Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıradan bir insan...

Temmuz 2014

Deniz Çimenİç Mimari Tasarımları konu başlığını takip etmeye başladı.

İç Mimari Tasarımları

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde(mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci...vb.) yaratılmasıdır. Ge...

Temmuz 2014

Deniz Çimenİç Mimarlık konu başlığını takip etmeye başladı.

İç Mimarlık

İç mimarlık, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üre...

Nisan 2013

Deniz Çimen bu yanıtı beğendi:

Fazıl Say 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı' gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Kesinlikle düşünce özgürlüğü ülkemizde sadece sözde geçerli. Fazıl Say bugün ülkemizin en vahim sorunlarından birini bize tekrar hatırlattı. Bahsi geçen tweet 'Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine 2 huri verecegim diyosun, cenneti ala kerhane midir? Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu? ' Bizzat Ömer Hayyam'ın da düşünceleriyle alakalıdır. Fazıl Say'a yazık oldu böyle büyük müzisyenlerin ülkemizde harcanması ve daha birçok sebepten ülkemizde BEYİN GÖÇÜ çok ciddi boyutlara ulaştı. Ayrıca sadece Fazıl Say değil onun gibi düşünen müslümanlığın değerleriyle dalga geçen sürüsüyle insan var. Fazıl Say'ın bu davayı kaybetmiş olmasını aklım almıyor diyemeyeceğim. Burası Türkiye... Hukuk işlerinden pek anlamam ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeli Fazıl Say.
Nisan 2013

Deniz Çimen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dövme modeli seçimi

Dövme modeli secerken genelde ilk dövmesini yaptıracaklar kolay kolay düzgün bir model secmezler. Birde ucuz fiyata yapan bir yer ararlar.

Ben şimdiye kadar 2 dövme yaptırdım ve bunlar 270lira tuttu. Ucuz ve acemi dövmecilere yaptırdım ve pişmanın. Şimdi bir dövmemi cover-uplattırcam diğer dövmeyide düzelttirme yaptırcam bana 450 liraya mal olcak ve bu tanıdık oldugu için indirimli hali. Siz siz olun dövmeyi yaqtırırken; karakterinizi yansıtan, olumsuz yorum almanıza sebep olmuyacak, abartılı ve en önemlisi asla bıkmıyacağınız bir dövme modeli seçiniz. Uygun modeli seçerken sakın aceleci davranmayın ve cimri olmayın çünkü ömrünüzün sonuna kadar o dövme vücudunuzda kalcak, bir kez tam ödeyin bir daha onla uğraşmak zorunda kalmayın...
Nisan 2013

Deniz Çimen bir yanıt verdi.

Eğitim sistemimizi nasıl buluyorsunuz?

Saçma sapan, baştan savma bir sistem..
Mart 2013

Deniz Çimen bu yanıtı beğendi:

Toplumumuzda neden dini görüşü "ateist" olanlara önyargılı, çekingen bir tutum izlenir? Bu sizce bir sorun mu?

Ufak bir düzeltme yaparak başlayalım.

Öncelikle çok iyi bilinmelidir ki "ateizm" bir dini görüş değildir, bir inanç da değildir. Ateizm bir yaşam felsefesidir diğer bir deyişle hayatı anlamlandırma yollarından sadece bir tanesidir.

Din, içeriğinde sorgulanamayan kurallar ve kabuller barındırırken ateizm ve benzerlerinde bu yoktur. Ateizm'in ön kabulü olarak düşünülen "tanrının yokluğu" önermesi toplum tarafından yanlış bilinmektedir. Ateizm'in ön kabulü "tanrının yokluğu" önermesi değil "tanrı fikrinin akıl dışı olduğu" önermesidir ve ikisi arasında çok fark vardır.

Gelelim asıl sorunuza.

Ülkemizde dindarlıktan çok "dini taraftarlık" ya da "inanç fanatizmi" vardır. Örneğin bayramdan bayrama camiye uğrayan ülkemiz insanları bir avrupa ülkesinde uygulanan minare yasağına tepki gösterirler. Bunun adı, inanç fanatizmidir.

İnanç fanatizmi, kaynağını cehaletten alır. Sorgulamadan doğruluğuna iman ettiği dini körü körüne savunma ve koruma adına, o dine muhalif olan ya da farklı düşünen herkesi "düşman" kabul ederler.

Dinlerin genetiğinde sorgulanmaya karşı alerji vardır. Farklı fikirler virüs olarak algılanır. Bununla beraber bir de dinin savunduğu değerlere muhalefet ediliyorsa bu tahammül edilemez bir durum olarak algılanır.

Madalyonun diğer yüzü olan Ateizm'in ruhunda da "fikirsel anarşizim" vardır. Ateist -haklı olarak- mantığının kabul etmediği ve topluma, dolayısıyla da kendisine dayatıldığını düşündüğü her fikre ve kabule karşı savaş açar.

Ateist, önüne "din" adına konulan herşeyi sorgular. Makul ve mantıkı bir zemine oturmayan fikir ve kabullere karşı çıkar. Bu durum da doğal olarak çatışmayı başlatır ve sürdürür.

Hangi dinden olursa olsun, tüm dinlerin müntesipleri ateistlerin sorgulayıcı ruh halini hazmedemez.
Mart 2013

Deniz Çimen bu yanıtı beğendi:

Liseyi bitirmeden bir enstrüman çalmayı öğrenmek istiyorum, sizce en zevkli enstrüman hangisi? Hangi enstrümana yönelmeliyim?

