Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2016

Cihan Cihan

İnsan niye hep daha fazlasını istiyor?

Allah'ın Kuranı Kerimde de dediği gibi insanoğlu nankördür. İmtihan olarak gönderildiği bu dünyaya da gücü yetebilecek kapasitede zor bir nefisle gönderilmiştir.

Onda olmayıp da başkasında olana bakar halbuki onda olup da başkasında olmayana baksaydı nankörlük etmeyebilirdi.
  • 17 Yanıt
Nisan 2014

Cihan Cihan

Ruh ve beden; kalple mi birleşirler yoksa akılla mı?

Beyin ölümünde beden yaşar. Ama kalp durduğunda beden ölür ve ruhla yollarını ayırır . Dolayısıyla ruh ve bedeni birlikte tutan kalptir diye düşünüyorum.
  • 3 Yanıt
Aralık 2013

Cihan Cihan

Niye insanlar hep birilerine bağlanma gereğini duyarlar?

İnsan diğer pek çok hayvandan farklı olarak immatür (olgunlaşmamış) olarak doğar. Pek çok hayvan doğar doğmaz yürüyebilir, sadece birkaç ay sonra (bazıları 1-2 hafta içinde) kendi kendine avlanmayı öğrenir ve en geç 1-2 yıl içinde kimseye ihtiyaç duymadan yaşayabilir ve üreyebilir hale gelir. İnsanın bu duruma gelmesi için en az 12- 13 yıl gerekir. Bu nedenle insan 12-13 yıl boyunca kendisine bakım veren ailesine bağımlı yaşar. Bu nedenle diyebiliriz ki hayatımızın ilk 13 yılında anne-babamıza, özellikle de annemize bağlanmayı öğreniriz.
Şimdi bir de başka bir açıdan bakalım. Anne veya baba olarak bir çocuğa en az 12-13 yıl yatırım yapacaksınız. Elbette partnerinizin de bunu yapmasını istersiniz. Partnerler arasındaki bağlılık ihtiyacının temel dayanağı budur. Anne, hem uzun süren hamileliğinde hem de uzun süren bakım döneminde desteğe ihtiyaç duyar. Baba ise uzunca bir süre yemek ve koruma sağlayacağı eşinin kendisine bağlı olmasına ve doğacak çocuğun kendisinden emin olmaya ihtiyaç duyar (bu anlattıklarımı bugünün modern dünyası bağlamında düşünüp cinsiyet ayrımcılığı yaptığımı düşünmeyin, lütfen mağra adamı olduğumuz dönemlerden bahsediyorum).

İşte bu sebeplerden dolayı birilerine bağlanmak soyun devamı ve hayatta kalma açısından önemli avantajlar sağlamıştır. Bizler birilerine bağlanmayı seçen mağra adamlarının torunlarıyız. Bu sebeple de birilerine bağlanma özelliği nesilden nesile geçmeye devam ediyor. Evrimsel psikolojik açıdan birilerine bağlanma isteği duymamızın temeli budur.
  • 10 Yanıt
Daha fazla göster