Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cengiz Tiryaki, 

Computer Programmer

Android Application Developer

Mart 2016

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

Bazı müzikler size hiç doğrudan etki yaptı mı? Evetse O tüylerinizi diken diken yapan müzikleri bizlerle paylaşır mısınız?

Madonna- La Isla Bonita,

Berlin -Take my breath away

Laura Branigan - Self Control
Grup yorum- Uçurtmayı Vurmasınlar
Ekim 2015

Cengiz Tiryaki bir yanıta alt yorum yaptı

İşlemcisi i5.Ekran kartı 2GB.Mid 2013.
İşlemci i5 ve üzeri ise bence işinizi görür. Mid 2011 MAc Air ile geliştirme yapan (hala aynı makine ile) çok arkadaşım var.
Ekim 2015

Cengiz Tiryaki bir yanıta alt yorum yaptı

Taşınabilirlik önemli benim için.Bu yüzden mini pek düşünmüyorum.
Mac mini düşünseniz?
Ekim 2015

Cengiz Tiryaki bir yanıta alt yorum yaptı

Android IDE lerde kasma olur mu peki sizce? Ayrıca iPhone cihazım cihazım olmadığı için sanal çalışacağım.Değişen bir şey olur mu?
İşlemci i5 ve üzeri ise bence işinizi görür. Mid 2011 MAc Air ile geliştirme yapan (hala aynı makine ile) çok arkadaşım var.
Ekim 2015

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

iOS geliştirme yapmak için Mac Air almayı düşünüyorum. Mac Air performansının düşük olduğu söyleniyor. Pro ise pahalı geliyor bana biraz. Sizce 4GB RAM, 256 SSD, 1.3GHz işlemci hızı olan bir Air yeterli olur mu?

İşlemci i5 ve üzeri ise bence işinizi görür. Mid 2011 MAc Air ile geliştirme yapan (hala aynı makine ile) çok arkadaşım var.
Şubat 2015

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

Adını hatırlayamadığımız filmleri nasıl bulabiliriz?

Bu konuda alternatifler şunlar:
NOT: Bu arada film nasıl bir filmdi. Belki ben izlemişimdir, hatırlarım.

ÖNEMLİ EDİT: Artık whatismymovie.com var bunun için :)
Şubat 2015

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Yeşim türküöz büyü dükkanı
yeşim türküöz iç dünya oyunları mükemmel bir psikodrama ve kişisel gelişim içeren hem öğretici hem bütün içinizdeki sorulara cevap bulabileceğiniz kitaplar
Kasım 2014

Cengiz Tiryaki  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mutluluk ancak kötü bir hafızayla mümkün olabilir' temalı yeni yazım yayında : yunusagore.com/573

17 |

Ekim 2014

Cengiz TiryakiBarış Arslan kişisini takip etmeye başladı

Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı, @BySplash

SAP ABAP Consultant @itelligenceTR, CEIT and IT Yeditepe University, Relevant with Social Media!

Ekim 2014

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

Kendimi çok çirkin buluyorum. Kız arkadaşım var fakat kendimi tipsiz hissettiğim için buluşmaya bile gidemiyorum. Başka insanları görünce kıskanıyorum. Bana yakışıklı diyen insanlar, sadece ailem ve kız arkadaşım. Bu beni çok üzüyor. Kendimi iyi hissetmek için ne yapmam gerekiyor?

Anlaşılan henüz çok gençsiniz. Erkekte yakışıklılık eli para tutana kadar önemlidir, sonra cüzdan ve kalbin genişliği önem kazanır. Sevgiliniz var, sizi de yakışıklı buluyorsa bulmuş da bunuyorsunuz derim.
Ekim 2014

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

Her çocuk özeldir filminde Amir Khan'NIN çocuğun resminni çizdiği sahnede...
Muhabbet
Eylül 2014

Cengiz Tiryaki bu yanıtı beğendi:

Bir felsefesi olduğunu düşündüğünüz müzik adamları/grupları kimlerdir?

Pink Floyd bir bütün olarak da, tek tek Roger Waters, David Gilmour ve ölmeseydi asıl kurucusu Syd Barrett ile de dünya gerçeklikleri üzerine şarkı sözleriyle tam bir felsefik, psikodelik müzik grubudur. Zaten ses mühendisi olan grup üyeleri bir müzik eserinde kullanılabilecek en umulmayan şeyleri kullanırlar. Yüksek dozda esriklik barındırır.

Led Zeppelin'in şiirsel felsefikliği de dillere destandır, adamların Kashmir parçasıyla mistikliğin ve düşlem gücünün doruklarında gezdikleri görülebilir. Stairway to Heaven'dan bahsetmeye bile gerek yok. Bir de Gallows Pole dinleyin bakalım. Dar ağacında cellatla muhabbet nasıl olurmuş diye.

REM grubu da solisti ve söz yazarı Michael Stipe ile çok değerli düşünsel parçalara, güzel metaforik anlatımlara yer verir. "Losing my Religion" ve "Everybody Hurts" gibi felsefe akan müzik eserleri, en sevilenler listesinde başa oynarlar ve melodik olarak da en ünlü rock eserlerindendir değil mi? Bunun yanında "Drive", "Electrolite", "Orange Crush" da dinlemelisiniz.

Son yıllarda Alter Bridge de parçalarındaki derin anlatımla (örn. Broken Wings, Open Your Eyes, In Loving Memory) ön plana çıkmıştır benim nezdimde. Gitar soloları muhteşemdir, hızlı, sert ama derindir.

King Crimson tabii ki. Parçaları son derece ütopik anlatımlarla bezeli, gerçeklerden de dem vuran değerli bir gruptur, "Starless", "Moonchild", "Epitaph" vs. dinlenilesi, felsefik ve insanı kendinden geçiren müzikal altyapısıyla sağlam parçalardır.

Bob Dylan felsefe yapan ve bunu dolaylı yoldan, metaforik anlatımlarla insanlara gizemli gizemli veren bir müsizyen olarak duayendir denebilir. Amerika'nın siyasi çalkantılarını, insanlığın ayıplarını, savaşların gereksizliğini, kadınların güzelliğini her yönüyle ele alan şarkılar yazmış ve beğenilme derdi olmadan yolunda yürüyerek tam bir düşün adamı olduğunu ispatlamıştır. "One more cup of coffee" ve "Knocking on Heaven's Door" en bilinenleri ancak "Tangled up in Blue" , "Mr. Tambourine Man", "Gotta Serve Somebody" gibi parçaları da bilinmelidir.

Johnny Cash, insan hakları (God's gonna cut you down, Redemption Day, Folsom Prison), emekçilerin çektikleri (Sixteen Tons), aşkın esrikliği (Ring of Fire, Solitary Man) gibi konularda dahiyane basitlikte ve müthiş müzikalitede country rock& blues tadındaki eserleriyle de düşünen/düşündüren müzisyenlik dalında ön saflardadır kesinlikle.

Yabancılardan en son ve kendi güncelimde en sevdiğim grup olarak öne çıkan bir grup var ki, o da Other Lives'tır. Belki pek çoğunuz henüz duymamış olabilir ama gerçekten açıp dinlemenizi, sözlerindeki derinliği anlamanızı, melankolik, düşüncelere daldıran, hayallerde gezindiren kaliteli müzikal altyapısını duymanızı dilerim. Özellikle resmi klibi dünyanın çeşitli yerlerinden insanların katıldığı yarışmayla belirlenmiş "Dust Bowl III" parçası, klibindeki muhteşem oyunculukla da modern insanın kendi şeytanlarıyla başbaşa kaldığında ne halde olabileceğini, etrafına nasıl acımasız bir farkındalık geliştirebileceğini vurgular! Eserin sahibi Other Lives da, videoyu yapan yönetmen de, kalabalığın içindeki yalnızı oynayan o tek oyuncu da muhteşem vermektedirler bu duyguyu. Diğer parçalarından sözlerine ulaşamadığım ve sözlerini anlayamadığım "Take us Alive" sadece o vurucu müziğiyle bile baştan çıkarıyor algılarımı. "Desert" keza öyle. "Weather" parçası da 2 nota baz alınarak yapılan devasa bir eser, sözleriyle de dünyanın geçiciliğini, günlerimizin sayılı oluşunu, insanlığın bir değer kavramı çerçevesinde nelerle uğraştığını kulaklarımıza fısıldıyor resmen. Albüme adını veren "Tamer Animals" da ismiyle bile dikkat çekiyor: "Terbiye eden Hayvanlar". Bu biz insanlara sağlam bir çıkıştır. : ) Kısaca Other Lives, bilinesi, dinlenesi.

Vee geleyim ülkemize!

Türkiye'den, yani o kadar geri bırakılmışlığa terk edilmeye çalışılan ama her şekilde DİRENEN güzel ülkemizden çıkan güzel müzik grupları ve müzisyen kişilikler de vardır, örneğin:

Redd grubu tam anlamıyla karşılıyor ülkemiz Rock'ının felsefik aktarımını ve güzel cümlelerle derdini anlatmak yolunda çok sağlam melodik parçalar yazıp söylüyorlar. Örneğin,
"Hâlâ Aşk Var mı? " , "Mutlu Olmak için" , "Ellerini Kaldır" vs.

İntihar etmeyip şu sahnelerin daha çok kalitesiz insanla işgaline izin vermeseydi, müthiş yeteneğiyle güzel insan, sağlam Blues gitaristimiz Yavuz Çetin de insanlarımızı daha çok düşünmeye, hayatın yozluklarına başkaldırmaya davet etmeye devam ederdi! Son albümü "Satılık" 'tan kalan parçaları arasında özellikle "Yaşamak İstemem" adlı eserinde dünyanın ne menem bir hale geldiğini Yavuz Çetin öyle bir anlatmıştır ki! Şu üç mısralık sözleri bile nasıl derin bir insan olduğunu gösterir:
"Benden bir ruhsuz yaratmayı nasıl başardınız?
Benden bir uyumsuz yaratmayı nasıl başardınız?
Benden 'sizden biri' yaratmayı nasıl başardınız? "

Evet bu sözlerin üstüne denecek şey yok... Işık içinde ol Yavuz Çetin, toprağın bol olsun...

Pentagram grubu iyi ki bir efsane olarak devam ediyor, grubun Aşık Veysel düzenlemesi "Gündüz Gece", "Bir" , "Şeytan Bunun Neresinde" gibi parçaları yaşadığımız dünyayı, inançlarımızı, yaşam biçimlerimizi en sağlam sorgulayan sözlere sahiptir.

Pentagram'dan ayrılan Ogün Sanlısoy da çok güzel düşündürücü eserler yaratmıştır:
"Hadi Beni Güldür", "Bilmece", "Büyüdük Aniden" vs...

Erkan Oğur üstadımız da ülkemizden çıkan en nadir sanat ve zanaat ustalarından. Yarattığı müthiş müzik aleti olan perdesiz gitarla çaldıklarını dinlememişseniz eğer, müziğin o alıp götüren, uçurucu, düşüncelere daldıran dünyasının önemli bir kısmından habersizsinizdir. "Divane Aşık gibi", "Ey Zahit Şaraba Eyle İhtiram", "Derdim Çoktur Hangisine Yanayım? " gibi parçaları daha isimleriyle bile insanda etki uyandırır...

Fikret Kızılok'u anmazsak da olmaz, onun hangi eserinin düşünsel özü yoktur ki? "Kalbim" parçasında "Bir dünya istedin kardeşçe, olamadı... " diyen, "İnişlerim Çıkışlarım" da bir insanın kendine bakışını ve kendi kendini yargılayışını en samimi dille yapabilen, toplumunun dertlerini kendine dert etmiş, büyük bir sevgiyle de Aşık Veysel'in çıraklığını yapmış bir adamdan bahsediyoruz. Nazım Hİkmet'in şiirleriyle ülkenin siyasi olarak en çalkantılı yıllarında albüm yapmış (Not Defterimden) bir adamdan bahsediyoruz, "Vurulduk Ey Halkım" diyen, "Mustafa Kemal: Bir Devrimcinin Güncesi" eserleriyle gericiliğin tepesine binen ve bilindik müzikal algıların çok ötesinde korkusuzca davranabilen, isterse bir başbakanı şarkısıyla direk karşısına alabilen bir müzisyenden bahsediyoruz (Süleyman hep başbakan) . Yurdum insanına da "Why High One Why" diyerek yaratıcılığın ve sorguculuğun en uç örneklerinden birisini sergilemiştir bu alçakgönüllü, deniz sevdalısı güzel insan. Ömrünün son zamanlarında da, o kötü kalp krizinden önce, çok sevdiği denizle arasına girmeyecek şekilde "Paslanmayan kadın arıyorum. " demesi ne kadar da ince ve güzel bir zekâsı olduğunu göstermez mi? İsmin daima yaşasın Fikret baba. Işıklar içinde olsun senin de ruhun.

Feridun Düzağaç için hayatı acısıyla tatlısıyla anlatan müzisyen/şair dersem yanlış olmaz kendimce. "Yürüdüm" parçasındaki sözlerin gidişatı koca bir hayatı (kendisininkini) özetler. Ölümle ilgili korkmadan konuşabilmesi de çok değerlidir kanımca, örneğin "Bir gün Ölürsem" parçasını dinlemelisiniz. "Yüzün" parçasında kişinin sevdiğine ayna tutmasını ele alır ve kadınına verdiği tavsiyeler değil her erkeğin harcı, istersen düşünür ol, zor edersin öyle bir tavsiyeyi kadınına! O sözleri parçanın içinde dinleyin derim, buraya yazmayacağım.
Bir şarkısında da "O kadar dolmuşum ki şu boşluğun içinde. " diyerek şarkı sözlerindeki düşünsel derinlik arayışımda çıtayı çok yükseltmiş bir düşünür/müzisyendir Feridun ağabey.
Rahmetli üstad Fikret Kızılok'un "Tek Başına" adlı eserini de yeniden yorumlayışı çok dokunaklıdır son albümüyle.
İyi ki var ve iyi ki şarkılarını söylemek için ortaya çıkmış dediğim müzik adamlarındandır kendisi.

Kesmeşeker grubunun "Ne zaman gitti tren? " parçası bana hayat üstüne düşünmeyi öğretmiştir şu sözüyle de: "Uzundur ömür, meraklanma. Mühimdir yalnızlık, telaşlanma. " Ağır gelebilir kimilerine ama öyledir işte.

Dilerim ülkemizde daha nice gruplar ve müzisyenler çıkacaktır. Tek tük de olsalar kıymetlidirler ve sevilmeye devam edileceklerdir. Daha burada ismini anmadığım/anamadığım nice müzik grubu ve müzisyen elbette var. Onları da diğer arkadaşlarıma bırakırsam ayıp etmem sanırım. Soru güzel, konu güzel, daha çok müzisyenden birbirimizi haberdar edelim ki ufkumuz genişlesin. : )
Ağustos 2014

Cengiz TiryakiGökhan Örün kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Örün, Girişimci, @GokhanOrun

Girişimci - Mobil Uygulamalar Uzmanı - swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me

Ağustos 2014

Cengiz Tiryakiİlker Küçükil kişisini takip etmeye başladı

İlker Küçükil, Yazılım Mühendisi, @kucukil

Ağustos 2014

Cengiz TiryakiOmer Ayverdi kişisini takip etmeye başladı

Omer Ayverdi, Web Developer, @omerayverdi

IT sektorune her zaman merakim olsa da yillarca takip etsemde son 4 yildir ciddi olarak ilgilenmekte olan biriyim. Tavsiyem size girmeyin tam bir deli isidir :D Bu arada fotodaki adam ben degilim Bjarne Stroustrup, C'yi object orient'a ceviren adam yani C++'a.

Temmuz 2014

Cengiz Tiryaki  yeni bir  gönderide  bulundu.

Duman - Manası Yok

Duman Official Youtube Channel
Haziran 2014

Cengiz Tiryaki  bu yazıyı beğendi:

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2638 Kişi   445 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

904 Kişi   48 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Bilgisayar Mühendisliği

830 Kişi   76 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Öğrenci Olayları

780 Kişi   17 Soru

Öğrenci Kredileri

493 Kişi   11 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Denklem

251 Kişi   1 Soru

Mühendislik

792 Kişi   66 Soru

Öğrenci Kulüpleri

278 Kişi   4 Soru

Bilgisayar Ve Bilişim Kulübü

410 Kişi   25 Soru

Yazılım Algoritmaları

485 Kişi   31 Soru

Yazılım Eğitimi

20 Kişi   9 Soru

C++ (Programlama Dili)

94 Kişi   20 Soru

Programlama Dilleri

579 Kişi   94 Soru

Yazılım

3269 Kişi   564 Soru

İnternet

2633 Kişi   543 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Yazılım Geliştirme

1234 Kişi   187 Soru

İşletim Sistemleri

173 Kişi   60 Soru

ASP.NET

273 Kişi   142 Soru

İnternet Güvenliği

207 Kişi   40 Soru

Sınav

237 Kişi   66 Soru

İnternetten Para Kazanmak

634 Kişi   61 Soru

inploid Ağları

100 Kişi   32 Soru

C# (Programlama Dili)

370 Kişi   83 Soru

Atatürkçülük

89 Kişi   13 Soru

ARGE (Araştırma Geliştirme)

244 Kişi   30 Soru