Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2015

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Google'ın sağ tarafında çıkan reklamları nasıl yapıyoruz?

Merhaba, arama yaptığınızda sağ tarafta çıkan reklamlara ürün listeleme reklamları deniyor. Web sitesinde olan tüm ürünler Google'ın Merchant Center adını verdiği bir panele yükleniyor ve aramalarda bu şekilde çıkıyor.

Diğeri ise Dinamik yeniden pazarlama ( Dynamic remarketing) deniyor. Web sitesinin ürün sayfasında gezdiğiniz zaman siteye eklenmiş kodlar sayesinde cookie niz kayıt altına alınıyor ve gezdiğiniz sitelerde karşınıza o ürünler gösterilebiliyor.
Şubat 2015

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Adwords'de her kampanya için ayrı kart kullanmak mümkün müdür?

Öyle bir şey yapılamıyor maalesef. Faturalandırma hesap üzerinden yapılabilir.
Ocak 2015

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Aynı lokasyon, aynı hedefleme, aşağı yukarı aynı anahtar kelimeye sahip 2 Adwords kampanyası oluşturdum. Her birinin ayrı bütçesi var. Nedense birinde gösterim diğerinden %50 daha fazla. Bunun nedeni ne olabilir?

2 kampanyayı da aynı linke mi yönlendiriyorsunuz? Eğer öyleyse çok normal, anahtar kelimeler birbiri ile çakışmamalı. Tıklama başına maliyetleriniz de aynı mı?
Mart 2014

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Evcil hayvanım olsun istiyorum fakat daha önce deneyimim olmadığı için korkuyorum acaba bakabilir miyim? Bir de kedi mi baksam köpek mi?

Arkadaşlarımızın da dediği gibi eğer evde geçirecek vaktiniz yoksa kesinlikle köpek almayın hayvana yazık edersiniz.

Kedi bakılmak için daha uygundur. 2 kedi bakan biri olarak şunları söyleyeyim.
  • Her kedinin karakteri çok farklıdır bu yüzden eğitim alır ya da almaz gibi bir şey söyleyemeyiz. Benim 1 kedim bakışlarımdan ne demek istediğimi anlarken diğerinin umurunda bile olmuyor.
  • Tuvalet alışkanlıkları çok kolaydır. Çok küçükken alırsanız işerken yakalayabiliyorsanız kumuna götürün ya da çişini kumuna koyun zaten kısa sürede kendi yerine alışacaktır.
  • Eviniz hava almıyorsa tuvaleti kokacaktır aksi takdirde düzenli temizlikte koku kalmıyor. Kedinizi beslemeniz önemli.
Daha fazla uzatmayayım. Kedi sahibi olmak çok farklıdır. Çok farklı bir sevgisi ve dostlukları vardır.
Şubat 2013

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Sosyal ağlarda sigorta şirketlerini takip etmenin avantajları neler olabilir?

Sosyal ağlarda şirketleri takip etmenin yararları genel olarak aynı.
  1. Şirket haberlerine ve bilgilerine çabuk erişebiliyorsunuz.
  2. İletişim kurmak için en basit ve kolay yol.

Bazı şirketler ise müşterisini ve takipçisini bağlamak için çeşitli fırsatlar sunuyor ama bir sigorta şirketi ne gibi fırsat sunar onu bilmiyorum.
Şubat 2013

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Bir sosyal ağ sitesi yaptırmak istesem ne kadara mal olur?

Sosyal ağ sitesi yapacaksanız öncelikle planı çok iyi yapılmalı. Ben şu an Türkiye'ye kabul ettirmeye çalıştığımız bir sosyal ağ sitesi içinde yer alıyorum. İnanın harcadığınız paraya değmeyecek şeyler çıkabiliyor. Ufak bir grup ile bu işe girecekseniz çalışanlara maaş ve sitenizin domain, hosting masrafları dışındaki fiyatlar tamamen sizin planınıza kalıyor. Reklamı nasıl yapacaksınız? Google için para mı dökeceksiniz yoksa SEO'nuza güveniyor ve onunla yetiniyor musunuz? Online olarak vereceğiniz reklam dışında geleneksel medyayı kullanacak mısınız? Buna gerek var mı, geri dönüşü iyi olur mu? Sosyal ağ demek sürekli yenilenmesi ve kontrol edilmesi gereken bir yazılımı barındırır içinde. Bunun en iyi şekilde olmasını sağlamalısınız ve en büyük ama en büyük soru, her şeyi muhteşem şekilde yaptınız ama Türkiye için uygun bir platform mu oluşturuyorsunuz acaba? En önemli şey bu oluyor. Nice uygulamalar ve girişimler heba oldu bu yüzden. Siz siz olun yeni bir girişime kalkışmadan önce çok iyi bir pazar araştırması yapın ve Türkiye'de kabul edilip edilmeyeceğini kafanızda iyi oturtun.
Şubat 2013

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Bildiğiniz küçük ama ilginç bilgiler nelerdir?

Japonya'da misafire çay ikram edildiğinde artık gitme zamanınızın geldiği ima edilir.
Şubat 2013

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Gün geçtikçe kaybettiğin şey ne?

İnsanların dürüst olduğuna dair olan inancım.
Şubat 2013

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Popüler yabancı dizilerin Türkiye'ye adapte edilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Risk almamak değil de kolaya kaçtığını düşünüyorum çünkü risk çok büyük. Her yapımı kaldıramaz Türkiye. En son Monk türevi Galip Derviş başlayacak.
Şubat 2013

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Ağustos 2012

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Sosyal medya uzmanı tam olarak ne iş yapar?

Türkiye'de Facebook ve Twitter hesaplarını kontrol edenler sosyal medya uzmanı olarak geçiniyor malesef. Uzmanlık bu kadar basit mi? Ajans ve şirketlerin hatası malesef bu durum. Bana göre sosyal medya uzmanı hesapları hesapların kontrolü ve reklamını yaptığı gibi, internet reklamcılığı ve arama motoru optimizasyonu konusunda da bilgili olmalı. Girdiği içerik siteye uygun olmalı. Koordineli bir şekilde yazılım uzmanıyla çalışmalılar.
Ağustos 2012

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Sosyal ağ hesapları ile web sitelerine giriş yapmanın dezavantajı olduğu durumlar var mı? Örneğin inploid.com için ayrı bir hesap oluşturmak ile sosyal ağ hesabından giriş yapmak arasında nasıl bir fark var?

Sosyal ağlar kullanıcılarına daha çabuk ulaşmak için bunu yapıyorlar ve yapmalılar da. Facebook ve Twitter üzerinden takip edilmek en çabuk iletişim olarak görülüyor. Sosyal ağ üzerinden yapılan ve kişisel ağlar üzerinde paylaşımı hedeflemek de şüphesiz en temel amaçlardan.
Temmuz 2012

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Another adlı animeyi izlediniz mi? Sonunu tahmin etmiş miydiniz?

İzledim.Olmayan karakter tahminlerim arasında vardı ama kesin budur diyebileceğiniz bir nokta göstermemeleri güzel tabii.
Temmuz 2012

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

NBA'de en sevdiğiniz adam kimdir?

Beni Nba'e bağlayan adam Magic Johnson'dır.En sevdiğim adamlar diyeyim.Kareem,Jordan,Kobe,David Robinson.
Temmuz 2012

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Manga okumak mı? daha zevkli yoksa Anime izlemek mi?

İkisinin de yeri ayrı diyelim.Birçok manga var ki hala Türkçe'ye çevrilmemiş olan animelerden çok daha akıcı ve zevkli.
Temmuz 2012

Cemil Uzun bir yanıt verdi.

Sosyal medya yöneticiliği ve ya sosyal ağların ömrü ne kadar?

Sosyal medyanın ömrünün kısa olacağını düşünenler hatta bunun üzerine kitap yazanlar var.Bana göre sosyal medya geleneksel medyanın yerini almaya başladı bile.Televizyonlar,gazeteler,radyolar.Hepsi sosyal medya araçlarını kullanıyor artık.Kullanmak zorunda!Tasarruf yapılması gerektiğini düşünmüyorum aksine ne kadar çok girişim o kadar şans,o kadar açılım.