Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sedat Durmuş,

Maliye Bölümü Öğrencisi

Film ve Şiir düşkünü..

Aralık 2014

Sedat Durmuş

Bağlamada kendini çok geliştirmek isteyen biri sizce ne yapabilir ? Daha doğrusu nasıl geliştirir?

Bağlama aslında ilkel bir müzik enstrümanıdır, şimdi bu ilkel kelimesini müziği bilmeyenler tepki ile karşılayacak biliyorum, ancak tepki koymadan önce evrensel müzikteki çok sesli müzik konusunu incelemelerini tavsiye ederim.

Bağlama özü itibarı ile tek sesli müziğe uygun ve basit bir enstrümanıdır tıpkı 8 saat kurs alıp sadece akor basarak gitar çalmak gibi.

Nasıl kolayca öğrenebilirsiniz?
Hicaz, hüseyni. Kürdi makamlarının bağlamadaki yerlerini öğrenin, sıkça benzer türküleri çalın çok değil 3 ayda ciddi ciddi bağlama çalarsınız. Ha bu sizi kesmez tabii 3 ay sonra akor basmak, tril, şelpe ve yöresel tezene tavırları gibi konuları merak edeceksiniz işte o zaman bağlamanın zor yanı ile karşılaşacaksınız bu da maksimum 1 senedir iyi çalışırsanız.
 • 1 Yanıt
Haziran 2013

Sedat Durmuş

Mutlaka alıp okumanız gerekir dediğiniz şiir kitapları neler?

ÇİLE, YAŞ 35, Orhan Veli KANIK ŞİİR KİTABI... CAHİT ZARİFOĞLU'NUN ŞİİRLERİ, NAZIM HİKMET'İN ŞİİRLERİ ve CAN YÜCEL'İN ŞİİRLERİ alıp okumalısınız güzel şiirler var ........
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Sedat Durmuş

Neden hafıza kaybına uğrayan insanlar; eski anılarını veya tanıdığı insanları unutuyorlar da, yürümeyi, konuşmayı, çatal bıçakla yemek yemeyi gibi etkinlikleri unutmuyorlar?

Hafıza beynin korteksinde yani dış yüzeyinde korunur. Hafıza kaybı duruma göre konuşmayıda etkileyebilir ancak yürüme, yemek yeme gibi yetenekler ekstrapiraidal sistem yani beynin alt merkezleri tarafından yönetilir. Beyinin korteksi hasar görsede, yemek yeme, yürüme gibi yetenekleri yöneten merkez beynin alt kısımlarında bulunduğudan hafıza kaybı bu yetenekleri etkilemez.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Sedat Durmuş

Balıkların hafızasının kısa süreli olduğu nasıl bir testle anlaşılmıştır?

Bu testin kesin bir adı yoktur. Ancak balıkların psikolojik özellikleri ve zihinsel kapasiteleriyle ilgili önemli araştırmalar yapılmıştır. Artık, balıklar yalnızca içgüdüleriyle hareket eden basit canlılar değil, akıllı, sorunlarına zekice çözümler bulan, toplumsal zekâya sahip canlılar olarak kabul edilmektedir.. Örneğin, bazı balık türlerinin kendi sürülerindeki öteki balıkları tanıdıklarını, öteki balıklarla farklı ilişkiler geliştirdiklerini ve toplumsal ayrıcalıkların farkında olduklarını gösteren araştırmalar vardır. Bazı balık türlerinin uzun süreli belleklerinin bulunduğunu gösteren araştırmalar da vardır.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Sedat Durmuş

Sitemi arama motorlarına nasıl kaydederim?

Google için: Google hesabınızla oturum açtıktan sonra: google.com.tr/intl/tr/add_url.html
Yahoo için: search.yahoo.com/info/submit.html
Yandex için: webmaster.yandex.com.tr/addurl.xml
Bing için: bing.com/toolbox/submit-site-url

Bunun yanında tek tıklamayla bir anda birçok arama motoruna kaydolacağınız çeşitli hizmetler var. Aşağıdaki sitelerden bir iki işlemle sitenizi arama motorlarına kayıt ettirebilirsiniz:
freewebsubmission.com
submitexpress.com/free-submission.html
submitstart.com


Üçüncü bir alternatif istiyorsanız, yine tek tıkla çoklu kayıt sağlayan yazılımlar var:
AutoAdd Elite Edition: goo.gl/mr0pf
Add URL Express: goo.gl/vhcgx
Active WebTraffic: goo.gl/oık6u
AutoAdd:
goo.gl/z3xlc
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Sedat Durmuş

İnsanların pek bilmediği ilginç ürünler nelerdir?

