Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ekim 2014

Caner Acu

Türkiye altyapı, inşaat sektörü ve ulaşım olanakları açısından ne kadar gelişmiş durumdadır?

En gelişmiş illerimizde bile seller görüyoruz. İSKİ de staj yaptım, altyapı konusunda hiç gelişmiş değiliz. İnşaat ata sporu bizde, herkes mütahhit maşallah. İş hacmi olarak dünyada 2. Sıradayız ancak mimari, mühendislik ve kalite olarak bence yine orta sınıfız. Hala büyük projelerde bir Japon eli değsin istiyoruz. Ulaşıma gelince, 2 yıl önce yapılan asfaltlar bozuluyor, dünya çapında proje yapıyoruz bkz: marmaray millet kullanmaya korkuyor, saat 18.00-21.00 arası ibb sitesinden trafik durumuna bakın bir... Vs
 • 4 Yanıt
Eylül 2013

Caner Acu

Amerikan vizesi ile Kanada'ya giriş yapılabilir mi?

Hayır. Kanada'ya giriş yapamazsınız.Vatandaşı olduğunuz ülkeden Kanada vizesi almanız gerekmektedir. Kanada vizesi ile ilgili detaylı bilgi için : vfsglobal.ca/canada/Turkey/turkish/inde... adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

"Maganda" kelimesi dilimize nasıl girmiştir?

Mandingolar Nijerya-Kongo dil ailesine bağlı Mande dili konuşan Batı Afrika halklarındandır, Maninka, Manding olarak da bilinirler. M.Ö 4000-3000 yılından beri tarımla uğraşan bu insanlar 14. yüzyılda en parlak dönemini yaşayan Mali İmparatorluğu'nun da kurucularıdır ve dünyanın en uzun ömürlü hanedanlarından birine sahiptirler. Ataerkil ve kastlı toplulukları da barındıran bu halk kölecilik döneminde satılarak veya kaçırılarak Amerika'ya götürülme talihsizliğine uğradıktan sonra 1970'li yıllarda "kara güzeldir" akımından esinlenen macera filmlerine de konu oldular. Bu filmde yer alan ve zinciriyle beyaz insana kök söktüren insan azmanı artist, Hulki Aktunç'un
Büyük Argo Sözlüğü'ne göre görgüsüz, kaba saba, yontulmamış kimse anlamına gelen "maganda"nın esin kaynağı oldu.

Etimoloji
Filmin afişi...
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

Twitter Vine nedir ve ne işe yarar?

2012 yılında Dom Hofmann ve Rus Yusupov tarafından üretilen 6 saniyelik video klipler şeklinde tasarlanan mobil uygulamadır. Uygulama 24 Ocak 2013'te Twitter ile birleşmesinden itibaren görücüye çıkmıştır. Uygulama ilk IOS platformunda yayınlandı. Şu an hem iOS, hem android hem windows phone cihazlardan kullanılabilmektedir. The Wolverine filminin fragmanı için hazırlanan bir Vine örneği:
vine.co/v/bdexaimjj1f

 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

Bilgisayarımda kayıtlı olan yıldızlı şifreleri nasıl görebilirim?

Ufak bir yazılım probleminizi çözer. Bunun yanında bunu yazılımsız da yapabilirsiniz. Yazılımsız yapmak için:
 1. Web sitelerindenki kayıtlı şifreyi bulmak için sitenin login sayfasını açın. Şifre kutusundaki şifreyi seçin ve sağ tıklayarak "Öğreyi denetle"yi tıklayın (Google Chrome tarayıcısına göre anlatıyorum). Karşınıza çıkan kod penceresinde <input type="password"> yazan yerde password'u "text" olarak değiştirip Enter'a basın. Şifre karşınızda!
  Yazılım Önerileri
 2. Programlarda, web sitelerinde kayıtlı şifreleri görmek için ABF Password Recovery, Password Decrypter, Asterisk Password Recovery gibi yazılımları kullanabilirsiniz.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

Ayna nasıl üretilir?

Bir aynanın yolculuğu boş bir cam ile başlar. Boş cam önce fabrikanın yıkama bölümünde su ve bir tür topraktan elde edilmiş toz haldeki seryumoksit ile basınç uygulanır ve dönen fırçalar yardımı ile camda bulunan yağ ve diğer bileşenlerin temizliği yapılır bu işlem yaklaşık 1 dakika sürer. Bu işlemden sonra cam mineralsiz ve sıcak su ile durulanır. Çeşme suyundaki mineral ilerleyen süreçlerde kullanılan metallere zarar verebilir bu yüzden cam mineralsiz su ile durulanır. Bu işlemden sonra camın arkasını sıvılaşmış teneke oluşturur. Bu işlem, ikinci metal olan normalde cama yapışmayan gümüşün cama yapışmasını sağlayacaktır. Burada uygulanan gümüş kimyasal bir etkinleştirici ile karıştırılmış ve sıvı haldedir. Sıvı halde bulunan gümüş teneke ile etkileşime girdiği saniyeler içerisinde katılaşmaya başlar ve artık camda biryanıma oluşur. Artık ayna oluşmaya başlamıştır.

Bu işlemlerden sonra püskürtücüler yardımı ile düzeneğe geri dönecek olan fazla gümüş atılır. Ayna üzerindeki gümüş sır 2 kat atılan boya ile muhafaza edilir. Fakat bu işlemde kullanılan boyalar gümüşü uzun süre muhafaza edemez bunun için 1 kat bakır püskürtülür. Fazla bakır püskürtücüler yardımı ile temizlendikten sonra sıra 71 Santigrat derecedeki fırında kurutulmaya gelir bu işlem uygulandıktan sonra ayna yüzeyinde bulunan nem 75 saniye gibi kısa bir süre içerisinde buharlaştırılır.

Fırından çıkarılan ayna perde kaplayıcı denen boya püskürten bir makineden geçer bu işlemden sonra ayna 98 Santigrat derecedeki ikinci bir fırında 1 dakika 45 saniye süre içerisinde kurutulur. Fırından çıkan ayna ikinci bir kat boya için tekrar perde kaplayıcıdan geçer ve bu defa farklı olarak 118 Santigrat derecedeki bir fırında kurutulur. Bu işlemlerden sonra ayna 2 kat asit ile yıkanır. Kontrol edilmek için başka bir bölüme alınan ayna üzerinde herhangi bir hava kabarcığı olduğu takdirde o kısım kesilerek atılır. Sipariş verilen ölçülerde bilgisayar destekli çok ince çalışan makinelerde kesimi yapıldıktan sonra karşımıza gelir.

 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

Sihirbazların kullandıkları "Hokuspokus" ve "Abrakadabra" sözleri nereden gelir?

İsmail Doğan (@alexey) 'in dediği kitap orijinal haliyle üstünde tarihi ve basım yeri:

Sihirbazlık
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

Doğumdan itibaren saçları düz olan bir insanın, ileriki yaşlarında zamanla saçlarının kıvırcığa dönüşmesi genlerinde bir farklılaşma olduğu anlamına mı gelir?

Saç

Saçlarımızın düz ya kıvırcık olması genlerle belirlenen bir özelliktir. Ancak bazı durumlarda genler dış çevre kaynaklı olarak değişebilir.

Bazı durumlarda doğumda kıvırcık saçlara sahip kişilerin ilerleyen yaşlarda saçlarının düzleşebildiği görülüyor. Saçlarının doğal halinden memnun olmayanlar uzun süreli düz saç için düzleştirme işlemleri ve kıvırcık saçlar için ise perma gibi işlemler uygulanıyor. Bu işlemler saçın yapısını bozuyor. Aslında dipten kıvırcık gelen saça yapılan işlemler saçın şeklinin değişmesine neden oluyor. Buna genlerdeki mutasyon değil, insan kaynaklı modifikasyon diyebiliriz.

Kıvırcık saç şu şekilde oluşur; Saçlarımızın keratin yapıdadır. Keratinin, α- ve β-keratin olarak iki farklı tipi bulunuyor. Saçlarımız ise, sistein içeriği bakımından zengin olan α-keratinlere bir örnek. Heliks şeklindeki saç teli yapısında bulunan sistein aminoasitleri arasında oluşan çapraz disülfit bağları ise, saçın düz veya kıvırcık oluşunu tayin eden temel nedendir.
Saçın ana bileşenlerinin, her biri 3 adet polipeptid zincirinin heliks (sarmal) şeklinde yan yana gelmesiyle oluşmuş protofibrillerdir. Daha sonra bu protofibrillerin yanyana gelişiyle mikrofibriller ve mikrofibrillerin yanyana gelmesiyle de makrofibriller oluşur. Belirli bir düzen içerisinde bir araya gelerek saç telini oluşturan bu fibrillerin yapısında bulunan disülfit bağları da, oluşum yerlerine göre saça düz veya kıvırcık karakterini verirler.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Caner Acu

Matematikte 0! neden 1'e eşittir? Sıfırla çarpıldığı için sonucun 0 olması gerekmez mi?

Faktöriyel tanımını yeniden gözden geçirirsek, herhangi n pozitif tam sayısının faktöriyeli 1'den n sayısına kadar, n dâhil pozitif tam sayıların çarpımı olarak tanımlanır. Biliyoruz ki n!=n(n-1)! Bu faktöriyel tanımının doğal sonucu. Bu eşitliği n!/n=(n-1)! Şeklinde de yazabiliriz çünkü tanımımız gereği n>0 ve 0'a bölme sorunumuz yok. Örneğin n=5 alalım. 5!/5= 4! olur. Eşitliğin iki tarafı da, eğer işlemi yaparsanız, 24'e eşit. Şimdi n!/n=(n-1) eşitliğinde n yerine 1 koyalım: 1!/1=0! elde ederiz. 1!=1 olduğunu biliyoruz. O halde 1/1=0!=1 elde ediyoruz.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Girişimin geleceğini olumlu yönde etkileyecek yapılması gereken hamleler nelerdir?

Girişimlerin değişmesi zordur çünkü girişimciler düşüncelerini pek fazla değiştirmek istemezler. Ancak yapılacak bazı değişimler girişimlerin gidişatını olumlu yönde oldukça etkileyebilir. Bir girişimin tutmayacağını düşünüp, girişimden vazgeçmek en kolay yoldur. Eğer girişimin tutmayacağını anlarsak vazgeçmekten çok pivot yapma yoluna gidebilir. inploid'teki Pivot nedir? Ne zaman gerçekleştirilmelidir? sorusunda bu konu hakkında cevaplar bulabilirsiniz.

Girişimlerimizin daha iyi bir hal alması için altın dokunuşlar nasıl yapabiliriz?

