Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisi Onur Tok inploid.com'da 1 soru sordu, 5 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Neden HES'ler derelere kuruluyor? Deniz suyunu pompalar vasıtası ile bir tepeden akıtsan ve yolunada 10 adet HES terminali koysan pompanın harcadığı elektiriği 10 HES'ten sağlayamaz mısın?

Arkadaşlar aklınız başınızda mı? Lisedeki fizik dersinde uyudunuz mu? Bir pompa %80 performansla çalışıyorsa iyi bir pompadır yani borulardaki sürtünmeyi, gölette buharlaşan toprağa sızan suyu hesaba katmasak bile enerjiniz baştan %20 eksik. Dediğiniz olsa devridaim makinesi de yapılabilirdi. Enerji, sürtünmeli ortamda her dönüştürüldüğünde kayıplara uğrar (sürtünmesiz ortamda bile atalet momentini yenmeniz gerekir) yani yaptığınız; elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştürmek ve suyu yukarı pompalayarak potansiyel enerji üretmek ardından bu potansiyel enerjiyi suyu aşağı salmak suretiyle kinetik enerjiye dönüştürüyorsunuz ardından bu hızla akan suyu jeneratörden geçirip elektrik enerjisi üretiyorsunuz. Kısaca enerjiyi dört defa dönüştürüyorsunuz. Bu sistem bence %50 bile performans vermez. Sadece pompa ve jeneratörlerde %35-40 kaybınız var, diğer kayıpları hesaplamaya bile gerek yok...

Fizik 101:
Kuvvetin bileşenleri kütle ve ivmedir yani:
F=ma

Eğer kütleyi ikiye bölersen denklemde de görüldüğü üzere kuvvet de yarıya düşer:
0.5F=0.5ma

Bu demektir ki bu kuvvetin yapacağı iş de yarıya düşer çünkü iş de kuvvetle düz orantılı olarak değişir:
W=Fd

Denklemin sağ tarafını 0.5 ile çarptığımızda eşitliği sağlamak için sol tarafı da çarpmalıyız yani yapılan iş de ikiye bölünen kütleyle birim başına yarıya düşer:
0.5W=0.5Fd

Sonuçta suyu ne kadar bölerseniz bölüntü başına yapılan iş de bölüntü miktarında değişir. Sayın karamadde Newton fiziği konusunda bayağı açığınız var anlaşılan ama merak etmeyin Einstein da Newton fiziğini anlamamıştı buna rağmen izafiyet teorisini tüm bilim dünyasına kanıtladı, sizin de benzersiz projelerinizi takip ediyor olacağım. Bir de bu denklemlerin neresinin yanlış, neresinin mantıksız olduğunu açıkladığınızda bu tartışmaya devam edeceğim. Kaldi ki, hiç kayıp olmadığını farz etsek bile bu sistem sadece kendini döndürürdü dışarıya enerji veremezdi, adına da "devridaim makinesi" derdik. Teknolojimiz o kadar dünya üstü olurdu ki teknoloji satar elektriğimizi de rahatça satın alabilirdik.
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Kaya tırmanışı için İstanbul yakınlarında nerelere gidebilirim?

Sakarya'nın ilçesi Geyve oldukça güzel. Ballı Kayalar var yakınlarda yine.

Mekan Önerileri (İstanbul)

Mekan Önerileri (İstanbul)
Geyve'nin hem havası, hem manzarası hem de tırmanış için belirlenen yollar oldukça güzel. Kamp için de ideal.
İlçe çok ilginç bir ilçe, nüfusu 25-30 bin civarı. İstanbul'a çok uzak bir mesafede değil. Yanılmıyorsam 180 km civarı. Dönüşte Sapanca gölü kıyısındaki mekanlarda kahvaltı edebilirsiniz, özellikle baharda süper oluyor.
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

İyi bir (odtü-boğaziçi) üniversitede elektrik elektronik okursam iş bulma şansım nedir?

İyi universitelerin mezunlarinda su sekilde bir yaklasim oluyor. Bende iyi okullardan diploma var artik tum islerin kapisi acik gibi. oysa diger okullardan gelenlerden cok daha fazla motivasyon, azim ve istek oluyor.

ben ODTU mezunu olmama ragmen, uzun yillar boyunca is alimlarinda hep ayni tabloya rastladim.

ozet olarak, iyi universitelerin diplomalari sadece is basvurusunda kapidan iceri girerken oncelik getiriyor, sadece bu. gerisi kisinin kendi ozelliklerine ve kendini gelistirmesine bakiyor.

Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

İyi bir (odtü-boğaziçi) üniversitede elektrik elektronik okursam iş bulma şansım nedir?

Mühendislik diploması, sen bir dalda gerçekten uzmanlaşmaya başladığın andan itibaren anlam kazanıyor ve işe yarıyor. Nerden mezun olduğun değil önemli olan.. İlk karşılaşılacak soru 'ne biliyorsun?' olacaktır.

Ocak 2013

Onur Tok bir yanıt verdi.

Bazı sosyal kulüplerin, sinemaların vb. yerlerin Android ve iOS ile uyumlu takvimleri olabilir mi? Gerekli uygulamalar ve API'ler ile akıllı telefonlardaki takvimler kulübün etkinliklerine göre kendini senkronize edebilir mi?

Gmail'de oluşturduğunuz takvimleri bir arkadaşınıza veya bir gruba gönderebilirsiniz. Gmail hesabınızı iPhone'a kurarken takvim seçeneğini açarsanız takvime eklenmiş olan olaylar, alarmlar, mesajlar otomatik olarak eşleştirilir. Takip etmek istediğimiz klübün gmail takvimi var mı diye kontrol edin. Yoksa kendiniz yaratıp arkadaşlarınıza gönderin. Benim yaptığım gibi :)
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

.NET'te uygulama geliştirirken Türkiye saati ve dünya saatleri arasındaki farkı gidermek için DateTime sınıfını nasıl kullanmalıyım?

Database tarafında kaydederken Datetime.UtcNow olarak kaydet.
Çekerken de .ToLocalTime olarak çek. Bu sayede evrensel bir yapı yaratmış olursun zamanlama konusunda.

//Veritabanına kaydederken
var myDate = DateTime.UtcNow;

//Veritabanından çekerken
var date = myDate.ToLocalTime();


Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

Autocad'in kendi tutorial'ı bile gayet iyi bir kaynak oradan başlamanı tavsiye ederim. Onu çalışırken kendine çizecek bir şeyler bul, mesela hazır basılı bir teknik çizim al onu Autocad'e geç. Bu şekilde çalışmayı daha çok tavsiye ediyorum çünkü çizerken çok farklı soruların olacak. Mesela tutorial çalışırken curve nasıl çizeceğim, daire nasıl çizeceğim, elips nasıl çizeceğim diye soruların varken, çizim yaparken kapı nasıl çizilir, masanın etrafına sandalyeler nasıl eşit aralıklarla dizilir diye soracaksın :)) Çizmeye başla önce, sonra soruların olunca forumlarda ara. Sürekli oku oku sıkılırsın, hemen ise bulaştır kendini.
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Web tasarımında div'ler varken table neden gerekli?

DIV bir layout elemanıdır. TABLE ise tablo oluşturmak için kullanılır.

TABLE ile web kodlaması yapmak, çay kaşığı ile vida sıkmak gibidir. Görsel olarak olmuş gibi görünse de aslında hem olmamıştır, hem de gereksiz zaman kaybıdır...

Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Web tasarımında div'ler varken table neden gerekli?

Adının da belirttiği gibi, sayfanızda bir "tablo" nesnesine ihtiyaç duyduğunuzda kullanılması gereken elementtir. Yani, satır ve sütunlardan oluşan, sıralı ve sabit bir veriyi, sayfa üzerinde göstermek istiyorsanız (excel misali...), table kullandığınız için kimsenin sizi hor görmeye hakkı yoktur. Ancak "table"ın tek başına bütün bir sayfa tasarım aracı olarak kullanılması, iç içe sonsuz tane table ile bir içeriğin hazırlanması, CSS'den nasibini alamamış bir yazılımcının kolaya kaçma işidir. Plansız, kararsız ve haliyle kötü sonuçlanan bir tasarımdır. Zira, aynı yazılımcıyı table kullanmayıp, CSS kullanmaya zorlasaydınız, çokca cebelleşeceğini, iki satır css ile halledilebilecek işi, onlarca satırda ve tarayıcıya bağımlı olarak yazacağını da görecektiniz. Eski zamanlarda (M.Ö.4271), web tarayıcılarının tam CSS desteği verememesi, ister istemez işleri zorlaştırmakta, uzman kişileri bile çoğu zaman table kullanma zorunluluğuna itmekteydi. Ancak günümüzde böyle bir ihtiyaç kalmamıştır. Table kullanımı hem html kodlarının anlaşılmasını zorlaştırır, hem çok fazla veri boyutu kaplar, hem tasarımın değiştirilebilmesini güçleştirir, hem de efektli/animasyonlu akıcı ve dinamik tasarımlar üretebilmenizi zorlaştırır.

