesi gereken bir tekniktir.
Mayıs 04 - 17:29

Cemile bu yanıtı beğendi:

EMDR tekniği kendi kendine yapılabilir mi?

İnsanın kendini gıdıklayamaması gibi bu teknikte tek başına yapılamaz sanıyorum.
Mayıs 02 - 11:56

CemileSinema konu başlığını takip etmeye başladı.

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla kar...

Mayıs 02 - 11:56

CemileGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Mayıs 02 - 11:56

Cemileİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 02 - 11:56

CemileYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Kişisel Gelişim

1950 Kişi   155 Soru

.NET

1360 Kişi   87 Soru

Web Siteleri

3144 Kişi   264 Soru

Eğitim

4134 Kişi   635 Soru

Öğrencilik

2244 Kişi   122 Soru

Kitaplar

2995 Kişi   267 Soru

Psikoloji

2773 Kişi   960 Soru

Filmler

3279 Kişi   191 Soru

İnşaat Mühendisliği

225 Kişi   105 Soru

Bilgisayar

2562 Kişi   441 Soru

Yabancı Dil

978 Kişi   102 Soru

İş Hayatı

2381 Kişi   325 Soru

Girişimcilik

3534 Kişi   360 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2307 Kişi   176 Soru

Siyaset (Türkiye)

1444 Kişi   472 Soru

İnşaat

331 Kişi   114 Soru

Bilgisayar Programları

1809 Kişi   180 Soru

İngilizce

763 Kişi   107 Soru

Felsefe

1885 Kişi   498 Soru

Muhasebe

262 Kişi   59 Soru

Teknoloji

1903 Kişi   580 Soru

Edebiyat

948 Kişi   203 Soru

Mal

659 Kişi   367 Soru

Zeka

846 Kişi   92 Soru

Öğrenme Teknikleri

691 Kişi   27 Soru

Kitap İncelemeleri

176 Kişi   13 Soru

Türkiye Sorunları

1129 Kişi   239 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

869 Kişi   48 Soru

Dizüstü

188 Kişi   28 Soru

Autocad

293 Kişi   17 Soru