Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2015

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

Diyetisyenlik mesleğinin gelecekteki yeri nasıl olur? Geri planda kalan bir meslek mi yoksa tercih edilen bir meslek haline mi gelir?

Son 5 yılda çok ön plana çıkmış bir meslek. O kadar çok üniversitede Beslenme ve Diyetetik Bölümü açıldı ki, mezun sayısı bir anda çok artış gösterdi. Devlette şu an için pek fazla kadro açılmıyor. Atama az olunca yeni mezun diyetisyenler iş bulma konusunda oldukça sıkıntı yaşıyor. Çevresi geniş olan, iletişim kurma ve ikna yeteneği yüksek olanlar kendi danışmanlık merkezlerini kurarak çalışabilmektedir. Akademik kariyer yapmak da eskisi gibi kolay değil. Fakat sporcu beslenmesi alanında gelecek vadeden bir meslek olduğu düşüncesindeyim. Eğer kendini geliştiremezsen başarılı olmak çok güç diyebilirim. Gerçi ülkemizde artık tüm meslekler için bu problemler söz konusu. Gelecek vadeden bir meslek olduğunu düşünmüyorum, insan gelecek vadetmeyecek bile olsa sevdiği bir alanda eğitim almalıdır, çünkü sevmediğin bir alanda kendini geliştirmek çok zor..
Şubat 2015

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

Un ve şeker vegan gıda mıdır?

Yaş, cinsiyet, din, eğitim düzeyi ve sağlıkla ilgili genel görüşlere bağlı olarak farklı vejetaryen diyet tipleri ortaya çıkmıştır.Vejetaryen diyet tamamen sebze, meyve, tahıl, fındık ve bazen de yumurta ya da süt ürünlerinden oluşan bir diyet olarak tanımlanır. Vejetaryen diyetlerin birçok varyasyonu vardır. Yarı vejetaryenler et, kümes hayvanları ve balıktan çoğu zaman kaçınırlar. Pescovejetaryenler et ve kümes hayvanlarından kaçınır fakat balık tüketirler. Laktoovovejetaryenler tüm et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmekten kaçınır fakat süt, peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri ile yumurtayı tüketirler. Veganlara geldiğimizde ise diyetlerinden hayvansal kökenli tüm ürünleri çıkardıklarını görürüz. Hayvanın sadece kendisi değil, ürettiği ürünler de veganların diyetinde yer almaz. Mesela hayvansal kökenli olduğunu düşündükleri bal bile tüketmekten kaçındıkları gıdalar arasında olabilmektedir. Un ve şeker hayvansal kaynaklı gıdalar olmadığı için vegan beslenmesinde yer alabilmektedir.
Şubat 2015

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

B12 vitamin haplarında hayvansal jelatin bulunuyor mu?

B12 vitamini de diğer birçok supplement gibi biyoteknolojik yöntemlerle laboratuvar koşullarında üretilmektedir. Hayvansal kaynaklardan jelatin elde edilmesi ve bu jelatinden de B12 üretilmesi çok maliyetli bir yoldur. O yüzden ki çok da tercih edildiğini düşünmüyorum açıkçası.
Aralık 2014

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

Hızlı bir şekilde kilo almak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Hızlı ve de sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, size tavsiyem mümkünse diyetisyene gitmeniz. Çünkü kilo almak için, enerji alımını artırmak gerektiğini, bunun için de daha fazla besin tüketmek gerektiğini herkes bilir.. Önemli olan, kilo almanızı güçleştiren bir faktör var mı hayatınızda ya da sağlık durumunuzda, bunu tespit etmektir. Sonrasında zaten yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve ideal ağırlığınız gibi faktörler göz önünde bulundurularak gereksiniminiz hesaplanır ve ne kadar sürede ne kadar kilo alabileceğiniz tespit edilir. Eğer amacınız vücudunuzdaki kas miktarını artırmak ise bu sadece enerji ve protein alımınızı artırmakla mümkün değildir, egzersiz yapmanız şarttır. Protein tozu konusunda da şunu ilave etmek isterim.Gereksiz yere kullanılması 'bence' risklidir( Kişisel fikrimi söylememin nedeni protein tozu kullanımının oldukça tartışmalı bir konu olması).Özellikle böbrek sağlığını uzun vadede olumsuz etkileme ihtimali vardır. Günlük protein gereksinimini besinler yoluyla karşılayamayan sporculara önerilebilmektedir. Fakat bunu da yine bir diyetisyene danışarak uygulamak gerekli ve de önemlidir.
Ekim 2014

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

Leptin direnci neden olur ve nasıl kırılır?

