Bilmek istediğin her şeye ulaş

Film ve Şiir düşkünü..

Ağustos 2017

Sedat DurmuşMelek Özaslan kişisini takip etmeye başladı

Melek Özaslan, Öğrenci, @bl0esem

“So keep your head high, keep your chin up, and most importantly, keep smiling, because life's a beautiful thing and there's so much to smile about.”

Ağustos 2017

Sedat Durmuş bu yanıtı beğendi:

En son ne zaman şiir okudunuz?

Bi iki saat önce. Çözdügüm bir soruda çıktı ;)
Ağustos 2017

Sedat Durmuş bu yanıtı beğendi:

Ütopyanda nasıl bir ülke var?

"Ulke" yok, "evren" var.
Nisan 2016

Sedat Durmuş  bu yazıyı beğendi:

Sertab Erener - Masal

Her yolcudan bu handa hoş seda kalmış youtube.com/watch?v=sqbbdnl5hh4
Nisan 2016

Sedat Durmuş  bu yazıyı beğendi:

Nisan 2016

Sedat Durmuş bir yanıta alt yorum yaptı

beğendiğine sevindim dostum :)
 
   Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel filmi hem bana göre hem imdb ye göre :) 1994 yılında yapılmış olmasına rağmen o zamandan şimdiye kadar o kadar teknolojik gelişme olmasına rağmen halen bile daha iyisi yapılmadı ve bana göre yapılması da zor (malesef ) 
   Yönetmenliğini ve senaristliğini Frank Darabont' un yaptığı filmin başrollerin de Tim Robbins ve Morgan Freemanın muhteşem oyunculuğunu izliyoruz.Belki de filmin Hollywood'a ( sinema sektörüne ) kazandırdığı en büyük artıda Tim Robbins i normal bir oyuncudan bir stara dönüştürmesidir bana göre.Hımm bir de Hollywood demişken böyle bir filme böyle oyuncu ya demiyorum oyunculuklara diyorum çünkü sade başrol değil tamamen kadro kusursuzdu bence neyse yani böyle bir ekibe bir tane oscar verilmemiş acaba bu filmi izlemedi mi bu jüri ? diye sorasım geliyor hep veya da biz mi çok duygusalız yoksa bu jüri odun mu ? diye bir sürü soru geliyor insanın aklına.....
    Neyse arkadaşlar bu film gerçekten özel bir film hele Tim Robbins diyalogları (en çok da morgan freeman la olanlar ) sonra jest ve mimikleri ( ufak bir gülümsemesi ) çok ama çok başarılıydı şu ana kadar izlememiş insan sayısı yok denecek kadar azdır ama yine de vardır diye düşünüp onlara öneriyorum eğer film izlemekten keyif alıyorsanız bu damağınız da farklı bir tat bırakacaktır...
Aralık 2015

Sedat Durmuş  bu yazıyı beğendi:

ÖZDEMİR ASAF'IN LAVİNİA'SI

1747

'Soldaki hanımefendi Mevhibe
Meziyet Beyat
.
Nam
- ı değer Lavinia…

Tabi
bu şiir ona yazıldığında bundan bihaberdi. O kadar habersizdir ki
Özdemir Asaf bu şiiri üniversite yıllarında platonik
olarak yazar ve bir yarışmaya gönderir. Yarışmada birinci olan şiiri okumak
için sahneye çıkar Asaf. Kız da salondadır ama ne var ki şiir okurken salonu
terk eder. Bunun yüzünden Özdemir Asaf asla açılamaz Mevhibe hanıma. Her ne
kadar
“R”leri
söyleyemese de Asaf'ın düzgün diksiyonu onu en iyi şiir okuyanların içinde yer
almasını sağlar. Ve en çok sevilen şiiri de her zaman Lavinia olmuştur. Ne
zaman bir yerde şiir okusa bu şiiri her zaman çok istek alır ve her zaman da
Asaf bu şiirini sona saklamıştır. Zamanın en güzel kadınlarından olan Mevhibe
hanım o zamanlar çevresi tarafından
Gilda filminin yıldızı Rita
Hayworth
‘a ve Marilyn Monroe'ya
benzetilirmiş. Şiirin gücü ise burda ortaya çıkmıştır. Yaşamlar sona erse de
Lavinia hep yaşamıştır. Birçok kadın Asaf'ın Lavinia'sı olmak istemiştir. Kim
bilir belki bir gün yine çıkar bir şairin gönlünden bir Lavinia ve dizelere
dökülür…

Kim bilir…'Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.

Gene de sen bilirsin.

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,

İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,

Ama gitme, Lavinia.

Adını gizleyeceğim

Sen de bilme, Lavinia.


– Özdemir Asaf - Lavinia (1957)
1747

İyi ki doğdun Özdemir Asaf

İyi ki geçtin bu dünyadan..
11 Haziran 1923 - 28 Ocak 1981
Aralık 2015

Sedat Durmuş bir yanıt verdi.

En son ne zaman şiir okudunuz?

Bu yönden çok şanslıyım diyebilirim okuduğum okul olan Pamukkale Üniversitesinde şiir topluluğu başkan yardımcılığı görevini sürdürmekteyim ve her hafta bir araya gelip arkadaşlarla şiir okuyup edebiyata dair sohbetler etmekteyiz.
Aralık 2015

Sedat DurmuşSeyda Kartal kişisini takip etmeye başladı

Seyda Kartal, Mimar, @seydakrtll

Ağustos 2015

Sedat Durmuş  bu yazıyı beğendi:

Ders Çalışmak İçimden Gelmiyor Diyenlere...İnternette gezinirken ilgimi çeken bir yazı, son zamanlarda ben de böyle bir sıkıntı yaşıyorum, ders çalışamıyorum, odaklanamıyorum hep tembellik ediyorum ancak çok şey değiştirdi bu yazı….

Öğle yemeği sonrası odamda oturmuş çayımı yudumluyordum. Bir yandan internette geziniyor, diğer yandan ise görüşme saatimin gelmesini bekliyordum. Be bir süre sonra tanıdığım öğrencilerimden Ahmet odaya girdi. Her sınava hazırlanan öğrenci gibi o da kazanmak için dershaneye yazılmıştı. Sınavı kazanmak istiyordu ama içinden hiç ders çalışmak gelmiyordu. Koltuğumdan kalkıp tam da Ahmet’in karşısındaki koltuğa oturdum. Diğer türlü aramızda bulunan koca masa psikolojik olarak öğrencilerimin bana açılmasında engel oluşturabiliyordu. Ve Ahmet konuşmaya başladı:

– Hocam dershane açılalı bir ayı geçti ben hala oturup adam gibi ders çalışamadım. Ders çalışmam gerektiğini biliyorum ama bir türlü masanın başına geçip ders çalışamıyorum.
Ahmet’in sıkıntısını sınava hazırlanan bir çok öğrenci yaşıyor. Sınava giren tüm öğrenciler emin olun sınava kazanmak için giriyorlar. Hatta bunun için dershanelere gidiyorlar. Ama iş ders çalışmaya geldiğinde bir çok öğrenci oturup adam gibi ders çalışamıyor.
- Peki ne olsaydı oturup deliler gibi ders çalışırdın Ahmet?
– Bilmem hocam. İçimden ders çalışmak gelmiyor ki.
– Ne zaman gelir peki?

– Bir aydır hiç gelmedi hocam.
– İçinden ders çalışma isteğinin gelmesini beklersen daha çok beklersin Ahmet.
Birçok öğrenci içinden ders çalışma isteğinin gelmesini bekleyerek senesini geçirir. Ne var ki bu istek de bir tülü gelmez. Ve sonuçta öğrenci bir senesini kaybetmiş olur.

– Hocam ne yapacağız o zaman?
– Şimdi sana bir öykü anlatacağım. Dikkatle dinlemeni istiyorum:
Bir gün bir Kızılderili reisi torunu ile birlikte çadırın önünde oturuyormuş. Çadırın önünde biri siyah biri beyaz iki köpek birbiri ile boğuşuyormuş. Dede ve torun beraber onları izliyorlarmış. Torun merak dolu bakışlarla dedesine sormuş:
“Dede! Çadırımızı korumaya bir köpek yeterken neden iki tane var? Hem neden birisi siyah diğeri beyaz? ”
Dedesi cevap vermiş:
“Evladım dediklerinde haklısın. Ama onlar benim için iki önemli şeyin simgesidir. Ben devamlı onlara bakarak ders alırım ve hayatıma ona göre yön veririm”
Torun yeni bir merakla tekrar sormuş:
“Neyin simgesi onlar, dede? ”
Dede tok ses tonuyla cevap vermiş:
“Birisi tembelliğin, diğeri ise çalışkanlığın simgesi evlat. Karşımızdaki iki köpek gibi her birimizin içinde de tembellik ve çalışkanlık devamlı kavga eder. Ben bu köpeklere baktıkça içimdeki tembellik ve çalışkanlığın mücadelesini hatırlar ders alırım”
Çocuk dedenin hiç beklemediği bir soru daha sorar:
“Dede bu kavgayı hangi köpek kazanır? ”
“Ben hangisini iyi beslersem o kazanır evladım”

Bir süre hiç konuşmadım… Ahmet’in kendi içinde hikayeyi yorumlamasını istiyordum. Ve sonra konuşmaya başladım.

- İşte Ahmet sadece senin içinde değil her insanın içinde hem tembellik hem de çalışkanlık ruhu vardır. Yani senin içinde hem tembel hem de çalışkan Ahmet var. Ve bunla senin bedenine hakim olmak için mücadele ediyorlar. Bazen oluyor ki çalışkan Ahmet bedene hak oluyor ve en ders çalışıyorsun. Oturup deliler gibi ders çalıştığın zamanlar olmadı mı?
– Oldu hocam. Bazen çok iyi çalışabiliyorum
- Şimdi yapmamız gereken senin içindeki çalışkan Ahmet’i güçlendirmek.
– Bunu nasıl yapacağız hocam?

– Bu odadan çıktığın andan itibaren içindeki tembel Ahmet ve çalışkan Ahmet’in mücadelesini izleyeceksin. Ders çalışman gerektiğinde ve masanın başına oturduğunda içindeki tembel Ahmet diyecek ki “daha sonra ders çalış”. Eğer sen bu sese kulak verirsek içindeki tembel Ahmet’in önüne kocaman bir et parçası atmış olursun ve o tarafın daha da kuvvetlenir. Ve bir dahaki sefere bu tembel tarafına karşı koyman daha güç olur. Eğer çalışkan tarafını dinler ve oturup ders çalışırsan bu sefer çalışkan tarafını beslemiş olursun ve o güçlendikçe senin ders çalışman çok daha kolay olur. Kısacası senden yapmanı istediğim devamlı çalışkan Ahmet’i beslemen. O yeterince güçlendiği zaman birilerinin sana ders çalış demesine gerek kalmadan sen rahatlıkla ders çalışabileceksin. Hatta ders çalışmadığın zaman rahatsız olmaya başlayacaksın.
– Bunu yapabilir miyim hocam?
- İstersen ve ısrarlı olursan rahatlıkla yaparsın. Şimdi seninle bu işi biraz daha zevkli hale getirelim. Bu olayı bir futbol maçına çevirelim. Ne zamanki içinde tembel ve çalışkan tarafının mücadelesi olursa bunu kaydet.Tembel tarafın mücadeleyi kazanırsa bir gol atmış gibi olsun. Çalışkan tarafını dinleyip de masa başına oturursan bu sefer o gol atmış olsun. Bakalım bir hafta sonra maç kaç kaç bitecek.
Bu şekilde yapacağımızı uygulamayı yeniden çerçeveleyerek öğrenci için daha zevkli hale getiriyordum. Ahmet bir hafta boyunca içindeki mücadeleye odaklanacak ve sadece bu odaklanma bile çalışkan tarafını güçlendirecekti. Öğrencilerimin bu mücadelenin skorunu kaydetmesi için tatlı bir form da hazırlamıştım. Öğrenci her gün hangi tarafı gol atmışsa onu bu forma işliyordu.
- Ahmet şimdi sana bir form vereceğim. Maç hakemi gibi kim hangi dakikada gol atmışsa onu bu forma yazabilirsin. Bu hafta senden istediğim maçı galip olarak bitirmen. Önemli olan hiç gol yememen değil, tembel tarafından daha fazla gol atman. Ve bunu yapacak gücü ben sende görüyorum.
– Tamam hocam fark atarak yanınıza gelmiş olacağım.
– Günlük bana uğrayıp maçın skoru hakkında bilgi vermeni istiyorum.
– Ne demek hocam.
Ahmet odadan çıktığında gözlerinde bir umut vardı. Benim istediğim de zaten buydu. İnsanların içindeki umutları dik tutmasına ve yeşertmesine yardım etmek mesleğimizin en güzel tarafıydı.

Ahmet her gün gelip beni maçın skorundan haberdar ediyordu. Maç genelde baş başa gidiyordu. Bir haftanın sonunda 26’ya 24 çalışkan Ahmet maçı kazanmıştı. Ahmet’in şimdiye kadar en fazla ders çalıştığı hafta bu hafta olmuştu. Benim de istediğim buydu. Bir ayın sonrasında Ahmet’in çalışkan tarafı artık açık ara farklarla tembel tarafını yenmeye başlamıştı.

ALINTIDIR.

gencgelisim.com

Temmuz 2015

Sedat DurmuşMustafa Uğur Şen kişisini takip etmeye başladı

Mustafa Uğur Şen, Senarist, @mustafaugursen

Daha iyi bir Sinema için.

Temmuz 2015

Sedat DurmuşSeda Kuyucu kişisini takip etmeye başladı

Seda Kuyucu, Borsacı, @sedakuyucu

Borsa Hocası

Temmuz 2015

Sedat DurmuşRukiye Koksal kişisini takip etmeye başladı

Rukiye Koksal, Çin Dili Ve Edebiyatı Öğrencisi, @hindiba_1

Temmuz 2015

Sedat DurmuşPortakallı Ördek kişisini takip etmeye başladı

Portakallı Ördek, İngilizce Öğretmeni, @portakalliordek

"Güzel ama İngiliççe."

Mart 2015

Sedat DurmuşAbdullah Gürel kişisini takip etmeye başladı

Abdullah Gürel, Webmaster, @karahandem

Anlamak İsteyen Anlamsız Biri

Mart 2015

Sedat Durmuş bir yanıta alt yorum yaptı

haklısın valla dostum ve eyvallah benimle aynı fikirde olduğun için :)
 
   Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel filmi hem bana göre hem imdb ye göre :) 1994 yılında yapılmış olmasına rağmen o zamandan şimdiye kadar o kadar teknolojik gelişme olmasına rağmen halen bile daha iyisi yapılmadı ve bana göre yapılması da zor (malesef ) 
   Yönetmenliğini ve senaristliğini Frank Darabont' un yaptığı filmin başrollerin de Tim Robbins ve Morgan Freemanın muhteşem oyunculuğunu izliyoruz.Belki de filmin Hollywood'a ( sinema sektörüne ) kazandırdığı en büyük artıda Tim Robbins i normal bir oyuncudan bir stara dönüştürmesidir bana göre.Hımm bir de Hollywood demişken böyle bir filme böyle oyuncu ya demiyorum oyunculuklara diyorum çünkü sade başrol değil tamamen kadro kusursuzdu bence neyse yani böyle bir ekibe bir tane oscar verilmemiş acaba bu filmi izlemedi mi bu jüri ? diye sorasım geliyor hep veya da biz mi çok duygusalız yoksa bu jüri odun mu ? diye bir sürü soru geliyor insanın aklına.....
    Neyse arkadaşlar bu film gerçekten özel bir film hele Tim Robbins diyalogları (en çok da morgan freeman la olanlar ) sonra jest ve mimikleri ( ufak bir gülümsemesi ) çok ama çok başarılıydı şu ana kadar izlememiş insan sayısı yok denecek kadar azdır ama yine de vardır diye düşünüp onlara öneriyorum eğer film izlemekten keyif alıyorsanız bu damağınız da farklı bir tat bırakacaktır...
Mart 2015

