Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şaman,

İnşaat Mühendisi

En musica verdades.

Ocak 2016

Şaman

Sizce Diyanet İslam'ı temsil ediyor mu?

Bence Diyanet işleri sadece AKP işlerini Takip ediyor.
İş İslam'a gelince de modern yaşam anlayışını yakalayamamış cahil kafalar işkembeden sallıyorlar.
 • 7 Yanıt
Ocak 2016

Şaman

Cinsel ilişkinin pedofil bir ilişki sayılmaması için kız en az kaç yaşında olmalıdır?

19 yaşının bitimine kadar her genç ergen sayılır.. Bununla birlikte cinsellik fiziksel olgunluktan çok duygusal hazırlık gerektirir. Kişinin yetişkin olması ve cinsellik için duygusal olarak hazır olması önemlidir. .
 • 2 Yanıt
Ocak 2016

Şaman

İnsanın 9 yaşındaki kendi kızına cinsel tacizde bulunmasının dinen bir sakıncası olmadığını düşünenler var. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?

Tek cevabım olabilir bu iğrençliğe sapkınlık. Aklı, vicdanı olmayan sorgulamayan, okumayan , birini ilahlaştırıp onun ağzının içine bakan insanalr da buna inanır. Ensest ilişki ülkemizde her zaman vardı ne kadar inkar edilse de veya saklanmaya çalışılsa da. Kol kırılır yen içinde kalır mantığı ile her zaman saklandı ve üzeri örtüldü. Şimdi ise din kurumu tarafından meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Tıpkı küçük gelinler, töre cinayetleri ve tecavüzler gibi. Adaletten yoksun vicdanlarda zuhur eden bir olaylar toplum tarafından da karşılık bulamaması gerek. Kötülüğün olduğu her yerde herkes biraz kötüdür ilkesinin düşünülmesi gerek. İyi insan olmak yetmiyor, insan hayatına iyilik ile dokunulması şart; çünkü dünya sapık, kötü ve vicdansız insanlar ile dolu.

Bu duruma hak veren veya bu durumu onaylayan insanların da acil tedaviye ihtiyaçları var.
 • 16 Yanıt
Kasım 2015

Şaman

Cumhurbaşkanı hangi sıfatla G20 zirvesine katıldı?

Gollum sıfatı yetmez mi.. .
 • 2 Yanıt
Eylül 2015

Şaman

Hadi Müslümanlar bunu da siz açıklayın. Sizce neden Müslüman olan Suriyeliler Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, BAE gibi hem şeriat hem gerçek ve iyi Müslümanların olduğu ülkeler yerine Laik Türkiye üstünden Almanya, Fransa gibi Hristiyan ülkelere kaçmaya çalışıyorlar?

Müslüman değilim ama yardımcı olmaya çalışayım.

Okuduğum, bildiğim kadarıyla Suriye'den iltica eden iki ana mezhep var ki yine okuduğum kadarıyla bir çoğu bu mezheplere ait olduklarını Türkiye'nin bölücü, ayrıştırıcı, ötekileştirici Müslüman ortamına geldikten sonra öğreniyor. Bu mezhepler de şöyle Esad güçlerinden kaçan Sünniler ve diğer El Nüsra, ışitler falan gibi olmasalardı da olurduk şeklindeki Sünni canavarlardan kaçan Alevi Türkmenler. Tabii bu durumda mezhep çatışmasından kaçanlar diyemeyeceğiz. Bu iki grup da gözlerine aslında refahın olduğu yeri yani Avrupa'yı özellikle de Almanya'yı kestirmiş durumda. Amaçları savaştan kaçmanın yanı sıra yüksek refah seviyesi olan bir ülkeye ulaşmak. Bu göçmenler de biliyorlar ki İslam ülkelerinde gelir ne kadar yüksek olursa olsun refah seviyesi yerlerde sürünüyor olacak, en azından kendileri için. Bu, göçmenler açısından görünen kısım bir de zengin Müslüman devletler açısından duruma bakalım.

Onlar tamamen petrol gelirleri ve Suudi Arabistan'daki haç turizmi gelirleri nedeniyle kendilerini kapitalizmin konforlu kucağına bırakmış durumdalar ve sığınmacıları istemiyorlar. Yani aslında diğer Müslümanları hatta kendileri gibi şeriatçı olan Sünnileri istemiyor onlara kucak açmıyorlar. Müslümanlar arasında böyle bir yardımlaşma geleneği ya da yardımlaşma için ekstra sevap yazılması durumu belli ki yok.

Aslında bakarsanız Türkiye de sığınmacıları almazdı eğer Tayyip Esad'la inatlaşmasaydı, suni seçmen ihtiyacı duymasaydı, ülkeyi iş gücü cenneti yapma gibi bir hayali olmasaydı. Zaten Tayyip ışitleri besleyip savaşı körüklemeseydi belki de sığınmacı da olmayacaktı. Hala silah yardımlarını sürdürüyor ve hala Avrupa'yı suçluyor...

Bir de Hristiyan Avrupa açısından bakalım duruma. Bu arkadaşlarımız aldıkları sığınmacılar için kendilerini sorumlu hissediyor ve onların barınma, beslenme, okul, sağlık gibi hizmetlerini en iyi şekilde sağlamak zorunda olduklarını düşünüyorlar ve yapıyorlar da. Sonuçta Almanya'nın aldığı 750 000 sığınmacı Almanya'ya Türkiye'nin aldığı 3 000 000 sığınmacının Türkiye'ye maliyetinden çok daha fazlasına mal oluyor ki Almanlar onları bizde olduğu gibi ucuz iş gücü olarak da kullanmıyorlar. Bunun yanı sıra Hristiyanlar kendilerinden fakir, muhtaç olanlara dinen de yardım etmekle yükümlüler.

Büyük resim böyle olunca kendimi bir sığınmacının yerine koyduğumda ben de tabii ki demokrasi, hukuk, ahlak ve refahın en üst seviyede olduğu Avrupa'yı bu saydıklarımın hiçbirine sahip olmayan ve beni zaten istemeyen İslam ülkelerine tercih ederim.
 • 4 Yanıt
Ağustos 2015

Şaman

Tüm yazılımlarınız işlem gücünü dibine kadar kullanan Windows yazılımları ise ama bolca da grafik ihtiyacınız varsa açıklamada linki paylaşılmış olan iki makineden hangisini seçerdiniz? Neden?

Mac makinalarda donanımın her parçasının birbiri ile uyumu neredeyse mükemmel seviyededir. Bu yüzden tamamen aynı özelliklere sahip bir toplama bilgisayar ile (ya da başka bir bilgisayar markası) Mac arasında performans farkı da olmaktadır. Kazanan daima Apple oluyor bu karşılaştırmalarda (kişisel tecrübeme dayanarak söylüyorum).

Ofiste iMac'e Windows yüklü olarak bir bilgisayar kullanıyoruz. Performansı Mac OSX işletim sistemine oranla biraz daha düşüyor olsa da donanım hakkını burada da veriyor. Burada önemli bir nokta şu ki; Windows kısıtlamalarından ötürü sadece Intel işlemci tabanlı olarak satılan MAC bilgisayarlara Windows kurulumu yapılabiliyor.

Ne var ki, linkte verdiğiniz makinelere gelince, burada paylaşımsız 3GB ekran kartı (NVIDIA GeForce GTX 870M with 3 GB GDDR5 SDRAM Dedicated) her türlü grafik işinizde size paylaşımlı MAC makineye oranla daha fazla performans sağlayacaktır. Hele ki render işiniz çok ise. Kaldı ki grafik işiniz çok ise 17.3 inch monitör de bu anlamda mutlaka bir artı olacaktır.
 • 5 Yanıt
Temmuz 2015

Şaman

Basit bir zeka sorusu: Birkaç kişi ölüyor, dört arkadaştan biri bu cinayetlerin faillerini bulalım diyor, ikincisi de onu destekliyor, 3. ve 4. arkadaşlar bulmayalım diyorlar. Sizce bu dört arkadaş arasında hangileri suçlu olabilir?

Ortada bir suç varsa o da halk olamamak, insan olamamak. Diğer canlılardan farkımız olan mekanizmayı çalıştırmamak. . Birilerinin seni temsil etmesini, senin yerine de düşünmesi olarak algılamak. . Yani sorunun doğrudan cevabı değil belki ama cevap belli zaten. .
 • 3 Yanıt
Temmuz 2015

Şaman

Sizce kendi türünün katledilmesine sessiz kalan canlı türleri genetik hatalı değil midir?

Çok sevdiğim bir laf vardır. Jurassic park filminde duymuştum "Yaşam yolunu bulur " yani kendi türünü öldürmek başka birşeydir, kendi türünü yok etmek başka birşeydir. Soruda ki insana olan göndermeden kastın öldürmek olduğu anlaşılıyor. Ve kendi türünü öldürmek hata değildir maalesef. İnsanların tür korumacılığı oldukça yüksektir çünkü. Binlerce yıldır olağan üstü durumlarda birleşerek oluşturduğumuz güç ile üstün tür konumunu ele geçirmişiz diğer canlılara karşı. Öldürme konusu türe değil bireye yada gruba karşı yapılan bilinçli bir eylem hatta o mükemmel değil, o benim gibi değil, benim gibi olmalı olamıyorsa ölmeli gibi genetik olarak düzenleyici bir eylem. Bu tartışma etik ile ilgili bir sorun genetik kod hatası değil bana göre.
 • 5 Yanıt
Temmuz 2015

Şaman

İdeoloji nedir? Ne için gereklidir? İnsanların kararlarını kendi akıl ve vicdanlarıyla değil de ideolojiyle vermeleri daha mı doğrudur?

Farklı farklı olguları belirli bir bakış açısıyla değerlendiririz. İdeoloji bu değerlendirmelerin toplamıdır. Aynı bakış açılarına sahip insanların belirli ideolojiler altında birleşmeleri normaldir. Olmaması gereken ise insanların tüm detaylarını bilmedikleri halde kendilerini bir ideoloji altına sokmalarıdır. İkinci birşeyde bir ideolojiye yada bir öndere bağlanmış kişi büyük ihtimalle ideolojinin yada önderinin kusurlarına kördür. Bundan dolayı her daim eleştirel düşünce elden bırakılmamalıdır. Nesnel olan bilim bile dün beyaz dediğine bugün siyah diyorsa, öznel konularda belli görüşlere sıkı sıkıya bağlanmak akıl karı değildir.
 • 4 Yanıt
Temmuz 2015

Şaman

Duyarsızlık ve zeka arasındaki bağıntı nedir?

Bana ters orantılıymış gibi geliyor. Tanıdığım tüm zeki insanlar hem toplumsal olaylara hem de tanıdıkları, hatta tanımadıkları insanlara karşı inanılmaz duyarlı davranıyorlar. Zeka pırıltısı görmediğim bir çok insan da duyarsızlıkta 10 numara beş yıldız. Evet bence duyarlılık ve zeka birbirini desteklerken geri zeka ve duyarsızlık da insanı negatif bir geri besleme döngüsüne sokuyor. Duyarlı bir insanım, demek ki zekiyim de ☺
 • 2 Yanıt
Temmuz 2015

Şaman

Suruç katliamı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konuda çok bilgim yok yalnız kesin olarak bildiğim bir şey var ki bu ülkede faili bulunamayan bir suç olduğunda işin içinde devlet var demektir. Fuat Avni'de bir ay öncesinden bu tür terör olaylarının olacağını nedeninde Erdoğan'ın koltuk sevdası olduğunu yazmıştı. Bende bu görüşe katılıyorum.
 • 3 Yanıt
Haziran 2015

Şaman

Sizce devletimizin cumhurbaşkanının kaçak bir yapıda ikamet etmesi devletimizin itibarını zedelemez mi?

Öyle demeyin o kaçak yapılar sayesinde itibarımız artıyor. Eh orada yaşayanın itibarı da artar. .
 • 2 Yanıt
Mayıs 2015

Şaman

Türkiye'nin gördüğü en büyük direnişin 2. yıl dönümü olduğu halde neden kimse bir kere olsun Gezi yazmadı?

Bana göre buradaHakan (@hakkan) 'ın sözünü ettiği gençlik ileBazarov (@kaisersoze) 'un sözünü ettiği gençlik aynı değil. Bir nesil var ki gezide yer alan gençliğini ancak yaşamaya başlayan ve reklamı sevmeyen, bir de çok seven ki onlar orada değillerdi. İşte öyle, aylar sonra daldım bir muhabbete ama hayırlısı...
Ayrıca geziciler kendi içlerinde andılar zaten, burada bunu bilen var bilmeyen var, deklare etmeye ne gerek var?
Ama 2. Yıl dönümü kutlamasına beş gün kaldı, hayırlısıyla. .
 • 4 Yanıt
Mayıs 2015

Şaman

Erdoğan'ın müjdesi sizce ne olacak?

2 hafta ömrünün kaldığını açıklasa en güzel müjde olur.
 • 4 Yanıt
Nisan 2015

Şaman

Akkuyu nükleer santrali genel müdürlüğüne İlahiyat Doç. Dr. Abuzer Öztürk atandı. Kendinizi güvende hissediyor musunuz?

İsterse Ord. Prof. Cart curt atansın, ne değişir? Bir yağmur yağıyor haberlerde yine sele teslim olduk. Kar yağıyor yollar kapalı. Böyle bir ülkede nükleer santral öyle mi? Nükleer çalışmalar olmadan öncede hissetmiyordum ömrüm yettikçe de hissetmeyeceğimi düşünüyorum. Küresel sermaye illaki birgün buralarıda değiştiricek çünkü artan piyasaya müşteri lazım. Fakat bizim ömrümüz görmeye yeter mi işte orası meçhul.
 • 1 Yanıt
Mart 2015

Şaman

Son üç günün özeti: Ülkeyi anonim şirket gibi yöneteceğim. Kürt sorunu yoktur. Her Müslüman Türktür. Bu gündem maddeleri hakkında açıklamalarınız nelerdir?

Geçmişte olduğu gibi unutulup gidilecek lakırdılar yorulmaya değmeyecek işler.. Etnik kimlik midir, yada her neyse o konuda bildiğim tek şey "Ey insanlar! Muhakkak ki Biz, sizi bir erkek ve bir kadından yarattık. Ve sizi milletler ve kabileler kıldık ki, birbirinizi (soyunuzu, babalarınızı) tanıyasınız. Muhakkak ki Allah’ın indinde en çok kerim olanınız (ikram olunanınız, en şerefli olanınız), (ırk ya da soy olarak değil) en çok takva sahibi olanınızdır. Muhakkak ki Allah, en iyi bilen ve haberdar olandır. " (hucurat13) ayetidir. Bundan ötesi kimin işine neyi nasıl yapmak geliyorsa onun yönlendirmesidir.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster