Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devrim Güren,

Psikiyatr

Sherlock neyin kafasında hep çözmek isteyen bir emekli psikiyatr...

Ekim 2014

Devrim Güren

Yeni çıkacak olan çipli kartların asıl maliyeti ne kadar?

Bir ara kartın maliyeti 5 TL dendi fakat daha sonra gerçeği yasıtmadığ ortaya çıktı. Sadece kartın boş hâli 3 Euro. Yani yaklaşık 9 TL. Çipi takılmış boş kartın maliyeti 4.2 Euro. Yani 12 TL. Kişi bilgilerinin yüklenmesi, zarf ve kargo masrafları da eklendiğinde; 10 yıl geçerli olan akıllı kimlik kartının toplam maliyeti 6,5 Euro'ya ulaşıyor. Yani yaklaşık 18,5 TL civarında. (Üstelik bu rakamın 4 TL'si, PTT'nin kargo ücreti.)
 • 1 Yanıt
Şubat 2014

Devrim Güren

Kuran-ı Kerim'de toplam kaç ayet ve kaç sure vardır?

114 sure 6666 ayet vardır ancak ayetlerin sayılması konusunda farklı görüşler vardır. Bu sayı değişebiliyor ancak bundan Kuran içerisindeki metinlerin azaldığı ya da arttığı anlamı çıkmamalı. Metin sabittir.

Bir kaç yerde ayetlerin sayılması konusunda farklı görüşler olmuştur. Örneğin besmele Fatiha Suresi'nden bir ayet midir ? Her sure başındaki besmele ayet olarak mı sayılmalıdır gibi sorulara farklı yanıtlar oluştuğu görülmüştür
 • 3 Yanıt
Eylül 2013

Devrim Güren

KPS (Kimlik Paylaşım Sistemi) nedir? Devlet işlerinde ne tür kolaylıklar sağlar?

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından sağlanan kurumlar arası bilgi paylaşım sistemidir (Kimlik Paylaşım Sistemi). KPS sayesinde bürokratik işlemler en aza indirilmiştir. Mesela önceden reçete sistemiyle ilaç alınırken günümüzde reçetesiz olarak yani e-reçete ile ilaç almayı mümkün hale getirmiştir. Buna benzer şekilde kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu belgeler veya bilgiler yazışma yapmadan veya vatandaşlardan istemeden doğrudan KPS sayesinde temin edilebilmektedir.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Botoks nedir? Acılı bir işlem midir?

Botoks, Clostridium botulinum adındaki bir bakterinin toksininden (zehirinden) elde edilen bir ilaçtır. Oldukça etkili bir zehir olarak nitelenebilen bu madde sinirler ve kaslar arasındaki iletiyi kesintiye uğratarak felce neden olur. Ancak çok küçük dozlarda tedaviye yönelik kullanımında kas gevşemesi yaratarak önemli fayda sağlar. Kasları hareketsiz hale getirerek kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır.Botoksun ağrısı olabilir ama bu ağrı dayanılmayacak kadar kötü değildir. Hastaya lokal anestezi ya da uyuşturucu kremler de yapılarak, ağrı en az seviyeye indirilir. Botoks, can yakıcı bir işlem değildir. Sonrasında da ağrı hissedilmez.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Sivilceler hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

"Bazı besinler bende sivilce yapıyor."

Yanlış. Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olduğu gösterilememiştir. Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Oysa gerçek öyle değildir.

Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız, kurtulan da görülmemiştir. Sivilcelerden ancak sivilce tedavisiyle kurtulabilirsiniz.
"Yüzümü iyi yıkarsam sivilcelerimden kolay kurtulurum."

Temizlik eksikliği sivilceye neden olmaz. Eğer öyle olsaydı yüzünü hergün düzenli yıkayan kimselerde sivilcelerin geçmesi, fazla yıkamayan kimselerde de çıkıyor olması gerekirdi. Yüz yıkanarak ancak yüz temizlenir fakat sivilceler geçmez. Hatta aşırı yüz yıkamak yüz derisini kurutup hasar bile verebilir ve bu hasar mevcut sivilceleri artırabilir.
"Stres sivilce yapar."

Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşunadır. Dahası stresli insanların kullandığı bir takım ilaçlar yan etki olarak sivilce yaparlar. Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce varetmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkmaktadır.

Sivilcenin tedavisi başka türlü, stresin tedavisi başka türlüdür.
"Güneşışığı sivilcelere iyi gelir."

Hayır, sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir. Güneş ışığına maruz kalmak ciltte erken yaşlanma ve yanıklara neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmelisiniz.
"Sivilcelerimi zaman zaman patlatıyorum."

Sakın! Sivilcelerinizi patlatmakla mikroplara davetiye çıkarırsınız ve eğer enfeksiyon kaparsanız yüzünüzde ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir.

Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerekir.
"Sivilceler yaş ilerledikçe geçer."

Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür. Ancak sivilcelerden büyüyerek kurtulunmaz. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar kalmaktadır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir.

"Büyüklerde akne olmaz."

20-44 yaş arası insanların yüzde yetmiş beşinde akne görülmezken geriye kalan yüzde 25'inde akne mevcuttur. Bazı hanımların adet dönemleri boyunca değişen hormon dengeleri sivilcelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları sivilce yapabilirler. Hamilelikte de sivilceler çıkabilir.
 • 2 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Enerji içecekleri neden alkolle tüketilmemelidir?

İçeriğinde kafein vardır.Akademik çevreler, fazla kafeinin, insanlar üzerinde doping etkisi yaptığına dikkati çekerken, çocuklara kafeinli içeceklerin asla tavsiye edilmediğini, yüksek miktardaki kafein tüketiminin kalp atışlarını hızlandırdığını, idrar çıkışını artırdığını, sinirlilik ve titremeye neden olduğunu, hassas kişilerde ise kızarıklıklara yol açabileceğini vurguladılar. Uzmanlar, kafeinli içeceklerin asla alkolle birlikte tüketilmemesi gerektiğine özellikle dikkat çekiyorlar. Alkollü içki ile içerisinde kafein barındıran enerji içecekleri kalp krizine sebep olmaktadır.
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Parmak çıtlatmak zararlı mıdır?

ParmakHalk arasında bilinenin aksine, parmak çıtlatmanın herhangi bir bilinen zararı yoktur. Uzunyıllar süren araştırmalar sonucu, ilerleyen yaşlarda parmak eklemlerinin kireçlenmesine neden olduğuna dair hiçbir bulguya rastlanılmamıştır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar; parmaklarını çıtlatmayı alışkanlık haline getiren insanların kavrama güçlerinin, normal insanlara göre %25 daha az olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Yine de parmak çıtlatan insanların daha güçsüz olduğunu kesin bir biçimde söylemek mümkün değildir. Parmak eklemlerinin gevşeme sebeplerinden birisi olarak gösterilen parmak çıtlatmasının, böyle bir etkiye sebebiyet vermediği de Amerika’da yapılan son çalışmalar sayesinde ispatlanmıştır. Kısacası parmak çıtlatmanın ciddi bir zararı yoktur. Uzun süre bilgisayar başında çalışan, yazı yazan ya da yaptıkları işlerde parmaklarını aktif olarak kullanan insanlar, parmaklarındaki uyuşukluk hissini ya da ağrıları geçirmek için parmak çıtlatma yöntemine başvururlar. Parmaklarınızdan gelen sesin sebebi; eklemlerinizde bulunan eklem sıvının gaz baloncukları haline dönüşmesidir. Parmak eklemleri genişletildiği zaman, oluşan baskı sayesinde bu gaz balonları patlayarak duyduğumuz sesin çıkmasına sebep olurlar. Bu sebepten bir defa parmaklarınızı çıtlattıktan sonra tekrar aynı şeyi denerseniz, muhtemelen aynı sesi tekrar duyamazsınız. Eklem sıvının içindeki gaz balonları zaten patlamış olduğu için tekrar denediğinizde ses çıkmasına neden olacak gaz kalmamış olur. Açığa çıkan gazların tekrar eklem sıvının içine karışması yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer. Bu sebepten ötürü ardı ardına parmak çıtlatmak mümkün değildir. Parmaklarınızı çıtlattığınız zaman; eklemlerinizin etrafında bulunan reseptörler uyarılarak, kaslarınızda bir rahatlama hissi oluşmasına neden olur. Zaten insanların parmaklarını çıtlatmalarındaki temel sebep, bu rahatlama hissinin hoşlarına gitmesidir. Eğer ellerinizde bir titreme ya da ağrı varsa bunun nedenini parmak çıtlatmanıza bağlamak yerine, mümkün olan en kısa sürede bir doktora gitmelisiniz. Ağrı ya da titremenin asıl sebebi, büyük ihtimalle sinirsel bir problemdir.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Zeki insanların genetiklerinde görülen ortak özellikler nelerdir?

Her ne kadar bilim dünyası zeka üzerinde genetiğin kaçınılmaz etkisini ortaya koymuş olsa da zeki insanlar arasında saptanan bir zeka geni yok. İnsan genomunu incelediğimizde zeka genine henüz rastlamamaktayız ve bu yüzden genetik ortaklıklardan söz edilemez.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Dünyada kutlanan sıradışı ve göz alıcı festivaller nelerdir?

Sualtı Müzik Festivali- ABD

Florida'da her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında Sualtı Müzik Festivali kutlanır. Bu etkinlikte 600'den fazla dalgıç görev alıyor. Festivalin amacı ise bölgede bulunan mercan resifinin korunması.

Festival

Festival

Festival
 • 3 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

Katılımsız (portable) taşınabilir program paketi nasıl oluşturulur?

Bunun için çeşitli yazılımlar kullanabilirsiniz.
Bu konuda Cameyo programını öneririm. Kullanımı kolaydır ve basit bir arayüzü vardır: tamindir.com/cameyo

Yazılım

İkinci ve basit bir seçenek olarak Winrar'ı kullanabilirsiniz. Winrar da bu konuda gayet başarılı hatta internette Winrar ile portable olarak yayımlanan programlar çok var. Winrar'la nasıl yaparız:
 1. Portable yapmak istediğimiz programın Program Files'taki konumunu açıyoruz. Klasördeki tüm dosyaları seçip sağ tıklıyoruz ve Arşive Ekle seçeneğini tıklıyoruz.
 2. Çıkan pencerede seçenekler içinde SFX Arşivi Oluştur'u tıklıyoruz. Sıkıştırma yöntemini de Depola olarak seçiyoruz.
 3. Gelişmiş sekmesine geçiyoruz. Burada SFX Seçenekleri'ne tıklıyoruz. Burada "Program Files içerisinde oluştur"a tıklıyoruz. Program kurulumu başlığı altındaki ilk kutucuğa da portable programın uygulama adını yazıyoruz (Mesela ccleaner.exe).
 4. Aynı pencere içinde Modlar sekmesinden Pakedi geçici klasöre aç ve Tümünü gizle seçeneklerini işaretliyoruz.
 5. Güncelleme sekmesine geçiyoruz ve Dosyaları çıkart ve değiştir ile Tüm dosyaların üzerine yaz seçeneklerini işaretliyoruz.
 6. Eğer portable kurulumun sizin hazırladığınız ikonla kaydedilmesini istiyorsanız Metin ve Simge sekmesinden bunu ayarlıyorsunuz. İşlemleri uyguladıktan sonra kurulumunuz hazırdır.
 • 1 Yanıt
Mayıs 2013

Devrim Güren

İstanbul'da feng-shui tarzda dizayn edilmiş güzel mekanlar nerelerdir?

Bu tip mekanlar genelde uzak doğu restoranlarıdır. İstanbul'da bu kategoriye uyan çok yer olmasa dahi yine de bulmak mümkündür.Taksim'deki çin lokantaları, eğer güzel bir sushi yemek isterseniz sizler için feng-shui tarzında dizayn edilmiştir. Bu güzel mekanlarda sushiden sonraki içecek servisine kalmanız da tavsiye edilir.
Mekan Önerileri (İstanbul)
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

Çin'de internet kullanımı nasıldır? Ne gibi yasaklar vardır?

Çin hükumeti tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 2009 yılında Facebook, Twitter, Youtube gibi Amerikan kaynaklı sosyal siteleri yasaklamış durumda. Ancak Çin'in nüfusu o kadar büyük ki ortaya değişik rakamlar çıkabiliyor. Şöyle ki Çin'den kaçak yollara Facebook'a giren insan sayısı 500 milyon. Ayrıca Çin'in Twitter'i olarak kabul edilen Weibo'nun kullanıcı sayısı 300 milyon ve neredeyse tüm dünyada 500 milyon kullanıcısı olan Twitter ile tek başına mücadele ediyor denenebilir.

Çinliler yasakladıkları sitelerin yerine kendi ürünleri olan sosyal siteleri de hayata geçirmiş durumdalar. Google'ın yerine Baidu, Twitter yerine Weibo, YouTube yerine Youku kullanılıyor.

Bu hamle ile çok büyük bir pazara sahip sosyal medya sektörü Çin pazarında kalıyor. Büyük rekabet halinde oldukları Amerika'ya bu pazarda para kaptırmıyorlar.

Çin pazarının büyüklüğü ünlü kişileri ve firmaları Çin sosyal medyasında hesap açtırmaya zorluyor.Bu isimler arasında Tom Cruise, Bill Gates, Maria Sharapova gibi isimler var. Ayrıca IMF Başkanı Christine Lagarde, İngiliz müzik grubu Radiohead, eski ABD Başkanı George Bush’un kardeşi Neil Bush ve aktör Joseph-Gordon Levitt de Weibo kullanan Batılı meşhurlar arasında.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

Eli Bowen kimdir?

Eli Bowen bildiğim kadarı ile Amerikada çok çocuklu bir ailenin son çocuğu. Bacakları olmadan dünyaya gelmiş.
Çalışmak zorunda olduğundan ve sadece ellerini kullanabildiğinden ellerini kullanma konusunda ustalaşmış ve bunu kendi hayatı için fırsata dönüştürmüştür.

Sirklerde çalışmaya başlar . "Bacaksız Akrobat" lakabı ile ünlenir ve ününü tüm avrupa ve dünyaya yayar.

Ünlüler

 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

Sayılarla Dünya gezegeninin bilgileri nelerdir?

 • Katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç çeşit ana maddesi bulunur.
 • Yaşı yaklaşık olarak 5 milyar yıl olarak hesaplanmıştır. Yaşamın ise son 150-200 milyon yıl olduğu tahmin ediliyor.
 • Çapı 12.756 km; kütlesi Dünya kg; hacmi Dünya.
 • Güneş'ten itibaren üçüncü büyük gezegendir.
 • Ekvatoral dönme hızı 16.744 km/h'dir.
 • Güneş’in etrafında 365, kendi etrafında ise 1 günde döner.
 • Dünya su rezervlerinin yalnız 3%'ü tatlısudur, kalan 97% tuzludur. Bu 3%'ün 2%'si buzul olarak kuzey ve güney kutuplarındadır ve yalnız kalan 1%'i göl, ırmak ve yeraltı suları olarak kullanımımıza açıktır.
 • Yer yüzeyinden Dünya'nın merkezine olan mesafe yaklaşık 6378 metredir .
 • En büyük göl Hazar denizidir (371000 kilometre kare).
 • Dünya'nın en alçak noktası ve en tuzlu gölü Lut gölüdür.
 • Dünya'nın çekirdeği Güneş yüzeyinden 7500 derece daha sıcaktır.
 • Ortalama yüzey sıcaklığı 15 °C'dir.
 • Yer küresinin üç ana katmanı vardır: Litosfer, pirosfer ve barisfer.Dünya
 • Yeryüzünden uzaya doğru beş katmanı vardır:
Dünya
Dünya
Dünya
Dünya
Dünya
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

Çocukların hissettiklerini anlamanın yolları nelerdir?

Onların da tıpkı yetişkinler gibi birey olduğunu ve yetişkinler gibi isteklerini olduğunu unutmamak, onları anlamanın başlıca şartıdır. Bunun yanında bazı hallerde onlarla empati yapmak ve anlatacaklarını ciddi bir şekilde dinlemek gerekir. Tabi onların sordukları sorulara dikkat kesilmek de çocuğu anlamanız açısından gereklidir.
 • 3 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

ABD'de kutlanan bayramlar ve özel günler nelerdir?

