Bilmek istediğin her şeye ulaş
Mart 2015

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Karşı tarafın şirket olduğunu anlamak için vergi levhasını göstermesi yeterli midir? Vergi numarasından veya herhangi bir numaradan şirket olduğunu sorgulatamaz mıyız?

Karşı taraftın şirket olduğunu anlamak için T.C. Kanunlarına göre ünvanın sonunda LTD., A.Ş., gibi şirket tanımına giren ibarelerin olması yeterlidir. Mevcut kurulu bir şirket midir, vergi kaydı var mıdır, sorularının cevabı için diğer evrak ve belgelere bakılır. Burada ihtiyaç duyulan nedir onu bilmek önemlidir. Naylon (sahte) firma olmadığını anlamak için vergi levhası ve son kdv tahakkuku istenebilir. Vergi levhası artık internetten doğrulatılabilmektedir.intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.js... adresinden bu doğrulama yapılabilir.
Mart 2014

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Tek düzen hesap planında yansıtma hesaplarının kullanım amacı nedir?

Tek düzen hesap planı 1 seri nolu muhasebe sistemi uygulama genel tebiliği ile hayatımıza girmiştir. 1 seri nolu tebliğin ekinde tek düzen hesap planı ve işleyişi ile ilgili bilgi yer almaktadır. Maliyet hesapları altında bulunan gider yansıtma hesaplarının hangi amaçla kullanılacağı açıklanmıştır. "Bu hesaplar, "fiili maliyetlerin" uygulandığı durumlarda gider hesaplarında toplanan giderlerin tümünün; önceden saptanmış maliyet yöntemlerinin kullanılması durumunda ise, bunlara göre saptanan giderlerin ilgili hesaplara yansıtılmasını sağlamak amacıyla kullanılır. "
Aralık 2013

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Hangi şehir sizin şehriniz? Neden?

Bursa. Hava arayan hava, deniz arayan deniz, toprak arayan toprak, orman arayan orman bulur.
Aralık 2013

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

İşyeri muhasebesini kendimiz tutabilmek için program var mıdır?

İşinizin türüne göre yazılmış ücretli veya ücretsiz ön muhasebe programlarını internette bulabilirsiniz. Veya bir yazılımcıya yazdırma şansınız da var.
Ağustos 2012

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Evimi kardeşime bedelsiz kiraya verebilir miyim?

Gelir Vergisi Kanunu'na göre Bedelsiz kiraya verilen mal ve haklar için emsal kira bedeli uygulanır. Ancak, binaların usul, furu veya kardeşlerin ikametine tahsis edilmesi halinde emsal kira bedeli uygulanmaz. (usul, furu veya kardeşlerden herbirinin ikametine birden fazla konut tahsis edilirse yalnız bir tanesi için emsal kira bedeli uygulanmaz diğeri için uygulanır.)

Ağustos 2012

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Limited şirket olağan genel kurul toplantısının hangi süre içinde yapılması gerekir?

6102 sayılı TTK'ya göre hesap dönemi bitiminden sonra 3 ay içerisinde yapılması gerekir.

Mart 2012

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Dövizli çek ödemelerinde iade işlemi yapılırken, dikkate alınması gereken kur; çekin çıkış yapıldığı tarih mi olmalı yoksa iade edilen tarih mi? Bu kayıtları dikkate alacağımız kanun/tebliğ hangisidir?

Yine Vuk hükümlerine göre işlemler deftere 10 gün içinde kaydedilmesi gerektiğinden iade alınan çekin iade alındığı gün kuru ile kayıtlara intikal ettirilmesi gerekir. Yabancı paralar Vuk hükümlerine göre borsa rayici ile değerlendiği için giriş tarhindeki kur ile çıkış tarihindeki kur arasındaki değişimler kur farkı gelir veya gideri olarak dikkate alınmalıdır. Örneğin; çek verilirken 100 usd 100tl ye tekabül ediyordu. İade alınırken 100 usd 110 tl ye tekabül ediyorsa 10 tl kur farkı geliri gerçekleşir.
Ocak 2012

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Bir dernek ya da vakfın iktisadi işletmesi eli ile şirketlere iştirak edilebilir mi?

Kendi kanunlarında bir engel var mı yok mu bilmem ama dernekler ve vakıflar kurulmuş şirketlere iştirak edebilirler veya bir iktisadi işletme kurabilirler. Dernek ve Vakıfların iktisadi işletmeleri kurumlar vergisi mükellefidirler ve tüzel kişidirler. Tüzel kişilerin ana sözleşmelerinde iştirak edilebileceğine dair bir hüküm varsa ve bir sınırlama yoksa olabilir. Tabi bu ttk açısından. Kendi kanunlarında buna engel olacak bir yasa varsa yapamazlar.
Ocak 2012

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Aralık 2011

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Kendi yapmış olduğum birkaç ürünü, net üzerinden satışa sunmam için vergi levhasına ihtiyaç var mıdır? Ya da bu durum kanun dışı mıdır?

Gelir vergisi kanunu 9. maddesinde gelir vergisinden muaf esnaflar ve işleri sayılmıştır. Bunların haricindeki her türlü kazanç gelir vergisine tabi olmakla birlikte arizi olarak yapılan işler (yılda bir kere veya uzun süre aralıklarla iki kere) gelir vergisinden muafiyet vardır.
Temmuz 2011

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Temmuz 2011

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Mart 2011

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Şubat 2011

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Libya'nın hali ne olacak ve borsamız daha ne kadar etkilenecek, var mı bir fikriniz?

birşeyler değişmez sanırım. izlenimlerime göre kaddafinin geri çekilmesi beklenmiyor. şimdiden 2 bölgeli bir libya cümleleri edilmeye başladığına göre iç savaşın daha çok petrolün kontrolü için olduğu sonucu çıkıyor. bizim borsanın etkilenmesinin sebebine gelince 30bin vatandaşımızın orada bulunuyor olması. 200 firma 50milyar dolarlık iş. etkilenmemek elde değil. fazla uzun sürmez. venezuella ile anlaşma sonuçlandırıldığında bizim borsa coşar sanırım. bu yönden gelişmeleri izlemek daha doğru gibi geliyor bana.
Ocak 2011

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Aralık 2010

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Geleceğin meslekleri nelerdir?

hangi mesleği yapıyor olursanız olun sonuçta bir iştir. ve her işte bir hesap kitap olması gerekir. sonuc gelmiş ve gelecekteki en iyi meslek muhasebe ve dallarıdır.
Aralık 2010

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Devlet Bahçeli' nin 'her ülkücü 24 oy getirirse tek başımıza iktidar oluruz' hesabında mı bir problem var? 'Bu olmayacak bir hesap mıdır' dediğinde 'hayır hayır' diyen goygoycularda mı bir problem var? Yoksa benim anlayışım mı kıt?

her ülküçünün 24 oyu nasıl bulacağını tarif ederken anlattıklarında problem yok ama, sonrasında değişik bir hesap yapıyor cümle şöyle "49 milyon oy var, bunu 24'e bölerseniz her ülkücünün ulaşması gereken hane saysını bulursunuz" böyle veya buna yakın bir cümle. 2041666 hanede 49 milyon oy kullanan mı varmış nasıl anlaşılması gerekir bu cümlenin anlayamadım bende. sanırım bi yanlışlıklar var :)
Aralık 2010

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Pirinç patlağı nasıl yapılır?

pirincin patlaması için nemi vs. ayarlarını ayarlamak gerekiyormuş. suda bekletip süzüp mısır gibi patlatıp üstüne çikolata sosu döküp yesek nasıl olur diye merak ediorum. denemekte fayda var :)
Aralık 2010

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

Ülkemizde seçimlerin iki turlu gerçekleşmesi daha faydalı olabilir mi?

başkanlık sistemi şu mudur bilmem ama şu uygun olur gibime geliyor; hükümeti ve meclisi ayrı ayrı seçilmesi meclis üyeliğinde baraj olmaması ve dokunulmazlığın tamamen kaldırılması yerine kapsamının daraltılması daha hayırlı olur gibime geliyor.
Aralık 2010

Selman Kaşlı bir yanıt verdi.

1945 sonrası Türk tarihinden ilginç bir konu söyleyebilir misiniz?

Kıbrıs çıkartması, Kore savaşı, Özalın tek başına iktidar olması, muhasebede kara düzenden tek düzene geçilmesi, 60-80 ihtilalleri vs.... Hangi konuda ne tür bir ilginçlik aranıyor?
Daha fazla göster

En Beğenilen Yanıtları

Benzer Kişiler