Kesinlikle Doğru bir anlatım küçük bir ekleme yapacağım. Bu sıralar hemen hemen kimse desteklemese bile ie6 ve ie5 desteklemek istiyorum gibi idealist bir yaklaşıma girmen gerekirse ancak o zaman tablo yapılarını sadece bu browserlarda kullanılmak üzere (ki bunun sana ek iş yükü ve sitene çalışma yükü getireceğini unutma) tablo ile layout oluşturabilirsin.

Bu ve benzeri soruların tamamını kafanda çözmek için semantic web dökümanları araştırmanı tavsiye ederim.
Ocak 2013

Onur Tokorcun kişisini takip etmeye başladı

Jon, inploider, @orcun

♥ history, cinema, photography, sunlight, animals & nature ♥

Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Yazılım geliştirme konusunda yeni olan ve kendini geliştirmek isteyen biri ne yapmalıdır? Hangi kurslar, kitaplar veya eğitimler yeterlidir?

Ben de bir dile odaklanılması görüşündeyim.Tabi ki bir yazılım geliştirirken farklı platformları da kullanmak gerekebilir. Ama öncesinde birinde iyi olmak lazım. Bence yazılım işinin başı algoritmadan geçer. 10 tane sayının nasıl sıralanması gerektiğini oluşturduktan sonra for'u if'i öğrenmek kolay.
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Programlamada pointer kavramının hala kullanıldığı yerler nelerdir? Sizce önem yitirmeye başladı mı?

En kaba tanımla Pointer'lar ram'deki adres bilgilerini saklı tutan yapılardır. Pratikte kullanımını anlamak için, daha doğrusu gerekliliğini kavramak için;

En basit dosya işlemleri yapmaya çalışın. Örn: yeni dosya oluştur, kes, kopyala, yapıştır, zipleme...vs gibi işlemlerde Pointerların neden kullanıldığını anlayacaksınız. Unutmayın! bilgisayarda herşey veridir, bilgidir,datadır. Sürükle bırak işlemi ile yaptığınız şeylerde birer veridir. İnsanlar dosya ve klasörleri farklı bir yapı olarak algılıyor, işte pointerlar aslında herşeyin tek bir şey olduğunu anlatmaktadır.Modası falan geçmez geçemez, sadece kullanımında pratiklik gelebilir. kolay gelsin

Ocak 2013

Onur TokKış Dağcılığı konu başlığını takip etmeye başladı.

Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Asp ile mysql bağlantısı yaptım fakat MYSQL'den çektiğim veriler TÜRKÇE karakter hatası veriyor (normal sayfada sorun yok). MYSQL veritabanındaki kayıtta ise, Türkçe Karakterler gayet normal, sadece siteye veri çekerken sorunla karşılaşıyorum. Bu problemi nasıl çözebilirim?

ASP kod bloğunda charset ve codepage tanımlamalarını doğru yaparsan sorununun çözüleceğini düşünüyorum. tabi bir de mysql'de kullandığın dil seçeneği de önemli (utf8/türkçe) ile charset için utf-8 codepage için de 65001 kullanmanı öneririm
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Her tür yazılımı geliştirmek aslında bir mühendislik midir?

Bana göre mühendislik kısmı bu yazılım geliştirmelerine konu olan kısımla ilgili. Kodlama tekniklerindeki geliştirmeler veya kodlama, yapılacak işin veritabanı-arayüz tasarım entegrasyonu da işin mühendislik kısmına bulaşıyor. Mühendislik eğitiminin verdiği analitik düşünme kabiliyeti kodlamayı yaparken direkt olarak değil belki ama algoritma kurulurken veya fikir hayata geçirilirken mutlaka kullanılıyor bence.
Ocak 2013

Onur TokEmre Koç kişisini takip etmeye başladı

Emre Koç, Mobil Yazılım Uzmanı, @emrekoc

bilisimatolyesi.com/kurumsal/referanslar

Ocak 2013

Onur Tok bir yanıt verdi.

Web sitesi yapabilmeyi kendi başıma nasıl öğrenebilirim?

Amacınız sıfırdan bir web sayfasını kendiniz yazmak degilse ve web sayfası oluşturmak istiyorsanız, WordPress ya da Joomla gibi hazır siteleri kurmayı ve düzenlemeyi öğrenin.
Ocak 2013

Onur Tok bu yanıtı beğendi:

Mühendislik okuyanlar için en kullanışlı hesap makinası hangisidir?

Hocalarınız da izin veriyorsa kesinlikle Casio ClassPad, excel, pdf, text ve her türlü matematiksel probleminiz için müthiş bir yardımcı. Bilgisayardan USB üzerinden C+ programlayabiliyor ya da her türlü veriyi aktarabiliyorsunuz. Ayrıca her türlü fonksiyonu benim gibi programlama dilleri cahilinin bile yazabileceği bir arayüzü var. Yanında gelen kablo ile bilgisayar kullanmadan iki Classpad arasında veri aktarabiliyorsunuz. Sınırını bilmiyorum ama en azından 24/24 matrislerle çalışabiliyorsunuz (bu kadarını ben kullandım, problemsiz çalışıyor). Bence bir mühendislik öğrencisi için bu aletin sadece iki eksiği var:
  1. Telefon olarak kullanılamıyor
  2. WI-FI ya da Bluetooth'u yok
Fiyatı da 200-250TL civarında.
edu.casio.com/products/classpad/cp_v302/

Hesap Makinesi
Ocak 2013

Onur Tok bir yanıt verdi.

Güvenlik kamera seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Dahili SD kart takılabilmesi ve IP kamera olup olmadığı önemli bir özellik. Alınacak markanın yazılım güncellemeleri sık yapılıyor mu, iPhone iPad Android gibi mobil cihazlardan da takip edilebiliyor mu diye kontrol etmek lazım.
Ocak 2013

Onur TokYelkencilik konu başlığını takip etmeye başladı.

Yelkencilik

Yelkencilik, yelken kullanarak, su üzerinde tekne ile yol alma yöntemi. Spor ve gezi amaçlı olarak yapılabilir. Türkiye'de yelkenin özerk ör...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3257 Kişi   564 Soru

Mikrodalga

21 Kişi   5 Soru

Elektrik

305 Kişi   67 Soru

Elektronik

457 Kişi   52 Soru

Elektronik Mühendisliği

315 Kişi   22 Soru

Yazılım Geliştirme

1233 Kişi   187 Soru

Elektrikli Araçlar

139 Kişi   17 Soru

Elektronik Devreler

194 Kişi   12 Soru

Elektrik Üretimi

111 Kişi   11 Soru

Robot Olimpiyatları

37 Kişi   3 Soru

Mikrodenetleyici

63 Kişi   6 Soru

Elektronik İmza

97 Kişi   3 Soru

Mühendis

326 Kişi   39 Soru

Denklem

250 Kişi   1 Soru

Microçip

79 Kişi   1 Soru

Yazılım Mühendisliği

535 Kişi   39 Soru

Elektronik Cihaz

186 Kişi   11 Soru

Mühendislik

790 Kişi   66 Soru

Abtronic X2

39 Kişi   1 Soru

ELM 327

39 Kişi   1 Soru

Hidroelektrik Santrali

53 Kişi   2 Soru

Yazılım Mimarı

237 Kişi   8 Soru

Elektronik Güvenlik

94 Kişi   8 Soru

Yazılım Uzmanı

351 Kişi   29 Soru

Snowboard

18 Kişi   4 Soru

Dağcılık

41 Kişi   14 Soru

Yelken

19 Kişi   3 Soru

Yelkencilik

20 Kişi   4 Soru

Kış Dağcılığı

2 Kişi   2 Soru