 • Girişim için problem olan noktalar iyi tespit edilmeli. Bu problemin çözülmesi için en öncelikli görev olmalıdır. Eğer bir problem varsa, diğer konularda başarılı olunsa dahi girişimin gelişim hızı yavaşlayacaktır.
 • Girişime doğru noktadan başlamak çok önemli ancak bir o kadar da önemli bir diğer nokta ise girşimin kaynağı ile hitap ettiği kesimin birbiriyle tutarlılık göstermesidir. Eğer girişimin çıkış noktası ile hedeflenen noktası birbirinden bağımısız ise zamanla onları eşleştirme yoluna gitmeliyiz.
 • Girşime yatırım yapacak ya da ortak olacak kişiler girişimin geleceği için oldukça önemlidir. Girşime değer katacak, fikirleri ile gelişimini hızlandıracak yatırımcılar oldukça faydalı olacaktır. Sadece parası olması girişime ortak olması için gereken tek parametre olmamalıdır.
 • Girişimin süreç içerisinde ne kadar başarılı olduğu iyi tespit edilmelidir. Bu konuda bilgiler iyi toplanmalı, belirlenen sonuçlara göre bir yol haritası çizilmelidir.
 • Çok karmaşık olmayan bir plan yapılmalı ve ona sadık kalmak için çalışmalar yapılmalıdır. Bazı durumlarda plandan sapmalar olabilir ancak genel resme bakıldğı zaman plana geri dönülmelidir.
 • Riskleri azaltmak için çalışmalar yapmalıyız. Gerekirse bu konuda bilgili kişilerden önerilere açık olmalıyız.
 • Çalışan kişiler içinde hedefe yönelik iş bölümü gerçekleştirilmelidir. Adım adım girişim hakkında kritik noktalarda sorumluluk almaları sağlanmalıdır.
 • Girişimin proje kapsamının kontrol edilemeyecek ölçüde büyüyüp genişlememesi için çalışmalar yapılmalıdır. Önemli nokta kontrolün kaybedilmemesi.

Bu noktaların dışında beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Vazgeçmemek bir girişim için belki de herşeyden önemlidir. Yapacağımız ufak değişiklikler girişimin daha hızlı bir gelişim göstermesi içindir. Değişiklik işini fazla abartıp girişimin farklı bir hal almasını da engellemeliyiz.
 • 4 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Hesap makinelerindeki tuş dizilimi telefonların tuş diziliminden neden farklıdır?

İlk yapılan hesap makinelerinde mekanik nedenlerden dolayı 9 tuşu en üste konulmak zorundaydı. Geri kalan rakamların ergonomik bir şekilde kullanılabilmesi için art arda gelmesi gerekiyordu. Haliyle ortaya aşağıdan yukarı doğru 1-2-3/4-5-6/7-8-9 şeklinde dizilim ortaya çıktı. Bugün bahsettiğimiz mekanik problem aşılabilmesine rağmen eski nümerik klavye alışkanlığı devam ettiği ve ergonomik açıdan bir engel teşkil etmediği için ilk zamanlardaki dizilim günümüzde de devam etmektedir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Uçan balonlar en fazla ne kadar yükseğe çıkabilir?

Balonun ideal ölçülerle yapıldığını düşündüğümüzde yine de çıkabileceği yükseklik sınırlıdır. Yükseldikçe hava basıncı azaldığından ve balonun iç basıncı dışındakinden daha yüksek kaldığından balon yükseldikçe şişmeye başlar. Sonunda balonun yapıldığı malzemeye, hacmine ve malzemenin kalınlığına bağlı olarak belirli bir yükseklikte patlar. Küçük balonlar en fazla 10 km, insan taşıyan balonlar 30 km, bilimsel amaçlı üretilen balonlar ise 40 km'ye kadar yükselebilmektedir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Basketbol boyu uzatır mı?

Boyda öncelikle genetik faktör olduğu unutulmamalı. Bunun yanında boy uzaması için gerekli olan şey sağlıklı bir vücut yapısı. Basketbol ve yüzme gibi sporların boy uzamasında etkili olduğu söylense de bununla ilgili henüz kesin bir delil yok. Ancak söylediğimiz gibi sağlıklı bir vücudun uzaması çok daha yüksek bir ihtimaldir. Boyun uzaması kemiklerin ucunda bulunan büyüme plaklarıyla sağlanır.Halter ve ağırlık içeren sporla uğraşan insanların geneli ise aşırı yük altına girip büyüme plaklarını strese soktukları için uzamalarını engellemiş olmalarından kaynaklanmakta olduğunu da belirtmek gerekir.En büyük etkenlerden birisi de hormon. Bu hormonun adı Growht. Büyümede hormonal bozukluk varsa hormon takviyesi gerekli olabilir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

II. Dünya Savaşı'nın bilimsel çalışmalara nasıl etkileri olmuştur?

Soru süper, yalnız cevabı çok kapsamlı.

Büyük bir tehlike karşısında, ülkelerin ekonomisi, savaş ekonomisine dönüşünce araştırma, geliştirmeye ayrılan maddi kaynaklar, personel politikalarının sertleşmesi, daha fedakar ve düşük insan gücünün yaratılması, ve bütün milli güç unsurlarının aynı istikamete yöneltilmesi, maalesef insanlık tarihinde büyük olarak nitelendirilebilecek hamlelerin yapılmasını sağlar.

Böyle bir ortak tehdit algısının olmadığı ortamlarda, halk, kamuoyu ve dolayısıyla temsili demokrasi hiç bir zaman, kaynaklarını böylesine büyük paydalarla araştırmalara ayırmaz, daha sosyal tabanlı düşünerek, refaha, rahata göre şekillendirdiği algısıyla bütçe yapar.

Günlük yaşamda aslında insan muhafazakardır, var olanı korumaya meyillidir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin ivmesi çok düşüktür. Her şey o dönemdeki piyasa şartlarında, insan/toplum ihtiyaçlarına göre ekonomik olmak zorundadır.

Mesela savaş koşulları dışında ''Radar'' a toplum ihtiyaç duymaz, şayet bu icat meteorolojik hava tahmini açısından öngörülürse o zaman ortaya çıkma şansı kazanır.

Şu an günümüzde mevcut teknolojinin pekala yapabileceği icatlar ekonomik ve verimli olmadığından gün yüzüne çıkmaz. Ne gibi, meşhur faciayla sonlanan ''Zeplin'' aracı, günümüz şartlarında, pekala, yanmaz, yansa bile söndürülebilir, düşmez, emniyetli bir şekilde üretilebilir. Mevcut sabit hava akımları tarih, saat ve yol haritaları çıkartılıp, kullanışlı bir alan yaratılıp, ulaşım aracı olarak, turistik maksatlarla v.s. kullanılabilir. Ya da elektrikli otomobil teknolojisi. 40 yıldır olan bu teknoloji mevcut petrol piyasasında dengeleri sarsacak bir açılım sağlayacağından baskı altında tutulmaktadır, bunun başka açıklaması yoktur.

Tek kişilik uçan makinalar sürekli ütopik bir dünyaya aitmiş gibi sunulmakta ve amatör şeylerden öte gitmemektedir. Ancak youtube da Hiller's Flying Platform şeklinde aratılırsa, 2 nci Dünya Savaşında firmalarca çoktan istenen şartları sağlar özellikte üretilip, seri üretim aşamasında getirildiği görülebilir. Muhtemelen yine bazı çekincelerle üretilmemiştir, -oldukça düşük üretim maliyeti, düşük teknoloji gerekliliği, mevcut dengeleri sarsıcı. (Mesela mayın tarlalarının üzerinden uçup gitmek, doğal tabi engellik vasfından yararlanılan nehirlerin bu manada boşa çıkışı, Terör eylemlerinde kestirilemez şekilde kullanılışlı oluşu, sınır kaçakçılığında alçak irtifa uçusu nedeniyle kontrol dışılığı...)

Yani büyükler, dengeyi sarsıcı teknolojik gelişmeleri sahiplenip, içlerinde hapsediyorlar.

2 nci Dünya Savaşı ve Hitler tehlikesi olmasaydı, insanlık Manhattan projesi adı altında, 6000 kişilik bilimadamı ordusu ile 50 kg uranyum, 50 kg plutonyum zenginleştireceğim diye aylarca milyonlarca dolar (o zamanın milyon doları ile, evet ABD de de enflasyon var.) harcamazdı. Tabi bu esnada matematik, kimya, fizik alanında muazzam keşifler yapılıyor, bunun başka sonuçları hayata dair alanlarda ortaya çıkıyor. Nükleer santraller, su yüzüne çıkmadan 1 yıl kalabilen denizaltılar, röntgen filmleri...

Hitler den kaçan ve Hitler sonrası ABD güdümüne giren bilim adamlarının füze teknolojisini önce kıtalararası balistik taşıyıcıya, sonra Aya giden rokete evriltmeleri. Uzay teknolojisi, uydular, kameralar, teleskoplar, astronomi ...

Uçak ve helikopterlerde, gemi ve denizaltılarda, muazzam atılımlar. Telsiz, kripto teknolojileri, v.s.

Sonra tekrar el atmak lazım bu cevaba, uzayacak.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Kreş ile ana sınıfı arasındaki fark nedir?

Kreşte üniforma yok, ana sınıfında var
kreşte uyuyosun, ana okulunda uyumuyosun
kreşte uslu durunca çikolata, ana okulunda bahcede top
kreşte top havuzu, ana okulunda resim masası vb
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Neden geceleri uyuruz?

Yorulan vücudumuz dinlenmek ihtiyacında olduğu için her gece uyuruz. Bunun yanında bütün insanların biyolojik saat denilen bir içsel saatleri vardır. Gündüzleri iş yapıp geceleri uyuma alışkanlığımızdır. Ama bilindiği gibi gece çalışanlarda vardır. Bunlarda gece uyanık olurlar gündüz yatarlar.
Uyku Alışkanlıkları
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

Elektronik aletlerdeki yüz tanıma teknolojisi nasıl çalışır?

Yapay zeka dediğimiz şey aslında tam da bu. Makinelerin içinde geniş ölçekli entegre devresi (LSI) adı verilen yonga bunu sağlıyor.

X Nasıl Çalışır

X Nasıl Çalışır

X Nasıl Çalışır

X Nasıl Çalışır
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

'Akil adam' ne demektir?

Akil kelimesini sözlükteki anlamı tecrübesi, yaşı ve bilgisi ile otorite sahibi olan yol gösteren kişi demektir. Ancak Osmanlı sözlüğünde yiyici, tüketici gibi bir anlamı da mevcut.

Günümüzde akil adam kullanımı ise sorunları çözen, uzlaşmacı kişi olarak çıkıyor karşımıza. Akil adamların faaliyetlerini zamanla göreceğiz bakalım...
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

İngiltere'ye neden güneş batmayan imparatorluk denir?

Güneş batmayan imparatorluk terimi sadece İngiltere için değil deniz aşırı sömürgesi olan tüm ülkeler için zamanında kullanılmıştır. Amerika, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Britanya bu adla zaman zaman anılmışlardır.

Diğer ülkelerin aksine İngiltere Okyanusya ve bazı Afrika ülkelerinde egemenliğini hala sürdürmektedir. Bu nedenle güneş batmayan imparatorluk sıfatı tamamen İngiltere ile anılmaktadır.

Bu sıfatın verilme nedeni ise İngiltere'nin kuzey yarım kürede, sömürgelerinin ise güney yarım kürede bulunmasıdır. Aynı zamanlarda İngiltere ile sömürgeleri arasında farklı mevsimler ve farklı gece-gündüz süreleri yaşanmaktadır.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Caner Acu

İslam dinine göre haram ile mekruh arasındaki fark nedir?

Haram bizzat yaratıcı tarafından konulan yasaklardır. Bunlar Kur'an-ı Kerim'de açık ve net olarak geçmektedir. Bağlayıcılığı vardır. Yoruma kapalıdırlar. Reddedilmeleri kişiyi dinden çıkartır.

Mekruh ise alimler tarafından belirlenmiş olan -bir nevi- yasaklardır. Alimlerce yapılması uygun görülmeyen herşeydir. Bağlayıcılığı yoktur. Yoruma açıktır. Reddedilmeleri kişiyi dinden çıkartmaz.

Mekruhların yukarıda saydığım özelliklerinden dolayı her mezheb, tarikat ve cemaat kendisine göre mekruhlar ya da mübahlar belirler. Birbirlerinin mekruhlarını ya da mübahlarını kabul etmedikleri, reddettikleri olur.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster