Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deniz Yalçın, 

Uzman

Uzman Deniz Yalçın inploid.com'da 88 soru sordu, 72 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Kasım 2013

Deniz Yalçın bu yanıtı beğendi:

Hamile kaldığımdan beri eşimle ilişkimiz değişiyor, bir yakınlaşıyor bir uzaklaşıyoruz. Endişeleniyorum, bu durum daha da değişecek mi?

Hamilelik dönemi anne adaylarında değişen hormonal yapıya bağlı olarak duygu dalgalanımlarının görülmesi normaldir. Anne adayı bu dönem çok duyarlıdır, sürekli duygusal dalgalanma içindedir. Eşinizle yakınlaşıp uzaklaşmanız da bu iniş çıkışların bir sonucu. Bu durumda sağ duyu babanın olmalı, çünkü hamilelerin doğasında bu dalgalanma varken babanın bu duygulanımı bilinçli bir şekilde normal olarak karşılaması, tepkisini buna göre vermesi gerekiyor. Eğer baba anlayış gösteremezse anne adayı alınganlığını daha da derinleştiriyor.

Bahsettiğimiz gibi babanın bu dönemde bilinçli olması gerçekten önemli bir konu. Çünkü diğer yandan anne adayının fiziksel değişim nedeniyle baba tarafından beğenilmeme duygusuna kapılması da söz konusu oluyor. Bunun için hamilelik öncesi hem fiziki hem ruhsal değişimlere hazır olmaları gerekiyor ve burada da doğuma hazırlanma, doğumu planlamanın önemi ortaya çıkıyor. Yani siz zamanında ve hazır olduğunuzda hamile kalırsanız ilişkiniz olumlu yönde etkilenir.

Bahsettiğimiz gibi bilinç önemli bir konu. Bu nedenle hem siz hem de eşiniz bilinçlenmelisiniz. Ayrıca doğum dönemi anne adayındaki dalgalanmalar, genel olarak, doğum sonrasında düzelen hormonal değerlerle birlikte geçer. Eğer hamilelik psikolojisi hala atlatılmamışsa bir psikoterapiste danışmanızda fayda var.
Kasım 2013

Deniz Yalçın bu yanıtı beğendi:

Eşimle çocuğun bakımını hangi noktalarda paylaşabiliriz?

Özellikle çalışan anneler için bebek bakımı problemli oluyor. Bu nedenle babaların da bebek bakımını paylaşabileceği birçok nokta var. Öncelikle anneler eşlerini bebek bakımı konusunda bilgilendirmeli, elerine bir şeyler öğretmeli. Bebeği bazen babasıyla baş başa bırakmalı. Bebeğe karşı davranışlarındaki ufak hataları hoş görmelidir. Eşler birbirleriyle konuştukça bu problemde bir uzlaşıya varır. Çocuk bakımında paylaşılacak noktaya gelince... Tabii ki emzirmek harici birçok işi baba da yapabilir. Bebek banyosu, besleme, alt temizleme aynı zamanda erkeklerin de yapabileceği bir iştir. Burada eşlerin idrak etmesi gereken şey "bebek bakımı için anne veya baba sorumludur" şeklinde bir kriter olmamalı. Bebek bakımını, bakımı iyi yapabilen her anne veya baba uygulayabilir. Yeter ki bebek bakımını doğru ve bilinçli yapsınlar. Bu nedenle kendinize bir program bile hazırlayabilirsiniz.
Kasım 2013

Deniz Yalçın bir yanıt verdi.

Her fermantasyon olayında alkol oluşur mu? Bu durum kefir üretiminde de var mıdır?

Fermentasyon bir parçalanma olayıdır, yani mikroorganizmalar büyük moleküllü bileşikleri küçük moleküllere parçalamaktadırlar. Fermentasyon mikroorganizmaların yaşamları için gerekli enerjiyi sağlar ve sonucunda bir takım maddeler ortaya çıkar.
Bu maddeler;
sitrik asit, laktik asit, asetik asit, etil alkol gibi maddelerdir.
Fermentasyonlar çok çeşitlidir. Her fermentasyo farklı bir mikroorganizma tarafından yapılır ve sonucunda da farklı ürünler oluşur.

1. Etil Alkol Fermentasyonu;
Saccharomyces cerevisiae -şekeriz ortam- sonucunda etil alkol ve CO2
2. Laktik Asit Fermentasyonu;
Homofermentatif Bakteriler : şeker ile sadece laktik asit
Heterofermentatif Bakteriler: laktik asit+ etil alkol+asetik asit+gliserin+CO2

Kefir üretiminde ise değişik kültürler (Lactobacillus lactis supsp. Lactis, Lactobacillus lactis supsp. Cremorisve laktozu fermente eden bazı mayalar) kullanılmaktadır.
Sonuç olarak laktik asit, etil alkol ve CO2 oluşur. Burada oluşan laktik asit kefire ekşimsi tat verir, etil alkol ise kefire aromasını veren maddedir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

535 Kişi   81 Soru

Psikoloji

2922 Kişi   968 Soru

Psikolog

311 Kişi   101 Soru

Antropoloji

24 Kişi   20 Soru

Hafıza

330 Kişi   40 Soru

Beyin Sağlığı

52 Kişi   25 Soru

Beyin Fırtınası

162 Kişi   19 Soru

Beyin Takımı

7 Kişi   2 Soru

Beyin

315 Kişi   104 Soru

Bilinçaltı

197 Kişi   20 Soru

Beyin Gücü

52 Kişi   18 Soru

Edebiyat

987 Kişi   204 Soru

Göçmenlik

11 Kişi   8 Soru

Kitap Önerileri

719 Kişi   78 Soru

Göçmen

6 Kişi   1 Soru

Bilgisayar

2635 Kişi   444 Soru

Sağlık

1139 Kişi   1192 Soru

Psikoloji Araştırmaları

130 Kişi   48 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Gerçek Hayat

844 Kişi   102 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Komedi

66 Kişi   15 Soru

Bilgi

129 Kişi   44 Soru

İlginç Sorular

9 Kişi   7 Soru

Dünya

274 Kişi   177 Soru

Tıp

355 Kişi   261 Soru

Doktorluk

111 Kişi   40 Soru

Başarı

124 Kişi   40 Soru

Yazılım

3259 Kişi   564 Soru

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru