Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şaman,

İnşaat Mühendisi

En musica verdades.

Temmuz 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Temmuz 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Facebook üzerinden, sadece arkadaşlık etmek için yeni insanlarla ne şekilde tanışırsınız?

Etkinlikleri ilginizi çeken gruplara sonra da o etkinliklere katılabilirsiniz. Her türlü etkinliğe dair grup mevcut. İster spor, ister sanat ya da yoga gibi spiritüellikler isterse rakı içmek olsun ilgi alanınız size uygun grubu bulabilirsiniz. Paylaşımların altındaki yorumlarda da benzeriniz insanlarla tanışabilirsiniz.
Haziran 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Besin zincirinin en üstüne çıkarak hatta geriye besin zinciri falan bırakmayarak geldiği son noktada insan türünün av mı avcı mı olduğunu düşünüyorsunuz?

Ben yaşadığı ortamı kendi için yaşanmaz kılan ve buna son bile veremeyen yegane tür olan insanı çok da zeki bulmuyorum. "Av mı avcı mı? " dersek bence intihar eden avcıdır.
Mayıs 2017

Şaman bir yanıt verdi.

İnternet'ten gerçek, doğru bilgiye nasıl ulaşılır. Bu sadece internet ile de sınırlı kalmasın; kitap veya bilgilerin doğruluğunu neye göre kıyaslamak gerek? Nette bir bilginin doğru olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Bilginin doğruluğundan şüphe duymak gerekir öncelikle. Ardından bilgiyi güvendiğiniz bir kaynakta bulana kadar araştırmalısınız. Güvenli kaynak genellikle kurumsaldır. Güvendiğiniz ya da güvenebileceğiniz bir gazete (Sözcü, Cumhuriyet) ya da web sitesi (Diken, Ekşi, girebilirseniz Wikipedia), bir bakanlık (hangi yalanlar söylenmişti doğrulamaya yarar), bir üniversite (ki burada da ülkemizin ilk beşi güvenilirdir, Amerikan, Alman ya da çoğu diğer Avrupa üniversiteleri güvenilirdir) gibi yerlerden bilginin kaynağına ulaşırsanız zaten güvenirsiniz. Bu arada yukarıdakiler benim güvenilir kaynak seçimlerim; seçim kişiden kişiye değişebilir. Gazete haberleri gibi haberleri Google efendiye yazıp aratmalısınız zaten, bir çok gazete yazmışsa, yerine göre hem yandaş hem de karşı basın haber yapmışsa bilginin kaynağı doğrulanmış olur ama içeriği bilginin niteliğiyle ilgilidir. Mesela enerji bakanı ya da rte ülkemizdeki iş güvenliği tedbir ve yasalarının dünya standartlarında olduğunu söylerse ve siz bunu tüm gazete ve televizyonlardan haber alırsanız bu kişilerin bu kelamda bulundukları doğrulanır ama içerik yine de yalan olur.
Mayıs 2017

Şaman bir yanıt verdi.

İnsanların iş hayatlarında başarısız olma nedenleri nelerdir?

İş hayatları derken bir iş kurup yönetmekten bahsettiyseniz kötü satıcı olduklarından olabilir. Eğer bir işletmede çalışmaktan bahsettiyseniz mesleki cehaletten olabilir; sonuçta kimse iyi elemanını kaybetmek istemez.
Mayıs 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Mart 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Şimdiye kadar okuduğunuz kişisel gelişim kitapları?

Erich Fromm'dan Sevme Sanatı'nı okumuştum 85 yılıydı sanırım ama o zamanlar kişisel gelişim kavramı yaygın değildi. Sonrasında o tür kitaplara sadece göz attım. Sanırım yazarları bana kişilik açısından çok gelişmiş gelmediklerinden ama hayattaki her izlenim gibi yanılsama da olabilir.
Mart 2017

Şaman bir yanıt verdi.

İnşaat Mühendisliği okuyorum ve bir firmaya girmek istiyorum çünkü oto-kontrol denen bir şey bende yok ve ancak kendimi bir şeyler yapmaya mecbur bırakırsam kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum. Sizce bir firmaya gitsem ve durumu anlatsam beni kabul ederler mi yoksa ayakbağı olarak mı görürler?

Dersleri geçmeye zorunlu olmanız sizi motive edemiyor ama para kazanmak için bir işi yapmak zorunda olmanız sizi motive mi edecek? Bence aileniz sizi yeteri kadar destekliyorsa derslere odaklanın, para kazanmak istiyorsanız da ders verin ya da İnternet işleri gibi marjinal işler yapın (ödev hazırlamak, tercüme, vb). Zaten bir şirkete şu anda çalışan olarak girerseniz sizinle çok fazla uğraşmaları gerekir. 3. Sınıftan sonra çalışmaya başlayabilirsiniz, o zaman aslında mühendislik eğitiminiz tamamlanmış olur ki o zamandan önce iş yerinde de kendinizi geliştirmeniz zor.
Mart 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Asosyal bir mühendis nasıl kariyer yapar?

Ahahahaaa... Zormuş meslektaş. Asosyal derken iletişim zorluklarından bahsediyorsanız problemi çözemeseniz bile kontrol altına almak zorundasınız. Tabi bu inşaat mühendisi için. Mesela kodlama yapan mühendisin asosyali makbuldür.
Mart 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Referandumda oy hırsızlığı olacağına inanıyor musunuz?

Ben şöyle olacağına inanıyorum, son yıllardaki tüm seçimlerde olduğu gibi oy çalınacak, elektrikler kesilecek, SEÇSİS kurcalanacak, bir yandan Suriyeliler vatandaş yapılacak ya da yapılıyordur bile, engelli ve hasta insanların yanı sıra bunamış ve zihinsel engelliler de sandıklara taşınacak ve oy verdirilecek, bazı kurumlar damgalanmış oyların fotoğrafını görmek isteyecek, makarna, nohut, buğday, kömür vb dağıtılıyordur zaten yeteri kadar. . .
Mart 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Sizce referandumda neden evet veya hayır demeliyiz?

Madde 75 - Milletvekili sayısından başlayabiliriz. 50 tane daha milleti düşünmeyen adam ya da kadının ömür boyu paşalar gibi bakılmasına karşıyım.

Madde 101 - Seçilecek cumhurbaşkanının partili olmasına da karşıyım. Bu durumda çıkartılan yasalarda meclis ve cumhurbaşkanı karşılıklı birbirlerini denetlemeyecek, halihazırda anayasa delinerek işletilen suç sistemi işlemeye legal olarak devam edecek.

Madde 105 - Cumhurbaşkanı suç işlediği durumda ki diploma olmadan makamda olmak bile anayasal bir suç, onu sadece meclisteki salt çoğunluk denetleyebilecek ki aynı zamanda iktidar partisinin de başkanı olacak kişiyi kimse denetleyemeyecek.

Madde 106 - Cumhurbaşkanı yardımcılığı makamı getiriliyor ki örneğini Azerbaycan'ın Tayyip Erdoğan'ında gördük.

Madde 119 - Cumhurbaşkanına verilen OHAL ilan etme yetkisi de tek bir elde olduğunda fevri, adaletsiz vb kullanılabilecek ki tersini nedense düşünemiyorum.

Madde 142 - Askeri mahkemelerin kurulması da yasayla engellenecek yani askerleri de Cumhurbaşkanının atayacağı hakimler yargılayacak. Cumhuriyeti yok ederken askeriyeden gelebilecek tepkilere karşı bir tedbir alınmış görünüyor bu maddeyle.

Madde 159 - HSYK'nın başkanı yine Cumhurbaşkanının direkt kafasına göre seçtiği adalet bakanı olacak, bir üye de yine aynı şahsın seçtiği adalet bakanlığı müsteşarı olacak. Kurulun bir kısmı iktidar partisi diğer kısmı ise Cumhurbaşkanı tarafından atanacak yani tümü Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Böyle bir kurumdan adalet beklemek imkansız olacak. Madde 146'da bahsi geçen Anayasa mahkemesi de aynı şekilde Cumhurbaşkanının hegemonyasına alınacak.

Madde 8 - Yürütme yetkisini %100 olarak tek kişiye yani Cumhurbaşkanına veriyor. Zaten yasama da partisiyle onun elinde keza yargı da. Yani demokrasinin olmazsa olmazı güçler ayrılığında bahsettiğimiz üç erkin tamamı Cumhurbaşkanına geçiyor.

Madde 15 - Temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması sadece Cumhurbaşkanının OHAL ilan etmesine bağlanıyor.

Madde 73 - Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Cumhurbaşkanına verilebilir.


Madde 117 - Silahlı kuvvetlerden de Cumhurbaşkanı mesul olacakmış. Aynı zamanda o kişi devletin baş komutanı oluyor. Yasama, yürütme, yargıdan sonra askeriyenin de başı aynı kişi olacak.

Madde 118 - Milli güvenlik kurulu da tamamen Cumhurbaşkanı ve onun atadığı genel kurmay başkanı tarafından atanacak.

Madde 124 - Cumhurbaşkanı kanunlarla çelişmediği sürece KHK çıkartma yetkisine sahip olacak. Yani eğer meclisteki partisiyle istediği yasaları çıkartamazsa KHK çıkartarak yoluna devam edecek.

Madde 131 - YÖK'ün de artık sadece Cumhurbaşkanı tarafından seçilmesini öngörüyor.

Madde 154 - Yargıtay da Cumhurbaşkanının HSYK'sı tarafından yani yine aynı kişi tarafından seçilecek.

Madde 155 - Danıştay da aynı Yargıtay gibi seçilecek.

Görünüşe göre tüm devleti tek bir kişiye devretmeye hazırlanıyoruz. İşlevsiz meclisi, CB'deki meclisi fesih yetkisi ve KHK çıkarma haklarıyla sistemin 3. Meşrutiyetten bir farkı yok. Yasama, yürütme, yargı ve askeriyeyi bir kişiye devrederseniz o kişi sadece bir otokrata dönüşebilir. Meşrutiyet, halifelik, şeriat gibi geri dönemlerin sistemlerine dönüp kulun kulu olarak yaşamak isteseydim kararım evet olurdu ama ben bunlara karşıyım. Yani kararım hayır olacaktır. Akape ve kurmayları tarafından yapılan kirli siyaset sandıktan evet çıkarsa kepazeliğin nerelere varacağı hakkında bir fikir veriyor. Bir muhalefet partisinin eş başkanlarını kendi ürettikleri senaryolarla içeride tutuyorlar, bu bile hayır demeye yeterli olmalı, nitekim adalet bir gün herkese lazım olacaktır, hatta akapelilere bile. Görüyorsunuz Almanlardan bir şamar yediler adalet, demokrasi diye ağlıyorlar. Dışarıda demokrasi aramadan önce içeride hayırcılara yaptıkları zulmü bir gözden geçirseler iyi olacak.
Şubat 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Mühendislik yazılım programları neden bu kadar pahalılar? Bu programları bu kadar pahalı yapan nedir?

O yazılımlar çok fazla, kaliteli, dolayısıyla pahalı emeğe mal oluyor. Ben birkaç Excel (üstüne VB) ve bolca script yazdım ve biliyorum ki sadece tek bir kesit tipi için bir artgermeli köprü excel'i yazmak bile en az iki ay (günlük ortalama 12 saat, haftada 7 gün) sürüyor. Bir de yüzlerce farklı tip artgerme, öngerme ya da betonarme köprü hesaplayabilen ve ciddi ergonomik bir grafik arayüzü olan CSI Bridge'in arkasındaki emek yoğunluğunu düşünün ki bir de yazılımın sürekli geliştirildiğini de unutmayın. Bence kar eden şirketlerin tümü giderlerine yazılımları da katmalıdır.
Şubat 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Mühendislik mi daha önemlidir sanat mı?

Şimdi Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine bakmamız gerekir öncelikle.Mühendislik

İnsanın en önemli ihtiyaçları görüldüğü gibi yemek, içmek, seks, giyim, uyumak, solumak ve barınmaktır. Bu maddelerin çoğu özellikle de "barınmak" sadece mühendislik sayesinde mümkündür. Sonuçta artık mağara ya da çadırlarda yaşamıyoruz. Hiyerarşik olarak şemaya bakarsanız görürsünüz ki sanatı da kapsayan estetik değerler 3. Ana seviyenin ikinci basamağındadır. Yani önemi ihtiyaca atfedersek ki temel ihtiyaçlar karşılanmadan diğer ihtiyaçlara sıra gelmez, mühendislik sanattan daha önemlidir. Evi, giyeceği, seksi, havası, suyu, yiyeceği, uyuyacak yeri ve zamanı olan insan öncelikle sosyal ihtiyaçlarını tatmin etme yoluna girer. Bu tabi ki manevi ihtiyaçlardan da ayrılamaz; kimi sosyalizasyonunu sanat galerisinde sağlarken kimi de camide sağlar ki ikisi de manevi ihtiyaçlar grubundadır. Bir insanı 15 gün sanatsız bırakırsanız ardından aynı insanı 15 gün susuz bırakırsanız hangisinin önemli olduğunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Suyu da kapımıza, bakkalımıza vb mühendislik getirir, sanatçının bir payı yoktur.