İlginç Tasarımlar
Sırt bisikleti...

İlginç Tasarımlar
Kum saati şeklinde trafik lambaları. Trafikte beklemek artık daha güzel... :)

İlginç Tasarımlar
Yağmur geçirmeyen şemsiye...
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Sedat Durmuş

Sizin için dünyayı değiştiren insanlar kimler?

İbn-i Sina 980-1037
Tarih


Konfüçyüs 551-479

Tarih

Aristoteles MÖ. 384-322

Tarih




Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-1938
Tarih
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Sedat Durmuş

Alttan dersim kalırsa yatay geçiş yapabilir miyim?

Öncelikle yatay geçiş koşulları her üniversitede farklı olmakta. Kendi okulum için biraz bilgi verebilirim İTÜ' lü arkadaşlar için veya İTÜ' ye gelmek isteyen öğrenciler için;

Sınav sonrasında İTÜ' ye geldiyseniz ve istediğiniz bölümde değilseniz 3. yarıyıla kadar FAKÜLTELER ARASI, 3. yarıyıldan sonra FAKÜLTE İÇİNDE bölüm değiştirebiliyorsunuz.

Bu geçişlerde not ortalaması büyük öneme sahip. En az 2.50 not ortalamasına sahip öğrenciler yatay geçiş için başvuruda bulunabiliyorlar.

Değerlendirme yapılırken not ortalamalarına göre öğrenciler sıralanıyor ve kontenjan dahilinde en üst sırada yer alan öğrenciden başlamak üzere yerleştirmeler yapılıyor.

İTÜ' nün avantajlarından biri geçiş kontenjanlarının yüksek olması. Yatay geçiş kontenjanlarının %80' ini üniversite içinde kullanıma açıyor. Üniversite dışına açılan kontenjanlar da her sene yatay geçiş başvuru döneminde açıklanan üniversitelere açıktır.

Senin üniversite hangisi bilemiyorum ama mutlaka oluyordur geçiş. En önemli nokta not ortalama. Bir de eğitimi türkçe bir üniversitedeysen ve gitmek istediğin okulun eğitimi ingilizceyse ona göre bir takım ingilizce sınavlarda isteniliyor.
 • 4 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Astigmat nedir?

Astigmat göze giren ışığın tek bir odakta toplanamaması nedeniyle görüntünün tüm mesafelerde bulandığı bir görüş durumudur. Tipik olarak astigmat, gözün ön kısmının, korneanın yuvarlak bir yüzeye sahip olmaması dolayısıyla ışığın gözün arka kısmında retinada doğru şekilde odaklanmasına izin vermemesiyle oluşur. Bu sayfalardan da yararlanabilirsiniz :
besoptik.com/astigmat-nedir-astigmatli-goz-nasil-gorur
mailce.com/astigmat.htmlmailce.com/astigmatizm-hastaliginin-kac-cinsi-vardir-astigma...
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Gözü miyop olan kişiler uzağa baktıklarında neden gözlerini kırpar?

Göz içindeki merceğin kırıcılığını azaltarak gelen ışınların görme noktasına düşmesi sağlanmış olur.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Sınavlarda kullanılan optik formlar nasıl okunur?

Optik form okumada OCR teknolojisi kulanılır. Form makineye sürüldüğünde yardımcı yazılım devreye girer. Yazılımda kağıdın işaretli alanları tanınır. Formların kenarlarındaki çizgiler de bu alanın içini tanzim eder. Yani yazılım aslında kağıdın tüm işaretlenecek alanlarını, doğru-yanlış cevap alanlarını tanımlamıştır. Karalamalara göre çok belirgin olan siyah renkli hücreyi seçer ve tüm bilgileri birleştirir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Hayatın anlamına dair duyduğunuz veya okuduğunuz en çarpıcı söz nedir?

*İnsanda hayallerin yerini anılar almaya başlamışsa, yaşlılık başlamış
demektir.
(James Brewer)

 • 43 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Dostluk üzerine en iyi kitaplar hangileridir?

