Bilmek istediğin her şeye ulaş
Nisan 2013

Caner Acu

Android Uygulaması ile Uçak Kaçırabilir Misiniz?

Android uygulaması ile uçak kaçırabileceğiniz hiç aklınıza gelmiş miydi? Bu düşüncenin sadece Hollywood filminde ya da bilim kurgu makalelerinde geçtiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Bir Alman IT firmasında çalışan ve daha önceden uçuş eğitimi almış Hugo Teso böyle bir uygulamanın varlığından bahsedip ve bunu yapabileceğini kanıtlayınca insanları büyük bir hayrete düşürmüştü. Hugo, PlaneSploit adını verdiği mobil uygulama ile uçağın kontrol sistemlerine sinyaller göndererek bir şekilde kontrollere hakim olabileceğini ispatlamıştı.

Hugo Teso'nun bu uygulamayı yapmasındaki en büyük neden uçaklar ile kule arasındaki iletişimin herhangi bir saldırıya karşı korunaksız olduğunu keşfetmesidir. ACARS(Aircraft Communications Addressing and Reporting System) Türkçe karşılığı ile Uçak İletişim Adresleme ve Raporlama Sistemi herhangi bir şifreleme ya da koruma sistemine sahip değil. Eğer gerekli donanıma ve bilgiye sahip bir kişi uçağı kontrol eden sinyallere dışarıdan bir saldırıda bulunabilir.
Android Uygulamaları


FAA( Federal Aviation Administration) yani Amerikan Federal Havacılık Dairesi Hugo Teso'nun iddaların tam olarak gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Hugo' nun yaptığı sunumda kullandığı uçak simülasyonun da yetersiz olduğunu ve uygulamanın uçağı kaçırabilmek için yeterli olmadığını da belirttiler. Ancak buna rağmen gene de konuyu araştıracaklarını ve gerekirse önlem alacaklarını belirttiler.

Hugo Teso'nun uygulaması için tamamen çalışıyor veya yüzde yüz garantisi var denemez. Zaten uygulamanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve geliştirilmeye açık olduğunu kendisi Amsterdam'da yaptığı ''Hack in Box'' adlı sunumunda belirtmiş.

Böyle bir durumun varlığının bile söz konusu olması tüyler ürpertici. Hele ki yeni nesil terörist eylemlerinin uçak kaçırma eğilimi göz önüne alındığı zaman. Daha tüm dünya 11 Eylül saldırılarını unutamamışken yeni bir uçak kaçırılma ile yapılan terörist saldırı daha yıkıcı olabilir. Belki de bu olayın en sevindirici yanı var ise böyle bir zaafın teröristlerden önce Hugo Teso tarafından fark edilmesidir.

Android Uygulamaları

PlaneSploit adlı uygulamanın yapılabilirliği kanıtlandı ancak geliştirilmeyecek. Google'ın mobil uygulama merkezi olan Google Play'de PlaneSploit olmayacaktır.
Nisan 2013

Caner Acu

Bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın

Ormanın birinde Aslanlar toplanmış.
"yahu" demişler, "hesapta kralız,
açlıktan öleceğiz birader ....
Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor;
Fillere saldırsak, fazla büyük...
Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak,
uçuyor,
Ee balık yakalayacak halimiz de yok...
N'aapsak? "
Bir tanesi "en iyisi, öküzlere saldıralım"
demiş,
"iri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var,
ne dişleri diş... Tam dişimize göre!"
Olur mu? Olur.
Hücum!
Ama evdeki hesap çarşıya uymamış;
Öküz, öyle yabana atılacak hayvan
değilmiş meğer...
organize oluyorlar, topluca savunma
yapıyorlar, püskürtüyorlarmış.
Aslanlar aç bilaç.
N'aapsak, n'aapsak?
"tilkiye danışalım" demişler.
Tilki "kolay" demiş,
"beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların
prensi yapın, işinizi halledeyim..."
Kabul etmişler.
Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş,
"saygıdeğer öküzler" demiş,
"aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok
seviyorlar...
Ama; Şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı
öküz, işte sorun o...
Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor,
verin şu sarı öküzü,
Kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın! "
Öküz heyeti düşünmüş taşınmış,
"bana dokunmayan yılan bin yaşasın"
Mantığıyla,
verivermişler sarı öküzü...
Aslanlar da afiyetle yemiş.
Bir gün, iki gün ....
Tilki gene gelmiş.
"bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi,
mutlu mutlu yaşıyorsunuz" demiş
Ve eklemiş:
"ama şu var ya benekli öküz, benekli öküz,
O burada olduğu sürece size rahat yüzü
yok arkadaş,
Canları çekiyor, verin, kurtulun!"
Öküz heyeti düşünmüş,
"otlağın selameti için"
Teslim etmiş benekli öküzü...
Üç gün, dört gün...
Tilki gene gelmiş.
Kuyruğu uzun olanı...
Burnu beyaz olanı...
Tombul olanı...
Tek tek alıp, gitmiş.
Otlak seyrelmiş.
Semirmiş aslanlar.
Günlerden bir gün... Artık tilki gelmemiş!
Gerek kalmamış çünkü.
Doğrudan aslan gelmiş.
"hanginizi istiyorsam,
Canım hanginizi çekiyorsa, onu
vereceksiniz,
Adamı hasta etmeyin" demiş.
Otların arasında tir tir titreyen, tek tük
kalmış öküzler,
"keşke sarı öküzü vermeseydik" demiş ama
iş işten geçmiş.
* * * *
İşte Öküzlük böyle bir şeydir...
* * * *
Bu hikaye sebebiyle,
dünyaca ünlü alman şair ve tiyatro yazarı
Bertolt Brecht akla geliyor...
Bir şiirinde aynen şunları yazmıştı:
"Naziler önce komünistleri tutukladılar;
Komünist değilim diye ses çıkarmadım.
Sonra Yahudileri tutukladılar,
Yahudi değilim dedim, sesimi çıkarmadım.
Sosyal demokratları tutukladılar,
Savunmak bana mı kaldı dedim, sesimi
çıkarmadım.
Sıra bana geldiğinde;
Etrafta tutuklanmama ses çıkaracak kimse
kalmamıştı!"

NOT: Alıntıdır.
Mart 2013

Caner Acu

Euroleague vs NBA

Şu an basketbolda dünya üzerindeki en yaygın ve en önemli spor organizasyonları Euroleague ve NBA'dir. NBA yani National Basketball Association Kuzey Amerika'da düzenlenirken Euroleague Avrupa ülkelerinin katılımı ile düzenlenmektedir. Bu yazıda iki organizasyon hakkında bilgilerimi ve kendi düşüncelerimi paylaşacağım.

Basketbol

KURALLAR

Futbolda tüm kurallar dünya genelinde evrensel iken basketbolda durum daha farklı. Dünya Kupası ve Olimpiyat gibi tüm ülkeleri karşılaştıran organizasyonlarda FİBA'nın kuralları geçerli oluyor. FİBA kuralları Euroleague'de de uygulanırken NBA in kuralları bazı noktalarda kendince farklılıklar gösteriyor. Sıra ile bu farklılıklardan bahsetmek gerekirse;
 1. NBA'de maçlar 4 periyot ve 48 dakikadan oluşuyor,Eurolague'de 4 periyot ancak maç süresi 40 dakika.
 2. NBA'de tepedeki üç sayısı çizgisi biraz daha uzak.
 3. NBA'de potanın üzerinde silindir kuralı uygulanıyor ve topa dokunmak yasak. Bu bölgede topa dokununca otomatik olarak sayı kabul ediliyor. Avrupa da bu eylem kurallar dahilinde.
 4. NBA'de oyuncular 6 faul ile oyun dışı kalıyor Euroleague'de 5.
 5. NBA'de Euroleague'in aksine oyuncular mola alabiliyor ve 20 saniyelik mola olanağı da var.

KATILIMCILAR

NBA'de Amerika Birleşik Devletlerin'den 29 ve Kanada'dan tek takım(Toronto Raptors) olmak üzere toplam 30 takım bulunuyor. NBA'de takımın kapanmaması ya da taşınmaması durumunda katılımcılar her zaman aynı. Euroleague'de ise katılımcılar her sene değişebiliyor. Euroleague yönetimi değişikliğe gitmediği sürece turnuva 24 takım ile başlıyor. Euroleague'de A lisansına sahip takımlar her sene katılma hakkına sahipler. Euroleague'e her sene takım gönderen başlıca ülkeler İspanya,Türkiye,Litvanya, Yunanistan,İtalya, Almanya, Fransa, Sırbistan ,Slovenya, İsrail, Rusya ve Hırvatistan'dır. Ön elemeleri geçtikleri takdirde diğer ülkelerden de takımlar Euroleague'de yarışma hakkına sahip oluyorlar.

FORMAT

NBA Doğu yakası ve Batı yakası olmak üzere olarak ikiye ayrılmış durumda. 15 takım lig usülü olmak üzere toplam 82 maç yapıyorlar ve ilk 8 giren takımlar kendi konferasındaki takımlar ile play-off mücadelesi yapıyorlar. Doğu ve Batı yakasının birincileri final serisinde karşılaşıyorlar ve kazanan o senenin şampiyonu oluyor. Eurolague'de takımlar önce 6 takımlı normal sezon gruplarında karşılaşıyorlar. Grupta ilk 4'e giren takımlar 16 takımın yarıştığı Top 16 karşılaşıyorlar. Top 16'daki en başarılı 8 takım çeyrek finalde karşılaşıp Final Four mücadelesi veriyorlar. Çeyrek finalde başarılı oln takımlar daha önceden belirlenmiş bir şehirde Final Four oynuyorlar. Euroleague'de NBA'in aksine final serisi oynanmıyor ve yarı final ve final maçları tek maç üzerinden oynanıyor.

SALONLAR

NBA takımlarının maçlarını oynadığı salonlar 15.000 ile 20.000 kişi arasında değişen koltuk kapasitesine sahip. Euroleague'de ortalama 10.000 ile 15.000 arasında değişmekte. Ancak Euroleague'de bazı takımların salonları 5.000 kişilk dahi olabiliyor, NBA'de böyle bir durum söz konusu değil.

EN BAŞARILI TAKIMLAR

NBA'de Boston Celtics'in 17 Los Angeles Lakers'ın 16 şampiyonluğu var. Onların hemen arkasından gelen Chicago Bulls'un tamamı Micheal Jordan'ın oynadığı zamanlarda olmak üzere 6 şampiyonluğu bulunuyor. Euroleague'de ise en çok şampiyonluğu bulunan takım Real Madrid ancak modern zamanlar diye tabir ettiğimiz 2000 ler sonrasında şampiyonluğu bulunmadığı gibi tek bir Final Four'u var. CSKA Moskova ve Panatinaikos'un 6 şampiyonluğu bulunmakta. Ayrıca Panatinaikos 25 Final Four ile bu konuda rekoru elinde bulunduruyor. Türk takımları futboldaki durumun aksine Euroleague'de iddalı. Eski adıyla Efes Pilsen şimdilerin Anadolu Efes'i 2 defa Final Four oynama başarısı gösterdi ve ikisinde de 3. olarak turnuvayı tamamladı. Ülker ve Fenerbahçe Ülker'in de çeyrek final oynamışlığı var Euroleague'de.

NBA ve EUROLEAGUE TAKIMLARININ KARŞILAŞMALARI

NBA Europe Live turu kapsamında NBA takımları 2003 yılından beri Euroleague takımları ile maç yapmaktadır. Oynan tüm karşılaşmalarda NBA takımlarının 42-9 gibi bir üstünlüğü söz konusu. NBA takımlarını yenmeyi başaran Avrupa takımları Barcelona(3), CSKA Moskova(2), Fenerbahçe Ülker, Maccabi Tel-Aviv, Real Madrid, Unijaca Malaga'dır.

Basketbol açık ara benim en sevdiğim spor. Fenerbahçe Ülker'in kombinesi var,imkanım oldukça da Anadolu Efes'in maçlarına gitmeye çalışıyorum. Eğer Beşiktaş bu sene bu kadar erken havlu atmasaydı Beşiktaş maçına da gitmeyi düşünüyordum. Eğer gerçekten önemli seyirci rakamlarına ulaşılırsa salonda inanılmaz bir atmosfer oluşuyor, futbol stadlarından çok daha farklı. Ancak bizim ülkemizde spor eşittir futbol olduğu için basketbol bile çok geri planda. Özellikle derbi maçlarda salona gelen seyirciler basketboldan çok uzaklar. Euroleague bence gayet başarılı bir organizasyon, oyun zekası ve savunma kabiliyeti Euroleague'de çok önemli kavramlar. NBA ise öncelikle atletik yeteneklere dayanıyor. Zaten Sarunas Jasikevius ve Juan CARLOS Navarro gibi Euroleague efsanelerinin NBA'de çok başarılı olmama sebeplerine de buna bağlayabiliriz.

Açıkçası ben Eurolague'i daha çok seviyorum. Çünkü savunma, asist gibi hareketler beni smaçtan alley hoop'tan daha çok etkiliyor. Bir tane NBA maçını yerinde izlemek istiyorum seneye böyle bir imkanı olacak umarım değerlendiririm malum Amerikalıların spora ve eğlenceye bakış açısı Avrupalılar'dan özellikle bizden çok farklı. Basketbolu takip ettiğim süre içerisinde NBA'de ve Avrupa'da en beğendiğim oyuncular şu şekilde:

 • NBA'de beğendiğim kısa oyuncular: Deron Williams, Jason Kidd, Derrick Rose, Kevin Durant, Andrei Krilenko, Tony Parker
 • NBA'de beğendiğim uzun oyuncular: Dirk Nowitzki, Al Horford, Pau Gasol, Enes Kanter,Ömer Aşık, Ersan İlyasova
 • Euroleague'de beğendiğim kısa oyuncular: Dimitris Diamantidis, Bo McCalebb,Theo Papaloukas, Sarunas Jasikevicius, Pete Mickael, Sasha Vujacic, Kerem Tunçeri
 • Eurolague'de beğendiğim uzun oyuncular: Nikola Pekovic, David Andersen, Mirsad Türkcan, Nikola Vujcic, Kerem Gönlüm, Viktor Khrypa
Mart 2013

Caner Acu

Online Oyun Siteleri

 • Travian. browsergame.travian.com.tr/

  Web tabanlı online strateji ve savaş oyunudur. Oyunun amacı güçlü askeri ve ekonomik güce sahip köyler kurmak ve diğer kullanıcıları mağlup etmektir. Oyunun başlagıcında kullanıcılar Romalı,Cermen veya Galyalı ırklarından birisini seçerek köyünü geliştirmeye başlarlar. Daha sonra asker basabilirler. Yapılan savaşlar sonucunda kazanılan ganimetlerle köylerin ekonomisi logaritmik bir artış da gösterebilir. Oyun içinde kurulan birlikler sayesinde düşmana karşı ortak hareket edilebilr ve oyun daha zevkli hale getirelebilir. Oyun içinde kullanıcılar ücret karşılığında altın alabilir ve daha hızlı gelişim gösterme şansını yakalayabilirler.

  Ben bundan yaklaşık 3 sene önce çok uzun bir süre Travian oynadım, ilk başlarda güzel bir vakit geçirme aracı iken benim için zamanla bağımlılık yapmaya başladı. Normal zamanlarda sabahları kalkmakta çok zorlanırken oyun oynamaya başladıktan sonra erken kalkıp hemen bilgisayarın başına geçiyordum. Oyun eğer hoşunuza giderse bağımlılık yapabiliyor ama şahsen tavsiye ederim.

  Online Oyunlar

 • World of Warcraft (WoW). eu.battle.net/wow/en/?

  Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen web tabanlı online oyun. Dünya üzerindeki tüm çevrimiçi oyun pazarının yüzde 62 si WoW'un elinde bulunmaktadır. Oyunun amacı canavarları yenmek ve diğer oyuncularla savaşarak puanı arttırmaktır. Oyunu oynamak için kullanıcı aylık bir ücret ödemek zorundadır. Oyunu denemek için ise ücretsiz başlangıç sürümü bulunmaktadır.

  Oyun üç boyutludur ve grafikleri oldukça tatmin edicidir. Oyuncular sıra ile bazı görevleri yerine getirmek zorundadırlar. Oyun içinde bazı görevler tek başına yerine getirilemez, bu gibi durumlarda oyuncular grup oluştururak görevi tamamlarlar. Görevler tamamlandıkça özel kıyafetler ve aletler çıkmaktadır. Oyun esanasında diğer kullanıcılar ile çevrimiçi bir şekilde iletişim de kurulabilir.
  Online Oyunlar
 • Joy Game. joygame.com/
Joy Game web tabanlı oyunlar ve devasal online oyunlar olmak üzere iki türde de oyun oynama seçeneğini sunan Türk sitesi. Sİte içerisindeki Wolf Team oyunu Turkcell tarafından da desteklenmekte popülerliği her geçen gün artmaktadır. Ayrıca canavarlı veya savaş oyunu sevmeyenler için Need for Speed'in de çevrimiçi oyunu bulunmakta site içerisinde.
Online Oyunlar
 • Ikariam. tr.ikariam.com/

  Gameforge AG şirketinin piyasaya sürdüğü strateji oyunu. Oyunun yapısı ve amacı Travian'a benzemektedir. Oyunun amacı kaynakları geliştirmek, düzgün bir diplomasi ile başarılı olmak ve savaşarak rakipleri yenmektir. Oyunda kullanıcılar dünya üzerindeki bir çok adadan kendilerine bir ada seçiyorlar. Ada seçildikten sonra bu adalar üzerinde bulunan şehirlerde kaynaklar toplanarak medeniyetler geliştirilmeye başlanıyor.
  Oyun grafik ve görsellik bakımından Travian'dan daha iyi ve en az onun kadar kullanıcılarında bağımlılık yaratabiliyor. Ben bir süre bu oyunu oynadım ve oldukça beğendim. Zaten online strateji oyunlarına hayır diyemiyorum, meraklılarına tavsiye ederim. Ikariam ücretsiz ancak belirli bir ücret karşılığında oyunculara çeşitli avantajlar sunuyor.Online Oyunlar
 • Knight Online knightonlineworld.com/

  Knight Online bundan yaklaşık 6 7 sene önce açık ara en popüler online oyundu. Ancak zamanla popüleritesini kaybetti. Gene de oyunun hastaları oyunu oynamaya devam ediyor.

  Oyundan bahsetmemiz gerekirse; oyuncular kendilerine farklı ırklardan bir karakter seçiyorlar ve savaşarak zamanla o karakteri geliştiriyorlar. Oyunun ilk zamanlardaki amacı canavaraları öldürerek onlardan alet kazanmaktır. Oyun ilerledikçe oyuncular birbiri ile ittifak yapabiliyor ve ortak hareket edebiliyorlar. Zamanında Türkiye'de o kadar büyük bir çılgınlığa ulaşmıştı ki karakterinin şifresi çalınan bir çocuğun intihar ettiğini gazetelerden okumuştuk. Knight Online devasa çevrim içi oyunlarda bir çığır açmış bir çok diğer oyuna öncülük etmiştir.

  Online Oyunlar

  Diğer ilgi çekici online oyunlar için:

 • OGame ogame.com.tr/
 • Popmundo popmundo.com/
 • Seafight seafight.com/
 • DarkOrbit darkorbit.com/
 • Mafia 1930 tr.mafia1930.com/
 • Klanlar klanlar.org/
 • Heroes& Generals heroesandgenerals.com/4/en/index.html
 • Crystal Saga cs.r2games.com/
 • Forge of Empires en.forgeofempires.com/
Genel olarak bu yazımda browser tabanlı oyunlardan bahsetmeye çalıştım. Seçtiğim oyunlar genelde ya kendim oynadığım ya da yakın çevremden oynayan kişilerden duyduğum oyunlardı. Mutlaka gözümden kaçanlar olmuştur. Counter Strike, Half Life ve Age of Empires gibi internet üzerinden oynandığında çok daha zevkli olan oyunları bu sınıfa katmadım. Bu gibi oyunları arkadaşlarımızla veya başka kişilerle oynayabilmek için ben Game Ranger'ı gameranger.com/ kullanıyorum. Bu tarz oyunları bu şekilde oynamak çok daha zevkli. İyi eğlenceler..
Ağustos 2012

Caner Acu

İzleyip Beğendiğim Diziler

The Killing

Yabancı Diziler

Çocukluğumdan beri polisiye romanlara hep ilgim olmuştur.Zaten düzenli kitap okumaya başlamam da Agatha Christie romanlarına dayanır.Bu yüzden The Killing ben ve benim gibi polisiye romanlara ilgi duyanlar için biçilmiş kaftan.Aslında olay ve kurgu alışıla geldiği cinsten.Bir cinayet olur ve polisler araştırmaya başlar zamanla şüpheler bir kişiye döner ve o işinin aslında masum olduğu anlaşılır.Ve olay kişiler bakımından böyle devam eder.Ancak bu dizide inanılmaz sürükleyici bir olay akışı var zaten dizi toplamda 2 sezon ve 26 bölümden oluşuyor.Ben 10 günde bitirmiştim hem de zaman sıkıntısı olan bir dönemimde yani daha da kısa bir zamanda izlemem olasıydı benim için.Her şeyden önce Amerikan filmlerindeki gibi süper ötesi zeki ajanlar yok.Polisler mesleğinde gayet başarılı ama ufacık bir şeyden bütün olayı çözecek anlamlar çıkarmıyorlar.İşin içine siyaset de girince politikanın insanlar üzerindeki etkisini gerçekten hissedebiliyorsunuz izlerken.Bir küçük not da Mireille Enos ve Billy Campbell'a. Gerçekten harika oyunculukları var, ben bazı sahnelerde 3 4 defa geri alıp izlemekten geri alamadım kendimi..Şiddetle öneririm,polisiye severler ekran başına!