Sanatçının da payının olduğu mühendislik ürünleri tabi ki vardır. En önemlisi mimaridir. Yine de her insan öncelikle kafasına yağmur yağmayan bir çatıya ihtiyaç duyar ardından o ortamın güzelliğini inceler.

Mühendislik
Bu da piramit olarak. Mühendislik tabanda sanat ise 6. kademede.
Şubat 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Atalet momenti nedir? Bir inşaat mühendisi için önemi ne derecededir? Atalet momenti en iyi nasıl anlaşılır? Öğrenmek neden bu kadar zor?

Bir cismin ivmelenmeye karşı direncidir.
İnşaat mühendisinin kullandığı temel, ilk, en önemli formüldür.
Dikdörtgen kesitler için 1/12 bh³ olur, 1/6 bh² de mukavemet momentidir yani diğerinin türevi gibi bir şey :) Türev ve integral de bu tür ilişkileri anlayabilmek hatta bazen bir temel altındaki basıncı bulmak için de gereklidir. Neyse atalet momentine gelirsek cismin tarafsız ekseni etrafında döndürülmeye çalışılınca her noktasının harekete karşı direncinin toplamıdır bu etki cismin partikülleri dönme merkezinden uzaklaştıkça artar yani mesafe büyüdükçe etki de mesafenin karesi oranında artar bu nedenle de momentsel bir etkidir. 30 santimlik bir cetveli önce parmaklarınız yardımıyla uzun ekseni etrafında çevirin sonra da kısa ekseni etrafında aynı şekilde parmaklarınızın arasında çevirin. İkinci işlemde aynı kütleye ve geometriye sahip cetvelin uzun ekseni etrafında kısa ekseni etrafında olduğundan daha kolay çevrildiğini fark edeceksiniz. Formüle baktığınızda göreceksiniz ki bu zorlanma, yüksekliğin yani cetvelin boy en oranının küpüyle doğru orantılı olmak zorunda. Bizim mesleğe bunun etkisi şöyle oluyor eğer kirişimiz yeterli atalet momentine sahip değilse yüksekliği azıcık arttırıyoruz ve kocaman atalet momenti ihtiyacını karşılıyoruz. Ya da yükseklikle ilgili bir problemimiz varsa yan yana bir sürü kiriş koyarak işi çözüyoruz, yanyana kirişleri dizmek genellikle gayri iktisadi görünse de iskele ve kalıp ihtiyacını ortadan kaldırdığından yine de hesaplı olabiliyor.

Bir atalet momentinden neler çıktı C:
Aslına bakarsanız integral ve türevi gerçekten özümserseniz bütün mühendisliği çözersiniz. Biliyorum kulağa zor geliyor ama zor zaten...
Şubat 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Filmler mi hayattan esinlenir hayat mı filmlerden?

Her sanatın insanları etkilediği gibi karşılıklı bir etkileşim tabi ki söz konusudur ama filmler hayattan hayatın filmlerden esinlendiğinden çok daha fazla esinlenir. Hayat olmasa film hiç olmaz ama film olmasa bir sanat eksik olur hatta belki de yerine başka bir yedinci sanat olur. Hayat tüm sanatları kapsarken tüm sanatlar hayatın şirin bir köşeciğini doldurur.
Şubat 2017

Şaman bir yanıt verdi.

İnşaat mühendisliği okuyorum. Bu yaz staj yapacağım ama staj yeri nasıl bulabilirim? Nelere dikkat etmeliyim. En önemlisi stajda kendimi nasıl kanıtlarım? Stajda neleri kesinlikle sormamalıyım?

Firmalara stajyer olarak CV + başvuru mektubu (sunum, vb) gönderebilirsiniz. Tanıdıkları da kullanabilirsiniz. Stajyere genellikle hiçbir iş yaptırılmaz; siz yine de işe ilgi gösterip nelerin ve nasıl yapıldığını öğrenmekle mükellefsiniz. Bu nedenle mühendis, tekniker, usta, kalfa gibi bilgi kaynaklarını elinizden geldiğince bilgi olarak sömürmelisiniz. Stajda kendinizi kanıtlayamazsınız, hiç gerek de yoktur. Bizim sektör en çok paranın döndüğü sektör olduğundan tüm çakallar üşüşmüştür; işler daha çok politik bağlantılarla yürür. Bu nedenle işin, paranın kaynağını çok kurcalamazsanız iyi olur. Bunun dışında iş konusunda her türlü soruyu sorabilirsiniz. Özellikle mühendisler ve ustalar (dikkat bir şantiyede "usta" derseniz çırağın çırağı olabilecek vasıftaki kişiden bahsediyor olursunuz, özellikle kalfalar bu işe çok alınır. Ustalara da mutlaka Ali Usta, Ayşe Usta diye seslenmelisiniz) çırak yetiştirme misyonuna da sahip olduklarından bilgilerini sizinle paylaşmaktan mutlu olacaklardır. Bir de sakın ha kimseyi tahsilinizle ezmeye kalkmayın, mütevazı olun ki bilgi size doğru aksın. İlk stajı şantiyede yapın, ikincisini biraz daha bilgilendikten sonra isterseniz ofiste de yapabilirsiniz. Stajların ilerideki kariyerinize okulunuzun ismi kadar bile katkısı olmayacak, o nedenle her an her şey yapılan küçük bir şantiye bulursanız bilgi birikiminiz açısından size daha yararlı olur.

Şuralara da bakın:

Bir de müstakbel meslektaşım, dilinize biraz daha özen gösterirseniz buradan bile staj yeri bulabilirsiniz. Noktalama ve ismin halleri konularındaki bilgilerinizi biraz arttırsanız hem staj yeri, hem iş ararken hem de ileride yazmak zorunda kalacağınız yüzlerce sayfalık raporlar, emailler, vb için avantajlı olabilirsiniz. Unutmayın; kimse projesini ana diline bile özen gösteremeyen bir mühendise emanet etmek istemez ki mühendislik %100 aşırı özen işidir.
Ocak 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Sence dünyamızı insan dışında hangi ırklarla paylaşıyoruz?

ırk

ad

  1. soy

  2. kalıtımsal özyapıları bir olan insanların oluşturduğu doğal topluluk.

    eş anlamlısı: anasoy

Irk böyle bir şey, sanırım türlerden bahsetmişsiniz. Olaya türler açısından bakarsak yığınla hayvanat ve nebatatla paylaşıyoruz dünyayı.

Belki de uzaylılardan bahsetmişsinizdir. Bugüne kadar uzaylılarla ilgili bilimsel bir bulguya rastlanmadığına göre uzaylılarla paylaştığımıza inanmıyorum.

Umarım cinler gibi batıl inanç eseri varlıklardan bahsetmediniz.

Sorunuzda sen yerine siz kullansaydınız sanki daha davetkar olurmuş...
Ocak 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Şu anda İngilizce seviyesi iyi olan ekonomist var mı?

Tabi ki; en azından ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesinde eğitim veren ekonomi hocaları İngilizceye gayet hakimler. Bununla kalmayacağına da eminim.
Ocak 2017

Şaman bir yanıt verdi.

Erkeklerin yalana başvurma nedeni nedir? Karşıdaki cinsin duygularıyla neden oynarlar?

İlk sorunuz için şunu bir izleyin; oldukça bilgilendirici.

Amaç kesinlikle birinin duygularıyla oynamak değil tamamen dölünü yayma içgüdüsüdür. Ülkemiz sosyal şartlarına bunun uygunluğu tabi ki ayrı bir tartışma konusu olabilir ama mesela Eskimolar kadınlarını misafirlerine ikram ediyorlar ya da erkeklerin pazarda kadınlar tarafından seçildiği bir kabile de var. Yani sosyal şerait bile çok farklı olabiliyor. Tabi burada kalbinizin kırılmış olmasına sizinle beraber üzülüyorum.

İnsanlar birçok şeye başlayıp sonra da bırakabiliyorlar. Bu bir oyun olabilir ya da bir enstrüman, karşı cinsten biri de olabilir bir giysi de. İnsanların kafaları yuvarlak olduğundan düşünceleri, duyguları yön değiştirebiliyor. Hayatın olağan döngüsünün acı taraflarını yaşamaya başlamışsınız gibi sormuşsunuz. Böyle dönüp duracak, merak etmeyin güzel anlar yeniden karşınıza çıkacak; aynı kişiyle ya da başkasıyla.
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler