Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emel Gerçek,

Arkeolog

herşey mümkündür!

Aralık 2016

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

İlk dövmenizi yaptırmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında başta tema önemliydi benim için, bunu "özgürlük" olarak belirledim. Sonrasında ise kafamda bi görsel tasarladım, sonra onu tam dilediğim gibi kara kalem bi çalışma olarak buldum. Böylelikle ilk dövmem bedenimde ki yerini almış oldu.
Temmuz 2016

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Şırdan isimli yiyecek tam olarak hayvanın neresidir?

Hayvanın midesinden yapılır, bi nevi mide dolması. Ayık kafayla yemesi zor sanki, şekli cismi itibariyle. Lezzetli, tipsiz bişeydir kendisi.
Mart 2015

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

En sevmediğiniz burç hangisidir?

Oğlak ve boğa anlaşamdığımı farkettiğim burçlar diyebilirim, istisnalar oluyor tabi.
Kasım 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Anneme eşcinsel olduğumu söyledim. Benim hasta olduğumu düşünüyor. Ona eşcinselliğin bir hastalık olmadığını nasıl anlatabilirim. Tavsiye edebileceğiniz belgeseller, kitaplar var mı?

Can Canan'ın LGBTli aileleriyle ilgili çekmiş olduğu "Benim Çocuğum" belgeseli var, kesinlikle öneririm, hatta büyük oranda yolda gösterecektir size de ailenizede.

LGBT hayatlar ve ailelerinin zorlu mücadelesini başarılı bir şekilde anlatıyor bu belgesel film.
Ayrıca bu konuyla ilgili LİSTAG'dan da yardım alabilirsin (
Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Grubu).

Topluluk ağırlıklı olarak anne ve babalardan oluşuyor, topluluğun söylemi tam olarak şu: Bizler LGBTİ bireylere sahip aileleriz. Kimimiz çocuğumuzun, kimimiz kardeşimizin cinsel yöneliminin ve/veya cinsiyet kimliğinin bildiğimizden farklı olduğunu öğrendik. Çocuklarımız, aile yakınlarımız bize açıldıklarında önce şok olduk, inkar ettik. Sonra bu durumun sebebini merak ettik!

Umarım faydası olur.
Eylül 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Burcunuz ne? Hangi burçtan insanlarla anlaşıyorsunuz?

Burcum balık, yükselen burcum kova.
Genel izlenimim; yengeçler hep en yakın arkadaşlarım olmuşlardır ve akreplerle de fena değildir durum. Ayrıca eşim yay burcu ve en yakın dostum da koç burcudur.
Sanırım anlaşabilme ihtimalimin en düşük olduğu burçlar boğa ve oğlaklar, genel olarak pek hazetmiyorum kendilerinden. Tabi tüm bunlar izlenimlerime dayanan bilgiler.
Eylül 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Piyasadaki içeceklerden hangisi en sağlıklıdır?

Yine de maden suları, kefir ve ayran diyebilirim. Tabi mümkünse kefir ve ayran evde, evde yapılmış yoğurt, güvenilir günlük sütle yapılmışsa. Ayrıca bitki çayları da gayet sağlıklı tercihler, yazında soğutularak içilebilir.
Ağustos 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Ağustos 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Cep telefonunuzu suya düşürürseniz ne yapmak gerektiğini biliyor musunuz?

-Telefonunuzu kapatın. Telefon suya düştükten sonra kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik gecikme bile önemli. O yüzden en kısa sürede sudan çıkarılarak kapatılması gerekir.
-Telefonunuzu parçalara ayırın. Telefon içindeki SD kart, SİM kartı ve bataryayı çıkarın ve kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının kuruması için havayla temas etmesini sağlayın.
-Üzerindeki sıvıyı vakumlayın. Eğer sıvıyı vakumlayacak bir alet yoksa, telefonun kulaklık girişi, şarj ve kart yuvaları vb. deliklerinden suyu ağzınızla vakumlayın.
-Kurumaya bırakın. Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızı bir tabak pirincin içine daldırın ve bekletin. Isıyla çalışan çeşitli aletler veya kimyasallar işe yaramaz. O yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın ve cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin.
-Telefonunuzu uyandırın. Telefonunuzu tabaktan çıkartın, eğer dış tarafında hala nemlenme kalmışsa silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup bir gün daha bekleyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır.
Temmuz 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Parfümlerde bulunan EDT, EDP ve EDC ibareleri ne anlama gelir?

EDT, EDP ve EDC ibareleri parfümünüzün içinde bulunan aromatik yağ ve değişik özlerin konsantrasyonlarının adıdır.

Kalıcılık bileşenlerine göre farklılık göstermektedir. Fakat EDP nin genel olarak daha yoğun özlü içerikli ve daha uzun süre kalıcı olduğunu söylemek mümkün.

Aslında parfümde kalıcılık bir kalite ölçüsü değildir, keza günümüzde baktığınızda açık parfümlerin bile 1-1.5 gün kalıcılığında olduğunu görmekteyiz, tabi bu bir takım kimyasallarla sağlanmaktadır. Fiyatlarının da benzer şekilde konsantre oranıyla değiştiğini söyleyebiliriz.

Perfume (saf parfüm) : 15-40%
Eau de Perfume (EDP) : 10-20%
Eau de toilette (EDT) : 5-15%
Eau de cologne (EDC) : 3-8%
Aftershave: 1-3%

(Yukarıdaki sayılar differencebetween adlı siteden alınmıştır.)
Haziran 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Tasarımı başarılı kılan en önemli nokta nedir?

Tasarımı başarılı kılan, adı üzerinde bir "tasayı" ortadan kaldırmasıdır, yani bir amaca hizmet etmesidir.
Mayıs 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

En çok neyi kaybetmekten korkarsınız?

Esaret yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim, o sebepten "özgürlüğümü", ve aynı şekilde vicdanımı kaybetmektense ölümü yeğlerim, yani bir de "vicdanımı".
Mayıs 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Türk sinemasının en iyi erkek oyuncuları kimlerdir?

Münir Özkul

Oyuncu

Müşfik Kenter

Oyuncu

Rutkay Aziz

Oyuncu

Erdal Beşikçioğlu
Oyuncu

Haluk Bilginer

Oyuncu

Nejat İşler

Oyuncu
Mayıs 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Mayıs 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Vücudunuzda dövme taşıyor musunuz? Yok ise yaptırmayı düşünür müsünüz?

Sırtımda var bir dövmem, çok sevdiğim ve benim için çok anlamlı bir figür. Aklımda da bir kaç tane yaptırmak istediğim dövme var, kafamdaki fikirleri aceleye getirmeden sindirirsem onları da yaptırıcam sanırım.
Nisan 2014

Emel Gerçek bir yanıt verdi.

Çıban neden çıkar? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Derinin derin tabakalarında kıl kökleri bulunur. Bir kıl kökü mikrop kaparsa, içi irin dolu küçük bir apseye dönüşür; buna "çıban" denir. Kirpiklerin kökünde oluşan çıbana ise, "arpacık" denir. Çıbanlar bedenin her yerinde çıkabilirler ama en çok yüz, göz kapakları, ense, sırt ve kaba etlerde çıkarlar. Giysilerin sürtündüğü yerler de çıbanların sık görüldüğü bölgelerdir.

Çıbanın oluşum nedenleri
Çıban yapan başlıca bakteri stafilokok denen bakterilerdir. Bu bakteriler, herhangi bir hastalık yapmadan deri yüzeyinde de bulunabilirler. Deride tahriş gibi nedenlerle, kıl köklerine girebilecekleri çatlaklar olursa çoğalıp çıban olurlar. Kötü beslenenlerde, bünyesi zayıf olanlarda, alkoliklerde, kansızlarda, beden direnci düşük kişilerde sık sık çıban çıkabilir. Çok yağlı yemek yiyenlerde de deri yağlanacağı için, kıl köklerinde iltihaplanma sık görülebilir. Şeker hastalarında kan şekeri fazla olduğundan şekerce zengin dokularda bakteriler çoğalabilir ve bu da sık sık çıban çıkmasına neden olur. Uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarında da kıl köklerinin iltihaplanması kolay olduğu için çıbanlar oluşur.

Çıban Belirtileri ve İyileşme Süreci
Önce deri kızarır ve duyarlı hale gelir. Bir süre sonra ortasında, içinde irin bulunan bir çıban başı görülür. İrin ölü mikroplar, ölü akyuvarlar ve doku artıklarından oluşan akışkan bir maddedir. Çıban göz kapağı, burun ve kulak gibi derinin gergin olduğu yerlerde oluşursa çok ağrı yapar. Çıban başı patlayıp irin boşaldığı zaman iyileşme başlar ve bir hafta içinde çıban bütünüyle yok olur. Bedenin savunma sistemleri güçlüyse, çıban patlamadan da iyileşebilir.

İz kalır mı?
Küçük bir çıban hiç iz bırakmaz; büyük çıbanların ise ancak aylar sonra silinebilen hatta ömür boyu kalan izleri olabilir. Büyük bir çıbanın iz bırakmasını önlemek için tek çare, erken tedavidir. Doktora ne kadar erken gidilirse tedavi o kadar başarılı olur. Özellikle, göz çevresi ve burun gibi yerlerde çıkan çıbanlarda tedaviye önem vermek gerekir. Söz konusu yerlerde iltihabın, ilerleyerek beyni etkilemek gibi bir tehlikesi vardır.

Ne yapmalı?
Çıbanlara dokunmak ya da sıkmak iltihabın yayılmasına neden olacağı için çok sakıncalıdır. Çıbanlar genellikle birkaç gün içinde kendiliklerinden baş oluştururlar. Ama çıbanın daha çabuk baş yapması istenirse, şu yönteme başvurulabilir: Çıban ya sıcak suyla yıkanır ya da üstüne sıcak suya bastırılmış bez konur. Sıcak su, baş oluşturmasını hızlandırmasının yanı sıra, ağrıyı da azaltır. Ayrıca çıban tedavisinde kullanılan merhemlerden sürüp, üstünü gazlı bezle kapatmak da yararlı olabilir.

Arpacık için ne yapmalı?
Arpacık, göz kapağı gibi duyarlı bir yerde çıktığı için, iyileşmeyi hızlandırıcı girişimler sınırlıdır. Ama bir tahta kaşığın sapı kaynar suya daldırılarak iki saniye silkelenip fazla suyun akmasını ve biraz soğumasını sağladıktan sonra, arpacık üzerine bastırılabilir. Arpacığın tam ortasındaki kirpik rahatlıkla görülebiliyorsa, cımbızla alınması da irini akıtacağından iyileşmeyi hızlandırır.

Küçük çıbanlar sıkılarak çabucak iyileştirilebilirse de hiç dokunmamak daha iyidir. Büyük ve ağrılı çıbanlar ise asla sıkılmamalıdır. Kendi kendilerine patladıktan sonra, yeniden iltihaplanmalarını ve iltihabın başka yerlere bulaşmasını önlemek için, küçük bir yara bandıyla üstleri örtülüp, iz bütünüyle geçinceye kadar bant her gün değiştirilmelidir.

Tıbbi Tedavi
Ender rastlanmakla birlikte, bazen çıban büyür ama patlamaz. Bu durumda, bir doktor tarafından delinerek boşaltılması gerekir. Çıbanın yayılmasından kuşkulanıldığında antibiyotik de kullanılır.

Bir insanda art arda çıban çıkması şeker hastalığının ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir; zaman geçirmeden doktora görünmekte yarar vardır. Çıbanla birlikte ateşin de yükselmesi, doktora gitmeyi gerektiren bir nedendir. Çok küçük çocuklar ile çok yaşlılardaki çıbanların da doktora gösterilmesi yerinde olur. Ayrıca çıbanları kendi yöntemimizle tedaviye kalkışmayın, söz gelimi evde kullanılan dezenfektanlarla temizlemeyin, tahrişe yol açarsınız.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler