Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devrim Güren,

Psikiyatr

Sherlock neyin kafasında hep çözmek isteyen bir emekli psikiyatr...

Nisan 2014

Devrim Güren

İnsanlarda Bazı İlginç Kalıtsal Özellikler


Genetiğin çağımızda önemi daha çok kavranmış durumda. Çoğu durumu araştırdığımızda işin altında belli bir yüzdelikte mutlaka genetik öne çıkıyor. Bizim verdiğimiz özelliklerin genetik olması ise gerçekten şaşırtıcı...

Kulak Memeleri
1132
Kulak memelerinin kimilerinde ayrı kimilerinde bitişik olması hep ilgi çekicidir. Bitişik kulak memelerinde loblar tene yapışık, ayrık kulak memelerinde ise tenden müstakildir. İşte bunun nedeni genetikten kaynaklanıyor.

Saç Çizgisi
1132
Kimilerinin saç çizgileri dümdüz seyir ederken kimilerinin saç çizgileri V şekinde seyi eder başta. Evet, bu çizgi farklığının sebebi de genetik!

Saç Tipi
1132

Kıvırcık mı düz mü? Aslında güzellik biraz da genetikle ilgilidir. Saç güzelliği söz konusu ise durumun hemen hemen hepsi genetikle ilgili! Saçın kahverengi veya siyah olmasından kıvırcık veya düz olmasına kadar tipini belirleyen etken yine aynı: Genetik!

Elinizi Sıkıca Kavrayın!

İki elinizin tüm parmaklarını birbirlerine kenetleyin. Hangi elinizin baş parmağı diğer elinizin üstünde. Sağ mı sol mu? Bilim bunun sırrını çözemedi henüz. Ama bu da genetik! 1132

Ayak Parmakları
1132

Ayaklarınızı aynı hizada birleştirin ve şimdi ikisine bakın. Kiminizin parmakları kusursuz bir parmak dizilimine sahip. Kiminizin parmaklarında ise bir tuhaflık... Endişe etmeyin, bu bir hastalık değil. Genetik...

Baş Parmak
1132
Hiç kendi baş parmağınızın şekline bakarken başkalarınınkine bakıp kendi parmağınızla karşılaştırdığınız oldu mu? Olmadıysa yukarıdaki resme bakın, mutlaka böyle bir farklılık görmüşsünüzdür. İşte bu farklılığın nedeni de genetiktir.

Dil Yuvarlamak
1132
İlginçtir. Kimileri dilleriyle öyle hareketler yapar ki siz anlamazsınız bunu nasıl yapabildiğini ve ne kadar uğraşsanız da yapamazsınız. Dil yuvarlamaktan bahsediyorum. Aslında bunu yapamamanızın nedeni beceriksizliğiniz değil. Bundan sorumlu bir geninizin olmaması... .
Nisan 2014

Devrim Güren

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına gelmesi muhtemel mi?

Yerel seçimler değil ama cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye'deki siyaseti değiştirir. Türkiye'yi 2014 yılında nelerin beklediğini, hayatın akışının ne yönde olacağını kestirebilmek için çok fazla bilinmeyeni olan bir eşitsizlik denklemini çözmek gerekiyor. Ama bu denklemi çözebilmek için bazı şeylerin öngörülebilir olması da gerekiyor ki, Türkiye’yi tanımlayacak kelimelerden birisi de sanınm ‘öngörülemez’ sözcüğü olmalı.

Bu yıl, biri yerel diğeri ise cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere iki önemli seçim yaşayacağız.

Yerel seçimler, Turkiyede sadece siyasi görüşlerin çekiştiği seçimler değil. Adayların kişiliklerinin de önemli rolü var ve yerel seçimlerden bir ‘sürpriz’ çıkacak ise bu adayların kişilikleri ile ilgili olacaktır.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerde karşılaşılacak sürprizlerin elbette siyasi sonuçlan da olacaktır ama buralarda bir sürpriz olmaz ise, bu seçimlerin Türkiye'deki siyasi aktörlerin konumunu ve durumunu çok fada değiştirmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Ama cumhurbaşkanlığı seçimi öyle değiL. Şu anda öngörebildiğimiz şey Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağı. Öngöremediğimiz ve bilemediğimiz şey ise bugünkü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hangi yolda yürümeye karar vereceği. Onun kararı, siyasette beklenmedik yeni dengelerin kurulmasına neden olabilir.

Gül’ün önünde görünürde üç yol var gibi, ama aslına bakarsanız, Erdoğan'ın adaylığını açıklaması, bu yollardan birinin açılmamak üzere kapanacağı anlamına gelir.

Gül, aralarındaki eski hukuk nedeniyle Erdoğan’ın adaylığını açıklaması durumunda cumhurbaşkanlığına yeniden aday olmayacaktır, diye düşünüyorum. Bu durumda Gül şu kararı verecek: Siyasetten uzaklaşmak ve faaliyetlerini uluslararası kuruluşlar ya da düşünce kuruluşları üzerinden mi sürdürecek, yoksa AKP'nin başına geçerek aktif siyasete devam etmek mi isteyecek?

Hem çevresinin hem genç yaşta erken emeklilik endişesinin etkisiyle Gül'ün yüzünün AKP'ye genel başkan olmaya döneceğini söyleyebiliriz.

Başbakan Erdoğan'ın bugünkü yetkiler ile cumhurbaşkanı olmayı içine sindiremeyeceği de bir sır değil.

Anayasa'yı bu yönde değiştirmek hesabı tutmadı ve cemaat ie girişilen son kavgadan sonra da bu artık kolay değil. Sayılarını tam olarak bilmesek de cemaate yakın AKP'li milletvekillerinin Anayasa değişikliği aritmetiğini kolayca bozabileceklerini öngerebiliriz.

Bu durumda Erdoğan'ın seçeneği, partiyi istediği gibi dizayn ettikten sonra, ilk genel seçimlerde Anayasa değiştirecek bir çoğunluğa ulaşmak ve istediği başkanlık ya da yarı başkanlık sisteminin yetkilerine sahip olarak yoluna devam etmektir. Ama Abdullah Gül'ün siyasete devam etme isteği masaya konulursa Erdoğan'ın bu istediğini yerine getirmesi de o kadar kolay görünmüyor.

Erdoğan'dan sonra AKP'yi yeniden şekillendirme hesaplarında, Abdullah Gül'ü olduğu kadar Fethullah Gülen cemaatini de hesaba katmak gerekir ki, cemaatin parti içindeki gücünü ya da güçsüzlüğünü de bu aşamada kestirebilmek kolay değil.

Cemaatin, eğer genel başkan olmak isterse Gül'ün arkasında yer alacağını da şimdiden söylemek mümkün.

Böyle bir şey olursa, bu AKP’de bir bölünmeye yol açabilir mi?

Yanıtım olumsuz, bir şartla: Gül, partiyi Erdoğan’ın ekibiyle birlikte yönetmeye karar verebilir, geçmişte de böyle yapmıştı ve bu gerçekleşirse, bir bölünme tehlikesi yaşamayacaklardır.

Tesi AKP'de bir bölünme demektir ki, bunun siyasi sonuçları da 2015'teki genel seçimlerde ortaya çıkar.

Fark etmiş olacağınız gibi, burada sözünü ettiğimiz 'siyasi falcılık denkleminde' CHP, MHP, BDP gibi değişkenler yer almıyor. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağı varsayımıyla yürüdük ki, ikinci turda da olsa bunun gerçekleşme olasılığı hayli yüksek.

İkinci turda, AKP ideolojisine karşı her kesimin birleşeceği bir aday ortaya çıkmış olursa, bütün bu hesapları sil baştan yapmak gerekir ama benim öngörüm böyle bir adayın çıkma olasılığının çok düşük olduğudur.

Üçlü Fay Hattında Siyaset
Bu denklemde Türkiye’nin üç önemli fay hattı da yer almak durumunda. Birincisi kuşkusuz ki laiklik endişeleri yaşayanları rahatlatacak gelişmeler olmalı ki, bugünkü bölünmüşlük içinde bu endişeyi yatıştıracak şey Erdoğan'ın yetkisiz bir cumhurbaşkanı olarak Köşke çıkması ve AKP’yi seçime kadar yönetecek kişinin Erdoğan kadar seküler olmayan, daha kucaklayıcı bir isim olması. Böyle bir isim bugünkü AKP kadroları içinde çok görünmüyor, onu da belirtmiş olayım.

Diğer fay hatları genel olarak insan haklarına saygın bir demokrasinin kurularak Kürt ve Alevi sorunlarının çözülmesidir. Hükümetin Alevi konusuna yaklaşımının bu önümüzdeki dönemde de değişebileceğini söylememizi gerektirecek bir gelişme belirtisi yok. “Aleviler de İSAM’ın içindedir” söylemi buradaki sorunu çözmeye yetmiyor ama hükümetin de başka bir söz ortaya koyamayacağı belli oldu gibi.

Geriye Kürt meselesi kalıyor ki, bu konuda da seçimlerin kapıda olması nedeniyle çok farklı bir ilerleme beklememek gerek. Başbakan bu sorunu çözmeyi samimi olarak istiyor olsa bile sorunun çözümü için atılması gereken adımlar, AKP tabanında da, milliyetçi - muhafazakâr eğilimleri ağır basan genel Türk seçmeninde de 'acı ilaç’ etkisi yaratabilir ve seçimlere bütün geleceğini bağlamış bir siyasetçi için bu ilacı toplumun önüne koymak düşünülemez.

Bütün bu siyasi belirsizlikler içinde Suriye ve Irak ile olan ilişkilerin, AB üyelik sürecinin çok geri planda tartışılmak durumunda kalacağını da söyleyebilirim.
Mehmet Y. Yılmaz, Tempo 2014'te Dünya dergisi Ocak sayısı
Mart 2014

Devrim Güren

EKT (Elektro Konvülsif Tedavi) Hakkında

EKT
EKT
EKT yani elektro konvülsif tedavi, bazı psikiyatrik hastalıklar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Biz onu daha çok beyne elektrik uyarımı, elektroşok tedavi veya şok tedavisi gibi alternatif isimlerle biliriz.

1938'den beri kullanılan EKT, hastaya uygulanmadan önce hastanın kan tahlilleri yapılır, kalp grafisi, beyin elektrosu ve MR'ı çekilir. EKT işlemi için dahiliye, anestezi ve nöroloji alanında toplam üç uzmanın hazır bulunması gerekir.
EKT
Yukarıda zikrettiğimiz üzere uzmanların konsültasyonundan sonra hastaya öncelikle kas gevşemesi ve uyku getiren ilaçlar verilir. Daha sonra hastanın alnının iki tarafına iki elektrot bağlanır. Bu elektrotlara birkaç saniye süreyle elektrik verilir.

Akımın verilmesinden sonra beyne verilen elektrik ritmik bir aktivite düzenler, beyin kimyasallarında salınım başlar. Bu işlem 5 dakika kadar sürer, bundan sonra hastanın tamamen uyanma sürecinde uzmanlar yanında bulunur.
EKT
Beyinde hasara neden olduğa dair bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte uygulanan hastalarda beyin hasarı durumunda ortaya çıkan
kan dolaşımında yükselen enzim ve proteinlerde yükselme bulgularına rastlanılmamıştır. Yine hayvanlar üzerindeki deneylerde EKT'den sonra beyin incelenmiş, bir hasara rastlanılmamıştır.
EKT
EKT tedavisinden sonra kısa süreli bellek kaybına uğramak mümkündür. Bu kayıp en fazla bir yıla kadar düzelir. Öğrenme güçlüğü durumu oluşturmaz. Aksine hastalığın tedavi edilmesiyle önceki yaşantıdan daha iyi öğrenme oluşur.
EKT
Birçok ilaç geliştirilmesine rağmen nadiren olsa da doktorunuz size EKT önerebilir. Bazı rahatsızlıklarda EKT hala daha en etkili tedavidir. Hem hızlı bir yöntemdir hem de hastanın ilaca yanıt vermediği durumlara bir alternatiftir. EKT
Burada ABD'de yapılan araştırmaya değinelim. 1999'da 50000 EKT görmüş hastanın üzerinde yapılan araştırmada sadece bir tane ölüm vakası yaşanmıştır, bunun da doğumda anne ölümü sıklığının çok altında olduğu saptanmıştır.

Modern anestezi ile günümüzde risk çok azdır.
EKT

Dizilerde böyle! Gerçekte EKT hastaya acı vermez. Hasta zaten anesteziye sokulur. EKT gören hastalar üzerinde yapılan araştırmada hastalar dişçi koltuğuna oturmayı EKT'den daha stresli bulmuştur.
EKT

EKT uygulanan hastaların ortalama %90'ında tedavi olumlu sonuç verir. EKT sonrasında tedaviye ilaçla devam edilir. EKT
EKT'den sonra hastada çevresini tanıyamama, şaşkınlık gibi durumlar görülebilir. İlk bir ayda yakın tarihte yaşanan olayların detaylarını hatırlayamama, telefon numaraları veya tarihi hatırlamakta zorluk çekme gibi durumlar yaşanabilir. Ancak zaman geçtikçe bu yan etkiler ortadan kalkar.

En sık ağır depresyon vakalarında uygulanmakla birlikte, mani, şizofreni ve ileri derece OKB'de de uygulanır.
Mart 2014

Devrim Güren

Hipnoz Hakkında

2419
Hipnoz, herkesin merak ettiği fakat hakkında bir o kadar yanlış bilgilere sahip olduğu bir konu. Bu yazımızda bir yandan hipnozla ilgili merakınızı giderirken bir yandan da konu hakkında doğru bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.
2419
Hipnoz; bakışla, sözle veya bir nesne kullanarak telkinle oluşturulan özel bir bilinç durumudur. Bu durumda hipnoz edilen kişi trans halindedir, çevreden gelen ışık, ses, koku gibi uyanlara tepkisiz kalır. Odağı sadece hipnoz edenin telkinleri üzerine kuruludur.

Hipnoz adı, eski Yunan uyku tanrısı Hypnosis'ten gelir. İsmini uyku tanrısından almasın rağmen hipnoz, bir uyku durumu değildir. Yanlış bir adlandırma olarak yapılmış, değiştirilmek istense de böyle alışıldığı için günümüze kadar gelmiştir. 2419
Hayır! He ne kadar dizi veya filmlerde böyle olsa da, gerçekte isteğiniz dışında veya siz istemedikçe hipnoz olamazsınız. Hipnoz olmanın ön koşullarından birisi de gönüllülüktür. Yani hipnoz olmayı istemektir. Kaldı ki hipnoz için öncelikle yapanın telkinlerini kabul etmek gerekir. Siz hipnozu reddedince telkinleri de reddetmiş olursunuz ve dolayısıyla hipnoza girmezsiniz.
2419
Siz istemediğiniz müddete hipnozda olsanız bile sırlarınızı söylemezsiniz. Çünkü bilinçli kontrolünüz hipnoz sırasında ortadan kalkmaz, aktiftir. Yani, vereceğiniz cevapları bilinç süzgecinizden geçirirsiniz.
2419
Hayır! Film ve diziler bu gerçeği gözetseydi eminim ki senaryolarında büyük bir eksiklik olurdu. Adı üstünde film veya dizi... Hayal mutlaka katılıyor.

Bir önceki soruda söylediğimiz gibi bilinç buna engel olur. Hatta uygulayan kişi ısrar ederse hastanın hipnozdan çıkması da muhtemeldir.
2419
Bir film efsanesi daha! Hipnoz bir uyku hali değildir ki uyanmamak gibi bir şey söz konusu olsun. Hipnozdan çıkmak için uygulayanın çıkma telkini vermesi yeterli.
2419
Bir kişinin hipnoza girmesi için öncelikle 3 özelliği olmalıdır. Bu özellikler aynı zamanda şarttır da:
 1. Gönüllü olmak: Hipnoza giren kişi hipnoza istekli olmalıdır.
 2. Konsantrasyon: Uygulayanın telkinlerine yoğunlaşmak ve tüm dikkati telkinlere vermek gerekir.
 3. Hayal gücü: Telkinlerin kişiye etki etmesi için kişide telkinleri beyninde kurgulamasını sağlayacak geniş bir hayal gücü olmalıdır. Telkinlerin içeriği, hayal ederek algılanır.
2419
Hayır! Kişilerin hipnoza yatkınlığı vardır, buna hipnotizabilite denir. Hipnotizabilite, kişilik yapısına ve hastanın ruhsal rahatsızlığına bağlıdır. Kuşkucu, güvensiz, kendini üstün nitelikli tanıyan hastalar; OKB, şizofreni, demans, paranoid bozukluğu olan hastalarda hipnoza yatkınlık sağlıklı hastalara göre daha azdır.

Bir diğer husus da yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişilerin hipnoza en yatkın olduğu dönemler 6-10 yaşında olduğu dönemlerdir. Yani çocukların hipnoz edilmesi daha kolaydır. Yaş ilerledikçe hipnotizabilite azalır. Tüm söylediklerimizi ve araştırmaları genele vurduğumuzda toplumda yaklaşık %10-15'lik kısmın hipnoza yatkınlığı olmadığını görüyoruz.
2419
 • Genel Tıpta: Ağrıyı ortadan kaldırmak için (migren ve gerilim tipi baş ağrıları, kronik fiziksel ağrılı hastalıklar, trigeminal nevralji, ağrısız doğum, kanser ağrılarında) ; hipnoanestezi ile cerrahi girişimlerde (ameliyatlar, diş çekimi ve diş eti rezeksiyonlarında) ; psikosomatik hastalıklarda (astım, esansiyel hipertansiyon, psöriazis, ülser, ülseratif kolit, irritabl kolon, siğil tedavisinde)
 • Psikiyatride: Tik, kekemelik, enüresis noktürna (gece işemeleri), trikotilomani, yeme bozuklukları, obezite, psikojenik ağrı bozukluğu, konversiyon bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları, sigara bağımlılığı, dissosiyatif bozukluklar, fobiler, panik bozukluğu, agorafobi, sosyal fobi, sınav kaygısı, travma sonrası stres bozukluğu vb.

Şubat 2014

Devrim Güren

Sigarı Bıraktıran En Güzel Reklamlar

1025
Sigara içerseniz nefesinizin nasıl koktuğunu anlayabilirsiniz.

1025
2066'da Bin Ladin yakalanacak. Eğer bunu görmek istiyorsanız sigarı bırakın.

1025
Sigara içen hamile kadınlar sadece kendilerine değil, bebeklerine de zarar veriyor.

1025
Sigara içmek intihar etmenin en aptalca yolu. Aptallığı bırakın.

1025
Sigara insanı tüketiyor.

1025
Sigara her gün 14000 insanın ölümüne neden oluyor.

1025
Sigara içmenin oltaya takılmış bir balıkla eş değer olduğunu gösteren bir çalışma.

1025
Sigaranın içindeki zehirli maddelere vurgu yapan bir reklam.

1025
Sigara daha çok insanı öldürüyor.

1025
-Bob, ben amfizem oldum.
-Ciğerlerimi özlüyorum, Bob.

1025
Sigarasız alan.

1025
Sigara içenlerin dişleri.

1025
Sigara süründürerek öldürür.

1025

"Makine"nin tutukluk yapmaması için sigarayı bırakın.

1025
Sigara erken yaşlandırır.

1025
Akciğer kanseri hakkında daha fazla bilgi için, sigara içmeye devam edin.

1025Şubat 2014

Devrim Güren

Saç Kırılmasını Önleyin

Saç
Saçlarınız ne kadar güzel gözükürse gözüksün saçınızda kırık olduğu müddetçe güzelliğinize gölge düşürecektir.
Saç kırılmasının nedenleri:
 • Saçı boyamak
Saç
 • Fön uygulamak
Saç
 • Röfle yapmak
Saç
 • Kalitesiz, plastik, tarak ve fırça kullanmak
  Saç
 • Saçları nemlendirmeden taramak
Saç
 • Saç spreyi kullanımından sonra yıkamamak
Saç
 • Havlu ile saçları ellerin arasına alıp sürterek kurulama hareketi yapmak
Saç
 • Saç kremi kullanmamak
Saç
 • Kırıkları koparmak
Saç
 • Yetersiz beslenmek
Saç
Saçlar uzadıkça saçlı derideki besleyici yağlar uçlara kadar erişmekte zorlanır. Böylece saç uçları korumasız ve gıdasız kalarak, zayıflar. Ayrıca uç kısımlar güneşe daha fazla maruz kalır. Diplerine oranla daha yaşlı olduğu için; şampuanlarla, ısıyla, kimyasal işlemler ve saç kurutma makinasıyla da daha fazla karşılaşmış olur. Bunun sonucunda da en çok kırılan yerler saç uçları olur. Bu kırıklardan kurtulmanın en etkili yolu ise kırıkları kestirmektir. Bunun yanında doğru fırça seçimi de oldukça önemlidir. Ahşap saplı ve doğal kıldan yapılan fırçaları tercih edin. Plastik bir fırça kullanmak istiyorsanız, plastiğin saçtaki
elektriklenmeyi önlemesi için, kaliteli antistatik maddeden yapılmış olmasına
dikkat edin. Bunun yanında fırçanın kılları değişik boylarda olursa saçları
daha güzel tarar. Fırçaların, özellikle metal olanların ucuna konulan elektrik
giderici küçük toplar, saçların kırılmasını önler. Kullanılan saç bakım
ürünleri ne kadar kaliteli ve ayrıntılı olursa olsunlar, saçlarımızı besleyen
onlar değil, aldığımız gıdalardır. Saçlarınızı besleyin. Çünkü saç ancak köklerinden
ve kan yoluyla beslenir. Saçlarımızı kozmetikler değil, sadece yediklerimiz
besler.
Saçlarımızın canlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, her şeyden önce
beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yeterince protein, çinko, B12 vitamini, folik
asit ve bakır almalı, sigarayı bırakmalı ve alkol kullanımı azaltmalısınız. Saç kırılmasına karşı
önlemlerinizi alın. Saçlarınızı uzun tutuyorsanız uçlarını düzenli olarak kestirin
veya aşağıdaki resimdeki gibi gösterilen bölgeden kesin.

Saç
İçinde silikon ve keratin desteği olan şampuan, saç kremi ve bakımlar saç kırıklarının bir kısmını ve parçalanma üzere olan saç boyunu doldurur ancak yıkadığınız an uçar. Kırık veya çatallı bölgeler gittikçe genişler ve aşağıdaki gibi kırıklar ortaya çıkar.
Saç
DOĞRU UYGULAMA !
Saçlarınızı nazikçe yıkayın. Çıkmadan iki elinizle yavaşça suyunu sıkın. Havluyla ovalamadan nemini alın. Daha sonra havluyu omuzlarınıza alın ve saçlarınızı salın. 10 dk bekledikten sonra durulanmayan saç kreminizi sıkın ve tarayın. Son olarak ise saç kurutma makinesinin soğuk üfleme moduyla saçlarınızı kurulayın.
Saç
Şubat 2014

Devrim Güren

Ten Rengini Açma

Malzemeler:
 • 200 gram kaynar su
Cilt
 • Bir çorba kaşığı ıhlamur
Cilt
 • Bir tatlı kaşığı saf limon suyu
Cilt
 • Bir tatlı kaşığı elmanın suyu
Cilt
Uygulanışı:
200 gram kaynar suyun içine bir çorba kaşığı ıhlamur atın. Ihlamuru çay gibi demleyip süzdükten sonra içine bir tatlı kaşığı saf limon suyu ve bir elmanın suyunu katın. Bu karışımı her akşam cildinize sürün ve yıkanmadan yatın. Kullanmadığınız zamanlarda soğuk bir yerde saklayın ve beş günde bir tazesini hazırlayın. Bu formülü en az bir ay uygulayın. Böylelikle ten renginizin açılması için ne estetik operasyona ne de farklı bir tedaviye gerek kalacaktır.
Cilt
Ocak 2014

Devrim Güren

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Yeni anne babalar veya anne baba adayları bebek bezi değiştirme konusunda bir telaş içinde olabilirler. Bu yazımızda bir bebeğin basitçe nasıl altının değiştirileceğini ve ufak detayları anlatacağız.
Neler Gerekli?
Öncelikle bebeğinizin aylık durumuna göre bir bebek bezi gerekiyor. Ayrıca pisliği ciltten temizlemek için sağlıklı bir temizleme mendili ve düz bir yüzey. Eğer bebeğinizde pişik varsa veya henüz bir ayını doldurmamışsa ılık su, havlu ve pişik kremi lazım olabilir.
Nasıl Yapılır?
 1. Önce elinizi sabunla güzelce yıkayın. Bebeğinizi düz bir yüzeye yerleştirin. Bir elinizle sürekli bacağından tutun, on saniye bile gözetimsiz bırakmayın. Aşırı hareketliyse eline oyuncak verebilirsiniz. Temizleme sırasında çocuğunuz ne kadar hareketli olursa o kadar hem sizin hem bebeğiniz için rahatsızlık olacaktır. Bir elinizle bacağından tutarken diğer elinizle kirli bezi aşağı doğru çekin. Hemen bebeğin altından çıkarmayın (Yoksa popoyu temizlerken zemine pislik düşebilir) .
  Bebek Sağlığı
 2. Temizleme mendilini alın ve bebeğinizi önden arkaya doğru silin. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için silme yönünü bu şekilde yapmanız önemlidir. Pisliği kaba olarak temizledikten sonra ikinci bir mendille cildi iyice temizleyin.
  Eğer bebeğiniz pişikse temizleme mendiliyle birlikte ılık su kullanın.
  Bebek Sağlığı
 3. Bundan sonra kirli bezi bebeğin altından çıkarın ve temiz bezi koyun. Bezin yapışkan bantları poponun altına gelecek şekilde olsun. Bebeğiniz erkekse penisi aşağı bakar şekilde olsun. Şimdi bezi açın ve iki tarafı da bantlayın. Bantlarken bebeği çok sıkmamasına dikkat edin.Bebek Sağlığı
 4. Bezin bebeği sıkmaması önemlidir. Bu nedenle bezi kapattıktan sonra iki parmağınızı birleştirerek göbek kısmından bez içine sokun. Eğer parmaklar içeri giriyor ve bez göbeği iyi bir durumda sarmış şekildeyse sıkılık ayarlıdır.Bebek Sağlığı
 5. Son olarak bebeğinizin üstünü giydirin ve ellerinizi yıkayın.
Aralık 2013

Devrim Güren

Sağlıklı Beslenme İçin 28 Öneri

 1. Katkılı ve işlenmiş gıdaları unutun. Kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayın. Güzel bir yemek yapmak için çok iyi bir aşçı olmanız gerekmiyor.
 2. Olası gıda zehirlenmelerini önlemek için mutfakta çiğ ve pişmiş gıdaları ayrı ayrı saklayın. Çiğ et ile pişmiş eti ayrık tutun. Kesme tahtaları ve bıçaklar ayrı olsun.
 3. Dondurucudan alınıp çözünen besinleri sonradan tüketim için asla tekrar dondurucuya koymayın.
 4. Tam tahıllı gıdalara olabildiğince meyledin. Bunlar daima yararlı gıdalardır ve glisemik endeksleri düşüktür.
 5. Krakerler, ekmeğe alternatiftir. Özellikle buğdaya alerjisi olanlar için birincil tüketim kaynağı olabilir. Yulaflı veya pirinçli krakerler glüten içermez, çorba, peynir gibi besinlerle de güzel giderler.
 6. Ekmeğinize süreceğiniz yağda trans yağ olmamasına dikkat edin.
 7. Kahvaltılık gevrekler kahvaltılar için ideal besinlerdir. Zengin lif içerikleri ve proteinle enerjinize enerji katar. Sizi tok tutar. Müsli, yulaf ve buğday gevreği gibi gevrekleri her öğün yiyebilirsiniz. Fakat şeker içeriğinin hiç ya da çok az olması koşuluyla.
 8. Yeşil sebze seçerken koyu yeşilleri tercih edin. Koyu renkliler beta karoten ve lif yönünden daha zengin olduğu için daha besleyicidir.
 9. Buharlı tencereleri tercih edin. Buharlı pişen yemeklerde gıdaların besleyici özellikleri daha iyi kalır. Yapılan bir araştırmada pişirilen taze brokolinin önemli antioksidanlarının %97'sini kaybettiği görülmüştür. Ancak 5 dakika boyunca buharda pişirilen brokolide bu oran %11'e düşmüştür.
 10. A, C, E vitaminleir ve folik asit yönüyle zengin olan nar fazlasıyla da antioksidan içerir. Ayrıca nar suyunun kötü kolestrolü düşürücü etkisi bilinmektedir.
 11. Kafeini azaltın çünkü fazla kafein yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorununa neden olur. Bu nedenle kafeinsiz kahveler veya rooibos çayı tercih edin.
 12. Siyah ve yeşil çaylar yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar içerir. Çayın hafızayı güçlendirmek, kalp krizi, kalp hastalıkları ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı biliniyor. Kahve yerine çayı tercih edin.
 13. Ağır kızartmalardan kaçının ve ızgarayı tercih edin. Mutlaka kızartma yapacaksanız zeytin yağı kullanın. Zeytin yağı diğer yağlara göre yüksek ısıda temel yağ asitlerini kaybetmez, bu nedenle daha sağlıklıdır.
 14. Kabuklu deniz ürünleri, kabak çekirdeği, çam fıstığı, tahıl ve bakliyat gibi gıdalar erkek ve kadında seks güdüsünden sorumlu hormonun üretimi için gerekli olan çinkoyu bolca bulundurur.
 15. Günlük beslenmede probiyotik ve prebiyotiklere de yer verilmelidir. Bunu sağlayan gıdalar ise kahvaltılık gevrekler, yoğurt, süt gibi gıdalardır ve bunları bulmak zor değildir. Bahsettiğimiz gıdalar yararlı bakterilerin oluşmasını, kolesterol ve tansiyonu düşürmeyi, mantar oluşumu engellemeyi sağlar.
 16. Mide bulantısının en güzel ilacı zencefilli çaydır.
 17. Kaya tuzu veya deniz tuzunun daha sağlıklı olduğunu düşünen kişiler yanılıyor. Her çeşit tuz benzer miktarda sodyum içerdiğinden ötürü tuzu azaltmak en iyi çözümdür.
 18. Günde en az beş porsiyon meyve yiyin. Bir porsiyon ortalama 80 gramdır.
 19. Kendinize bir meyve sıkacağı alın ve güne sağlıklı bir içecekle başlayın.
 20. Muz, eşsiz bir atıştırmalıktır. İçerdiği bol potasyumla size anında enerji verir. Aşırı alkol sonrası rahatsızlıkların giderilmesinde de faydalıdır.
 21. Papatya çayında, anksiyete ilaçlarının verdiği etkiyi yaratan apigenin adlı bir bileşik bulunur. Her uykudan önce alınan bir fincan papatya çayı daha güzel bir uykuya yardımcıdır.
 22. Uzak durulması gereken on gıda:
  ▪ Yağda kızartılmış şekerli çörek
  ▪ Şeker kaplı kahvaltılık gevrekler
  ▪ Meşrubat
  ▪ Sucuk
  ▪ Şekerli drajeler
  ▪ Hamur işi
  ▪ Salam
  ▪ Sucuk
  ▪ Sosis
  ▪ Cips
  ▪ Börek
 23. Domates mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve içeriğindeki likopen adlı antioksidan prostat kanserini önler. Likopen pişirildiğinde daha etkili olduğu için yemeklerinizde domatesli sosları veya domates püresini deneyin.
 24. Evet, çikolata yararlıdır fakat zararlıdır da. Çikolota tüketimindeki kriteriniz şu olsun: Her gün ille çikolata yiyecekseniz bir parça çikolatayı iki veya üçe bölüp diğer parçaları sonraki günlere saklayın.
 25. Çok yağlı ve kalorili olsalar da fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yemişlerin glisemik indeksi düşüktür. Önemli miktarda demir, çinko ve magnezyum içerirler. Doymuş yağ oranları da düşüktür.
 26. Sütü günlük beslenmenize dahil edin.
 27. Akşam ve öğle yemeklerini düşük glisemik indeksli gıdalarla geçirin.
 28. Balın bakteri ve mantar oluşumu engelleyici özelliği o kadar güçlüdür ki yaraların üzerine doğrudan sürülebilir! Bal tüketin. Saman ve polen nezlesine karşı daha dirençli olmayı sağlar.
Kasım 2013

Devrim Güren

Ayak Kırıklarında Acil Müdahale

 1. Öncelikle ayak kırığının belirtileri bilinmeli:
  - Ayak bileği veya ayak hareket ettirilemez.
  - Ayak şişer ve morarma maviliğe dönüşür.
  - Ayağa dokunulduğunda acı duyulur.
  - Gözle görülür bir deformasyon oluşur. Deri üzerinden çıkık bir görüntü oluşur. Ayak
 2. Öncelikle bir ambulans arayın, ilk işiniz bu olsun. Kırık uzman denetimsiz geçmez.
 3. Yaralı ayağın üzerine yastık gibi bir destek koyun. Kalbin hizasından biraz daha yüksek olsun. Ayak
 4. Ayakkabı ve çorabı dikkatlice çıkarın. Ayak
 5. Bir kanama olup olmadığını kontrol edin. Mümkünse steril sargı bezi kullanın. Ayak
 6. Ambulans henüz yoksa ayağın hareket, dolaşım ve duyu özelliklerini kontrol altına almalısınız:
  - Yaralının ayağına dokunun ve dokunmayı hissedip hissetmediğini sorun.
  - İki ayağın sıcaklık ve rengine bakarak kan dolaşımını tespit edin.
  - Yaralının kendi ayakları üstünde yürüyebileceğini veya yürüyemeyeceğini kontrol edin.
  - Ayak ve bileği hareketsiz bırakmaya özen gösterin. Bunun için ayağın iki yanına tahta çubuk iliştirerek makul sıkılıkta bir bandajla sarın. Ayak
 7. Şişliği azaltmak için buz kompresi yapın. Buz ve cilt arasına bir havlu veya tülbent koyun. 15 dakika boyunca buz ciltte dursun. Ayak
Kasım 2013

Devrim Güren

Sperm Sayısını Artırmak

Eğer çocuk hazırlığı yapıyorsanız ve sperm sayınızda bir düşüş olduğu tespit edilmişse sperm kalitesi ve sayısını artırmak için yapabilecekleriniz var. Aşağıda bunun için yararlı ve günlük hayatta kullanabileceğiniz teknikler verilmiştir.

DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKEN ALIŞKANLIKLAR

 1. Öncelikle testis bölgenizin ısınmasını kontrol altına alın. Kaliteli bir sperm üretimi için testis bölgesinin sıcaklığının diğer organlara nazaran biraz daha düşük olması gerekir. Bu nedenle:
  - Dar pantolon ve kotlar giymeyin.
  - Pamuk şortlar yerine külotlar giyin.
  - İç çamaşırsız uyuyun.
  - Sıcak banyo ve saunadan kaçının. Sperm
 2. Spor yaparken testis bölgesinin zedelenmesi diğer zamanlara göre daha çok olur. Bu nedenle testisin zedelenmemesi için spor yaparken bu bölgeyi koruyacak nitelikte iç çamaşırları tercih edin. Yani üçgen külotları... Sperm
 3. Bitkisel yağlarla vücudunuza masaj yapın. Masaj, artan bir kan akışı; iyi kan akışı da sağlıklı sperm demektir. Sperm
 4. Stres ile başa çıkmalısınız çünkü stresin sperm üretimini olumsuz yönde etkiler. Stres hormonları, testosteron üretimini düzenleyen görevli leydig hücrelerinin salgılanmasını engeller. Eğer vücut çok fazla stres hormonu salgılarsa sperm üretimi durabilir bile! Bu nedenle düzenli uyku, mutlu bir yaşam, yaşamı olduğu gibi kabullenme meselesinde kendinize destek çıkın. Hayat gerçekten güzel... Sperm
 5. Sigarayı bırakın. Sigara sperm sayısını düşüren ve sperm kalitesizliğine neden olan bir maddedir. Araştırmalara göre sigara içen erkeklerde sigara içmeyenlere göre %22 daha az sperm sayısı tespit edildi. Aynı şekilde esrarın da aynı etkiyi yaptığı biliniyor. Sperm
 6. Alkol alıyorsanız az alın çünkü aslında kadınlık hormonu olan fakat erkeklerde de bulunan östrojen hormonu alkolle daha çok salgılanır. Bu da spermin kalitesini düşürür. Sperm
 7. Cinsel boşalmayı azaltın. Zaten düşük sperm sayınız varsa azaltın ki onları daha uzun süre saklayın. Sperm
 8. Toksinlerden uzak kalın. Kimyasal toksinler sperm sayısı ve hareketliliğini etkiler. Bu nedenle toksin maruziyetini en aza indirmek için:
  - İşiniz olduğunda cildin toksinle temasını engellemek için maske veya eldiven gibi koruyucular kullanın.
  - Önceliğiniz doğal temizlik yöntemleri olsun.
  - Eviniz veya bahçenizde pestitit veya herbisit kullanmayın. Sperm
 9. Bazı ilaçlar sperm sayısını azaltıcı etkide bulunabilir. Eğer bu konuda büyük endişeniz varsa hekiminize danışın. Sperm
DİYET VE EGZERSİZ GELİŞTİRİN
 1. Düzenli egzersiz şart. Çünkü egzersiz testosteron salgılanmasını artar. Bunun önemini anlatmak için biraz kabaca söyleyelim: Spor yapmak erkekliği kabartır! Tabii spor kararında olmalı. Çok spor sperm sayısını artırmanın aksine azaltır çünkü fazlaca adrenal steroid hormonların salınımı sperm sayısını düşürür. Sperm
 2. Sağlıklı beslenin. Protein, sebze ve tam tahıllı gıdalar iyi besinlerdir. Yağ oranı az besinleri tercih edin. Balık, et, yumurta, meyve ve sebze, fıstık, ceviz, kaju fıstığı, ayçiçeği ve kabak çekirdeği sperm artırıcı besinlerdir. Soya bazlı gıdalardan kaçının çünkü vücutta hafif östrojen etkisi vardır. Ayrıca kola içmeyin. Sperm
 3. Kilo verin. Obezlikle sperm sayısı arasında bir ilişki olduğu düşünülüyor. Yapılan bir Fransız araştırmasında obezlerin, obez olmayanlara göre %42 daha az spermi oluyor.
Kasım 2013

Devrim Güren

Çocucuğunuz Obez Mi Oluyor?

Obezlik, özellikle çocuklarda obezlik çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri. Hastalıkların da hastalığı! Bu nedenle çocuk yetiştirirken bu tehlikeye karşı mücadele vermelisiniz. Mücadele veriyorsunuz fakat olmuyor mu? Obezitenin ayak seslerini mi duymaya başladınız? Bir de bunları deneyin:
 • Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini erken yaşta ona öğretmelisiniz. Bu işe baştan başlayın, onu dengeli besleyerek büyütün ve abur cubura alıştırmayın. Obezite
 • Yaptığı herhangi bir iyiliğe, derste başarısına veya odasını toplamasına karşılık olarak ona herhangi bir gıdayı vaad etmeyin. Aksini yaparsanız çocuğunuzu öğün haricinde beslenmeye veya "vaat sonrası yiyecek" algısına itersiniz. Çocuğunuz her yemek isteyişinde bu hareketi bekleyecektir. Obezite
 • Çocukların meyve veya sebze tüketiminde seçici olduğunu biliriz. Fakat unutmayın ki hangi sebze veya meyveyi yiyeceğini yine siz belirleyebilirsiniz. Marifet sadece sunumda! Obezite
 • Evinizin etrafında, her köşesinde çikolata, şekerleme, tatlı gibi abur cuburlar bulundurmayın. Bu çocuğunuzun onları sınırsız yeme hakkı olduğu düşüncesine sebep olur. Obezite
 • Dış mekanlarda yemek önemli bir mevzudur. Siz ebeveyn olarak bu konuda denetim mekanizması olmalısınız. Çocuğunuzun dışarıda -özellikle fastfood'un yaygınlaştığı zamanımızda- yemek alışkanlığını kontrol altında tutun. Obezite
 • Çocuğunuza bol su içmesini öğretin ve bu konuda çok saldırgan olmayın. Bilgilendirerek onu teşvik edin. Obezite
 • Çocuğunuz spor veya açık hava etkinlikleriyle meşgul olsun. TV, oyun, bilgisayar zamanına bir sınır koyun. Dış dünyada da eğlenceli aktivitelerin olduğunu gösterin ve onun bir sporda kendini geliştirmesine, geliştirdikten sonra desteklenmesine dikkat edin. Obezite
 • En önemlisi kendiniz rol olun. Bunları kendiniz yapmadıktan sonra çocuğunuza dayatmak işkence gibidir ve etkisizdir. Obezite
Kasım 2013

Devrim Güren

Renkli Mumlar Yapın

Mum

Malzemeler:
 • Kullanılmayan kırık vs. Mumlar.
 • Mum boya
 • Mum ipi
 • Kağıt bardaklar
 • Ahşap çubuklar
 • Cam obje
Yapım Aşaması:
 1. Mumları kağıt bardaklara koyun. Mum
2. Erimeleri için mikrodalga fırına yoksa normal bir fırına atın. Mum

3. Mumlar erirken diğer yandan cam objelerin içine mum iplerini yerleştirin. Mum

4. Erimiş olan mumları mikrodalgadan çıkartın. Mum

5. Mum boyalardan istediğiniz rengi seçin ve ambalajından ayırıp kesin. Mum

6. Beyaz mumlardan bir parçayı kağıt bardağa koyup üzerine birkaç parça renkli mum boyadan koyun. Erimesi için mikrodalgaya atın. Mum

7. Mikrodalgadan çıkardıktan sonra tahta çubuklar yardımıyla karıştırın. Erimiş haldeki mumu bulunduğu cam objenin içine hafif yana yatırarak dökün. Mum

8. Döktüğünüz mumun katılaşmasını bekledikten sonra diğer taraflara da aynı işlemi yaparak cam objeyi tamamlayın. Mum

9. Donmasını bekledikten sonra renkli mumlar kullanıma hazır. Mum
Kasım 2013

Devrim Güren

Banyo Fayansı

Dikkatli bir planlama ve fayans seçimi yapılmadığında banyonuz ancak mükemmele yakın olabilir. Mükemmel bir banyo için size bir kaç önerim olacak.
1. Önce tüm duvarı planlayın.
Banyonuzda dekoratif öğeler, şampuan veya sabunlar için niş istiyor olabilirsiniz ya da özel bir fayans dizilimi kullanacak olabilirsiniz. Ne istediğinizi belirledikten sonra fayansları almadan önce sprey boya, çivi veya boya yardımıyla nişlerin ve fayansın gerekeceği tüm yerlerin ana hatlarını belirleyin. Bu planda elektrik ve sıhhi tesisatta yer almalıdır. Ayrıca gömme dolaplar, su hatları, ısıtma ve soğutma hatları, havalandırma kanalları gibi öğeleri de göz önüne almalısınız.
Banyo

2. Çini boyutlarını kontrol edin.
Aslında yapılan büyük hatalardan biri de karo düzenini ve karoların boyutlarını dikkate almadan planlamada bulunmaktır. Benim önerim, banyo planlaması yapmadan önce düşündüğünüz fayansın tam boyuttaki bir örneği ile kontroller yapmanızdır.

Banyo

3. Kesme fayanslar.
Birçok banyo nişi fayansların bölünmesi ve kesilmesiyle oluşur. Ancak bu her zaman böyle olmak zorunda değildir. Örneğin, tac biçiminde şekillendireceğiniz fayanslar da çok şık olacaktır. Bunun yanında tüm duvarınızı fayanslarla kaplamadan önce arkada kalacak ve yapılması gereken tesisat bölmesi gibi alanları işaretlemeyi unutmamanızı tekrar hatırlatıyorum.
Banyo

4. Kapı ve pencere kenarları.
Kapı ve pencere kenarlarında çini düzeni önemlidir. Çiniler yalıtım ve montaj aşamalarından sonra yerleştirilmelidir. Yıllar içinde oluşabilecek genişlemelere karşı gereken payı bırakmayı da unutmamalısınız.
Banyo

5. Tahliye.
Zemin fayanslarının yerleşiminde dikkate almanız bir diğer konuda tahliye deliğidir. Kanalizasyon, pis ve temiz su boruları ve tahliye deliği arasında ince bir plan yapılması gerekir. Bu nedenle biz uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.
Banyo

6. Sızıntılara karşı koruma.
Duş kabini, küvet veya jakuzi, ya da bir eşik... Bunları yaptırmamızın sebebi suyun dışarıya sızmasınız önlemektir. Bu nedenle duşunuzun etrafında ekstra bir çini dizerek bu tip sızıntıları önleyebilirsiniz. Banyo

7. Çakıllı zemin.
Bu tarzda bir dizayn yaparken suyun gidere daha yavaş ulaşacağını ve zeminin daha yavaş kuruyabileceğini unutmamanız gerekir.
Banyo

8. Parçaların arasına yönelik.
Zemin ve duvarlardaki fayansların yerleştirilmesi son derece dikkat isteyen bir iştir. Sızdırmazlık ve sağlamlık göz önünde bulundurulduğunda, fayanslar yerleştirilirken betonun ve derzlerin doldurulmasında kullanılan harcın iyice kurumasına izin vermelisiniz.
Banyo
9. Fark yaratan detaylar.
Köşelerdeki ayrıntılara dikkat edin! Detayların mükemmel oluşu iyi tasarımlara özgüdür. Köşelerde ve devamında gelen duvarlarda kullanacağınız seramikler birbiriyle aynı olmalıdır. Şayet farklı bir karo kullandıysanız köşeyi ve duvardaki bir kısmı da bu şekilde devam ettirebilirsiniz.
Banyo

10. Daha büyük nişler. Küçük nişler göze hoş gözükse de büyük nişler her zaman daha kullanışlı olacaktır.
Banyo
Kasım 2013

Devrim Güren

Çoraptan Tavşan Yapımı

 • Kullanılmamış desensiz büyük bir çorap bulun. Oyuncak
 • Çorabın içini çok sert olmayacak şekilde pamukla doldurun. Oyuncak
 • Çorabı topuğa yakın olan bölümünden dikin. Oyuncak
 • Baş yapmak için topuğun alt tarafından dikip sıkıca baş şekli verin. Oyuncak
 • Tavşanın kollarını yapmak için yaptığınız başın altından 4 cm olacak şekilde iki tarafı da dikin. Oyuncak
 • Tavşanın bacakları için ise en aşağıdan şekildeki gibi dikin. Oyuncak
 • Tavşana bıyık eklemek için eşit parçalarda beyaz ipler kesin ve şekildeki gibi dikin. Oyuncak
 • Tavşanın kulakları için üstte bıraktığınız parçayı tam ortadan düz bir şekilde kesin. Kestiğiniz yerlerden özenle dikin. Oyuncak
 • Son olarak tavşanın yüzünü tamamlayın. Bunun için yapışkanlı gözler takabilirsiniz. Ayrıca basit dikişli gülümsemeyle tavşanı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Oyuncak
Kasım 2013

Devrim Güren

Zebra Çizgili Oje

 • Tırnaklarınızda herhangi bir oje olmamasına ve temiz olmasına dikkat edin. Tırnak Bakımı
 • Alt oje olarak beyaz rengini seçin. Tırnak Bakımı
 • Şeritler yapmak için ince oje fırça ucuyla tırnağınıza dikkatli bir şekilde çizimler yapın. Tırnak Bakımı
 • Sürdüğünüz şeritler kuruduktan sonra parlatıcı sürünüz. Tırnak Bakımı
 • Dışarı çıkmak için hazır. Tırnak Bakımı
Kasım 2013

Devrim Güren

Penguen Nasıl Çizilir?

 • Bir kağıdın üzerine penguenin gövdesi ve ayakları için biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki oval çizin. Okul Öncesi Eğitim
 • Başı için küçük bir daire ve gagası için de küçük bir üçgen çizin. Ayrıca kuyruğu için de sağ alt köşeye üçgen çizin. Okul Öncesi Eğitim
 • Penguenin anahatlarını silinmez bir kalemle çizin. Okul Öncesi Eğitim
 • Kurşun kalemle çizdiğiniz ayrıntıları silin. Okul Öncesi Eğitim
 • Pengueni boyayın. Okul Öncesi Eğitim
 • Son olarak penguenin yüzündeki ve göğsündeki sarı tonları ekleyin. Okul Öncesi Eğitim
Kasım 2013

Devrim Güren

Kuş Nasıl Çizilir?

 • Kuşun baş ve vücudu için kağıdın ortasına kurşun kalemle biri büyük biri küçük olmak üzere iki oval çizin. Karikatür
 • Kanat şekli ve kuyruk için gövdenin içinden başlayan sivri bir oval ve kuyruk çizin. Karikatür
 • Bacakları ve gagası için aşağıdaki şekillerden çizin. Karikatür
 • Dikkatli bir şekilde ayrıntılarıyla şekildeki gibi silinmez bir kalemle çizin. Karikatür
 • Ayrıntıları silin. Karikatür
 • Çizdiğiniz kuşu boyayın. Karikatür
Kasım 2013

Devrim Güren

Ördek Nasıl Çizilir?

 • Ördeğin başı için kağıdın üzerine bir daire çizin. Karikatür
 • Dairenin doğrudan altına sivri oval şekli çizin. Ayrıca göz için küçük bir daire çizin. Karikatür
 • İki küçük çizgilerle vücudu baş ile bağlayın. Gögüsü genişletmek için şekildeki gibi çizgi ekleyin ve gaga çizin. Karikatür
 • Ördeğin kanadı için gövdenin iç kısmına oval çizin. Karikatür
 • Kanadı aşağıdaki resimdeki gibi de çizebilirsiniz. Karikatür
 • Alanı şekildeki gibi süsleyebilirsiniz. Karikatür
 • Son olarak ördeği ve alanı boyayın. Karikatür
Kasım 2013

Devrim Güren

Tavuk Nasıl Çizilir?

 • Kullanacağınız kağıdın üzerine kurşun kalemle küçük bir daire çizin. Karikatür
 • Vücut için büyük bir oval çizin. Karikatür
 • Ovalleri birbirine çizgiyle birleştirin. Karikatür
 • Kuyruk için tavuğun sağ tarafına resimdeki şekilden çizin. Karikatür
 • Gaga yapmak için tavuğun başına küçük bir üçgen yapın ve başına yarım daire çizin. Karikatür
 • Tavuğun gözünü çizmek için küçük bir daire çizin. Ayaklarını çizmek için de ovalin altına düz çizgiler çizin. Karikatür
 • Tavuğun kanadı için büyük ovalin içine yan bir oval daha çizin. Karikatür
 • Dikkatli bir şekilde ayrıntılarıyla şekildeki gibi silinmez bir kalemle çizin. Karikatür
 • Kurşun kalemle çizdiklerinizi silin. Karikatür
 • Tavuğu boyayın. Karikatür
Daha fazla göster