Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gömülü Yazılım Sistemleri Mühendisi Ceyhun Çakar inploid.com'da 4 soru sordu, 270 soru yanıtladı ve 42 takipçisi var.

Mayıs 2016

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Daha çok programlama için kullanacağım bir dizüstü bilgisayar alacağım. Macbook alacak olursam avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Macbook'ların temel avantajı donanım ve yazılımı çok uyumlu olmasıdır. Size çok az konfigürasyon yaptırdığından programlarda driver problemi yaşamanız, programın donması yavaş çalışması hemen hemen hiç olmaz. Ayrıca bilgisayar görece hafif oluyor ve enerji verimliliği yüzünden daha uzun sürede pil bitiyor. Grafik ile ilgili profesyonel işlerde çok kullanılıyor ve bu işlerde en rasyonel çözüm oluyor.

Bununla birlikte yazılım mühendisi için iPhone applikasyonu yazılmayacaksa iyi bir seçim değil. Çünkü konfigürasyonları kapalı olduğu için işletim sistemine tam hakim olamıyorsunuz ve örneğin sanal makineye işletim sistemini kuramıyorsunuz. Yazılımcı ve ilgili (daha çok terminalle yapılan) profesyonel işler için ya da sadece word excel kullanılacaksa linux daha iyi. Ubuntu veya Fedora seçilebilir, diğerlerinde daha çok driver problemi çıkıyor.

iPhone app'lar şu anda verimli bir şekilde yalnızca mac'de yapılabiliniyor. Böyle bir amaç varsa mac ne yazık ki zorunlu.
Şubat 2016

Ceyhun Çakar bu yanıtı beğendi:

Ünlü bir edebiyatçımızın, sanırım dilde tasfiyecilere yönelik olacak, bir cevabı vardı. Önce eski Türkçe bir cümle kuruyor sonra onu modern Türkçe'ye çevirince şeyinin şeyinin şeyi gibi bir cümle çıkıyor. Kimdir bu kişi ve cümlesi nedir?

Bu kişi ve tümcesini bilmiyorum ama edebiyatçı Cemil Meriç’in Türkçe’deki özleştirme akımına şiddetle karşı olduğunu ve yaşamı boyunca bununla mücadele ettiğini biliyorum. Yine bildiğim bir şey de, yaşadığı yıllarda Cemil Meriç’in (“teyyare” değil de) “uçağa” bindiği, günümüzde hâlâ yaşıyor olsaydı (“kompüter” değil de) “bilgisayar” kullanıyor olacağıdır.
Şubat 2016

Ceyhun Çakar bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de edebiyatı nasıl ve hangi noktada buluyorsunuz?

Bulamıyorum. Neden diye düşünüyorum? İlk önce aklıma, örneğin -artık klasikleşmiş- Rus Edebiyatı geliyor, neden yazarları ulu çınarlar gibi başımızda yapraklarını sallıyorlar, diye. Toplumlarını yansıtmışlar eserlerinde, ondandır, diye cevap buluyorum.

Tarihi geçmiş açısından değerlendirirsek gayet köklü bir edebiyatımız var ama modern edebiyatımız zayıf. Yazar olmakla edip olmak arasında fark var. Yazmakla bitmiyor, bu işin sanatını da yapacaksın. Okuru çekeceksin eserin içine. Popüler olmakla kalmayıp, kalıcı da olacak o eser.

Lakin sürekli bir şekilde kitapların yazılmasına karşı değilim. Yani üretim olacak edebiyat alanında. Ne kadar çok eser varsa, aralarından iyilerinin çıkma olasılığı da o kadar fazla olur. Belki de bizde eleştirmenlik zayıf. Genç yazarları hem eleştirecek hem de yol göstererek cesaretlendirecek kişiler yok, özellikle kıdemli yazarların yapması gerektiği gibi.
Ocak 2016

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

dev/random ve dev/urandom hangi algoritmayı kullanır? Bu algoritmanın rastgeleliği sağladığı kod nasıl yazılır?