Dostluk üzerine en güzel kitapların başında benim için John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar'ı gelir. Filmine bakılacak olursa Pi'nin Yaşamı da güzel bir dostluk temalı kitaba benziyor :)
Kitap değil ama dostluk demişken aşağıda Can Dündar'ın çok güzel bir şiirini paylaşma gereksinimi duydum:
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Yüksek kesimlerde yaşayanların alçak kesimlerde yaşayanlara göre biyolojik aktivitelerinde ne gibi farklılıklar görülür?

Yüksek kesimlerde ve alçak kesimlerde yaşayan insanlar arasında bildiğim iki farklılık var. İlki, yüksekte yaşayanların alçakta yaşayanlara daha hızlı kilo verdiği. Alman bilim adamları tarafından yapılan bu araştırmada 2650 metre yükseklikte, aşırı kilolu 20 kişi incelendi. Bir hafta sonrasında hiçbir rejim veya spor yapmadan bu kişilerin daha az yemek istediği ve kilo verdiği görüldü. Ayrıca tansiyonlarında da bir düzelme oldu. Yüksekliğin etkisiyse, yüksekten indikten 4 hafta boyunca devam etti.

İkincisi, yüksek kesimlerde yaşayanların daha hızlı, deniz seviyesine yakın yaşayanların ise daha yavaş yaşlandığı. Bu da Albert Einstein'ın görecelik kuramıyla ilgili.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Karıncalar normal kişilerin idrarlarına gitmezken neden diyabet hastalarının idrarına akın eder?

Diabet hastalarının idrarlarında şeker bulunduğu için.
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Damping nedir? Damping'in ekonomiye etkileri nelerdir?

Genel olarak son kullanıcı fiyatından yapılan indirim oranına damping denir. Yani indirim sonrası oluşan fiyat damping değildir. İlk fiyat ile ikinci fiyat arasındaki fark dampingtir.

Bu kelime neredeyse tüm dünyada indirim anlamında evrilmişse de, aslında "bel kıran ya da süpürücü" fiyat anlamında rekabeti körükleyen ve rakip firmanın piyasadaki tutunma direncini kırmaya yönelik ekonomik bir hamledir. Genelde sektördeki ikinci derece öneme sahip firmalar arasında görülür, amaç stok maliyetlerinin ağırlığından kurtulup pazardaki paylarını görece artırmak ve tutundurma faaliyetlerinde artış sağlamaktır.
 • 2 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Darphane neden altın miktarına göre para basmaktadır?

Altın ülkenin sahip olduğu en değerli madendir. Para da altının karşılığıdır. Para da neticesinde bir maldır ve karşılığı olmayan bir mal üretemezsin. Bu sebeple altın miktarına göre para basılacaktır.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Dünyanın sonunun bilimsel bir açıklaması var mıdır?

İngiliz bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre güneş kızıl bir dev olarak genişleyecek ve dünyayı kendisinden uzaklaştırmasına rağmen bu uzaklık yeterli olmayacak. Dünya güneşin dış kabuğunun içine çekilerek korkunç sıcaklık içerisinde buharlaşıp yok olacak.

Dünyanın sonuyla ilgili birçok bilimsel öngörü farklı senaryolar içermesine rağmen tek ortak nokta dünyanın sonunun güneşin elinden olacağı.
Evren
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Sedat Durmuş

Sherlock Holmes hakkında az bilinen gerçekler nelerdir?

 • Sherlock Holmes maceralarının geçtiği bazı yerlerde Holmes hayranları tarafından konulan kimi heykeller, plaketler bulunmaktadır. (Örneğin Reicenbach şelalerinde böyle bir plaket bulunmaktadır.) Bunlardan en bilineni ise Londra'da 221 Baker Sokakta bulunan Sherlock Holmes Müzesidir. Dünya çapında ise yaklaşık 400 tane müzasi bulunuyor.
 • Son Soruşturma adlı hikâyede Holmes'ü en büyük düşmanı Profesör Moriarity'nin öldürmesini sağlamış, ancak halkın buna tepkisi büyük olunca Holmes yazarı tarafından uygun bir şekilde diriltilmiştir.
 • Sherlock Holmes'in gerçek olduğunu sanan birçok hayranı evine posta yollamıştır! :)
 • Osmanlı padişahı II. Abdülhamit büyük bir S. Holmes hayranıydı.
 • Sherlock Holmes, filmlerde en çok canlandırılan karakter olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 200 kadar filmde canlandırıldı.


Edebiyat
Londra'da bulunan Sherlock Holmes Müzesi...
 • 1 Yanıt
Daha fazla göster