Aslında Ferşat (@fersault)'ın da dediği gibi kişiliğe bağlı bir şey. Bazı insanlar daha sakin ve uslu yaradılışlıdır; piyano, klasik gitar, yan flüt vb. sever, diğerleri daha asidir; elektro gitar, bas gitar, bateri sever. Dinlediğin müzikler aslında, sana enstrüman seçiminde yardımcı olabilir. Bach, Beethoven vb. dinliyorsan tabii ki keman, yan flüt, piyano gibi bir klasik enstrüman öğrenmelisin. Caz seviyorsan tabii ki en önemlilerinden biri piyano ama bateri, gitar, kontra bas, bas gitar hatta yan flüt, keman, klarnet saksafon, çeşitli vurmalılar. Pop seviyorsan yine piyano iyi bir başlangıç ama elektro gitar ya da hatta flamenko ya da klasik gitar belki de bateri, bas gitar. Rock seviyorsan onun enstrümanlarına yönelebilirsin, org, elektro gitar, bas ya da bateri. Halk müziği seviyorsan saz, kemençe, tulum ve çeşitli vurmalılar. Bu liste böyle uzar gider.

İnsanın her yaşta sevdiği bir müzik türü olur. Bence insan en sevdiği müziğin en sevdiği enstrümanını çalmayı denemelidir ilkin. Denemek derken tabii ki eline alıp çalıp çalamadığına bakmak demiyorum, bir süre, belki bir kaç ay denemelidir enstrümanı, tabii mümkünse öğrenmek istediği tarzı ona öğreten bir hocayla. Şimdi klasik öğreneyim, sonra caz öğrenirim şeklinde olmamalıdır öğrenme, eğer blues çalmak isteniyorsa. Direkt blues öğreten bir hocayla uygun enstrümanla başlanmalıdır.

Tabii soru tam bu değildi, bizce en zevkli enstrüman da soruluyordu. Ben en çok elektro gitar, bas ve bateriyi zevkli buluyorum. Bunları çalabilmeme rağmen ne yazık ki profesyonel olmadığım için mühendislik yapıyorum ve evimde gürültü yapmıyorum :) Müzikten uzak kalmamak için de akşamları klasik gitar çalıyorum. Demek ki çok ses çıkaran bir enstrüman öğrenirsen bir de az ses çıkaranı öğrenmek ev hayatı için gerekli ve yararlı oluyormuş :)
Mart 2013

Deniz ÇimenMüzik Grupları konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik Grupları

Müzik Grupları

Mart 2013

Deniz Çimen bu yanıtı beğendi:

Liseyi bitirmeden bir enstrüman çalmayı öğrenmek istiyorum, sizce en zevkli enstrüman hangisi? Hangi enstrümana yönelmeliyim?

Biraz kişilikle alakalı ama temel olarak 3-4 tane enstrüman vardır. Keman, piyano, gitar, saz gibi. Yani ilk başlayanlar bunları seçer. Sonra iş derinleştikçe, santur, hung, çello gibi şeylere yönelim başlar. Ama bana sorarsan, imkanı olan her insan piyano çalabilmeli. Çünkü tüm müzik türlerinin temeli piyano...
Mart 2013

Deniz Çimen bir yanıt verdi.

İnsanları değişime iten en büyük neden ne olabilir?

Tamamen çevresinin görüşleri, istekleri, beğenileri vb. dolayısı ile insan değişmek ister. Her ne kadar "kim ne demiş umurumda değil, ben kendim için, keyfimce yaşarım" desek de aslında bunu yapmıyoruz; her zaman toplumun, çevrenin etkisi olmuştur. Giyim, yemek, eğlence vb. akla gelebilen her konuda toplumun etkisi olur...
Mart 2013

Deniz Çimen bir yanıt verdi.

İsimlerimiz kişiliğimizi ne kadar etkiler?

Bence pek etkilemez; örneğin benim bir adım "Ömer" bu ismimi koyanlar dine bağlı bir kişi, dine bağlı olmamı beklerlerdi eminim bu ismi koyarken ama ateistim. "Deniz" adını koyan da tahmin edebileceğiniz gibi solcu biri ve yine aksine siyasetle hiç işim olmaz, hiç bir partiyi tutmam... Yani karakterinizi isminiz değil duygularınız belirler tamamen...
Mart 2013

Deniz Çimen bir yanıt verdi.

Gerçekleşmeyeceğini bildiğiniz en büyük hayaliniz nedir?

Tüm dünyada gerçek barışın sağlanarak, insanların keyfince, dil, din, ırk gözetmeksizin ayrımcılığın yapılmadan, mutlu bir o kadar da eğlenceli bir hayat sürmeleri. Ve aynı zamanda doğanın güzelliklerini mahvetmeden, hayvanlarla sevgi dolu, iç içe bir hayat yaşamak. Evet biliyorum bu büyük bir hayal...
Mart 2013

Deniz Çimen bu yanıtı beğendi:

Günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden ne şekilde atarsınız?

Ilk yatakdan kalkildiginda mumkun ise spor yapmak gerekiyor sonra dus ve harika bir kahvalti. Sonra insanin sevdikleriyle vakit gecirmesidir.
Mart 2013

Deniz Çimen bu yanıtı beğendi:

İnsanlar neden Justin Bieber ve One Direction grubundan nefret ediyorlar?

İnsanların nefret ettiği Justin Bieber ya da One Direction değil bence. Asıl nefret edilen her yerde bu insanlara karşı genç kızların aşırı abartı hayranlığı, televizyonda sürekli onları görmek, sokakta hep onların şarkılarını duymak. Bu kadar karşımıza sık çıkması onları itici yapıyor. Yoksa kimse kimsenin dinlediği müziğe laf etmez ya da bir gruptan nefret etmez.
Mart 2013

Deniz ÇimenMüzik Eğitimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik Eğitimi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Daha Fazla