Bilmek istediğin her şeye ulaş

Edebiyat Öğretmeni Chidocrin inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Nisan 2015

Chidocrin bir yanıt verdi.

Dilbilgisi hataları beyinle alakalı olabilir mi?

Disleksi, imla ve dilbilgisi hatalarına neden olabiliyor.
Nisan 2015

Chidocrin bu yanıtı beğendi:

Organ bağışının ülkemizde yetersiz olmasının nedeni ne olabilir?

Kuran-ı Kerim'de organ bağışı konusunda bir engel yok, dini sebepler demek, aslında dini yanlış anlayanların yaptığı hataların doğruluğunu kabul etmek demektir, dini sebepler deriz sonra, İslam dini eksiksiz bir dindir, organ bağışı da İslam dinine göre uygundur, dini nedenleri öne sürerek organ bağışı yapmak istemeyenler dinin bu konuya bakış açısını bilmemekle birlikte dinin genelini yanlış yorumlama sorunuyla da karşı karşıyadırlar. Din tartışılmaz ama irdelenir, anlamak için irdelenir, ne demek istiyor diye irdelenir. Buna göre;


Zaruret halinde organ naklini caiz gören Din Profesörlerinin ayet ve hadisler ışığındaki açıklamalarını şöyle sıralayabiliriz.

  1. "Bir insanın yaşamasına vesile olmanın bütün insanların hayatına vesile olmak manasına geleceği" (el- Maide Suresi, 5/32) prensibinden hareketle caizdir demişlerdir.
  2. İslam'ın kolaylık dini olmasını göz önünde bulundurmuşlardır.
  3. Kan nakli bugün caiz görülüyorsa organ nakli de -insanın hürmetine uygun hareket etmek şartıyla- caizdir mantığı da yürütülmüştür.
  4. Organını bağışlayan kişi, organını verdikten sonra yaşayamayacaksa buna katiyen cevaz verilmemiştir. Çünkü bir canı kurtaralım derken diğer canı öldürmek caiz değildir.
  5. Yaşayan birinin böbreklerinin ve gözlerinin biriyle, kan ve dişlerinin bağışlanması, o şahsın iznine tabidir. Razıysa, verir.
  6. Organ nakli yapılmadan evvel, konunun uzmanlarında hastanın bu tedavi ile iyileşeceğine dair güçlü bir kanaatin oluşmuş bulunması gerekir.
  7. Nakli yapılacak organ bir ölüden olacaksa, ölümünden önce kendisinin veya ölümünden sonra mirasçılarının onayı alınmalıdır.
  8. Diğer yandan organın alınması, vericinin hayatını ve sağlığını bozmayacağına dair güçlü bir kanaat oluşmuş olmalıdır.
  9. Organ nakli, hemen içine girilecek bir iş olarak değil, son çare olarak düşünülmelidir. Çok mecbur kalındığında, iki zarardan biri tercih edilerek, ölmektense, bir insanın organıyla yaşamak tercih edilebilir. Buna da yine, hem dini alanda hem de tıp ve psikoloji alanında işin mütehassısları tarafından karar verilmelidir.

Önemli bir mesele de şudur: Organ naklini son çare olarak görmemek gerekir. Zira Hz. Peygamber Efendimiz'in (a.s.m.) sahih hadisiyle ihtiyarlık ve ölüm hariç her hastalığın tedavisi bulunacaktır. Organ ve doku naklinin de dini prensiplere riayet çerçevesi içinde tedavisinin bulunabileceği fikri daima canlı kalmalıdır. Çünkü bütün çalışmalar, yalnız nakil üzerinde yoğunlaşırsa, naklin dışındaki çıkış yolları elbetteki tıkanacak bir türlü başka tedavi şekli bulunamayacaktır. Bunun içindir ki, meselenin ehilleri, nakle verdikleri önem kadar en azından başka alanlarda da çalışmalarını yoğunlaştırmalıdırlar. Aksi takdirde şimdilik çare olarak görülen nakille ilgili bilgi gelişimi temin edilirken daha insani çıkış yolları kapatılmış olacaktır.


Kısacası dinimizin organ bağışı konusunda ne kadar kolaylıklar sunduğunu bilmemiz gerekir.

Nisan 2015

Chidocrin bir yanıta alt yorum yaptı

O insanlara sorar mısınız. Ahiret gününde Allah'ın insanları diriltecegine inanıyorlar da , buna gücünün yeteceğine iman ediyorlar da, diriliş sırasında eksik organlarının kendilerine döndürülemeyeceğinden mi şüphe ediyorlar? Bu inanç değil cehalet. Müslüman olmanın sorumluluğunun farkında olmamak.
Ahiret inancı... Bende birçok kişiye soruyorum organını bağışlar mısın diye??? Genelde insanlar tekrar dirildiğimizde ne olacak diyorlar :S Ama bir gün bizimde başımıza gelebilme ihtimalini hiç düşünmüyorlar :(
Nisan 2015

Chidocrin bu yanıtı beğendi:

Organ bağışının ülkemizde yetersiz olmasının nedeni ne olabilir?

''Yarın öbür gün bir kaza yapsak ölmeden öldürürler, organ mafyasının eline geçeriz'' gibi insan haklarının alt seviyede tutulduğu tipik 3. Dünya ülkesi insanlarının korkuları. Türkiye de bu konuyu kaç kişi ile konuşsanız bu tip muhabbetler geçer. Sisteme olan güven minimumda iken sosyal sorumluluklardan bahsetmek ne kadar ütopik.
Nisan 2015

Chidocrin bu yanıtı beğendi:

Komplo teorilerine inanıyor musunuz? İnanma/inanmama sebepleriniz nelerdir?

İnanmıyorum çünkü, inandığım teoride komplo teorisi olabilir derken bile komplo teorisi kurarak bu labirente girmemeyi tercih ediyorum . .
Nisan 2015

Chidocrin bu yanıtı beğendi:

İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

inploid.com/t/yurt-disina-gitmeden-ingi...

Şu soruya verdiğim cevap bu soru için de geçerlidir diye düşünüyorum.

Ayrıca çeviri öğrenmek için bir kursun yeterli olacağını da pek düşünmüyorum. Advanced seviye İngilizce kullanıcısı bir İngilizce öğretmeni olarak Edebi çeviriden daha ötesini yapmaya cesaret etmiş değilim. Hukuk çevirisidir, tıp çevirisidir bu çevirilerin belirli teknikleri, her cümlenin belirli çevrilme şekli vardır. Kafanıza göre bölüp çeviremezsiniz mesela. 4 yıl boyunca üniversitede boşuna çeviri üzerine çalışmıyor çevirmenler diye düşünüyorum. Ha ben de bir iki çeviri dersi aldım almasına ama kesinlikle yeterli olduğunu düşünmüyorum. İleri İngilizceme ve bir kaç alanda teknik İngilizce öğrenmiş olmama rağmen bugüne kadar ödev çevirisinden başka en fazla Hikaye ve ufak kitap çevirisinden öte geçmedim. Bu işlerin çevirmenlik mezunlarına bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Kendi adıma kitap okurken sırf İngilizce bildiği için çevirmiş birinin çevirisini okumak istemem. Daha resmi belgeler, çeviriler için düşünürsek de bir hata çok büyük sorunlara sebep olabilir.:)
Nisan 2015

Chidocrin bir yanıt verdi.

İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

Çevirmenlik düşünüyorsanız en az 1 yılınızı ayırıp, iyi bir kurumda ders almanızı ve planlı çalışmanızı öneririm. Başka türlü, deyim yerindeyse çok kafa göz yarılır. Birçok kişi Amerikan dizilerinde geçen konuşmaları anlayabildiği için, İngilizce bildiğini sanıyor.
Nisan 2015

Chidocrin bir yanıt verdi.

Bugüne kadar Türkiye'de İngilizce eğitim ilkokuldan üniversiteye kadar sürekli verilir. Ama yine de genel olarak İngilizce'miz neden istediğimiz düzeyde olmaz?

Ben advanced seviyedeyim ve devlet okulunda okudum. Nasıl mı oldu? Şöyle: ilkokuldan sonra anadolu lisesini kazandım (benim dönemimde böyle oluyordu), hazırlık sınıfında 1 yıl haftada 24 saat İngilizce gördük, okulun zümre başkanı TED kolejinden emekli bir öğretmendi.
Bu konuda başarı sağlamış kurumları doğru düzgün incelese MEB, olayı çözer. Ama unutmayın bizim milli eğitimimizin amacı donanımlı öğrenciler yetiştirmek değildir, vakit öldürmektir genel anlamda. Ben sadece çok şanslıydım.
Nisan 2015

Chidocrin bir yanıt verdi.

Amerikan halkının Türklere ve müslümanlara bakış açısı nasıldır?

Amerikalı bir arkadaş, Türkiye'ye bizi ziyarete geldiği için uzun bir süre can korkusu yaşamıştı. Amerikalı olduğu anlaşılırsa, birilerinin kendisini öldürmeye çalışacağını düşünüyordu. Memleketinde (Kansas) herkes Turkiye'ye geldiği için canını tehlikeye attığını düşünüyordu.
Nisan 2015

ChidocrinYabancı Dil konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Dil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla