Bilmek istediğin her şeye ulaş

Halkla İlişkiler Öğrencisi Zafer Kartal inploid.com'da 0 soru sordu, 2 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Mayıs 2013

Zafer Kartal  bu yazıyı beğendi:

Alkol Hakkında Yanlış Bilinenler

Yanlış: Sarhoş olmak o kadar önemli değil.
Gerçek: Sarhoş olmak merkezi sinir sistemine zarar verir ve baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olur. Çok fazla tuvalete götürdüğü için vücuttaki nemi azaltır bu yüzden ertesi sabah inanılmaz bir susuzlukla uyanırız. Ayrıca halsizlik, ağızda kuruluk ve bağışıklık sisteminde zayıflık yaratır.

Yanlış: Kadınlar ve erkekler aynı şekilde sarhoş olur.
Gerçek: Aynı miktarda alkol alan kadın, erkeğe göre daha çabuk sarhoş olur. Çünkü erkeklerin vücudundaki su miktarı daha fazladır. Bu da içtikleri alkolün etkisini azaltır. Kadınlar içtiğinde, kanlarında daha fazla alkol dolaşır.

Yanlış: Şarap en hafif seçenektir.
Gerçek:Kırmızı şarap tanen içerir. Tanen baş ağrısına neden olan bir maddedir. Eğer ertesi gün için endişeliyseniz, içebileceğiniz en hafif içecek bira, votka yada cindir.

Yanlış: Diyet kokteyller güvenlidir.
Gerçek: Kilo vermeye çalışıyorsanız diyet kokteyller doğru bir seçimdir. Ama sarhoş olmaktan kaçınıyorsanız meyve, meyve suyu yada diğer şeker içeren sıvılar daha az sarhoş eder.

Yanlış: Biradan önce likör içilir.
Gerçek: Önemli olan içkileri hangi sırada içtiğiniz değil, ne kadar içtiğinizdir. 340 gram bira, 140 gram şarap ve 42 gram rum birbirine eşit miktarda alkol içerir.

Yanlış: Yatmadan önce makarna yenmelidir.
Gerçek: Bunda iki yanlış var. Birincisi yatmadan önce yemek yemek sarhoşluğunuzu azaltmaz. Yemek, içmeden önce midenizde olmalıdır. İkincisi hiç bir yiyecek alkol emilim hızını azaltmaz ama pizza ve biftek gibi yağlı yiyecekler içmeden önce biraz faydalı olabilir. Yatmadan önce daha iyi hissetmek içinse yapılabilecek en iyi şey su içmektir.

Yanlış: Alkol iyi uyumaya yardımcı olur.
Gerçek: Aslında tam tersi. Alkol uyku kalitenizi düşürür. Sık sık uyanmanıza ve , REM evresinde daha az olmanıza neden olur.

Yanlış: Kahve iyi gelir.
Gerçek: Sarhoş olduktan sonra çok kahve içmek vücudunuzdaki nemsizliği arttırır ve daha sarhoş hissetmenizi sağlar. O yüzden en mantıklısı her zaman su içmektir. Bu vücuda kaybettiği nemi ve elektrolitleri geri kazandırır, özellikle kusmuşsanız.
Mayıs 2013

Zafer Kartal bir yanıt verdi.

Müzisyen olarak yaptığınız bestelerin insanlar tarafından duyulması için nasıl bir yol izlenmelidir?

İlk önce yaptığınız müzikler ve ya besteler popüler kültüre hizmet etmesi gerekiyor. Yani insanların seveceği tarzda müzikler yapmak sizi şöhret basamaklarında ilerletir. Örnek vermek gerekirse ülkemizde yaptığım gözlemlere dayalı olarak enstrümantal müziğe pek ilgi duyulmuyor yani şarkılarda söze önem veren çoğunluk epey fazla. Siz ilk başta ben enstrümantal müzik yapacağım derseniz besteleriniz büyük ihtimal duyulmaz. İlla ki ben enstrümantal müzik yapacağım derseniz onunda yolu var ama zamanı da var. Topluma kendini gösterebildikten sonra istediğiniz tarzı yapabilirsiniz sizi dinlerler çünkü artık fanlarınız oluşmuştur.

Tabi bunun bir de şans faktörü var ki bu işin en zor kısmı. Sizin yaptığınız besteleri, hedef kitleniz olan dinleyiciler duymayabilir ya da doğru zamanda doğru yerde olmayabilirsiniz. Bu değişkenlerin hepsi sizin bestelerinizin duyulmasın önemli rol oynar.

Nasıl bir yol izlediğinize geldiğimiz vakit ilk başta bestelerin üzerinde epey çalışılmalı yani kafadan savma bir beste yapmanın bir manası yok. İkinci olarak yaptığınız besteleri bir şekilde profesyonel bir şekilde kayıt etmelisiniz. Bunun için stüdyolara gidebilir ve ya kendi home stüdyonuzu kurabilirsiniz. (Her zaman stüdyoyu kullanacaksanız home stüdyonuzu kurmak daha mantıklı) Üçüncü aşamada ise; baktınız yaptığınız beste yakın çevreniz tarafından epey beğeniliyor sizde tamam bu beste patlayacak gibi dediyseniz bestenin patent hakkını almanız benden bir tavsiyedir. Tamam patent hakkını da aldık ne yapacağız diyorsunuz. Yaptığınız kayıtları sosyal medyaya sürün, youtube koyun. Ayrıca müzik şirketlerine de kayıtlarınızı gönderebilirsiniz, eğer gerçekten şansınız yaver giderse sizin bütün masraflarınızı karşılayarak albüm çıkarmanızı sağlayabilirler. Örnek vermek gerekirse son zamanlarda çıkan Rock-A grubu böyle ünlü olmuşlardır. Tarkan'ın müzik şirketine, yine Tarkan'ın daha önce seslendirmiş olduğu "ölürüm sana" adlı şarkısını tekrar coverlamışlar ve göndermişler. Tarkan'da epey beğenmiş ve onlara albüm yapma fırsatı vermiş daha sonra grup Beyaz Show'a falan çıktı. Kısaca böyledir.
Mayıs 2013

Zafer Kartal bir yanıt verdi.

Hangi gitar türüyle slow tarzı şarkı çalınır?

Her gitar türüyle slow müzik yapılır. Önemli olan tarzdır. Hangi tarzda slow müzik yapacak olacağınızdır. Bu konu aslında geniş kapsamlı bir sorudur. Şöyle konunun derinine inmeden cevaplamak gerekirse, klasik gitardan başlayalım. Klasik gitar adından da anlaşılacağı gibi klasik müzik için kullanılan bir gitar türüdür. Günümüzde pop müzik çalan arkadaşlarında sıklıkla kullandığı bir enstrümandır. 6 telli olan klasik gitarın 3 alt teli sarımsız naylon üst 3 teli sarımlıdır. Bu yüzden gitarı ilk başlayan arkadaşlar için fazla parmaklarını acıtmaz. Başlıca Klasik gitar markaları Ibanez, Cort, Yamaha, Valencia v.s.
Gelelim akustik gitara genel olarak rock müzik için tasarlanmış bir gitardır. Rock tarzı müzik yapmak isteyen arkadaşlar bu gitarları seçmelidirler. Akustik gitarın telleri çelik olduğu için ilk başta biraz parmaklarınızı parçalayabilir ama korkmayın zamanla alışırsınız :) Başlıca akustik gitar markaları Takamine, Fender, Cort, Ibanez, Epiphone, Gibson v.s.
Son kısım olarak elektro gitar. Elektrik gitar diye de tabir ettiğimiz bu gitar türü rock on roll, blues, metalin bir sürü türünde kullanılır. Tamam elektro gitarlarda bu tarz müzikler yapılır ama bunlarında türleri mevcuttur. Elektro gitarları üç ana kısma ayırmak gerekirse;

1) Süperstrat gitarlar
2) Strocaster ve Telecasterlar
3) Les paul kasa gitarlar

İlk olarak süperstrat gitarlara değinelim. Süperstrat gitar Strocasterlerin ve Telecasterin perde yetersizliği için ve daha çok solo hızlarında en üst seviyeye çıkarmak adına üretilmişlerdir. (Yalnız böyle dediğim için yanlış anlaşılmasın yani Strocaster'de de gayet hız yapabilirsiniz.) Süperstrat kasa gitarlar daha çok heavy metal, nu metal, progressive rock gibi türler için kullanılan bir türdür. Manyetikleri genel olarak humbucker'dır. Genel olarak bir süperstrat gitarın manyetik dizilimi humbucker, single, humburker tarzıdır. Bilindik süperstrat markaları ise Ibanez, Jacksonn, Schecter, Esp, Ltd. Gelelim Strocaster ve Telecaster gitarlara. Bu iki gitar türü daha çok blues tarzında kullanırlar. Genel olarak single manyetiklerden oluştuğu için yumuşak bir sesi vardır bu gitarların. (Hatta forum sitelerinde biraz dolaştığınız zaman genel olarak duman grubunun soundna nasıl ulaşabilirim sorusunu dile getirmişlerdir. Kullandıkları gitar türü strocaster ve telecasterdır. Ayrıca jimi hendrix'de bir strocaster kullanıcısıdır. Ek bilgi olarak bunlarıda söylemek söylemek istedim. :) ) Bu gitar türü Fender markasıyla bütünleşmiştir. Çünkü bu gitar türünü ilk Fender üretmiştir. Fenderin bir alt markası olan squier, jay tursey gibi markalarda bu tür gitarları üretirler.

Les paul kasa gitarlar ise Gibson markası ile bütünleşmiş bir türdür. Les paul kasa gitar biraz joker tarzı gitarlardır. Blues, rock on roll, metal tarzı müzikler yapabilirsiniz. Les paul kasa gitar üretimi yapan bazı markalar ise Gibson, Epiphone, Ltd'dir.

Bu konuda daha konuşulması ve aktarılması gereken çok şey mevcut fakat genel olarak gitarlar ve yapılacak tarzlar bu şekildedirler. Şunu da belirtmekte yarar var. Gitara yeni başlayacak arkadaşlar için genelde şu kanının kurbanı oluyorlar. " Gitara klasik gitarla başlanır." Böyle bir şey yok. Klasik gitarla klasik müzik ve pop müzik yapılır. Flemenko tarzıda yapılır ama tutup rock yapmaya çalışmayın. :) Hangi tarz müzik yapmak istiyorsanız ona göre bir gitar seçimi yapmak gerekir. İşin ehli olan bir kişiyle buna karar vermek daha verimli olur. Umarım yardımcı olmuşumdur. :)
Mayıs 2013

Zafer KartalResim konu başlığını takip etmeye başladı.

Resim

Yüzey üzerinde, renklerle, zihinsel eylemin ifadesi olan estetik bir görünüm oluşturmaktır.

Mayıs 2013

Zafer KartalBilgisayar Oyunları konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar Oyunları

YÖNLENDİR Video oyunu

Mayıs 2013

Zafer KartalYabancı Dil konu başlığını takip etmeye başladı.

Yabancı Dil

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2013

Zafer KartalPhotoshop konu başlığını takip etmeye başladı.

Photoshop

Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir tek biçim olan, Adobe Systems'in sayısal fotoğraf işleme yazılımı...

Mayıs 2013

Zafer KartalMüziksever konu başlığını takip etmeye başladı.

Müziksever

Müzikseverlerin buluşma noktası...

Mayıs 2013

Zafer KartalMüzik konu başlığını takip etmeye başladı.

Müzik

Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bi...

Mayıs 2013

Zafer KartalBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Mayıs 2013

Zafer KartalMuhabbet konu başlığını takip etmeye başladı.

Muhabbet

Muhabbet tadında düşüncelerin konuşulduğu ağ.

Mayıs 2013

Zafer KartalGeyik Muhabbeti konu başlığını takip etmeye başladı.

Geyik Muhabbeti

Konuları Buzağıya kadar getirdik Geyiğe çevirmek size kalmış.

Mayıs 2013

Zafer KartalPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Bilgisayar

2637 Kişi   444 Soru

Muhabbet

2155 Kişi   2356 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Psikoloji

2924 Kişi   968 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Müziksever

376 Kişi   32 Soru

Photoshop

642 Kişi   38 Soru

Bilgisayar Oyunları

803 Kişi   113 Soru

Resim

267 Kişi   53 Soru