Bilmek istediğin her şeye ulaş

Emel Gerçek,

Arkeolog

herşey mümkündür!

Ağustos 2015

Emel Gerçek

Tabun nedir? Ne amaçla kullanılır?

Tabun ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı tarafından insektisit geliştirilmeye çalışılırken yanlışlıkla bulunan bir gazdır. Bu gaz insan vücuduna solunum deri göz gibi temas halinde kana uzun veya kısa sürede karışabilecek uzuvlardan bulaşabilen çok tehlikeli bir maddedir. Kana karıştığında vücutta merkezi sinir sistemini bloke eder, sempatik ve parasempatik sinirlerin birbiriyle ilişiğini koparır ve sonuçta solunum durur ve vücut ölür. Çok küçük miktarlarda bilimsel araştırma için kullanılır ve depolanması için çok fazla gerekli izine ihtiyaç vardır. Silah amaçlı ülkeler bu gazın direkt kendisini ya da değiştirerek türevlerini kullanıyor olabilirler.Silahlanma dışında herhangi başka endüstrilerde kullanılıyor mu bi bilgim yok.
 • 2 Yanıt
Ocak 2015

Emel Gerçek

'Hibakuşa' kimdir?

Soru sayesinde şu an öğrendim.
Hibakuşa, Japonya'ya atılan atom bombası saldırılarından kurtulan kişilere deniliyormuş.

=> Soru için teşekkürler.
 • 1 Yanıt
Aralık 2014

Emel Gerçek

Zetrin nedir? Nelerde kullanılır?

Çeşitli bitki-baharat ve sebzelerin kurutularak toz haline getirilmesiyle elde edilen baharat karışımı. Karışımın içinde zetrin otu da vardır. Ekmekle birlikte yada yemeklere baharat ekler gibi karıştırılarak tüketilir. Özellikle pilavlara eklenir.
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Emel Gerçek

Kağıt bardaklar içindeki sıcak suyun etkisiyle nasıl şekil değiştirmez (erimez), bunu sağlayan nedir?

Kağıt bardaklar P. E. Kısaltması olam polyetilen'le kaplı (lamine) kağıttan üretilirler. Polyetilen de aslında bir termoplast'dır ama erime derecesi yoğun olanlarında 120-180° , az yoğun olanlarda da 105-115° arasında değişmektedir ki içine koyacağınız suyun, sütün, çayın ya da kahvenin sıcaklığı hiçbir zaman bu derecelerde olamaz. Malzemenin termoplast özelliği sayesinde bardaklar yüksek ısı ve basınçla yapıştırılır. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere önce kenar dikişi ardından taban ve en son da ağız kenarının yuvarlanması ısıtılarak yapılır.kaynak:en.wikipedia.org/wiki/polyethylene
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Emel Gerçek

Pilates fiziksel ağrılara fayda sağlayabilir mi?

Pilates doğru nefes tekniğiyle ve esneme yoluyla, kasları önce gevşetir ve aralarına oksijen gönderir. Sonra da sıkışılaştırır. Kullanmadığınız bölgelerde ya da az kullandığınız bölgelerde ağrı oluştuğu için, pilates onları kullanmanızı sağladığı için, yani yeniden işlevsel hale getirdiği için, ağrılarınıza büyük oranda faydalı olacağı kanaatindeyim. En azından eskisi kadar sık ağrılar yaşamamış olursunuz.
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Emel Gerçek

Acemi dağcılar Türkiye'de hangi dağlara tırmana bilirler?

Bu soruyu dağları hafife almadan yanıtlamak gerek. Uludağ, Bozdağ, Kartepe, Kaz dağları, Spil dağı, Nif dağı, Honaz dağı 2000 - 2500 mt arasında rakıma sahip olduğundan kolay görünse de, aslında teknik zorlukları olan bir çok farklı rotaları vardır ve ani hava değişimleri ile çok sert koşullar sunabilmekteler. Önemli olan gidilecek rotayı iyi bilmek, hava koşullarını sürekli gözlemlemek ve uygun malzeme, giysi, yiyecek, antrenman, taşınacak yük vb. optimum kararları vermek gerekir. Acemi dağcılar için tecrübe kazanacakları bir sürü faaliyet hayal edilip yerel imkanlarla bu dağları değerlendirerek zorluk seviyesi yüksek ve keyifli maceralar planlanabilir.
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Emel Gerçek

Mağaracılık eğitimi nerelerde alınabilir?

Jetgillerde
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Emel Gerçek

Snorkel, gözlük, palet gibi deniz ekipmanları kullanılmadığı kış sezonlarında en iyi şekilde nasıl muhafaza edilmelidir?

