Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikoloji Öğrencisi Deniz inploid.com'da 0 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Nisan 2015

Deniz Serkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Mart 2015

Deniz  bu yanıtı beğendi:

Psikolog olmak istiyorum ama ailem mimar olmamı istiyor, hangisini seçmeliyim?

Severek yapacağınız bir meslek seçmeniz gerektiğine katılıyorum. Ancak meslekleri iyi tanımanız ve mezun olduktan sonra neler yapacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Televizyondan, medyadan gördüğünüz kadarı ile tanıdığınız bir mesleği tanımıyorsunuz demektir bunu unutmayın. Bir psikolog olarak size rahatlıkla söyleyebilirim ki TV de özellikle de dizilerde psikolog olarak lanse edilen tiplerin psikoloji mesleği ile uzaktan yakından alakası yoktur. Yani bu imajlar sizi yanıltmasın. Mimarlığı bilemiyorum, ancak psikoloji oldukça geniş bir meslektir ve danışmanlık/psikoterapiye gelene kadar onlarca farklı alanı vardır. Size tavsiyem her iki mesleği de iyi araştırın. Her iki meslekten kişilerle görüşmeye çalışın. Ardından da sizin için önemli olan kriterlere göre karar vermelisiniz.
Bir terapist/danışman olarak size psikolojinin bu alanı ile ilgili biraz fikir vereyim, isterseniz. Yalnız aşağıda yazdıklarım psikolojinin sadece benim çalıştığım danışmanlık alanı için geçerlidir, diğer onlarca alan için durum çok çok farklı olabilir.
  1. Etrafımda pek çok kişinin "ben de bir nevi psikolog sayılırım, insan sarrafıyım" gibi sözler sarf ettiğini duyarım hep. Bu algı sebebiyle yaptığımız iş basitmiş gibi algılanıyor bazen. Danışmanlık/terapistlik oldukça zor bir iştir. Sanılanın aksine insan sarrafı olmakla hiçbir alakası yoktur. Terapist karakter tahlili yapıp "sizin karakteriniz böyle, o yüzden şöyle yapın" demez. Böyle olsaydı -ki TV de bu böyle gösteriliyor- çok kolay olurdu elbette. Ancak bir terapist size asla nasıl davranmanız gerektiğini söylemez. Seçimleriniz konusunda size akıl vermez. Böyle yapıyorsa iyi bir terapist değildir.
  2. Terapi sohbet değildir. Sohbetten çok daha karmaşıktır ve terapisti zihinsel olarak oldukça yoran bir süreçtir. Bu sebeple bir günde verimli olarak en fazla 5-6 görüşme yapılabilir. Terapist ile birlikte danışan da terapi seansında genellikle yorulur. Çünkü terapist tarafından olayları daha önce hiç düşünmediği şekillerde düşünmeye zorlanacaktır.
  3. Psikologlar zihin okuyamaz. Elbette gözlem yetenekleri gelişmiştir ancak seans sırasında danışanın bize anlattıklarını temel alarak çalışırız ve onun söylediklerini bilebiliriz. Danışanın bize anlatmadığı bir şeyi sezme, veya anlama gibi insan üstü yeteneklerimiz yoktur. Ayrıca gördüğümüz her kişiyi anında tahlili edip anlama gibi bir yeteneğimiz de yoktur. Bazen tanıştığım kişiler 5-10 dk görüşmenin ardından "Eee ben nasıl biriyim?" diye soruyorlar. Vereceğim yanıt belli "Ne bileyim ben?". Nasıl ki bir doktor tahlil ve muayene yapmadan bazı şeyleri anlayamaz ise biz de görüşme yapmadan ve bazı durumlarda da test yapmadan anlayamayız. Ayrıca bir psikolog 24 saat psikolog olarak gezmek, sürekli olarak gözlem yeteneklerini vb kullanmaz. Aksi takdirde çok zor bir hayatı olur.
  4. Sanılanın aksine, genellikle terapistler çok büyük paralar kazanmazlar. Kazananlar vardır ancak bunlar ya gerçekten mesleklerinin doruklarındadır. Bazen de mesleğini iyi yapmayan ve işe şarlatanlık karıştıran kişiler vadır ki bunlarda hem mucizevi vaatlerde bulunduklarından hem de halkın bu konudaki bilgisizliği suistimal ettiklerinden normalden çok daha iyi kazanabilirler. Anca normal şartlarda işini iyi yapan bir terapist, özellikle mesleğinin ilk yıllarında zorluk çeker. Sonrasında elbette maddi anlamda belli bir doyuma ulaşacaktır ancak istisnalar dışında çok çok büyük paralar kazanmazlar. Genellikle bu işi bilmeyenler "Günde 200TL den 10 kişi görsem…" gibi hesaplar yaparlar. Bu da ayda 50.000 TL gibi bir rakam yapar ki bu rakam gerçeği hiç ama hiç yansıtmamaktadır.
  5. Üniversite veya yüksek lisans diploması tek başına yeterli değildir. Bu meslekte, sürekli olarak yeni eğitimler almanız, kendinizi yenilemeniz, ve güncellemeniz gerekir. ABD gibi mesleğin gelişmiş olduğu ülkelerde bunu yapmazsanız lisansınızdan olursunuz. Bizde, henüz böyle yaptırımlar olmasa da bu işi iyi yapmak için sürekli eğitimler almanız gerekir. Bu da, özellikle ilk 10-15 yılda kazandığınız paranın önemli bir miktarının eğitime gideceği anlamına gelir.
  6. Hep zorluklardan bahsettim. Elbette mesleğin iyi yanları da var. Manevi olarak kesinlikle çok tatmin edici bir iştir. Sosyal statü anlamında da saygı göreceğiniz bir meslektir. Severek yaptığınız takdirde çok keyif alırsınız.
Yukarıda yazdıklarım elbette bu işin küçük bir kısmını içeriyor. Ben elimden geldiğince halk arasında yanlış bilinen noktalara parmak basmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son günler psikoloji çok popüler bir meslek olduğundan, yeterli kadro olmamasına rağmen pek çok üniversitede bölümler açıldı, ve maalesef çoğunun eğitimleri hiç yeterli değil. Seçim yaparken bunun gibi şeylere de dikkat etmenizde yarar olacaktır.
Size tavsiyem yüzyüze görüşebileceğiniz bir psikolog ve bir mimar ile (en az birer) konuşun ve meslekleri iyice anlamaya çalışın. Ardından bu bilgiler ışığında karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.
Mart 2015