Tüm bilgisayar programları sahte-rastgele-sayı-üreteci (pseudo-random-number-generator) algoritmalarından birini seçer ve kullanır. Wikipedia sayfasında yaygın olanlar var:en.wikipedia.org/wiki/Pseudorandom_numb...

tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B6zderastlan...

Mersenne-twister'i çok hızlı yazabilirsin.

Bilgisayar gerçek rastgele sayı üretemez (Determinist bir sistemdir). Ama rastgele bir dış etken kullanılarak (örnek olarak bir termometrenin son bitleri) gerçek bir rastgele sayı üretmesi sağlanabiir. Bunun için random.org sitesine bakabilirsiniz.
Kasım 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Orta Doğu'nun 10 yıl sonraki durumu sizce nasıl olur? Harita değişikliği olur mu? Bölge daha da karışır mı?

Ortadoğu ülkeleri Arap Baharı ile kendi gelişim çizgilerinde geriye doğru büyük bir adım attı. Dinin toplumsal yaşamda sınırlanması (laiklik), demokrasinin (erkin toplumda geniş kesimlerce paylaşılması) ön adımıdır. Bu sınırlama olmadan başarılı olmuş bir demokrasi denemesi yok ama tersi mümkün. Bir diktatör laik olabiliyor ve genellikle isteyerek veya istemeyerek geleceğin demokrasinin ilk adımları bu şekilde atılıyor (yalnızca Ortadoğu'da değil her yerde. Örneğin İngiltere'de Henry IV veya Cromwell Rusya'da Büyük Petro). Yakın vadede Ortadoğu'da laikleşme olmayacak gibi görünüyor ki zaten bu demokratikleşmeyi imkansız kılıyor.

Sorun şu ki aynı şey bizim için de geçerli. Bizim Ortadoğu ülkelerine göre daha az karışışık olmamız, Araplardan her hangi bir genetik veya coğrafi üstünlüğümüzden dolayı değil görece laik olmamızdandı. Laiklikten vazgeçmenin Ortadoğu ülkelerinin sürekli ödediği ağır bir bedeli vardır. Öyle görünüyor ki bu bedeli bahsedilen on yılda ödeyeceğiz.
Kasım 2015

Ceyhun Çakar bir yanıta alt yorum yaptı

innerText W3 Standardında yok. textContent kullanmalısınız. textContent'in performansı ayrıca daha yüksektir ve tüm browser'lar destekler.
AngularJS ve jquery gibi kütüphaneleri kullanmama rağmen bazı date işlemleri dışında Firefoxda pek sorun yaşamadım. Ne yazıyorsun çok merak ettim.
Firefox, Chromedan sonraki en yaygın tarayıcı. Çok şey kaybedersin evet.
Ekim 2015

Ceyhun Çakar bu yanıtı beğendi:

Edebiyatta bilinç akışı tekniği nedir?

Bilinç akışı (stream of consciousness) bir anlatım şeklidir. Karakterin kafasından geçen düşüncelerin, duygularının içsel diyalog şeklinde verilmesidir. Monolog veya söylev şeklinde olan soliloquy'la karıştırılmamalıdır. Ya karaktere yöneliktir ya da kendi düşünceleri olduğundan kendi etrafında şekillenir. Virginia Woolf ve James Joyce gibi yazarların bir çok eserinde görülebilir.
Eylül 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Linux da neden virüs yok?

1. Linux, diğer Unix tabanlı işletim sistemleriyle birlikte alt yapı açısından Windows'tan daha gelişmişve karmaşıktır. MS Windows (ve daha öncesinde MSDOS), ilk çıktığı andan itibaren kullanım kolaylığını arttırmak için sistem güvenliği ve sağlamlığından taviz verdi. Örneğin Windows'ta dosya izin sistemi yoktur: Bu kullanıcının işini de sistemdeki virüsün işini de zorlaştırır. Yani ne yazık ki bir işletim sistemi kullanıcısına her şeyi aynı anda vaat edemez. (Kullanım kolaylığı artarsa, sisteme virüs girişi kolaylaşır).

2. Linux, açık kaynaktır. Bu virüs denetimini kolaylaştırır. Örneğin paketlerin veya dosyaların hash kodlarını herkes kolaylıkla çıkarabilir; sadece ufak bir bilgi gerektirir. Siz bu bilgiye sahip olmasanız bile virüs bilen birinin bilgisayarına girdiğinde teşhir olur ve hemen forumlarda yayınlanmaya başlar. Aslında anti-virüs taraması da hash kodu karşılaştırmasıdır ama bir farkla windows'un dosyalarının kodları windows'tan istenir ve bürokrasi süreci gerektirir. Kısaca Saydam bir kutunun içindeki istenmeyen tortuyu görmek nasıl daha kolaysa, açık kod içindeki istenmeyen bir kod parçasını bulmak, kapalı koda göre kolay ve ucuzdur (Aynı şey BSD sürümleri ve Android içinde geçerlidir).

3. Linux, kullanım zorluğundan dolayı görece az kullanılır (Son yıllarda bu değişiyor ama hala Windows daha yaygın ve kolay). Bu da virüs programı yapanları, bunları Windows için yazmaya yönlendiriyor. Sızması daha kolay ve sızılabilecek daha fazla bilgisayar var.
Ağustos 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Raspberry Pi nedir?

Tek kartlı bilgisayardır. Üzerine linux kurulabilinecek en basit konfigürasyon sunar ve bu yüzden oldukça ucuzdur. Robotçuların gövdesidir. Bununla beraber ben rakibi beaglebone'u tercih ederim (yukarıda verilen bilgiler beaglebone için de geçerlidir). eğer daha basit ve ucuz bir konfigürasyon aranızda ardunio tercih edilebilir. Ardunio ya linux kurulamaz ama.
Ağustos 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Tarayıcı console'unda oluşan değişimleri ve çıktıları eş zamanlı ekranda bir div'e nasıl yazdırabilirim?

stackoverflow.com/questions/19846078/ho...
'da açıklamış. Console. Log'a eşitlediğin fonksiyonu değiştirmelisin. Javascript kodunda fonksiyonlarda nesnedir ve içeriğini değiştirebilirsin, tabi original console. Log'u koruman gerekiyor burada olduğu gibi.
Ağustos 2015

Ceyhun Çakar bir yanıta alt yorum yaptı

Batlamyus pi için 60'lık düzende 3,8[30] (3 + 8/60 + 30/(60*60))'ı kullandı. Bu sayı pi'ye 3,14'den daha yakındır ama pi değildir. Pi'nin 3,141592653589793... iken 3,8[30] ise 3,1416666666666666'dir. pi 60'lık düzende de sınırsızdır (ama tabi daha hızlı yaklaşır). reddit.com/r/askscience/comments/2zchni/...

Bunu kendinizde basitçe ispatlayabilirsiniz. 60'lık düzende sınırlı olan bir sayıyı 10'luk düzende
a + b/60+c/(60^2)+..........+p/(60^n)
olarak yazabilirsin. Paydaları eşitlersen

(60^n)a+(60^(n-1))b+......p
--------------------------------------
60^n

elde edersin. Pay bir tamsayı, payda da öyle yani bu sayı 10'luk düzende iki tamsayının oranı olarak gösterilebilir. Yani 60'lık düzende sınırlı olan bir sayı 10'luk düzende en azından rasyonel sayıdır. pi ve e 10'luk düzende irrasyonel oldukları için 60'lık düzende sınırlı olamazlar.
Vardır. İrrasyonel sayılar her tabanda tanımlanabileceği gibi pi veya e gibi sayılar diğer tabanlarda da irrasyoneldir.
Temmuz 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

60 tabanlı sayı sisteminde irrasyonel sayı var mı?

Vardır. İrrasyonel sayılar her tabanda tanımlanabileceği gibi pi veya e gibi sayılar diğer tabanlarda da irrasyoneldir.
Temmuz 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Hayvanlar düşünür mü?

Sİnir sisteminin gelişmişliğine göre farklı oranlarda düşünürler. Tabi ki bu açıdan hiç bir hayvan insan kadar gelişmiş bir beyne sahip değildir ve insanın ulaşabildiği karmaşıklıkta düşünemezler (Bizim koşabileceğimiz ama çıta kadar hızlı koşamayacağımız gibi). Özellikle yunuslarda ve primatlarda görece gelişmiş düşünce ve dil gözlemleyebiliyoruz.
Temmuz 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Kara deliğin kütle çekimine kapılan bir cisim düşerken ışık hızını geçer mi?

Bugün geçerli olan fizik teorilerine göre kütleli bir cismin Işık hızına ulaşmak için sonsuz enerji gerekir ve tek bir karadeliğinde tüm evreninde enerjisi sonludur. Yani bugün geçerli olan teorilere göre geçmez.
Haziran 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

'Kadınlar yazılım sektöründe olmasın' düşüncesi neden vardır?

1. Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Kişiliklerimiz, çocukluğumuzda bu ataerkil toplumun önyargılarıyla şekilleniyor. Burada bahsettiğim yalnız erkeklerde oluşan önyargılar değil, daha önemlisi ve asıl atarerkilliği bir sonraki nesle taşıyan kadınların taşıdığı toplumsal kodlar.

Benim neslimin erkek çocukları bilgisayarlar ile yetişti. Eğitim sistemimizin kötülüğü düşünülünce bilgisayarı biz bilgisayar oyunları yoluyla öğrendik. Kızların yetiştirilmeleri nedeniyle bilgisyar oyunlarına soğuk bakmaları (onlar bebeklerle oynamaya şartlandırıldı), bugün bilgisayar alanındaki azlıklarının temel nedenlerinden biri bence.

2. Erkeklerin toplumsal görevi bu ataerkilliğin etkisi ile ailenin parasını kazandırmak, kadının ise eğer çalışırsa aileye ek kazanç sağlamak olarak olarak düşünülüyor. Bu yüzden erkeklerden maddi kazancı yüksek olan aileleri tarafından bekleniyor (Mühendis, doktor, avukat vb...). Kadınlar ise çalışmasa da olur, kocası var diye düşünüldüğü için üniversite okuyabildikleri ailelerden mesleklerini daha geniş bir alandan seçiyorlar.

3. Beyin çalışmaları, kadınların erkeklere göre sosyal açıdan daha yetenekli olduğunu gösteriyor. Başka işlere göre yazılım ve bilgisayar asosyal denebilecek bir iş. Yazılım mühendisi olabilecek kadar puan toplayabilen kadınlar, sosyal açıdan kendini gösterebileceği diğer popüler meslekleri seçiyor olabilirler (Bunu ne yazık ki diğer etmenlerden ayırmak daha zor)

Bununla beraber, kadın mantığı nedir bilemiyorum. Mantık mantıktır, ve bu konuda kadınlarda erkekler kadar başarılı olurlar. Zihinsel açıdan bilinen her hangi bir eksiklikleri olmadığı gibi 19. yüzyılın tüm erkek egemen yapısına rağmen tarihteki ilk programı yazan kişi de bir kadındır. (en.wikipedia.org/wiki/ada_lovelace)
Haziran 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Elektriksel Alan ve Elektriksel Potansiyel arasındaki fark nedir?

Elektriksel potensiyel birim yükü referans noktasına (genelde toprak veya sisteme sonsuz uzaklık), götürbilmek için gerekli ENERJİDİR. Yani o noktadaki bir yükün potensiyel enerjisinin, yük miktarına oranıdır. Enerji üzerinden tanımlandığı için SKALER'dir. Yaygın olarak V ile gösterilir ve volt ile ölçülür. Yük miktarına bölünerek elde edildiği için yükten bağımsızdır.

Elektriksel alan, birim yüke etki eden elektrik KUVVETİDİR. Yani o noktadaki bir yüke etki eden kuvvetin, yük miktarına oranıdır. Kuvvetle ilişkili olduğu için VEKTÖRELDİR (yönü vardır). Yaygın olarak E ile gösterilir. Özel bir birim atanmamış ve kuvvetin yüke oranı olduğu için N/C ile ölçülür.

Klasik fizik açısından açısından elektrik alan ve manyetik alan iki ayrı şeydir. Ama birbilerini üretebilirler. Her ikisi de bir kaynağa muhtaçtır (elektrik alan sabit yüklere, manyetik alan elektrik akımına). Bununla beraber, elektrik alanın ürettiği manyetik alan, kaynağı olan elektrik alanı tekrar üretiyorsa, her ikiside kaynaktan bağımsız olarak çift olarak var olabilirler ve bu çift ışık hızıyla gider. Bu çift elektromanyetik alan olarak adlandırılır (Karıştırılmasına rağmen elektromanyetik alan elektrik alandan ve manyetik alandan farklıdır. Onların özel bir durumudur). Görünür ışık elektromanyetik alandır.

Modern fiziğe göre elektrik alan ve manyetik alan aynı şeyin farklı referanslardaki görünümüdür.
Haziran 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Masaüstü uygulama geliştirmek için hangi programlama dilini önerirsiniz?

Java biliyorsanız Java ile masaüstü uygulama geliştirebilirsiniz. Örneğin eclipse Java ile yazılmıştır. Bunun dışında C#.NET windows masaüstü için oldukça uygun.
Haziran 2015

Ceyhun Çakar bir yanıt verdi.

Akıl kalpte midir beyinde mi?

Akıl (düşünce) ve duyguların (korku, aşk, tiksinti) tamamı beyindedir. Kalp, bu açıdan yalnızca insan duygularının bütününü ifade eden bir mecaz olarak kullanılıyor (Her ne kadar bu mecaz, bilimin geçmişindeki bir yanlışlığa dayanıyor olsa da mecaz gerçekle karışıtırılmadığı zaman bunun bir sakıncası yok ve pedagojik açıdan yararlı).

Kalp, güçlü bir kan pompasıdır ve bedendeki görevi kanın tüm bedeni dolaşmasıdır. Duygu oluşumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Duygulanan kişinin kalbi hızlı attığı ve kişinin ölümü kalbin durmasıyla anlaşıldığı için bilimin geri olduğu antik dönemlerde duygu merkezi zannedilmiştir.
Haziran 2015

Ceyhun Çakar bir yanıta alt yorum yaptı

Gazali tarafından zındık ilan edilen, ve İslam rönasansının yıkılışı sonrasında lanetli sayılan ve İslam dünyasında okutulmayan bu kitapları öğrendik de kimden öğrendik. Batı biliminin gelişiminde Endülüs Emevileri ve o kanaldan diğer İslam bilginlerinin etkisi saklanmıyor. Zaten bu kişileri bu kanalla tanıyoruz. Yoksa, Osmanlı medreselerinde Fizik dersinde İbni Heysem işlendiği için değil. Osmanlı medrese müfredatı için şu kitaba bakılabilir: idefix.com/kitap/osmanlilardan-cumhuriye...
Avrupalılar birçok buluşu kendilerine mal ekmekten çekinmediler, bazı gerçekleri görmezden geldiler ve göz göre göre inkar ettiler.

''Kan dolaşımı'' deyince ''Harvey'' (1578-1657),

'' Gezegen hareketleri '' deyince ''Kepler'' (1571-1657) ve ''Kopernik (1473-1542)

''Yer çekimi'' deyince ''Newton'' (1642-1727)

''Atom'' denilince Eınsteın (1879-1955) v.b'lerini hatırlar olduk. Çünkü gözlerimizi Avrupa'ya çevirmiş, adeta kendimizi göremez olmuştuk. Oysa Avrupa bizim olanları kendine mal edip tekrar bize sattı.

Mesela ''Konstantin'' (1016-1087) adlı bir papaz ''Ali Bin Abbas'ın '' Kitab'ül Meliki '' adlı eserini alıp latinceye çevirip kendi eseriymiş gibi adını da ''Liber Pantegni'' adıyla piyasaya sürmüştür.

Bu sahtekarlığı ''Stephan'' isimli bir papaz olaydan 40 yıl sonra gün yüzüne çıkardı. Bunu böylece öğrendik.

Yine öğrendik ki Avrupa'ya ilmin geçişinde ilmin köprüsü olan Endülüs'te ilim hırsızlığını önlemek için ''Sevilla'da 13. Yy'da kanun çıkarılmıştı.(SADECE GERÇEK)
990
Haziran 2015

Ceyhun Çakar bir yanıta alt yorum yaptı

O kadar karmaşık değil ana yapısı. Kardeşimle ben genetik olarak farklıyız. Ama Seninle olduğumuzdan daha çok birbirimize benziyoruz. Çünkü onunla ortak atamız bir nesil önce yaşadı (bu durumda hala yaşıyor). Ama senin ve benim aile ağacımızı çıkarırsak 10 nesil olabilir. örneğin ortak atamızın 250 yıl önce yaşadığı anlamına gelsin. Bir şempanze ile benim ortak atam (ortak ata, günlük dilde anladığın şeydir, tabii dişi veya eril olması farketmez) 4-6 milyon yıl önce yaşadı. Bu yüzden yaşayan iki insandan daha farklıyız aynı seninle benim birbirimizden kardeşimle benden farklı olmamız gibi. Yani, canlılar soyağacına benzer bir şekilde dallanarak bir ilk canlıdan geliyorlar. Yaşayan canlılar birbirlerinin uzak kuzenleridir. Birbirlerinden bir hiyerarşiye göre evrimleşmemişlerdir. İkinci konu bunun mekanizması burada açıklanan durum karmaşık yapıların olmasını açıklamaz (ama çeşitliliği açıklar). İki kardeş arasında farklılıklar vardır ama bazıları kardeşlerden birine bazı açılardan avantaj sağlayabilir. Örneğin siyah bir ailenin beyaz çocuğu olabilir (ki oluyor). Biri siyah biri beyaz kardeş afrika da ise siyah kardeş avantajlıdır, bin sene sonra beyaz kardeşin çocuklarında daha fazla kanser görüldüğü için, bu soyda daha çok siyah daha az beyaz görülür. Ama soğuk bir yerde yaşıyorlarsa, durum tam tersidir. Bu yüzden küçük bir siyah grup Afrika dışına bir şekilde taşınırsa Afrika'da kalanların soyundan gelenler siyah, diğer bölgedekiler beyaz çocuklarda D vitaminine bağlı hastalıklar daha az göründüğü için beyaz olur. Bu sürece doğal ayıklama, siyah bir ailenin rastgele beyaz bir çocuğu olmasına mutasyon denir. Aynı şey ışığa duyarlı bakteriler içinde geçerlidir. Işağa duyarlı bir bakterinin, ilkel bir fotosentez yapabilen bir kardeşi mutasyon sonucu oluşabilir. Güneşli yerlerde fotosentez yapabilen bakteri avantajlı olduğu için soyağacı fotosentez yapabilen ve yapamayan iki grup oluşturabilir.

Ek olarak, bilimsellik açısından teoriden daha üst bir makam yok. İddialar önce hipotez olarak kabul edilir yeterli kanıtlarla desteklenirse teoriye dönüşür. Bundan daha yukarısı yok. Kanunlar genellikle teorilerin temel formülle ifadeleridir. 19. yüzyılda pozitivizmin hakim olduğu için bu kavram yaygındı. Ama örneğin Einstein'ın teorileri için önerme (postulate) kelimesi kullanılıyor. Ama kanunlara bakarsan hepsinin teorilere ait olduğunu görürsün. Maxwell kanunlarını işlediğimiz üniversite dersinin adı Elektromanyetik Teorisi idi, Maxwell Kanunları değil.

Ek olarak, Darwin; Einstein veya Newton gibi; bilim dünyasında ve gelişmiş ülkelerde oldukça saygın bir durumdadır. Şu anda hala İngiliz 10 pound'unda resmi ve Londra Doğa Tarihi müzesinde ona ayrılmış geniş bir alanı var.

Bu dediklerim için bu siteyi kullanabilirsin: evrimianlamak.org
Bir de bu kitap yardımcı olabilir: idefix.com/kitap/herkes-icin-evrim-david...
Nasıl yani, açıklasana biraz.
Daha Fazla