Leptin hormonu yağların oluşturduğu ve adına adipoz doku dediğimiz dokudan salgılanan bir hormon olup, açlık ve tokluk mekanizmasında görev alır. Leptin hormonu beynin hipotalamus bölgesine ulaştırdığı sinyallerle tokluk hissi oluşturur ve yemek yeme hissini bastırır. Leptinin etkisizliği de leptin direnci olarak adlandırılır. Nniçin etkisiz olduğuna ilişkin birtakım görüşler var elbet ama kesin nedenini saptamak için bir takım tetkiklerin yapılması gerekir. Obez olarak nitelendirilen kişilerde leptin hormonu ya çok yüksek ya da çok düşük bulunmaktadır; yağ dokusu miktarı fazla olduğu için ve bu hormon yağ dokusundan salındığı için mi yüksek yoksa insülin direncindekine benzer şekilde reseptörlerdeki duyarsızlaşmadan dolayı mı yüksek, bu kesin olarak bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar ve tartışmalar güncelliğini korumaktadır.Fiziksel aktivite artışı ile yağ dokusunda azalmanın bu direnci kırdığına ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili birkaç makale tararsanız, çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz, burada net olarak açıklanamayacak kadar karışık bir konu çünkü. . .
Ekim 2014

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

2 ayda 5 kilo nasıl alabilirim? Nasıl beslenmeliyim?

2 ay gibi bir sürede, sağlıklı bir şekilde 4-5 kg almanız mümkündür, tabi herhangi bir sağlık probleminiz olmadığını varsaydığımızda.Size tavsiyem bir diyetisyene gitmeniz. Çünkü diyetisyene gittiğiniz takdirde, kan bulgularınız doğrultusunda sağlıklı bir diyet uygular ve sağlıklı bir vücut ağırlığı kazanırsınız.Sağlıklı vücut ağırlığı kazanmak ne demektir derseniz, vücudunuzdaki protein, yağ ve su miktarındaki dengeli bir artış demektir. Bunu sağlamak da çok kolay değildir.Genelde kilo almak isteyen insanlar, karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlere yönelmekte ve bunun sonucunda da başta kolesterol ve kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerini artırarak kendilerini olumsuz bir tablonun içerisinde bulmaktalar... Umarım siz öyle yapmazsınız;)
Ağustos 2014

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

Tek taraflı beslenmenin vücuda zararları nelerdir?

Gereksinimlerimizi doğal besinlerle karşılamak mümkün iken niçin sağlıklı olduğundan emin olamadığımız hap vb. yollara başvuralım ki. Eğer tanımlanmış bir sağlık sorunumuz varsa ve kullanmamız zorunluysa doktor ve beslenme uzmanlarının kontrolünde kullanılabilir elbette. Tek yönlü beslenmek konusuna gelince, kesinlikle yanlış bir davranıştır bu. Vücudumuzun ihtiyaçlarını dört besin grubundan da yeterli ve dengeli bir bir şekilde tüketerek sağlayabiliriz. Bunu daha iyi kavramak için hangi besinlerden ne ölçüde yiyebileceğimizi ifade eden 'besin tabak modeli' adı altında bir araştırma yapmak oldukça faydalı olucaktır.
Temmuz 2014

Demet Yiğit bir yanıt verdi.

Akupunktur yaptırmak orucu bozar mı?

''Akupunktur'' yeme ya da içmeye dayalı bir işlem olmadığı için orucu bozmayacağı kanısındayım.