Sedat DurmuşSinem Oz kişisini takip etmeye başladı

Sinem Oz, Öğrenci, @snmozt

Psychology Ψ

Ocak 2015

Sedat DurmuşEbru Elitas kişisini takip etmeye başladı

Ebru Elitas, Doktor, @eby

Ocak 2015

Sedat Durmuş  bu yazıyı beğendi:

bu bilgiler işinize yarayabilir

  • Ders calisirken cignediginiz sakizin aynisindan sinav esnasinda da cignerseniz bilgileri hatirlamanizi kolaylastiracaktir.
  • Gülmek, müzik dinlemek ve çikolata yemek, bunların hepsi kanıtlanmış doğal ağrı kesicilerdir.
  • Ağlamak stres hormonlarını düzene sokuyor, ağladıktan sonra mutlu hissetmenizin nedeni de bu. Ağlamaktan çekinmeyin.
  • Vücuttaki hücreler, zihinden geçen herşeye tepki verir. Olumsuz düşünceler bağışıklık sitemini çökertir. Olumsuz düşünmeyin.

✔ Acı çekerken, sevdiğiniz bir insan tarafından öpülürseniz dayanma süreniz 4 kat artar.
✔ Telefonu Uçak modu'na alıp şarja takarak %50 daha hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

✔ Kilo veriyorsunuz ama yağlarınız duruyor mu? Bol Pul biber tüketin. Pul biber yemek yağ yakımını büyük oranda arttırır.
✔ Lambalarınızın üzerine kullanmadığınız kokularınızdan veya biraz vanilya sürerseniz, lambalarınızı yaktığınızda mis gibi koku yayılacaktır
Ocak 2015

Sedat DurmuşFatos Ertaş kişisini takip etmeye başladı

Fatos Ertaş, Öğrenci, @fatosertan

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Filmler

3388 Kişi   192 Soru

Futbol

879 Kişi   196 Soru

Meslek Seçimi

814 Kişi   94 Soru

Televizyon Dizisi

244 Kişi   59 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Web Siteleri

3408 Kişi   268 Soru

İnternet

2628 Kişi   542 Soru

Müzik Grupları

383 Kişi   65 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sinema

3256 Kişi   301 Soru

Yerli Film

224 Kişi   52 Soru

Galatasaray

249 Kişi   56 Soru

Öğrencilik

2359 Kişi   123 Soru

Televizyon Programı

117 Kişi   65 Soru

Türkiye Sorunları

1160 Kişi   239 Soru

Yabancı Filmler

943 Kişi   115 Soru

Web Tasarım

1237 Kişi   215 Soru

Spor (Türkiye)

432 Kişi   204 Soru

Bilgisayar Programları

1845 Kişi   180 Soru

Televizyon

199 Kişi   117 Soru

Müziksever

375 Kişi   32 Soru

Eğlence

236 Kişi   62 Soru

Bilgisayar Oyunları

802 Kişi   113 Soru

Tv Dizileri

104 Kişi   36 Soru

Cep Telefonları

606 Kişi   224 Soru

Hangover

2 Kişi   0 Soru

Dragons' Den Türkiye

400 Kişi   82 Soru

Ortaklık

16 Kişi   10 Soru

Yatırım

342 Kişi   111 Soru

Serkan Köse

24 Kişi   3 Soru