Tüm yumuşak plastiklerde yumuşaklığı veren uçucu bir madde bulunur (Diisononylphthalat (DINP), Di-2-Ethylhexylphthalat (DEHP) ya da Dibutylphthalat (DBP)) Bu madde tamamen uçtuğunda lastik esnekliğini kaybeder ve kırılgan olur. Bu nedenle araba lastiklerinde 3 yıldan eskisinin kullanılması güvenli bulunmaz. Aynı durum paletler, gözlük kenarları ve şnorkel ağızlığı için de geçerli. Aşağıdaki maddeleri Almanca bir dalgıç sitesinden buldum, mühendis olarak üstüne bir şey eklemek isterim. Eğer bu malzemeler aşağıdaki maddeler uygulandıktan sonra vakumlu torbada saklanırsa daha uzun süre dayanacaklardır.

 1. Öncelikle tatlı suyla yıkanmalılar.
 2. Direkt güneş ışığından korunmalılar, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmeliler.
 3. Paletler düşey bir duvara dayalı saklanacaksa topuk kısımları aşağıda olmalı.
 4. Ekipmanlar uzun süre kullanılmayacaksa yumuşak lastik kısımları talk pudrasıyla pudralanmalı.
 • 1 Yanıt
Ekim 2014

Emel Gerçek

Her verici adayından kornea alınmamasının nedeni nedir? Niçin alınan bazı kornealar kullanılmaz?

 • Vericinin fazla yaşlı olması (70 yaş üstü) % 36.7
 • Cenazenin gözlerinin kapatılmaması sonucu korneaların kuruması % 25.7
 • Ölüm sebebinin bilinmeyişi % 13.9
 • Yakınlarının izin vermemesi % 9.9
 • Kornea ödemi / yaralanması % 4.3
 • Ölüm gerçekleşeli fazla zaman geçmiş olması (> 15-18 saat) % 3.0
 • Arkus senilis (korneada yaşa bağlı lipid birikimi) % 2.0
 • Vericide bulaşıcı hastalık varlığı % 1.7
 • Pterjiyum (halk arasında göze et yürümesi olarak bilinen durum) % 1.3
 • Göz enfeksiyonları % 1.1
 • Geçirilmiş katarakt cerrahisi % 0.4

Kaynak: Coşar CB, Acar S. “Donör ve kornea dokusu epidemiyolojik özellikleri”, T Oftalmol Gaz, 36, 203-207 (2006) .
 • 1 Yanıt
Eylül 2014

Emel Gerçek

Ehliyet kaybedildiğinde neler yapılmalıdır?

Önce ehliyetinizi hükümsüz kılmak için gazeteye ilan vermelisiniz ki, bulan kişi kimliğinizi kötü emellerine alet etmesin. Banka hesabı açmak, kredi kartı almak ve onu borçlandırmak ehliyetle mümkün.
Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne 3 adet vesikalık fotoğraf, eski ehliyette kayıtlı değilse kan grubu belgesi, nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi ve güncel ehliyet fiyatı kadar parayla gitmeniz gerekiyor. Orada verilen dilekçeyi doldurup, ücreti de ödeyip başvurunuzu yapıyorsunuz. Cezası yok, kayıp ilanı da şart değil, sadece sizin güvenliğiniz için iyi olur.
 • 3 Yanıt
Ağustos 2014

Emel Gerçek

Permakültür nedir? Neyi amaçlar?

Burada da güzel bir derleme var:
inploid.com/post/permakultur-surdurulebi...
 • 2 Yanıt
Ağustos 2014

Emel Gerçek

Banksy takma adıyla bilinen, asıl kimliğini saklayan graffiti sanatçısı ve eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Anarşist, Yaratıcı, başarılı biridir. Gerçek kimliğinin bilinmediği söyleniyor. Bazı tek tük çalışmalar belki de bu yoruma sebep olabilir gibi geliyor. Ama o kadar emin değilim. Sorgulayan yanı hoşuma gidiyor.
 • 3 Yanıt
Temmuz 2014

Emel Gerçek

Parfümlerde kullanılan "Eau de toilette" dediğimiz terim nedir? Nereden gelmiştir?

Bu terim, yani "Eau de toilette" Fransızca da "tuvalet suyu" anlamına gelmektedir.

Fransa'nın eski açık kanalizasyon sisteminin bu tabirin çıkış noktası olduğu düşünülmektedir.

Geçmişte Fransa'da yer altı kanalizasyon sistemi altyapısını sağlayamayan Fransızlar, bunu yer üstünden geçecek şekilde yapmışlardır. Yani tüm evlerden çıkan atık sular ve pislikler cadde ve sokaklardan geçermiş, anlayacağınız tüm şehir buram buram bok kokarmış. Fransızlar da bu pis atıkları yeraltı sistemlerinde taşımak yerine açığa çıkan dayanılmaz kokuları bastıracak, üzerlerini örtecek kokular üretmeye başlamışlardır ve bu kokuların adı da eau de toilette olmuştur.

