Bilmek istediğin her şeye ulaş

En musica verdades.

Mart 2018

ŞamanYiğit Yiğit kişisini takip etmeye başladı

Yiğit Yiğit, İnşaat Mühendisi, @erenyigit

Temmuz 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Temmuz 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Facebook üzerinden, sadece arkadaşlık etmek için yeni insanlarla ne şekilde tanışırsınız?

Etkinlikleri ilginizi çeken gruplara sonra da o etkinliklere katılabilirsiniz. Her türlü etkinliğe dair grup mevcut. İster spor, ister sanat ya da yoga gibi spiritüellikler isterse rakı içmek olsun ilgi alanınız size uygun grubu bulabilirsiniz. Paylaşımların altındaki yorumlarda da benzeriniz insanlarla tanışabilirsiniz.
Haziran 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Besin zincirinin en üstüne çıkarak hatta geriye besin zinciri falan bırakmayarak geldiği son noktada insan türünün av mı avcı mı olduğunu düşünüyorsunuz?

Ben yaşadığı ortamı kendi için yaşanmaz kılan ve buna son bile veremeyen yegane tür olan insanı çok da zeki bulmuyorum. "Av mı avcı mı? " dersek bence intihar eden avcıdır.
Haziran 2017

Şaman bir yanıta alt yorum yaptı

Tüm genellemeler derken genellemeleri de genelliyorsunuz yani yanlışsınız.
Tüm genellemeler yanlıştır .(Bu da dahil 😏)
Haziran 2017

Şaman bir yanıta alt yorum yaptı

Tabi. ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik, KTÜ. Hmm 4 oldu.
Çoğunluk öğrenci gözüyle yazmış. Ben işveren olarak özel üniversitelerimiz de akademik başarılarıyla dünya sıralamalarında kendilerine yer edinene kadar köklü ya da az köklü bir devlet üniversitesi mezununu tercih ederim.
Mayıs 2017

Şaman bir yanıt verdi.

İnternet'ten gerçek, doğru bilgiye nasıl ulaşılır. Bu sadece internet ile de sınırlı kalmasın; kitap veya bilgilerin doğruluğunu neye göre kıyaslamak gerek? Nette bir bilginin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Bilginin doğruluğundan şüphe duymak gerekir öncelikle. Ardından bilgiyi güvendiğiniz bir kaynakta bulana kadar araştırmalısınız. Güvenli kaynak genellikle kurumsaldır. Güvendiğiniz ya da güvenebileceğiniz bir gazete (Sözcü, Cumhuriyet) ya da web sitesi (Diken, Ekşi, girebilirseniz Wikipedia), bir bakanlık (hangi yalanlar söylenmişti doğrulamaya yarar), bir üniversite (ki burada da ülkemizin ilk beşi güvenilirdir, Amerikan, Alman ya da çoğu diğer Avrupa üniversiteleri güvenilirdir) gibi yerlerden bilginin kaynağına ulaşırsanız zaten güvenirsiniz. Bu arada yukarıdakiler benim güvenilir kaynak seçimlerim; seçim kişiden kişiye değişebilir. Gazete haberleri gibi haberleri Google efendiye yazıp aratmalısınız zaten, bir çok gazete yazmışsa, yerine göre hem yandaş hem de karşı basın haber yapmışsa bilginin kaynağı doğrulanmış olur ama içeriği bilginin niteliğiyle ilgilidir. Mesela enerji bakanı ya da rte ülkemizdeki iş güvenliği tedbir ve yasalarının dünya standartlarında olduğunu söylerse ve siz bunu tüm gazete ve televizyonlardan haber alırsanız bu kişilerin bu kelamda bulundukları doğrulanır ama içerik yine de yalan olur.
Mayıs 2017

ŞamanHüseyin Boyacı kişisini takip etmeye başladı

Hüseyin Boyacı, Elektrik Elektronik Mühendisi, @huseyinboyaci

Mayıs 2017

Şaman bu yanıtı beğendi:

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Bu soruyu zamanında bizler de sorduk. 8yildir çalışan bir mühendis olarak şunu diyebilirim ki, not ortalaması için çalışmayın.Merak ettiğiniz için, gelismek için, hem kendine hem de ulkene faydalı olmak için çalışmak lazim . Başarı zaten gelir. . .
Mayıs 2017

Şaman bir yanıt verdi.

İnsanların iş hayatlarında başarısız olma nedenleri nelerdir?

İş hayatları derken bir iş kurup yönetmekten bahsettiyseniz kötü satıcı olduklarından olabilir. Eğer bir işletmede çalışmaktan bahsettiyseniz mesleki cehaletten olabilir; sonuçta kimse iyi elemanını kaybetmek istemez.
Mayıs 2017

Şaman bu yanıtı beğendi:

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Her şeyi her zaman takip etmeye gerek var mı? Bunun sonu yok.
Mayıs 2017

Şaman bu yanıtı beğendi:

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Velileri üzer bu :)
Mayıs 2017

Şaman bu yanıtı beğendi:

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Gereksiz bir sistem olacağını düşünüyorum. Bir öğrenci olarak sürekli ne yaptığımın izlenmesini istemezdim.
Belki bir anda burnum kaşınacak ve burnumu kaşıyacağım : D
Tehlikeli haraketler bunlar -, -
Mayıs 2017

Şaman bu yanıtı beğendi:

Sınıflarda kamera takip sistemi olsun ister miydiniz?

Böyle bir uygulama tamamen robotik bir gelişmeyi sağlar. Her an varlığından haberdar olan öğretmen ve öğrenciler dersteki konulara tam anlamıyla, samimiyetle odaklanamazlar diye düşünüyorum. Öğretmenleri denetlemek açısından en basitinden öğrencilere 'öğretmeniniz hakkında geribildirim' şeklinde notçuklar tutturulabilir.

Böyle bir uygulamanın çıkması uzun vadede eğitim sisteminin kalitesini düşüreceğini düşünüyorum. En basitinden öğretmen-öğrenci ilişkisi açısından karşılıklı yaratıcı, özgün ve gerektiğinde fevri fikirler sunulabilmelidir. Kamera takip sisteminin olduğu bir sınıfta akla ilk gelen düşüncenin öğretmen ya da öğrenci tarafından "tam anlamıyla ifade edilemeyeceğini' düşünüyorum.
Böyle bir uygulama tıpkı öğrenci grubu ve öğretmenden oluşan tiyatro oyunu gibidir. Tiyatroda gösteri yapanlar hata yapmadan izleyici önünde en iyi performansını sergilemeye çalışırlar. Hata yapmamaya çalışmak gibi bir saplantı içerisine girmek eğitim-öğretim sürecine vurulabilecek en büyük darbe olur ki böyle bir ortamda öğretmen/öğrenci hatadan uzak durmaya çalışacaktır. 7 den 70'e böyle bir sistemin var olduğunu bilerek, bu sistemden etkilenmeden tam anlamıyla samimi bir öğretmen-öğrenci ilişkisi kurmak mümkün değildir.

Futbol örneğini de vermeden geçemeyeceğim. Bilim ve teknoloji çağında neden futbolda son kararları hala hakemler veriyor? Yine aynı sistem ile hakem gereksinimini ortadan kaldıramayız mı? Bir faul olduğunda sistem düdük çalsın ve herkes tepede yer alan lcd ekranına bakıp hangi yönde karar verildiğini görsün. Herkes için adeletli bir sistem olurdu değil mi? Peki böyle bir durumda futboldan aldığımız heyecan ne kadar sürer? Futbolu futbol yapan, kanlı canlı insansı kararların alındığı ortamdır. Sınıf ortamında da öğretmen ve öğrenci arasında hataların, doğruların, yanlışların, soruların, cevapların samimiyetle kanlı canlı aktarılması gerekir.
Mayıs 2017

Şaman bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de kaç büyükşehir vardır?

Bennce bir şehir var, ben orada yaşıyorum: onun gözleri
Mayıs 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Dünyada gelmiş geçmiş en çok sevip örnek almaya çalıştığınız kişi kimdir? Neden?

Jimmi Hendrix. Çok süper bir müzisyen olduğundan sanırım.
Mayıs 2017

ŞamanMustafa Kantarcı kişisini takip etmeye başladı

Mustafa Kantarcı, İnşaat Mühendisi, @mstfkntrc

Nisan 2017

Şaman bir yanıta alt yorum yaptı

Doğru Fatih, o hatta Simyacı'da kişisel gelişim kitabı sayılır (onu da okudum ama beğenmedim). Bakış açına hak veriyorum; sanırım bir çok roman kişisel gelişim kitabı sayılabilir. Böyle bakınca benim kişiliğimin gelişiminde de mutlaka Castaneda, Bukowski, Jack London ve Aziz Nesin gibi yazarların etkisi oldu. Tabi Martı'nın da.
Martı Jonathan Livingston, Richard Bach
Savaşçı, Doğan Cüceloğlu

The Art of Thinking Clearly, Rolf Dobelli
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnşaat Mühendisliği

235 Kişi   106 Soru

Mühendislik Meslek Odaları

904 Kişi   48 Soru

Ses Sanatçısı

19 Kişi   10 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Müzik Grupları

384 Kişi   65 Soru

Müziksever

376 Kişi   32 Soru

Bilgi

129 Kişi   44 Soru

Mimari Tasarım

532 Kişi   91 Soru

Latin Amerikan

7 Kişi   1 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Bilgisayar Destekli Tasarım

492 Kişi   13 Soru

Wii

6 Kişi   0 Soru

Felsefe

1951 Kişi   501 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Alkol

142 Kişi   73 Soru

Cinsellik

406 Kişi   115 Soru

Fizik

305 Kişi   266 Soru

Dil Bilimi

188 Kişi   60 Soru

Yazarlık

355 Kişi   69 Soru

AB (Avrupa Birliği)

61 Kişi   32 Soru

Dil

155 Kişi   70 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3687 Kişi   280 Soru

Edebiyat

989 Kişi   204 Soru

Enerji Kaynakları

26 Kişi   27 Soru

Bilim

869 Kişi   286 Soru

Müzisyen

37 Kişi   33 Soru

Sanat

629 Kişi   109 Soru

İkinci El (Araba)

27 Kişi   14 Soru

Güncel

581 Kişi   138 Soru