Deniz Amber Dalmaz Urfalı kişisini takip etmeye başladı

Amber Dalmaz Urfalı, Uzman Klinik Psikolog, @amberolog

//Maya Psikoloji//*Öğrenmek, bir şeyin mümkün olduğunu deneyimlemektir"

Mart 2015

Deniz  bir yanıt verdi.

Çocuklar sizce neden depresyona girer?

Depresyon birikmiş stresin dışavurum şeklidir. Çocukta depresyon, kendisinden (yani fiziksel bir rahatsızlığının olması), genetik ya da çevresinden kaynaklanabilir.
Örneğin, öğrenme ve yazma güçlüğü olan bir çocuğun okuma yazmayı öğrenme süresi ile normal bir çocuğunki eşit olmayacaktır. Ya da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk derslerinde normal bir öğrencinin yakaladığı başarıyı yakalayamayacaktır. Bu durumda, ailesinin bunu çocuğun haylazlığı ve ders çalışmayı istememesi olarak algılayıp çocuğu çalışmaya zorlaması, fiziksel veya duygusal şiddet uygulaması sonucunda çocuk üzerinde bir baskı hisseder. Bunun sürekliliği, çocukta kaygıya, başarısızlık ve değersizlik hislerine ortam hazırlar. Tüm bunların birikimiyle çocukta depresyon belirtileri olarak adlandırdığımız, sosyal hayattan kendini çekme, sürekli hüzün hali, uzun süren mutsuzluk, iştah artışı ya da azalması, isteksizlik, öfke, bağırma ve ağlama nöbetleri, huysuzluk, değersizlik ve suçluluk hissi vb. belirtiler baş gösterir.
Diğer bir sebep ise direkt olarak çocuğun çevresi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Örnek verecek olursak; ebeveynlerin kendi aralarındaki problemler, çocuğun (11-12 yaşına kadar soyut düşünebilme yetisi olmadığından) bu problemlere kendisinin sebep olduğunu düşünmesine yol açabilir. Bu da suçluluk duygusuna ortam hazırlar.
Çocuğun temel fizyolojik ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanmaması da değersizlik, güvensizlik ve ilgi eksikliği hissine sebep olup ağlama ve bağırma gibi sonuçları doğurabilir.
Ve yine yapılan en büyük hatalardan biri, “çocuktur anlamaz” düşüncesiyle çocuğa birçok şeyin düzgün açıklanmaması ve bunun geçiştirilmesidir, oysaki 12 yaşından önce soyut kavramları anlayabilecekleri ölçüde somutlaştırarak örnekler vererek, çocuk ile konuşarak, sabırla düzgün bir iletişim kurulmasının en doğrusu olduğunu düşünüyorum. Ve doğru iletişimin de çevreden kaynaklanan sorunları en aza indirgeyeceğini ve fiziksel problemlerinin çözümünde en büyük desteklerden biri olduğu inancındayım.
Mart 2015

Deniz  bir yanıt verdi.

Hurafeler insanın gelişmesini engeller mi?

Normal021falsefalsefalseTRX-NONEX-NONEEvet, çünkü hurafeler insan davranışlarını etkiler. İnsan davranışları da bu inançlar doğrultusunda şekillenir. Genellikle hurafeler insanlarda korku kültürünü oluşturur. Günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve gelişimini engeller.
Mart 2015

Deniz Tıp konu başlığını takip etmeye başladı.

Tıp

Tıp, sağlık bilimleri dalı. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma,...

Mart 2015

Deniz Dr. Özge Mergen kişisini takip etmeye başladı

Dr. Özge Mergen, Psikolog, @drozgemergen

ozgemergen.com

Mart 2015

Deniz Tarık Gandur kişisini takip etmeye başladı

Tarık Gandur, Psikolog, @tgandur

Uzman Psikolog www.tarikgandur.com

Mart 2015

Deniz Ece Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Mart 2015

Deniz Gökhan Biçer kişisini takip etmeye başladı

Gökhan Biçer, Denizci, @Denizcigokhan

Bazı sorular vardır, cevabı içinde barındırır;
bazı sorular vardır, meraktandır;
bazı sorular, karşıdan fikir aşırır;
bazı soruların cevabı ise sadece susmaktır.

Mart 2015

Deniz Devrim Güren kişisini takip etmeye başladı

Devrim Güren, Psikiyatr, @devrimguren

Sherlock neyin kafasında hep çözmek isteyen bir emekli psikiyatr...

Mart 2015

Deniz İnsan İlişkileri konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan İlişkileri

bir insanın sizin hakkında ne düşündüğünüzü bilmek istiyosanız onu sinirlendirmez yetiyor ... ne yani bir insanın damarına basmadan bizim h...

Mart 2015

Deniz Yabancı Filmler konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Filmler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2015

Deniz Hayal Gücü konu başlığını takip etmeye başladı.

Hayal Gücü

Hayal gücü, imajinasyon veya imgelem zihinsel görüntüler oluşturabilme veya birinin zihninin içinde kendiliğinden görüntüler üretebilme yeti...

Mart 2015

Deniz Zeka konu başlığını takip etmeye başladı.

Zeka

Zekâ (Arapça: ذكاء) ya da ruh biliminde anlak, zihnin öğrenme, öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bu...

Mart 2015

Deniz Matematik konu başlığını takip etmeye başladı.

Matematik

Matematik ve cebir..

Mart 2015

Deniz Sanat konu başlığını takip etmeye başladı.

Sanat

Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve hayalgücünün ifadesi olarak anlaşılır.

Mart 2015

Deniz Seyahat konu başlığını takip etmeye başladı.

Seyahat

Seyahat ya da yolculuk, kişi ya da nesnelerin (uçak, bot, tren, vb.) uzak yerler arasında gerçekleştirdiği devinimdir. Eğlence, turizm ve ta...

Mart 2015

Deniz Çocuk Ve Genç Psikolojisi konu başlığını takip etmeye başladı.

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

Çocuk ve Genç Psikolojisi

Mart 2015

Deniz Felsefi Düşünce konu başlığını takip etmeye başladı.

Felsefi Düşünce

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4352 Kişi   644 Soru

Yabancı Diziler

495 Kişi   64 Soru

Yabancı Dil

1036 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2067 Kişi   155 Soru

İnsan Davranışları

3827 Kişi   962 Soru

Yaşam

1221 Kişi   398 Soru

Sosyoloji

587 Kişi   151 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3670 Kişi   280 Soru

Felsefe

1943 Kişi   501 Soru

Varoluş Hakkında

2898 Kişi   1061 Soru

Kitaplar

3127 Kişi   269 Soru

Öğrenme Teknikleri

732 Kişi   27 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2195 Kişi   590 Soru

Kitap Önerileri

715 Kişi   78 Soru

Filmler

3376 Kişi   192 Soru

İnsan Sağlığı

534 Kişi   314 Soru

Beyin

315 Kişi   104 Soru

Davranış Modelleri

188 Kişi   17 Soru

Belgesel

236 Kişi   29 Soru

Astronomi

124 Kişi   68 Soru

Psikanaliz

159 Kişi   41 Soru

Farkındalık

27 Kişi   7 Soru

Psikiyatri

205 Kişi   119 Soru

Beyin Ve Sinir Cerrahisi

24 Kişi   21 Soru

Beslenme

100 Kişi   128 Soru

Psikoterapi

143 Kişi   63 Soru

Yabancı Filmler

936 Kişi   115 Soru

Fotoğrafçılık

1944 Kişi   167 Soru

Matematik

715 Kişi   161 Soru