Ayrıca günümüzde kullandığımız parfümlerin bu doğuşunda Avrupa'nın tutum ve yaşam tarzının etkili olduğu düşünülmektedir.

Geçmiş çağlarda Avrupa ve Amerika'da banyo ve temizliğin dinsel ve politik baskılar sebebi ile uzun bir süre yasaklanmıştır.
Kiliselerde din adamları Roma hamamlarında gerçekleşen sefa ve eğlencelerin önünü almak için temizliğin "uygunsuz" olduğunu söyleyip, yıkanmamış bir vücudu dindarlığın işareti olarak kabul etmişlerdir.

Bu dönemlerde İspanyol kraliçesi İsabella ömründe 2 kere banyo yapmışlığıyla övünmüştür ayrıca yine Fransa Kralı 14. Louis'in hayatında 1 veya 2 defa banyo yaptığı rivayet edilir. Anlatıya göre onu ziyarete giden bir Rus elçi, döndüğünde çarlarına Louis'in "doğadaki vahşi hayvanlar gibi koktuğunu" söylemiştir. O dönemde de Ruslarda ayda 1 kez olmak üzere bir banyo kültürü vardı.

Tüm bu nedenlerde yine parfümün doğuşuna sebep gösterilmektedir.
 • 3 Yanıt
Temmuz 2014

Emel Gerçek

Parfüm seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

 • 0 Yanıt
Temmuz 2014

Emel Gerçek

Parfümler nasıl daha kalıcı bir hale gelir?

Bunu Parfümü Yapan Şirketten Başkası Kalıcı Hale Getiremez. Yani şunu yaparsan daha kalıcı olur, şunu sür daha sonra parfüm sık gibi bir olay yok maalesef.
Bunun yerine daha kalıcı olan kaliteli parfümleri deneyebilirsin.
 • 1 Yanıt
Temmuz 2014

Emel Gerçek

Parfümler nasıl kullanılmalıdır?

Teninize temas ettirmenizi onermem.. Kiyafetlerinize, fularlariniza hatta sapkalariniza bile sikabilirsiniz. 😊
 • 2 Yanıt
Temmuz 2014

Emel Gerçek

Dünya'da bilinen en sağlıklı yiyeceklerden biri kabul edilen 'açai meyvesi' nin besin değerleri ve faydaları nelerdir?

Böğürtlen benzeri bu meyve Güney Amerika'da yetişir. Amino asit bakımından zengin olduğundan spor yapan kişilerde kas gelişimini hızlandırır. Antioksidan özelliği vardır. Yağ yakımını hızlandırır, zaten bu etkisi nedeniyle tablet halinde de satılır. Ayrıca afrodizyak etkisi olduğu da söylenir.
 • 1 Yanıt
Haziran 2014

Emel Gerçek

Şevketibostan nedir? Faydaları nelerdir?

Bitki

Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen yabani bir bitkidir. 50 cm’ye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir. Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda Şevketibostan ya da kısaca Şevketotu adlarıyla satılır.

Faydaları
 • Sindirim ve safra salgılarını artırır.
 • Bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.
 • Karın ağrılarıyla birlikte görülen sindirim güçlüğünü giderir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Hemoroid ve ishali iyileştirmekte etkili olur.
 • Yaraları temizlemekte ve iyileştirmekte etkilidir.
 • Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanamaları durdurur.

Şevketibostan bitkisinden yemek yapabilir, zeytinyağlılar hazırlayabilir ya da otu kurutup çay olarak içebilirsiniz.
 • 1 Yanıt
Haziran 2014

Emel Gerçek

Hamileler hangi ilaçları kullanabilmektedirler?

Bir ilaçla alakalı şüpheniz varsa prospektüsünde de yazar dikkatlice okuyun
 • 2 Yanıt
Mart 2014

Emel Gerçek

Balkabağının faydaları nelerdir?

Sağlık

Latince adı: Cucurbita moschata
Halk arasında söylenimi: Helvacıkabağı
 • Lif yönünden çok zengin bir besindir bu da sindirim sistemini düzenlenmesinde yardımcı olur.
 • Bal kabağına rengini veren lutein beta ve alfa karoten maddeleri bulunur. Bunlar vücudumuz tarafından A vitaminlerine dönüştürülür.
 • Yağ oranı ve sodyum çok çok azdır. Kalp damar hastalarının tüketmesi için bir zarar teşkil etmiyor.
 • İçinde bulundurduğu vitaminler; B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, C, Demir, Çinko, Kalsiyum, Bakır, Fosfor, Potasyum
 • Bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Sağlık
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster