Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emel Gerçek, 

Arkeolog

herşey mümkündür!

Ekim 2018

Emel Gerçek  bu yazıyı beğendi:

Boyun Düzleşmesine Sıcak İyi Gelir Mi?

Boyun Düzleşmesine Sıcak İyi Gelir mi?
Boyun düzleşmesine sıcak çok iyi gelir. Boyun kasları gerilmeden ve işlevlerini yeterli şekilde yerine getiremediği için zamanla kemiksileşerek katılaşırlar. Sıcak su torbası, sıcak havlu, sıcak su gibi sıcak uygulamalar boyun düzleşmesine ve ağrısına çok iyi gelir. Katılaşan kulunç halini alan kasları yumuşatır ve ağrıları azaltmakta çok faydalıdır.
Boyun düzleşmesi rahatsızlığı yaşayan kişiler mutlaka fizik tedavi olmalıdırlar. Fizik tedavi boyun omurlarının açılmasına çok fayda sağladığı gibi buradaki kasların yumuşamasını da sağlar. İlerlemeyi durdurarak fıtık ve kireçlenme oluşumunun önüne geçmiş olur. Fizik tedaviden hemen sonra boyun çok iyi korunmalı ve sıcak tutulmalıdır. Tedavi sonrasında soğuk havaya çıkılmamalı ve rüzgardan korunmalıdır.
Çok ağrılı dönemlerde hemen sıcak su altına girerek kasların yumuşamasını ve damarların açılmasını sağlamalısınız. Sıcak su kasları yumuşatır ve buradan geçen damarları genişlettiği için kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Boyun bölgesi bu şekilde kan dolaşımının hızlanması ile çok daha iyi beslenebilmektedir. Sıcak su banyosundan sonra boyun bölgesi kas gevşetici kremlerle ovulabilir. Kas gevşetici uygulamada yanlış bilinen şey krem sürüldükten sonra sıcak su torbası yada sıcak havlu konulmasıdır. Bu yanlış bir davranış olup kremlerin üzerine sıcak uygulama yapılmamalıdır. Kas gevşetici krem uygulamasından önce sıcak uygulama yapılıp üzerine krem sürülmelidir. Krem uygulamasından sonra ise gene boyun bölgesi soğuktan korunmalıdır.
Boyun düzleşmesi olan kişiler evde kendileri de boyun egzersizi yapabilirler. Boyun egzersizleri yaptıktan sonra boyun omurları açılır ve omurlar içerisinde bulunan diskler rahatlar. Bu da boyun bölgenizin çok rahatlamasına ve tedavi olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda da boyun egzersizleri ile boyun kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlarsınız. Egzersizler bu rahatsızlık için hayati önemdedir. Mutlaka ihmale gelmemesi ve bu egzersizlerin yapılması gereklidir. Egzersiz sonrasında da boyun sıcak tutulmalı gevşemiş olan kaslar soğuktan korunmalıdır. Boyun düzleşmesine soğuk hiç iyi gelmez. Masa başında çok kalmak zorunda olan kişiler ise arada bir kalkıp boyun bölgelerini esnetecek egzersizler yapmalıdır. Çok araba kullanmak zorunda iseniz mutlaka birer saat sonrasında ara verip kolları ve boyun bölgesini rahatlatmalıdır. Kasların daha çok gerilmesini engellemiş olurlar. Her bir saatte bir oturan kişiler kalıp yürümelidirler. Boyun bölgesine uygun yastık kullanmalıdırlar. Mutlaka uyumak için kullandıkları yastık ortopedik özellikte olmalıdır. Boyun düzleşmesi olan kişilerin kireçlenme oluşmaması için boyun bölgesine doğal içerikli yağlar kullanmaları da çok faydalıdır. Bu yağlar boyun derisi ile içeri çekilir ve buradaki iltihaplanmayı, kireçlenmeyi önlemektedir. Aynı zamanda da bu yağlar doğal ağrı kesici yağlardır. Ada çayı yağı, lavanta yağı, kekik yağı, susam yağı, zencefil ve zerdeçal yağı bu yağlar arasındadır. Bu yağlar ile boyun masaj yapılmalı ve sıcak tutmak için de boyun bir tülbent ile sarılmalıdır. Mümkün ise bu yağlar ile boyun kısmı masaj yapılmalıdır. Masaj buradaki kasların yumuşamasında da çok etkilidir.
Boyun düzleşmesine sıcak su banyosu, havuz, hamam, sahuna, kaplıca, sıcak su torbası, sıcak havlu ısıtıp koymak çok faydalıdır. Boyun kasları yumuşar ve ağrıların geçmesine yardımcı olur. Egzersiz, fizik tedavi sonrasında ise boyun soğuktan korunmalıdır. Kas gevşetici krem ve yağlar ile boyun masaj yapılmalı ve mümkün olduğunca sıcak tutulmalıdır. Boyun düzleşmesi olan kişilerin kendini soğuk havalardan ve rüzgardan koruması çok önemlidir.

Kaynak:saglikpersonelleri.com/saglik/boyun-duzl. . .
Ocak 2018

Emel GerçekPınar B. kişisini takip etmeye başladı

Pınar B., Felsefe Öğretmeni, @pinarboyraz

Yeryüzünün tavan arasındayım.

Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Hangi inploid üyeleriyle dışarıda bir şeyler içmek isterdiniz?

Hakan (@hakkan) ,Serkan Köse (@serkan) ,Hakan Köse (@hakank) ,Ece Naz Sonat (@lorquina) ,Nazende (@nazende), İlke Winterwitch (@ilkesanlav) ,Bazarov (@kaisersoze) , Kaan Kara (@Simsiyah) , Devrim Deniz Bardakcı (@devrimdeniz) , Ayhan Şimşek (@zindoz98) , Güzin Turhan (@guzinturhan) , Uğur Çakmak (@ugurcmk) , Seda Atadan (@sedaatadan) , Kibritci Kiz (@kibritcikiz) , Gökhan Biçer (@Denizcigokhan) , Gökhan Çancılar (@gokhancss) , Rasih Uğur Uyanık (@mimarankara) , Gonca Köse (@GNCKSE) , Mehmet Volkan Balbay (@mvolkanbalbay) , Emel Gerçek (@cenin) , Aykut Kardaş (@unknow) , June (@june) , Jolene (@glgnydn) , Yoldan Geçen (@yoldangecen) , Nurcandemir (@nurcandemir) ,( Şaman Bayyurt (@chamacon) ,Cevahir Çakır (@cevahircakir) ismini hatırlayamadıklarım da var artık daha sonra eklerim. Bence şööyle uzunca bir masa ne keyifli olurmuş. Hadi yeni yıl akşamı buluşalım. Herkese uyar bence :))
Arkadaşlar bu arada bu listeyi yeniden yazmaya üşendiğimden Şaman Bayyurt (@chamacon) aşağıdaki listesinden aşırdım. Sonra eklemeler ve çıkartmalar da yaptım. Bazılarını hala eklememiş de olabilirim. Fark ettikçe ekleyebilirim ya da aklına gelen de yorumlarla eklerse sevinirim. Sakın ha bir yanlış anlaşılma olmasın. Ben sadece madem bu kadar insan içmeyi düşler o zaman buluşalım önerisini eklemiş oldum. Sevgiler herkese
Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Feng-Shui'ye göre ev dekorasyonu nasıl yapılır?

  • Boş köşelerden kaçının. Ofisteki boş köşeler, potansiyel düşürücü etki yaratır. En azından bir çiçek veya ayaklı aydınlatma ile boş köşeleri doldurabilirsiniz.
  • Feng Shui’de aynalar negatif enerjiyi yansıtmaya yarar. Evinizde de bundan faydalanabilirsiniz.
  • Dolap kapaklarınızın kapalı olmasına dikkat ediniz. Bu size güven duygusu verir.
Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Son yıllarda, mekan içi dekorasyonlarında öne çıkan, beğendiğiniz öğeler ve yenilikler nelerdir?

Işıklı 3d tablolar, 3d yazıcı ile üretilmiş küçük öğeler :) çok sevimli ve modern duruyorlar
Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Bir kafenin dekorasyonu nasıl olmalıdır? Özellikle görmek istediğiniz tercihleriniz nelerdir?

Duvarlar bomboş değil de, kitleye göre çeşitli çizimler, tablolar ile dolu olması lazım.
Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Meyve ve sebze arasındaki fark nedir? Herkes bir sürü şey söylüyor, sizin bildiğiniz doğru hangisi?

En basit cevap meyvelerin tohumu bulunur ve biz o tohumun etrafındaki meyve adı verilen kısmı yeriz. Sebzelerde ise tohumun etrafını saran meyve adlı kısmı değil direk bitkinin kendisini yeriz. Yani sebzelerin içinde tohum bulunmazken meyvelerde bulunur
Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Yol tutması nasıl önlenir?

Mideniz iç kulak dengeniz bozulduğundan bulanır. Örneğin geminin sallanması midemizi bulandırır çünkü iç kulak bu sarsıntıdan etkilenir. Eğer otobüs ya da araba da mideniz bulanıyorsa yolu görecek şekilde oturun ve sabit noktaya bakmaktan kaçının. Eğer arka koltuktaysanız ön camdan yolu izleyin. Son tavsiyem ise şu olacak: Hareket halinde gazete, kitap, telefon vs bir şeyle uğraşmayın. Bu yol tutmasını arttırır.
Ocak 2018

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Çok basit görünecek ama en güzel yöntem iyi bir uyku çekmektir. Uykuda özellikle rem döneminde günlük travmalar da düzeltilir. Uyku fiziksel ve ruhsal yorgunluğu atmanın en güzel yöntemidir. Bir şeyler canınızı sıkıyorsa onları not edin, iyi bir uyku sonrası bu notlara tekrar bakın. Daha iyimser olacağınıza eminim.
Aralık 2016

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

İlk dövmenizi yaptırmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında başta tema önemliydi benim için, bunu "özgürlük" olarak belirledim. Sonrasında ise kafamda bi görsel tasarladım, sonra onu tam dilediğim gibi kara kalem bi çalışma olarak buldum. Böylelikle ilk dövmem bedenimde ki yerini almış oldu.
Aralık 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Arşive eklenebilecek iyi filmler hangileridir?

Andrei Tarkovski- Stalker (İz Sürücü)
Bela Tarr- Werckmeister Harmoniak (Karanlık Armoniler)
Krzysztof Kieslowski- Dekaloog (Dekalog Serisi)
Theo Angelopolos- Eternity and a Day (Sonsuzluk ve Bir Gün)
Ingmar Bergman- Winter Light (Kış Güneşi)
Nuri Bilge Ceylan- Bir Zamanlar Anadolu'da
Semih Kaplanoğlu- Bal
Reha Erdem- Kosmoz
Aralık 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Kesinlikle yalan
Temmuz 2016

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Şırdan isimli yiyecek tam olarak hayvanın neresidir?

Hayvanın midesinden yapılır, bi nevi mide dolması. Ayık kafayla yemesi zor sanki, şekli cismi itibariyle. Lezzetli, tipsiz bişeydir kendisi.
Temmuz 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

Şırdan isimli yiyecek tam olarak hayvanın neresidir?

Bizim oralarda genelde fazlaca alkol tüketildikten sonra gece vakti bolca limon kimyon ve acı biber eklenerek yenilen bir 'ŞEY' ama ben ilk gördüğümde onu David Lynch'in Eraserhead filmindeki minik yaratıklara benzetmiştim, zavallı yaratıkların şekli şudur;
Yemek Kültürü
Haziran 2016

Emel Gerçek  bu yazıyı beğendi:

En Güzel 10 Çalışma Alanı | OfisPaneli Blog

Bu şirketlerde çalışmak için can atabilirsiniz :)
Nisan 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

En çok neyi kaybetmekten korkarsınız?

Hayata karşı tutkumun kaybolmasından korkarım.
Nisan 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

En çok neyi kaybetmekten korkarsınız?

Umudumu
Nisan 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

En çok neyi kaybetmekten korkarsınız?

Hayallerimi
Mart 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Puskin- yüzbaşının kızı
Mart 2016

Emel Gerçek bu yanıtı beğendi:

En son okuduğunuz kitap hangisidir?

Chuck Palahniuk- tıkanma
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yenilenebilir Enerji

185 Kişi   17 Soru

Tiyatro

318 Kişi   31 Soru

Bisiklet

121 Kişi   22 Soru

Kitaplar

3150 Kişi   269 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Yerli Film

224 Kişi   52 Soru

Yaşam

1235 Kişi   398 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Mekan Önerileri (İstanbul)

828 Kişi   69 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Cinsellik

406 Kişi   115 Soru

İstanbul

572 Kişi   196 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Sosyal Yaşam

547 Kişi   68 Soru

Öğrenci Olayları

780 Kişi   17 Soru

Fotoğraf Makinesi

366 Kişi   58 Soru

Seks

139 Kişi   35 Soru

Dünya Tarihi

521 Kişi   116 Soru

Seyahat

469 Kişi   88 Soru

Özgürlük

231 Kişi   40 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Mal

664 Kişi   367 Soru

Hayatın Anlamı

518 Kişi   48 Soru