 • Yılbaşı(1 Ocak)
 • Martin Luther King Günü (Her Ocak ayının 3. Pazartesi günü)
 • Amerikan Başkanları'nın göreve başlama günü (Her dört yılda bir Ocak ayının son haftası)
 • Washington'ın Doğumgünü (Her Şubat ayının 3. Pazartesi günü)
 • Anma Günü ( Her Mayıs ayının son Pazartesi günü)
 • Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)
 • İşçi Günü ( Her Eylül ayının ilk Pazartesi günü)
 • Columbus( Christopher Columbus) Günü (Her Ekim ayının 2. Pazartesi günü)
 • Gazi Günü (11 Kasım)
 • Şükran Günü (Her Kasım ayının 4. salı günü)
 • Noel (25 Aralık)
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

Suudi Arabistan ile ilgili ilginç rakamlar ve gerçekler nelerdir?

 • Suudi Arabistan'da araba kullanamayan Raha Moharrak, Everest'e tırmanan ilk Suudi kadın oldu.
 • Kadınlar tamamen örtülü bir şekilde ve yanlarında bir erkek varken bisiklete binebilir.
 • Suudi Arabistan'da bir litre içilebilir su, bir litre benzinden daha pahalıdır.
 • 2006 yılına kadar devlet binalarının, sarayların ve hava alanlarının fotoğrafını çekmek yasaktı.
 • Alkollü içecek taşımak ve içmek kesinlikle yasaktır.
 • Cezalar taşlama, asma ve ampütasyon olarak verilir.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

Bir gezegenin doğuşunu teleskopla gözlemlemek mümkün müdür?

Dünya'nın oluşumu big bang ile meydana gelmiştir. Big bang'den önce, bir zaman ve mekan kavramı yoktu. Çünkü madde ve enerji yoktu. Dolayısıyla gözlem yapılabilecek bir mekan ve zaman dilimi mevcut değildi. Bu sorunu göz ardı edersek de teknik sorunlarla karşılaşırız. Şu anki teknolojimizle, bu denli devasa bir patlamayı gözlemleyebilecek bir teleskop bulunmamaktadır.
 • 1 Yanıt
Nisan 2013

Devrim Güren

İran ve ABD arasındaki sorun nedir?

Söylemlere bakacak olursanız İsrail-ABD / İran arasındaki muhteşem gerilimden bahsedebilirsiniz.

Ancak uluslararası siyaset ve hatta siyasetin tüm kulvarlarında söylemlere bakarak değerlendirmelerde bulunursanız fena halde yanılır, günceli takip etmiş olursunuz.

Son 15 yıla bakacak olursanız, gerilimin gittikçe arttığı ve tarafların savaşın eşiğine geldikleri sanılabilir ancak bunun için söylemlerden çok somut gerçeklere ihtiyaç vardır.

İran'ın bölgedeki en büyük 2 düşmanı batısında Saddam doğusunda ise Taliban'dı. Bugün ABD İran'ı zorlayacak ne bir Irak ne de bir Afganistan bıraktı. Düşünün ne kadar düşmanınız ya da sorununuz varsa biri gelip bunu çözüyor, bu adamı düşman olarak mı kabul edersiniz?

Keza İsrail İran gerilimine bakacak olursak da aynı şekilde birbirlerini güçlendiren iki ayrı kutuptan bahsedebiliriz. İran düşmanı olarak bildiğimiz Netanyahu seçimlerden önce zor bir süreç yaşıyordu. O sırada İran'ın, İsrail'i haritandan sileceğiz çıkışı Netanyahu'ya yeni bir seçim daha kazandırdı.

Keza Usame Bin Laden'i ABD'ye teslim eden bir İran'ın ABD ile gerilim yaşadığı, savaşa bilendikleri söylemleri günceldir ancak gerçek değildir.

Tahterevalli'nin bir ucunda ABD-İsrail diğer ucunda Rusya-İran vardır. İran batarsa ABD'de yanar. Karşılıklı denge sözkonusudur.

Velhasıl kelam sorun yoktur, denge vardır.
 • 2 Yanıt
Daha fazla göster